Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Bilgisayar,Teknoloji & İnternet Dünyası > Yazılım & Donanım

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
eğitimi, klavye, röportaj, üzerine

F Klavye ve Eğitimi Üzerine Bir Röportaj

Eski 08-24-2007   #1
[KAPLAN]
Icon47

F Klavye ve Eğitimi Üzerine Bir Röportaj

F klavye konusunda şu ana kadar yapabileceğim en iyi şeyi yapmış bulunmaktayım Uzun süredir üzerinde düşündüğüm röportajımı duayenim, hocam ve abim İsmail Dinç ile gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum Büyük bir özveri ile sorularıma yanıtlar verdi, bilgisini sonuna kadar kullanıp benim gibi insanların F klavye konusunda yapmış olduğu tanıtımlara destek verdi, her zaman F klavyeyi savundu ve gereksiz düşüncelerin içine saplanmadan bunu yapabildi

Bu röportajımızda İsmail Hocamı biraz yakından tanıyacağız, onun F klavye konusunda sormuş olduğum sorulara verdiği “çarpıcı” yanıtları göreceğiz Halen fiili olarak Öğretim Görevlisi olarak bulunduğu kurum içinde F klavye konusunda yaptıklarını beraber okuyacağız Sizleri daha fazla konudan uzaklaştırmamak için röportajımızı noktasına virgülüne dokunmadan yayınlıyorum (Hocam size bana F klavyeyi kullanmayı ve iyi bir akademisyenin nasıl olmasını öğrettiğiniz için bir kez de ziyaretçilerimin huzurunda şükranlarımı sunuyorum, çok teşekkür ederim)

- Hocam kendinizden ve eğitim kariyerinizden biraz bahsedebilir misiniz? Ziyaretçilerimizin sizi kendi söylemlerinizle tanımasını isterim

1959 Trabzon/Çaykara doğumluyum, 1968 yılından itibaren Ankara’da yaşamaktayım Doğal olarak bütün eğitimimi Ankara’da tamamladım Bir yıl Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü, 3 yıl AÜEczacılık Fakültesinde okudum Değişik nedenlerden dolayı bu okullardan mezun olmadan ayrılmak zorunda kaldım Son olarak HÜSağlık İdaresi Yüksekoku’lunu 1985 yılında bitirdim Bir süre serbest çalıştıktan sonra Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri’nde Başhekimlik Gece İdareciliği yaptım Hacettepe Üniversitesi Hastanelerinin 1998 yılında Elektronik Hasta Kayıtları alt yapısının kurulmaya başlanmasıyla HÜİhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi’nde Sistem İşletme Şefi olarak 3 yıl çalıştım 2000 yılında “Bilgisayar” ve “10 Parmak Yazım Teknikleri” derslerini vermek amacıyla HÜSağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’na Öğretim Görevlisi olarak atandım Halen bu görevi sürdürmekteyim

Bilgisayarlarla ilk kez 1985 yılında İletişim Yayınlarının haftalık olarak yayınladığı “Bilgisayar Çağdaş Teknoloji Ansiklopedisi” ni fasiküller halinde alıp okuyarak başladım Fakat o yıllarda ülkemizde bilgisayarlar yaygın olarak kullanılmadığı için bu konudaki bilgim teorik olarak ve yüzeyel kaldı İlk bilgisayarla tanışmam 1992 yılında görev yaptığım hastanede O dönemdeki başhekimin odasında yer alan bir bilgisayarda başhekimimizin yazmamı istediği birkaç sayfalık yazıyı yazmakla oldu Tabiî ki klavyeye ve monitöre bakarak ve zorunlu olarak Q klavyede

- Size şunu sormak istiyorum, günümüz internet ve bilişim dünyasında bir Q klavye üstünlüğü mevcut Ancak biz biliyoruz ki 1950′li yıllardan itibaren de yasalaşan bir F klavyemiz var Bilişim sektöründeki Q klavye üstünlüğünü bir eğitimci olarak siz neye bağlıyorsunuz?

