Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami - Multimedya > Dini Resimler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ilk, kerim, kurαnı, yαzılαn

İlk Yαzılαn Kurαn-ı Kerim

Eski 03-09-2012   #1
Gözyaşı
icon111

İlk Yαzılαn Kurαn-ı Kerim

Resme dikkatli bakıldığında ceylan derisi üzerine yazılan nüshaların
yeni kalıplara oturtulduğu görülüyorKuran ilk defa Hz Ebu Bekir
zamanında mushaf haline getirilmiş, Hz Osman zamanında da
korunan nüshalara bağlı kalarak yeniden yazılmıştır

Banu, yukardaki resimlerde görünen hali için kesin bir bilgi verilmemiş

Yeri gelmişken şu bilgileri vermek te yerinde olur sanırım

KUR'ÂN'IN YAZILIŞ TARİHİ

1- Kur'an'ın Allah Rasûlü zamanında yazımı:

Allah Rasûlünün (sav) emri ile vahiy katipleri Kur'an'ı parça parça olarak işlenmiş ince deriler, kürek kemikleri, ağaç kabukları ve düzgün taş gibi maddelerin üzerine yazmakta idiler Yazılan bu âyetler, vahiy henüz tamamlanmadığı için, tek bir mushafta toplanmamıştı Bu dönem içersinde Ashab ezberledikleri âyetleri Allah Rasûlünün (sav) gösterdiği sûrelerin altına yazıyorlardı

2- Kur'an'ın Hz Ebu Bekr (ra) döneminde yazılışı:

Zeyd b Sabit (ra), Hz Ebu Bekr (ra)'in emri ve Hz Ömer (ra)'in uygun bulmasıyla Kur'an âyetlerini biraraya toplamıştır Zeyd İbn Sabit Kur'an'ı toplarken, vahiy katiplerinin yazdıklarını dikkate almış ve âyetleri ilk defa bir mushafta toplamıştır

3- Kur'an'ın Hz Osman (ra) döneminde yazılışı:

ilk Mushaf Kur'an'ın okunşundaki tartışmalara son vermek amacıyla, farklı kıraatleri yansıtacak şekilde Hz Ebu Bekr'in topladığı ve Hz Ömer'in kızı Hafsa'nın koruduğu nüshaya bağlı kalınarak yazıldı Bununla ilgili olarak Hz Osman, Zeyd b Sâbit (ra), Abdullah b ez-Zübeyr (ra), Sad b el-Âs (ra) ve Abdurrahman b el-Haris b Hişam (ra)'ı görevlendirdi Bu Mushaf üzerinde noktalama işaretleri ve harekeleri bulunmamaktaydı Hz Osman (ra) yazılan Kur'an'ın bir nüshasını saklamış diğer nüshaları ise çeşitli İslam şehirlerine göndermiştir

3-Kur'an'ın harekelenmesi ve noktalanması üç merhalede tamamlanmıştır
Birincisi: Muaviye b Ebu Süfyan döneminde, Muaviye, Ebu'l-Esved'i görevlendirmiş, O da Kur'an okurken meydana gelebilecek okuma hatalarını ortadan kaldırmak amacıyla nokta şeklinde hareke işaretleri koymuştur İkincisi: Abdülmelik b Mervan döneminde Kur'an'daki bazı harfleri birbirinden ayırmak için noktalar konulmuştur Mervan bu işte el-Haccac b Yusuf'u görevlendirmiş; o da bu işi Nasr b Âsım ve Hayy b Yasmur'a havale etmiştir Üçüncüsü: Bu dönemde i'rab alametleri olan Fetha, Damme, Kesre ve Sükûn konulmuştur Bu harekelendirmede Halil b Ahmed el-Ferahîdî'nin yolu izlenmiştir

Cevap : İlk Yαzılαn Kurαn-ı Kerim

Eski 03-09-2012   #2
KRDNZ

Hakkında bilgi de ekleseydiniz keşke Kuran'ı Kerim'e benzetemedim pek ama olabilir tabi bilemiyorum

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-09-2012   #3
Gözyaşı

Haklısın Bilgileri ekledim teşekkür ederim yorumun için
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com