İkinci İşten Dolayı Emekli Maaşımda Kesinti Olur Mu?

Eski 08-21-2013   #1
Şengül Şirin

İkinci İşten Dolayı Emekli Maaşımda Kesinti Olur Mu?

İkinci İşten Dolayı Emekli Maaşımda Kesinti Olur mu?

İhsan B
02091962 doğumluyum 1106 1990 Sigorta girişliyim ve 4772 günüm var 1 Ekim 1986-19 Ekim 1989 tarihleri arasında 3 yıl Emekli Sandığı’na tabi, Öğretim Görevlisi olarak çalıştım 10 yıla tekabül eden yurt dışı çalışmamı saydırmak için bir teşebbüste bulunmadım Borçlanırsam ne kadar öderim?
Emekli olabilir miyim, henüz hizmet birleştirmesi için müracaat yapmadım Emekliliğe müracaat etmeden evvel bunu yapmamı tavsiye eder misiniz?
Emekli olduktan sonra çalışmayı düşünüyorum Sabit gelirli bir ücretle anlaştığım bir üniversitede çalışırken emeklilik kararı alsam, ikınci işten dolayı emekli maaşımda kesinti olur mu? Kısaca cevaplayabilirseniz çok müteşekkir kalacağım

CEVAP:01101986 tarihli Emekli Sandığı giriş tarihiniz, sigortanız için de başlangıç sayılıyor SSK ve Emekli Sandığı mevzuatına göre ödenmiş toplam 5852 gününüz var Buna göre; 25 yıl, 49 yaş ve 5300 günle Sigorta’dan emekli olabilirsiniz Tüm şartlar tahakkuk etmiş

- İstediğiniz zaman emeklilik müracaatı yapabilirsiniz
- Hizmet birleştirmesine gerek yoktur Emeklilik müracaatı yaparken E Sandığı’nda geçen hizmetinizi ve ES Sicil numaranızı yazarsınız, hizmetlerinizi birleştirirler
- 30- 31 Ağustos 2013 tarihinde emeklilik müracaatı yaparsanız, 01092013 tarihi itibariyle emeklilik maaşı başlar Maaş bağlama işi uzun sürse bile emekli maaşı birikir, bir kaybınız olmaz
- Emeklilik müracaatı yapabilmeniz için, 30- 3108 2013 tarihinde çıkışınızın yapılması gerekir Çıkış yapmadan emeklilik müracaatı yapamazsınız
- Aynı işyerinde çalışmaya devam edecekseniz, 30- 3108 2013 tarihinde çıkışınız yapılır Emeklilik müracaatı yapamazsınız 01092013 tarihinde tekrar SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ’ne tabi girişiniz yapılır Emekli olarak çalışmaya devam edebilirsiniz Emekli maaşınızda bir kesinti olmaz
- Emekli olduktan sonra Emekli Sandığı’na tabi çalışırsanız, emekli maaşınız kesilir
- 10 sene yurt dışı hizmetinizi asgari ücretten borçlanırsanız, 39240 TL tutar Tebliğ tarihinden sonra üç ay içerisinde ödemek gerekiyor
- Emekli Sandığı’ndan 9000 günle emekli olabilirsiniz

NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM?

> Şahin S
01011959 doğumluyum, 01041974 tarihli Sigorta girişim var Ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: 4/a, 4/b kapsamında toplam 3384 gününüz var Giriş tarihiniz 08091976’dan önce olduğu için kademeli yaşa girmiyorsunuz 15 yıl, 55 yaş ve 3600 günle Sigorta’dan emekli olabilirsiniz 15 yılınız dolmuş55 yaşınızın dolduğu 01012014 tarihinde, 3600 günle emeklilik müracaatı yapabilirsiniz

> Kadir A
30081969 doğumluyum 1987 tarihli Sigorta girişim var 2009/2013 tarihleri arasında BAĞ-KUR ödedim Ne zaman emekli olabilirim? Teşekkür ederim
CEVAP:01041987 tarihli Sigorta girişiniz ve 4/a/ 4/b mevzuatına göre ödenmiş toplam 3022 gününüz var 25 yıl, 50 yaş ve 5375 günle Sigorta’dan emekli olabilirsiniz

LÜTFİ KÖKSAL / TÜRKİYE

21082013

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com