Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
büyük, doğru, karara, kitabının, özeti

Büyük Karara Doğru Kitabının Özeti

Eski 11-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Büyük Karara Doğru Kitabının Özeti

Büyük Karara Doğru

Son yıllarda, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk toplumu çok hızlı bir başkalaşım süreci yaşamaya başladı Etrafımızda olup bitenlere baktığımızda, bin yıllık Türk siyasal kültürünün genel geçer yaklaşım ve teamüllerinin dışında bazı önemli gelişmelerin yaşandığını görüyoruz Yüzyıllardır kemikleşmiş olan, güçlü devlet geleneği, sanki ortadan kalkıyor

Türk ulus-devleti, küreselleşme çağında, Batı dünyası dışındaki diğer ulus-devletler gibi tehdit altındaAncak, tehdit altında olan, yalnızca ulus-devlet modeli değil, sanki, Türklerdeki geleneksel devlet olgusunun ve algısının bizzat kendisi gibi görünüyor Devlet ve devlet merkezli yaklaşımlar, Türk siyasal tarihinde hiç görülmediği kadar sorgulanıyor, yargılanıyor ve mahkum ediliyor Bu süreç, ABD'nin de desteklediği, AB sürecinin güdümünde sürdürülüyor

Türkiye'de devlete karşı olan bakış açısı gerçekten değişmeye mi başladı? İddia edildiği gibi, devlet merkezli anlayıştan, birey ve toplum merkezli anlayışa, yani "gerçek demokrasiye" doğru mu geçiliyor Yoksa, bütün bunlar birer yanılsama mı? Yoksa, işin görünmeyen başka boyutları, bazılarının, perde arkası niyetleri mi var? Bir toplumun siyasal kültürü bu kadar kolay ve çabuk değiştirilebilir mi? Demokrasiyi kendisi talep etmeyen bir toplumda, dışsal etkilerle demokrasi ilerleyebilir mi? Daha önemlisi, istenen şey gerçekten demokrasinin ilerlemesi mi? Yani amaç, devleti daha demokrat hale getirmek mi, yoksa, onu çökertmek mi? Bu soruların yanıtları geleceğimiz açısından büyük önem taşıyor

Süreç, tüm hızıyla bir kavşağa doğru ilerliyor Hızla yaklaştığımız yol ayrımında, hep birlikte bir karar vermek zorundayız Bu sorulara bulacağımız doğru yanıtlar, vereceğimiz büyük kararı da kolay ve sağlıklı kılacaktır

Yazar:Haldun Çancı
Yayınevi:Kum Saati Yayıncılık
Sayfa Sayısı:168
Etiket Fiyatı:8,00 YTL
Basım Tarihi:Aralık 2006

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com