Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
duran, eserleri, feyhaman, hayatı

Feyhaman Duran Hayatı Ve Eserleri

Eski 11-08-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Feyhaman Duran Hayatı Ve Eserleri

Feyhaman Duran kimdir

Feyhaman Duran biyografisi

Feyhaman Duran 1886 yılında Kadıköy'de dünyaya geldi 1895 yılında Galata Sarayı Humayun Mektebi'ne (Galatasaray Lisesi) kaydoldu 1911-1913 yılları arasında Paris’te “Sanat Eğitimi” gördü Academie Julian’da Jean Paul Laurens Atölyesi’ne kaydoldu Birinci Dünya Savaşı çıkınca yurda geri döndü Birinci Galatasaray Sergisi’nde Prof Dr Akil Muhtar adlı portresi ile “Gümüş Madalya” ve Zikr-i Cemil ödülünü alan ressam eşi ile birlikte Topkapı Sarayı için resimler yaptı 1919 yılında İnas Sanayi-i Nefise Mektebi’ne Usul-ü Tersim öğretmenliğine getirildi Güzel sanatlar Birliği kurcuları arasında bulunan Feyhaman Duran ölene kadar yönetim kurulu üyeliğini sürdürdü

1927 yılında Usul-ü Tersim, 1933’te ise “Resim Atölyesi” öğretmenliğine atandı 1951 yılında emekli olan ressam Beyazıt’taki evini müze olarak İstanbul Üniversitesi’ne bağışladı

6 Mayıs 1970 tarihinde İstanbul'da hayatını kaybetti

Feyhaman Duran Eserleri

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com