Güncelliğini hala koruyan güzel bir soru
Aslında “günümüzde İnternet ve bilişim dünyasında bir Q klavye üstünlüğü var” fikrine tam olarak katılmıyorum Dünyada hangi ülkenin resmi dili İngilizce ise o ülkelerde yaygın olarak Q klavye kullanıldığını biliyoruz Resmi dili İngilizce olan bu ülkelerin dışındaki birtakım ülkeler ise Q klavyeyi temel alarak kendi resmi dilindeki harfleri de ekleyip kendi ülkelerine uygun klavyeyi kullanmaktadırlar Örneğin Fransızların yada Almanların A klavyesi gibi Fakat işin özünde şu var Bir ülke kendi klavyesini yaratmak zorundadır Pratik bunu göstermektedir Bir Çinli, Bir Rus, Bir Hindistanlı yada bir Arap kendi diline uygun klavyeyi kullanmaktadır Siz bir Çinliye Q klavyeyi vererek ondan Çince yazmasını bekleyemezsiniz Bu düşünceden yola çıkarsak 1,5 milyon nüfuslu Çin, 1 milyonu aşkın Hindistan, 500 milyonluk Arap ülkeleri, Rusya, Japonya, Fransa, Almanya, Doğu Avrupa ülkeleri kendi ülkelerinde Q klavyeyi temel alan ancak mutlaka resmi dillerinde olup İngilizcede olmayan birçok harfi klavyelerine eklemek suretiyle kendi dillerine uygun klavyeyi kullanmaktadırlar Biz de Q klavye’ye İngilizcede olmayıp Türkçede olan ç, ğ, i, ö, ş, ü gibi harfleri orijinal Q klavyedeki harflerin yerini koruyarak, klavyenin sağ tarafına yerleştirip adına Türkçe Q klavye dediğimiz devşirme bir klavye türünü yaygın olarak kullanmaktayız

Kendimizi niçin Q klavye kullanmak zorunda hissetmemizin bir takım nedenleri var Bunların önemli olanlarını şu şekilde sıralayabiliriz

? Birçok üründe olduğu gibi klavyede de dışa bağımlı bir ülke durumunda olmamız sonucu Kendi dilimize uygun olan F klavyeyi üretmek yerine işin kolayını seçerek Q klavyeyi ithal etmeyi tercih etmiş olmamız

? Q klavye kullanma alışkanlığının yada bağımlılığının ülkemizde bu kadar yaygın olmasını Emre AKÖZ; dünyanın birçok ülkesine yayılmış olan Mc Donald’s bağımlılığına benzetmektedir Mc Donald’s ın dünyanın her yerinde satıyor olması onun kaliteli ve doğru ürün olduğu anlamını taşımaz

? Q klavyeyi satın almanın daha kolay ve ucuz olması üreticilerin ve ithalatçıların işine gelmektedir Çünkü tek bir standardı üretmek ve pazarlamak daha kolay ve ucuz olmaktadır Bunun için bu üreticiler dilleri birbirinden farklı olan ülkelere özgü klavye üretmeyi maliyetleri arttıracağı için tercih etmemektedirler

? F klavyenin bilgisayar yazılımlarını desteklemediği konusundaki yanlış bilginin hala yaygın olarak düşünülmüş olması

? F klavye konusunda var olan yasaların tekrar gözden geçirilerek dilimize uygun olmayan ürünlerin ithalatının ve kullanımının yasaklanmasını sağlayacak yasal düzenlemelerin yapılmamış olması

? Devletin denetim ve kontrolünü kolaylıkla sağlayabileceği devlet daireleri ve eğitim kurumlarında F klavye kullanma zorunluluğunun sağlanamamış olması

? F klavye kullanmanın Q klavye kullanımına göre üstün yanlarının olduğunu ısrarlı ve etkili anlatabilecek entelektüel kesimin fikir birliği yaparak bu konuya gerektiği kadar önem vermemiş olması (Emre KONGAR, Emre AKÖZ, vb hariç)

- Sizce okullarımızdaki F klavye eğitim ne düzeyde, daha da ileri noktalara taşınabilir mi, bunun için sizin kişisel görüşünüz nelerdir?

