Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Kişisel Gelişim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
altın, başarı, için, kurallar, yönetimde

Yönetimde Başarı İçin Altın Kurallar...

Eski 08-16-2012   #16
Prof. Dr. Sinsi

Stratejik yönetim algılanabilmesi ve gerçekleşe bilmesi için beş evreli model

Başlangıç durumunun analizi
Stratejilerin formüle edilmesi
Fonksiyonel politikaların hazırlanması
Organizasyon hazırlanması
Strateji Geliştirme

Strateji geliştirmek için sorulacak sorular

Nereye varmak istiyoruz ?
Neredeyiz
Ne yapmalıyız
Nasıl ilerliyoruz
Stres

Stres insan vücudunda yer lan kimyasal bir süreç olmakla beraber aynı zamanda vücudun çevreden gelen baskılara uyum sağlamasının normal bir sonucudur

Tecrübe ve Deneyim

İnsanların hata yapması onların doğal zayıflığı bunları bir daha yapmamak tecrübedir Deneyim kusursuz bir öğretmendir

Temizlik ve Düzen

Temizlik ve düzen imaj toplar İşletme içindeki müşterilerin iş takibini kolaylaştırmak için yerleştirilmiş olan yön levhaları pırıl pırıl mekanlar örgütün tekrar tercih edilmesinde ölçüdür

Teslimat ve Sunum

Teslimatı zamanında yapmak şirketin imajı açısından çok önemlidir Genel olarak malların tüketiciye ulaştırılmasına teslimat, hizmetin tüketiciye ulaştırılmasına ise sunum denir

Teşekkür ve Takdir

Teşekkür ve takdir gönülleri alır ve içi ısıtır Başarılı olan yöneticileri takdir edersek onu vazifesine bağlamış oluruz

Terfi

Terfi genel olarak ileriye doğru yükselme olup personelin örgüt içinde daha üst kademedeki bir işe atanmasıdır Personelin gördükleri ve öğrenim düzeyi vefaları, samimiyetleri, deneyimleri, başarabilme durumları kontrol edilmeli ve çıkan sonuca göre de terfi yapılmalıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-16-2012   #17
Prof. Dr. Sinsi

Toplam Kalite Yönetimi

Günümüzde kalite şirketleri rakipleri karşısında üstünlük sağlamakla birlikte ayakta kalmalarını sağlar Kalite yönetim programı şu aşamalardan geçmelidir:

Yönetim sürecinin her yanını programlama
Organizasyon şemaları
Sistem
Ölçüm
Araçlar
Müşteri
Tasarım
Satın alma
İmalat
Yardımcı hizmetler
Personel
Toplantı Sanatı

Toplantılar bazen zaman israfına yol açan etken olmaktadır Buna dikkat edilmelidir Toplantılar insanlar için yönetilir Ona insanlar katılır

Tüketiciye Saygı ve Korunması

Hedef yalnızca kendi amaçlarını gerçekleştirmek olamamalı bulundu-ğumuz toplumda hizmet etmeliyiz Tüketici korunmasında üç önemli husus vardır; Üretici, tüketici ve devlettir

Vizyon

Vizyon, realist güvenli bir örgüttür İnsan grupları tarafından benimsenmiş bir idealdir Doğru bir vizyon personeli eyleme geçirir

Yeni Fikirler

Daima yenilikler peşinde koşmak kar getirir Bir işletmede farklı fikirlerin ortaya atılması hayal gücünün gelişmesi için gereklidir Yeni fikirlerin ortaya çıkmasını engellememek lazımdır

Yeterince Personel

Mükemmel bir işletme yönetimi en az çalışanla en büyük imkanı sağlayandır

Yetki Devri

İşletmede faaliyetlerin sürdürülmesi için personelin uyumla ve bir düzen içinde yaşamasıdır Yetki devri yönetimin olmazsa olmaz şartlarından biridir Personelin işine karışanlar yanılırlar Başarı olursa sahiplenilir olmazsa işler iyi gitmez

Yerimize Geçecekler Var mı?

Alternatif eleman yetiştirilmelidir Bir kadro için birden fazla eleman yetiştirilmeli 1-5-10 yıllık planlar yapılmalıdır

Yönetici

Yönetici genel olarak bir iş veya bir işletmenin veya bir bölümün belirlenmiş amaçları etrafında yönlendirilmesi , faaliyetlerin sonuçlarının değerlendirilmesi görevini yürüten kişidir İyi bir yönetici insanlarla diyalog kurmalı problemleri ile ilgilenmeli çözüm için elinden geleni yapmalıdır

Yönetim

Yönetim faaliyeti insanın var olmasıyla ortaya çıkan bir olgudur Yönetim insanların tek tek gerçekleştiremeyecekleri amaçlarına ulaşabil-mek için yürüttükleri grup faaliyettir Karmaşık ve çok aşamalı bir süreçtir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-16-2012   #18
Prof. Dr. Sinsi

Yönetime Katılma

İşletmeler ve bunların nasıl yönetilmesi gerektiği üzerinde durmaktadır Kararlar da rol oynayacak kişilerin oluşturduğu bir grup yönetimi türüdür Yönetim katılma dört türlü olmalıdır

gönüllü katılma
Temsili katılma
Eşit sayıda katılma
Sendikal katılma
Zamanın Yönetimi

Zaman hiçbir ayrım yapmadan bütün insanlara etki eden yegana kaynaktır Zamanın etkili olarak kullanılabilmesi için

Bir zaman kütüğü hazırlanmalı
Günlük zamanın nasıl kullanılacağı gösteren bir plan hazırlanmalı
Hazırlanan plan uygulanmalı
Günün bitiminde zamanın nasıl harcandığı kontrol edilmeli ve günün değerlendirilmesi yapılmalı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com