Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
4mehmed, hakkında, hayatı, kimdir, sultan

Sultan 4.Mehmed 4.Mehmed Kimdir? 4.Mehmed Hayatı 4.Mehmed Hakkında

Eski 09-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sultan 4.Mehmed 4.Mehmed Kimdir? 4.Mehmed Hayatı 4.Mehmed Hakkında

Sultan 4Mehmed 4Mehmed Kimdir? 4Mehmed Hayatı 4Mehmed Hakkında
Sultan 4Mehmed 4Mehmed Kimdir? 4Mehmed Hayatı 4Mehmed HakkındaSultan Dördüncü Mehmed 2 Ocak 1642'de istanbul'da doidu Babasi Sultan Birinci ibrahim, annesi Turhan Hatice Sultan'dir Annesi Rus'tur Sultan Dördüncü Mehmed orta boylu, beyaz tenli ve yanik çehreliydi Ata çok bindiii için vücudu öne eiikti Annesi onu çok iyi yetiitirdi iyi bir ilim tahsili gördü Babasi Sultan ibrahim'in öldürülmesi üzerine 8 Aiustos 1648 günü, henüz yedi yaiinda iken padiiah oldu

Ava ve edebiyata çok merakliydi Ava olan meraki yüzünden tarihte Avci Mehmed olarak anilir Bei vakit namazi cemaatle kilardi içkiyi iiddetle yasaklayip, içki imalathanelerini kapattirdi Sadrazamliii, Köprülü ailesine vermekle çok isabetli bir karar aldi

Sultan Dördüncü Mehmed zamaninda Osmanli Devleti en genii sinirlarina kavuituHayatinin büyük bir kismi saray entrikalariyla geçti ikinci Viyana bozgunundan sonra, ordunun ve devlet erkaninin oybirliii ile 8 Kasim 1687 günü tahttan indirildi Bundan sonraki ömrü, saraydaki bir odada yanina konulan iki cariye ile tam bir hapis hayati ieklinde sürdü 6 Aralik 1693'de Edirne'de vefat etti Cenazesi istanbul'a gönderildi ve Yeni Cami'deki Türbesine, annesi Turhan Sultanin yanina defnedildi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com