Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çesitleri, çeşitleri, kopolimer, polimer

Polimer Nedir? Polimer Çeşitleri Kopolimer Nedir? Kopolimer Cesitleri

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Polimer Nedir? Polimer Çeşitleri Kopolimer Nedir? Kopolimer Cesitleri

Polimer Nedir? Polimer çeşitleri Kopolimer Nedir? Kopolimer Cesitleri
Polimer Nedir? Polimer çeşitleri Kopolimer Nedir? Kopolimer Cesitleri Polimer küçük basit moleküllerin devamlı olarak birbirini takip etmesi sonucu oluşan makro bileşiklerdir Günümüzde polimerlerin bir çok kullanım alanı vardır Polimerler, pencerelerimizde kullandığımız PVC'den tutun da mutfakta kullandığımız teflon tavaya kadar hemen her yerde kendini göstermektedir Polimerleri oluşturan küçük birimlere monomer denir Aşağıda bazı polimerler ve monomerleri gösterilmiştir:

etilen: CH2=CH2 polietilen: (-CH2-CH2-)n

vinilklorür: CH2=CHCl polivinilklorür: (-CH2-CHCl-)n

stiren: CH2=CHPh polistiren: (-CH2-CHPh-)n
Polimer çeşitleri
Günümüzde polimerleri sınıflandırmak için iki yöntem vardır Bir çeşit sınıflandırma yöntemi polimerleri ekleme (addition) ve yoğunlaşma (condensation) polimerleri olarak ayırırken, bir diğer yöntem ise step ve zincir (chain) polimerleri olarak sınıflandırır Bu terimlerden çoğu zaman 'yoğunlaşma ve step' ile 'ekleme ve zincir' terimleri birbirinin yerine kullanılır, fakat bu durum yanıltıcı olabilir Her ne kadar genelde bir step polimeri aynı zamanda bir yoğunlaşma polimeri olsa da (aynısı ekleme ve zincir için de geçerli) bu durum maalesef her zaman doğru değildir Zaten iki sınıflandırma yöntemi birbirinden ayrı metodları kullanır Yoğunlaşma-ekleme sınıflandırması polimerlerin yapısına göre belirlenirken, step-zincir sınıflandırılması ise polimerizasyon reaksiyonun mekanizmasına göre belirlenir
Kopolimer Nedir?
[size="2">Simdi diyelim ki elinizde X ozelligi olan bir polimer var Siz bu polimerde Y ozelliginin olmasini da istiyorsunuz ve Y ozelligini tasiyan baska bir polimer daha biliyorsunuz Bu durumda yapacaginiz is ne? Tabi ki bu iki polimerin monomerlerini birlestirerek yani bir polimer sentezlemek Bu sentezlediginiz yeni polimer hem X ozelligini hem de Y ozelligini beraber tasiyacaktir Iste bu sentezlediginiz polimer "][/size] Kopolimer Cesitleri
Kopolimer icinde iki farkli monomer bulunur Bu monomerlerin dagilisina gore kopolimerleri gruplandirabiliriz Olayi anlamak icin kopolimeri olusturan monomerlere A ve B diyelim:

Alternating kopolimerlar, yani surekli bir A bir B diye uzayip giden kopolimerler

Randim kopolimerlar, yani gelisiguzel bir sekilde A ve B monomerlerinin dagildigi kopolimer cesitidir

Blok kopolimerler, yani uzun bir A zincirinin yanina uzun bir B zincirinin eklenmesiyle olusur

Graft kopolimerler, uzn bir A zincirinin uzerinden B zincirlerinin dallanmasi ile olusurlar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com