Bilgisayarda uzun süre yazı yazmayı gerektiren Ticaret Meslek Liseleri, Adalet Meslek Liseleri, Meslek Yüksekokullarının Büro yönetimi ve Sekreterlik Bölümleri, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokullarının Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümlerinde 10 Parmak F klavye eğitimi verilmektedir Ayrıca ders olarak verilmese bile etkin ve doğru klavye kullanmayı gerektiren Güzel Sanatlar Fakültelerinin Grafik ve Tasarım bölümlerinde genelde Macintosh bilgisayarların kullanılması nedeniyle bu okulların öğrencileri kendilerini F klavye kullanma zorunluluğunu hissettikleri için bu işi kendileri öğrenmektedirler Çalışma yaşamında ise Dizgi ve Tasarım işleri ile uğraşan kişiler yaygın olarak F klavye kullanmaktadırlar

Tabiî ki bu durum yeterli değildir Özellikle Eğitim kurumlarındaki bilgisayarlar mutlaka F klavye ile kullanılmalıdır Bilgisayar ile yeni tanışan bu öğrenciler okullarında gördükleri F klavyeli bilgisayarları evleri içinde gerekli görecekler ve böylece eğitim dışında kalan insanlar da zorunlu olarak F klavye kullanmak durumunda kalacaklardır

Milli Eğitim Bakanlığı denetiminde faaliyet gösteren Bilgisayar Kurslarında ve Halk Eğitim Merkezlerinde F klavye kullanmayı zorunlu hale getirecek düzenlemelerin yapılması gereklidir
Q klavye kullanmanın bir avantaj olmayıp bir zorunluluk olduğu bilincini yaymalı ve bu bağımlılıktan kurtulmak için daha çok çaba sarf etmeliyiz

- Bir F klavye eğitimcisi olarak gençlerimize F klavye mi Q klaye mi konusunda ne gibi farklı tavsiyeleriniz olabilir?

İstersen bu konuya geçmeden önce seninle nasıl tanıştığımı ve F klavye ile ilgili yaşamış olduğumuz süreci kısaca anlatmak istiyorum Senin F klavye yazmaya nasıl başladığının bilinmesi bu konu ile ilgili anlatacaklarımı çok iyi özetleyecektir

Seni ilk kez; okulumuzun bilgisayar laboratuarında bir bilgisayar başında web sayfası tasarlarken görmüştüm HTML kodlarını yazarken kısa bir gözlem yapmıştım; klavyeyi azımsanmayacak kadar hızlı kullanıyordun O anki gözlemlerim, senin dakikada 250 karakterin üzerinde tuşladığını gösteriyordu Bu beni etkilemişti Fakat daha dikkatli baktığımda Q klavye kullandığını gördüm İlk kez bu kadar hızlı bir Q klavye kullananı görmüştüm, bu beni etkilemişti Ve seninle tanışma gereksinimi duydum Tanıştıktan sonra efendi kişiliğin, zekan ve bilgisayar kullanma becerin beni etkilemişti Bu durumda sana birkaç öneride bulunma ihtiyacı duydum Bu önerim tabiî ki klavyeyi F düzeninde 10 Parmakla yazma önerisiydi Sen hiç tereddüt etmeden bunu hemen uygulayacağını söylemiştin Çünkü klavyeye ve monitöre bakmadan yazabilen öğrencilerin klavyeyi kullanma biçimleri seni etkilemişti Bunun nasıl olacağını sorduğunda sana; F klavye eğitimi için kullandığımız “Logo 10 Parmak” programını kullanmakla başlayabileceğini söylemiştim Hemen sonrasında da F Klavye düzeninde 10 Parmak yazmanın avantajlarından, tekniğinden ve gerekliliğinden bahsettim Bunun dışında seninle F klavye konusunda hiç ilgilenmedim Çünkü o andaki düşüncem şuydu; Benim öğrencim değildin, Okulumuzun başka bir bölümünün öğrencisiydin ve almakta olduğun eğitimin için de F klavyeyi kullanmanı gerektirecek bir neden göremiyordum Fakat zaman geçtikçe ve seni Bilgisayar laboratuarında her gördüğümde; sürekli F klavye kullandığını gördüm Başlangıçta çok yavaştın ve ben sana kaplumbağa hızında yazıyorsun diye takılıyordum Çünkü o anki yazma hızın dakikada en fazla 25-30 civarındaydı Yetiştirmen gereken çok acil işler olmasına rağmen sen, yavaşta olsa klavyeye bakmadan 10 parmak yazmayı sabırla ve diğer arkadaşlarının sana takılması pahasına inatla sürdürdün Senin için zor olan bu dönem çok kısa sürdü Birkaç hafta geçtikten sonra; senin F düzeninde 10 parmak yazma hızının dakikada 150-200 karakter aralığına geldiğini gördüm O anki durumun 10 Parmak Yazma Teknikleri dersini almakta olmalarına rağmen bu işin önemini kavrayamamış birkaç öğrenciden daha iyi olduğunu gösteriyordu Bu iş hoşuma gitmişti Seni gözlemlemeye devam ettim Dönem sonunda sen artık bu dersi alan öğrencilerin en iyilerinin arasındaydın Okul bitmiş, sizler mezun olmuş ve sen İstanbul’a ailenin yanına dönmüştün Web sayfası tasarlamak, grafik-dizgi yapmak uğraşıların arasındaydı Bunları yaparken F klavye kullanmaktan hiç ödün vermedin Bu durum senin bu konudaki gelişimini hızlandırdı Aradan geçen bir yıldan sonra seninle MSN’de yazışırken; en az beş satırdan oluşan mesajların çok kısa sürelerde ve ardı ardına geldiğini gördüm
Sana dakikada kaç tuş tuşladığını sorduğumda 534 yanıtını almıştım Bu beni çok etkilemişti Beni geçmiştin F klavyecilerin arasına bir profesyonelin daha katılmış olması beni mutlu etmişti
Sonraki süreçte ise bu işe benden daha fazla katkı sağladığını gördüm Açmış olduğun Web sitende F klavye ile ilgili yazdıkların, oluşturduğun forum sayfasında F klavyeye ilgi gösterenleri nasıl doğru bir şekilde yönlendirdiğini görmek ve bu konuyu sürekli gündemde tutman beni çok mutlu etmişti

