Anlatım Nedir

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Anlatım Nedir

Anlatım Nedir

anlatım türleri nelerdir - iyi anlatım - güzel anlatım - anlatımın aşamaları

Düşünce ve duygularımızın, başkalarına söz ya da yazıyla bildirilmesine anlatım diyoruz

Her dilin olduğu gibi, Türkçemizin de onu kullananlarca bilinmesi ve uyulması gereken anlatım kuralları vardır
Bunları:
- Sözcüklerin yapı, anlam ve sesleriyle ilgili kurallar,
- Cümlelerin yapı, anlam, yargı ve öğeleriyle ilgili kurallar olarak iki başlık altında toplayabiliriz

Burada ele alacağımız bu kuralları bilmezsek, daha da önemlisi bunları uygulamazsak, insanlarla kuracağımız iletişimde birtakım aksamalar, birtakım yanlış anlamalar ortaya çıkacaktır Biz bunlara anlatım bozuklukları diyoruz Bu ünitede; dilimizi kullanırken sık sık karşılaştığımız sözcük yanlışlarını, bunların nedenlerini ve bunları en aza indirmenin yollarını ve yöntemlerini ele alacağız

Anlatımın Aşamaları

Türk diline uzun yıllar emek veren Ömer Asım AKSOY?a göre anlatım, özelliğine ve niteliğine göre üç aşama gösterir: Doğru anlatım, iyi anlatım, güzel anlatım

Doğru anlatım, yalnızca dil kurallarına uygun olan anlatımdır Kullanılan dilin, mantığa uygunluğu yanında, dilbilgisi kurallarına uygun olması doğru anlatım için gerekli ve yeterlidir

İyi anlatım, doğru anlatımla, güzel anlatım arasında her ikisinden de çeşitli özellikler taşıyan anlatımdır Bir konu, doğru olarak çeşitli biçimlerde anlatılabilir İyi anlatım bu biçimlerin en uygunu, en çok beğenilenidir İyi anlatımda dil, öylesine sağlam, öyle derli topludur ki okuyanlar ya da dinleyenler, konu bundan daha uygun biçimde anlatılamaz diye düşünürler İyi anlatmak, doğru anlatmaktan çok çaba ister İyi anlatmak için araştırma yapmak, okumak, inceleme yapmak gerekir

Güzel anlatım, edebiyatçıların, sanatçıların yarattıkları sanat eserlerindeki anlatımdır Bunlar, doğru ve iyi oluşlarının yanında orijinal buluşlar, zengin hayaller ve derin duygularla süslü anlatımlardır Güzel anlatım elbette ki bir yetenek işidir Ancak anlatım, hele hele doğru anlatım, belli bir eğitim görmüş herkesin başarabileceği hatta başarmak zorunda olduğu bir konudur Yazan ya da konuşan herkes anadilini iyi bilmeli, düşüncelerini ve duygularını iyi ve doğru anlatmalıdır

Ne var ki, iyi ve doğru anlatım bugün her aydın için sıradan bir özellik olması gerekirken, bunun tam tersine doğru düzgün konuşan ve yazan, hele hele iyi konuşan ve yazan kişiler toplumumuzda, parmakla gösterilecek kadar azdır Basından, özel ve resmi televizyonlara, radyolara; sade vatandaştan üniversiteli aydınlara kadar, uzanan kurum ve kişiler, sözlü ve yazılı anlatım konusunda sayısız yanlışlar yapmaktadırlar Bunların örneklerini günlük hayatta sık sık görüyoruz: ?Fransız polisi Türk çocuğu öldürdü? Büyük tirajlı bir gazetede çıkan bu haberde ölen kim, öldüren kimdir, açıkça anlaşılmıyor

Bir başka örnek: ?Yunanistan?a ait Edirne yakınlarındaki köylerde çıkan orman yangınında çok sayıda hayvanın telef olduğu bildiriliyor? Bu haberde ise, Edirne?nin, Yunanistan?a ait olduğu gibi yanlış bir anlam ortaya çıkıyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com