Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Nesil Bilinçlendirme Kampı > Bye Bye Türkçe

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çağrı, gençliğe

Gençliğe Çağrı

Eski 01-31-2007   #1
mate

Gençliğe Çağrı

GENÇLİĞE ÇAĞRI

ADI TÜRKÇE OLMAYAN DÜKKÂNLARDAN ALIŞVERİŞ YAPMAYALIM!

Dil düşünmenin tek, temel, yetkin aracıdır Aracını bozarsanız, düşünemez ya da bozuk düşünürsünüz

ULUSAL DİL olmadan ulus olunamaz Eğitim, üretim, tüketim, paylaşım yaşanamaz Karmaşa, parçalanma, dağılma, yozlaşma doğar Türkiye’nin ULUSAL DİLİ TÜRKÇE'DİR Çünkü tarihsel kullanım, bilimsel işlenmişlik, kültürel gelişkinlik, kavramsal yetkinlik alanlarında daha fazla kullanılma ve yetkinleşme olanağını bulmuş ve uzun yıllar DEVLET dili; yasa, ekonomi, eğitim, bilim kültür dili olmuştur Ulusların bir tek ülkeleri, bir tek bayrakları ve bir tek ulusal dilleri olur Bu gerçekliğin ve yaşamın dayattığı bir olgudur

İnsan dili ile düşünür Düşünmek; dünyayı, insanı, bilimi, sanatı, kültürü, kendimizi, çevremizi anlamamızı, anlatmamızı, kavramamızı, yorumlamamızı sağlar Bütün bunları dilin beynimizde kurduğu anlam alanları ile yapabilir Her dilin sözcükleri o dilin anlam alanlarını, anlam ağlarını örer Beynimizdeki anlam ağlarına, alanlarına başka bir dilin sözcüğü gelip yerleşemez, o nedenle başka bir dilin sözcüğü bizde anlam ağlarını genişletemez, bizim düşünmemize katkı sağlayamaz Ayrı olarak bir yerde, bellekte durur Hiçbir işlevi olmaz Kendi dilimizin sözcüğü yerine başka bir dilin sözcüğünü kullandığımızda ise anlam alanlarımız zayıf kalır, düşünmemiz güdükleşir, yorumlamamız etkisizleşir, anlamlandırmalarımız daralır; az anlayan, az anlatan, az düşünen, kolay kandırılan, kolay yönlendirilen, toplumsal ve ulusal birliğini kolayca bozabilen insan yığınları haline gelmemize neden olur Ulusal bilincimizi, eğitim, üretim, tüketim, paylaşım ortaklığımız bozulur Yozlaşan, gelişmeyen, düşünmeyen insan toplulukları haline geliriz O nedenle bir toplumu, sömürgeleştirmek isteyenler, öncelikle onları düşünemez, anlayamaz duruma sokmak isterler ve işe dillerini bozmakla başlarlar

Dili bozulanın düşüncesi bozulur Küresel güçler dilimizi yozlaştırarak bizi kolayca kandırabileceklerini düşünmekteler Çünkü ULUSAL BİLİNCİN TEK ARACI DİL BİLİNCİDİR

Çocuklarımız yollarda yürürken, yabancı (özellikle İngilizce ve Arapça) işyeri adları ile karşılaşıyor ve anlam ağını kuramıyorlar Ulusal dil bilincini yitiriyorlar Düşünme güçleri zayıflıyor, böyle giderse az zaman sonra bu çocuklarda ulusal değer, ulusal bilinç, ulusal birlik, özgür vatan, bağımsız ülke gibi kavramlar ve değerler yok olacak ve bu çocuklar sömürge bir toplumda köle durumuna geleceklerdir

Zaman yitirmeksizin, hastalanmış dilimizi, sağaltmalı, arındırmalı, bilinçsizce, nelere neden olacağını bilmeden, öykünerek, yüksünerek, özgüvenden yoksun olarak iş yerlerimize verdiğimiz, gülünç YABANCI ADLARDAN kurtulmaya başlamalıyız Türkçe sınırsız sayıda sözcük türetme gücüne sahip bir dildir Özgün olmak istiyorlarsa, yabancı eski bir sözcük yerine Türkçe yeni türetilmiş ya da eskilerde kalmış bir sözcük kullanır, işyerlerini özgün bir adla tanıtabilirler Buna dilimizin gücü var

Ne anlama geldiği bilinmeyen, tabelasına bakıldığında içeride ne satıldığı anlaşılmayan, adını telaffuz ederken zorlandığımız yabancı adlardan kurtulmalıyız

Arkadaş,

Her geçen gün büyük bir hızla artmakta olan kültürel sömürü evlerimizin içine kadar sinsice girmektedir Bu çağrı, ulusal değerlerimizi yozlaştıran, bizi kendimize yabancılaştıran ve ulusal yok oluşa sürükleyen yabancı hayranlığına karşı bir karşı duruştur

Yaşamın her alanında karşımıza çıkan yabancı sözcüklerden oluşan tabelalar, reklam panoları, gazete, dergi, televizyon kanalları ve daha birçok örneğiyle hayatımıza giren bu ulusal değer yozlaşmasına karşı çıkmak onurluluğunu göstermeliyiz

Uyarıyoruz: Özenti ve taklitten kurtulup, adlarını Türkçeleştirinceye kadar dükkânlarınızdan alışveriş yapmayacak, sunduğunuz hizmetleri tüketmeyeceğiz

Çağırıyoruz: Başta üniversite gençliği ve akademisyenler olmak üzere, kitle örgütlerini ve tüm halkımızı “Türkçe'de birleşmeye” çağırıyoruz

Diline sahip çıkamayan bir ülke düşüncesine de güvenemez Bu güvensizlik yurttaşları ülkeyi savunmaktan bile alıkoyar! ULUSAL ONURU TAŞIMAK, ÖZGÜR VE GELİŞKİN BİR ULUS OLMAK, ATATÜRK’ÜN TAM BAĞIMSIZ, DÜNYA ULUSLARININ EŞİT ÜYESİ BİR TÜRKİYE OLMAK ELİMİZDEDİR DİLİMİZDEN VE DÜŞÜNCEMİZDEN BAŞLAYABİLİRİZ HAYDİ TÜRKÇE KULLANMAYA, HAYDİ DÜŞÜNMEYE, ANLAMAYA, ANLAMLANDIRMAYA, ANLATMAYA VE YORUMLAMAYA YENİDEN, GÜÇLÜ BİÇİMDE BAŞLAYALIM

İnönü Üniversitesi, Bilim ve Eğitim Topluluğu' nun yayınladığı bir yazıdır tamamen katılıyorum ve sizinle paylaşmak istedim

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com