Gençlerimize F klavye mi ya da Q klavyemi kullanmaları konusundaki önerilerimi şöyle sıralayabilirim;

- Eğer klavyeyi bakarak kullanıyorlarsa hangi klavyeyi kullandıkları ya da kullanacakları önemli değil İster F klavye kullansın ister Q klavye, bu hiçbir şeyi değiştirmez Klavye ile ilgili tartışmayı bu eksende tutarsak ne Türkçe F klavyeyi savunanlar nede Türkçe Q klavyeyi savunanlar hiçbir sonuç elde edemez Çünkü Bizim için önemli olan kullanacağımız klavyenin türü değil yöntemidir Yani klavyeye ve monitöre bakmadan 10 parmakla F klavye düzeninde yazmaktır Hedefimiz bu olduğu için kullanacağımız klavyenin alfabetik tuşlarının üzerinde harflerin yazılı olması bizim için bir değer taşımayacaktır İşte bu noktada verilecek karar önemlidir Eğer verilen karar; klavyeyi bakmadan 10 parmakla kullanmak ise tercih edecekleri yöntem mutlaka Türkçe F klavye düzeninde 10 parmakla yazı yazmak olmalıdır

Q klavyede yazı yazanlarda gözlemlediğim en önemli konulardan biri de şudur Q klavye kullananların bir çoğu metni yazarken geçen toplam sürenin yaklaşık % 10’unu tuşlayacakları tuşu klavyede aramakla geçirmekteler, % 10-15’ini yazmakta oldukları kaynağın neresinde kaldıklarını bulmakla; % 10-15’ini yazdıklarının doğru olup olmadığını kontrol etmek için ekrana bakmakla, geri kalanı ise yazmakla geçirmektedirler Aslında yazı yazmak için harcadıkları sürenin yarısına yakınını YAZI YAZMAMAKLA geçirmektedirler Bunun; zamanı değerli olan kişiler için ne kadar önemli olduğunu tahmin etmemek mümkün değil

- Ben F klavye mi? Yoksa Q klavye mi? Kullanmamız gerekir tartışmasından çok; klavyeyi 10 parmakla mı? Yoksa daha az parmakla mı? Kullanmalıyız tartışmasına odaklanmak istiyorum

