Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Genel Bilgiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çevre, çocuğun, çocuk, eğitim, faktörleri, gelişimi, gelişiminde, önemlidir

Çocuk Gelişimi Faktörleri - Çocuğun Gelişiminde Eğitim Mi Yoksa Çevre Mi Önemlidir?

Eski 09-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çocuk Gelişimi Faktörleri - Çocuğun Gelişiminde Eğitim Mi Yoksa Çevre Mi Önemlidir?

Çocuk Gelişimi Faktörleri - Çocuğun Gelişiminde Eğitim mi Yoksa Çevre mi Önemlidir?
Çocuk Gelişimi Faktörleri - Çocuğun Gelişiminde Eğitim mi Yoksa Çevre mi Önemlidir?

Çocuk gelişiminde, hem eğitimin hem de çevrenin önemi ve rolü vardır Çünkü ikisi, birbirine sımsıkı bağlıdır Çocuk önce en yakın çevresinden yani ailesinden eğitim alır Bu eğitim başka çocuk ve büyüklerle ilişki kurmaya başladığında ise bu yeni kişilerin ve çevrelerin de etkisiyle devam eder Okul ise eğitimin her alanda verildiği kurumlardır, çocuk bu yerlere eğitim almaya gelirken kocaman bir sosyal çevrenin de içine katılır Öğretmen ve arkadaşları da okulda aldığı eğitimin bir parçasıdır Bu yaşlarda kendi kimliği de şekillenecektir ve eğitimden yeterince yararlanmayı seçmesi ile başarısı artacak, başarısı arttıkça çevresiyle ilişkisi farklılaşacaktır

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 09-11-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Eğitim önemlidir çünkü: Toplumda yapılan bir hata sonrası yapılan tüm yorumlarda bu hataların temel sebebi olarak eğitim eksikliği olduğu tüm uzmanlar tarafından dile getirilmektedir Bu eğitim eksikliğine çare olarak ta devletimiz 8 yıllık zorunlu eğitimi mecbur hale getirmiştirHer akşam haberlere konu olan olumsuz davranışların temel sebebinin de eğitim eksikliğinin olduğu uzmanlar tarafından defalarca vurgulanmaktadırToplumda bugün ailelerin çocuklarını çevreye rahatlıkla salmamalarının sebebi eğitimsiz insanların kendilerine barınak olarak çevreyi, sokağı seçmelerinden kaynaklanıyorAtalarımızın bu konuda söylediği çok güzel bir söz var; “CAHİL DOSTUM OLACAĞINA, AKILLI,EĞİTİMLİ DÜŞMANIM OLSUN DAHA İYİ”Çünkü cahil ,eğitimsiz insanın ne yapacağı belli olmazEğitimsiz insan iyilik yapıyorum diyerek dostunuz dahi olsa size istemeden kötülük yapabilirEğitim şart arkadaşlarÇocuğun gelişimi dediğimizde ilk aile eğitimi sonra okul eğitimi gelirBakın eğitim diyorumÇevre faktörü daha sonra gelir ki; çevreden eğitim alamazsınızAncak kendinize iyi yada kötü örnek olacak davranışlar kazanabilirsinizÇevrenin kötü olmasının sebebi zaten eğitimsizliktir arkadaşlarHazreti Mevlana nın bir sözü var;”BİR YILAN KÖTÜ ARKADAŞTAN, KÖTÜ ÇEVREDEN DAHA İYİDİR”Yılan sadece canını alır,ama kötü çevre hem ahlakını, hem terbiyeni ,hemde canını alır,demiştirEğitimsiz bir anne ,baba cahil olduğu için bir çok çocuk yapıyorSonra bu çocuklarda dolayısıyla eğitimsiz kalıyor,daha sonra evden kaçmalar,sokakta yaşamalar,kötülük, hırsızlık ,madde bağımlılığı gibi bir çok kötülük çevreye yayılıyorBu nedenledir ki anne,babadan yani baştan başlayan eğitimsizlik doğal olarak çevreninde kötü olmasına sebep oluyorÇevremizde örnek alınacak davranışlar yok mu?Var tabi ki ama;Çevrede örnek alınmayacak bir çok da kötü davranış varKarşılaştırma yaparsak çevremizde örnek alınacak davranışlar çevrenin zarar verici davranışlarına nazaran çok ,çok daha azYani çocuğun gelişiminde çevresini örnek alması çok büyük bir RİSK Neden; çünkü çevrede fazlasıyla kötü davranış varAma eğitim öyle değil arkadaşlarEğitimin kötüsü olmazOkulda bize hangi kötü davranış veriliyor Hangi olumsuz ,gereksiz bilgi veriliyorHİÇ ARKADAŞLAR HİÇ VERİLMİYOR Okul ,eğitim bizim geleceğimizGereksiz ,lüzumsuz ,zararlı hiçbir şey okulda yani eğitimde yok Ama çevremizde fazlasıyla var…… Arkadaşlar unutmayın;
ÇEVREDE RİSK VAR, EĞİTİMDE ASLA RİSK YOK…
TEŞEKKÜRLER…
AYLİN ŞAHİN 4/A

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com