Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kitap, livius, roma, tarihi, titus, özeti

Roma Tarihi İ - Titus Livius Kitap Özeti

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Roma Tarihi İ - Titus Livius Kitap Özeti

Roma Tarihi I - Titus Livius Kitap Özeti

Yayınevi: Arkeoloji ve Sanat Yayınları
Basım Tarihi: Şubat 1992
Kitap Türü: Eski Kültürler / Araştırma - İnceleme

Klasik metinlerin çevirisi, bu alanda çalışma yapan kişilere birincielden kaynak teşkil etmesi bakımından son derece önemlidir Titus Livius un Ab Urbe Condita (Şehrin Kuruluşundan İtibaren) adını taşıyan ve günümüze I-X-XXI-XLV sayılı 35 kitabın tam olarak, diğerlerinin Periochae denilen kısa özetlerinin kaldığı bu anıtsal eser, MÖ 753 te Roma nın kuruluşundan Augustus un üvey oğlu Drusus un MÖ9 da ölümüne dek meydana gelen bütün olayları gözler önüne seren en önemli kaynaktır Geleneksel tarihe göre Roma MÖ753 te kurulur, gelişip büyüyerek bir imparatorluk haline gelir ve bin yılı aşkın bir süre tüm Akdenizhavzasına egemen olur MS 395 te Doğu ve Batı Roma İmparatorluğu olmak üzere ikiye bölünür; MS 476 da Batı Roma İmparatorluğu yıkılır Doğu Roma İmparatorluğu ise daha uzun yıllar yaşamaya devam eder ve nihayet MS 1453 de Fatih Sultan Mehmet in İstanbul u almasıyla o da tarihe karışır Bu kadar önemli bir imparatorluk olan ve batı yı uzun yıllar etkisinde bırakan, ayrıca Fırat boylarına kadar Yakındoğu Dünyası na uzanan bu uygarlığın beşiği Roma dır Roma şehrinin kuruluş efsanesini en detaylı biçimde bizlere nakleden Ab Urbe ConditaKitap I in dilimize çevirisi, bize ilk bilgileri vermesi bakımından oldukça önemlidir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com