Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
günü, istiklal, mart, marşı, yarın

Yarın 12 Mart İstiklal Marşı Günü

Eski 03-11-2009   #1
Berna
Icon1861

Yarın 12 Mart İstiklal Marşı Günü

Bu sene 12 Mart, ilk defa 'İstiklâl Marşı' günü olarak kutlanacak
İstiklal Marşı, TBMM tarafından kabulünün 88 yıldönümü münasebetiyle gönüllü kuruluşlar tarafından yarın yazıldığı yerde okunacak
Türkiye Yazarlar Birliği başta olmak üzere çeşitli sivil toplum kuruluşları, 1990'lı yıllardan beri 12 Mart'ın İstiklal Marşı günü olarak kutlanması için çaba gösteriyordu

Nihayet TBMM, 2007'de güçlü bir adım attı ve "İstiklâl Marşı'nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Âkif Ersoy'u Anma Günü" Kanunu'nu kabul etti
Böylece 12 Mart, millî günlerimiz arasına girdi 7 Mart 2008'de bu kanunun uygulanmasını sağlayacak yönetmelik de yayınlanarak "İstiklâl Marşı ve Mehmet Âkif'i Anma Günü"nün Türkiye'deki sivil-asker bütün kurumlarca kutlanması için gerekli düzenlemeler yapıldı
Ancak yönetmelik zamanında çıkarılamadığı için, geçen yıl ülke çapında kutlamalar yapılamadı
Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı D Mehmet Doğan, bu günün geniş kitlelerin katıldığı güler yüzlü bir şölene dönüştürülmesi için gönüllü kuruluşlara, basın ve yayın kuruluşlarına çağrıda bulundu
Seçim ortamının İstiklâl Marşı günü kutlamaları için yavaşlatıcı bir etki uyandırabileceğine dikkat çeken Doğan,
"Bunu göz önünde bulundurarak, Ankara'da bulunan gönüllü kuruluşlarımızın geçen yıl başlattığımız 'İstiklâl Marşı'nı yazıldığı yerde, Taceddin Dergâhı ve çevresinde okuma' kampanyamıza katılmasını arzu ediyoruz" dedi

"İstiklal Marşı'nı Yazıldığı Yerde Okuma" toplantısına Ankara merkezli yaklaşık 50 dernek, vakıf, sendikanın katılması bekleniyor

Cevap : Yarın 12 Mart İstiklal Marşı Günü

Eski 03-11-2009   #2
[KAPLAN]

Bu gece ailemizin manşet resmini bu önemli konuya hitaben değiştireceğiz Paylaşımınız için teşekkürler Sevgili Berna
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-11-2009   #3
Aragorn561

teşekkürler bu arada o Tacettin mi Taceddin mi merak ettim bizim öğretmen bana Tacettin olduğunu söylemişti(ismim olduğu için ;D) cevabınızı merakla bekliyorum ve teşekkürler

Eski 03-12-2009   #4
Berna

'Taceddin' Arapça kökenli bir isim olduğu için esas olanı "d" harfi ile yazılanı ( [dinin tacı anlamında] ), ancak bizim dil kurallarımız gereği "t" bizler olarak kullanıyoruz
Bu durum da her ikiside doğru olarak kabul edilebilir :)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-12-2009   #5
Aragorn561

yani benim bir dergahım oluyo öylemi :D:D:D:D

teşekkürler

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com