Bizim amacımız;
a Doğru ve hızlı yazmak,
b Klavyeye ve monitöre bakmadan yazmak,
c Yazdığımızı anlayarak yazmak,
d Yorulmadan yazmak,
e Yazarken keyif almak,
f Monitöre bakmadan yazabileceğimiz için monitörün göze ve dolayısıyla sağlığımıza verebileceği zararları en aza indirmek ise; “F klavye düzeninde 10 parmak” yazmak bir zorunluluk olmalıdır
- Günde ortalama en az bir sayfa yazı yazan birinin bunu F klavye düzeninde yazması toplamda kendisine çok zaman kazandıracaktır
- Görevimizin çok gizlilik gerektiren bir aşamasında sekreterinize dahi güvenmemeniz gereken gizlilikteki bir belgeyi kendiniz yazmanız durumunda; kullandığınız yöntem eğer 10 Parmakla F klavye düzeninde yazmak değil ise ve zamanınız da değerli ise yazı yazma sürecinde “Yazı yazmadan geçen süre”yi azaltmanın temelinde hızlı ve doğru yazmanın olduğunu bilmemiz gerekir

- F klavye düzeninde 10 parmakla yazmayı öğrenmenin zor olduğunu düşünenler olabilir Fakat hedefimiz 10 parmak yazmak ise bunu Q klavyede başarabilmenin daha zor olduğunu hiç unutmayalım

- F klavyeyi öğrenmeyi düşünenlerin bu konuda var olan programları kullanarak, yada internette ulaşabilecekleri kaynaklardan kendilerine özgü çalışma ortamını sağlayabilmeleri mümkündür
- Bu öğrenme süreci içinde uymaları gereken temel ilkelerin neler olduğu konusunda başvurabilecekleri kaynaklar olarak; t-infectioncom, sampiyon-kurslarıcomtr, klavye hızlarını ölçebilecekleri internet adresleri olarak da interstenoturkcomtr, 2addictedcom’u önerebilirim

- F klavyenin korunması ve yaygınlaşması konusunda Devlet mercilerinden herhangi bir beklentiniz var mı?

Yukarıda az da olsa değindiğimiz konuların dışında ulusal bilincin yaygınlaştırılması sonucu yalnız F klavye konusunda değil ülkemize özgü, bizim için uygun olan ürünleri kullanmak, bunların üretimini sağlayacak olanakların yaratılması ve bu ürünlerin temin edilmesi için gereken desteğin sağlanması devletin başlıca görevi olmalıdır

- Merak ettiğim en büyük konu ise şu: okullarımızda verilen F klavye eğitimi, özellikle Ticaret meslek liseleri, sekreterlik bölümü öğrencileri ve meslek yüksekokullarımızda sizce yeterli bir süreye yayılıyor mu? Birde bu arkadaşlarımızın mezun olduktan sonra aldığımız geribildirimlerinde F klavye konusunda büyük bir sıkıntı yaşadıkları söyleniyor, bu konudaki görüşleriniz nelerdir?
Son yıllarda; F klavye eğitimi veren orta dereceli okullardan gelen öğrencilerin gerektiği kadar iyi eğitim almadan okulumuza geldiklerini görmekteyim Bunun nedenlerinden biri olarak bilgisayarların yaygınlaşmadan önce daktiloların yaygın olarak kullanılıyor almasıydı Temeli F Klavye düzeni olan bu daktilolar öğrencilere az da olsa bir temel oluşturuyordu Son yıllarda daktilo kullanımının ortadan kalktığını ve yerini bilgisayarların aldığını biliyoruz Bilgisayarlar yaygın olarak Q klavye ile satıldığı için öğrenciler Q klavye kullanmak zorunda bırakılmaktadır

Aslında F klavye eğitimine gereken ciddiyet verilse kullanılan klavyelerin Q klavye olması pek önem taşımamaktadır Tam tersi Q klavye ile F düzeninde 10 parmak klavye kullanmayı öğrenmek daha doğru ve etkili sonuç vermektedir Biz kendi okulumuzda bu yöntemi kullanmaktayız Yani Klavyelerimiz Q klavye iken biz F klavye düzeninde çalışmalar yapmaktayız Bu yöntemle öğrencinin klavyeye bakması engellenmiş olmakta ve F klavye yazma tekniklerinden olan klavyeye bakmadan yazma alışkanlığını öğrencilere daha kısa sürede kazandırmaktayız

F klavye eğitimi veren okullarda bu eğitime verilen sürenin yeterli olmasından çok sürenin etkin ve düzenli kullanılması önemli Haftada 4-5 saat F klavye eğitimi vermek yerine haftanın 5 gününde her gün yarım saat eğitim vermenin daha yararlı olduğunu düşünüyorum Toplamda ise 25-30 saatlik bir çalışma süresi sonunda bir öğrenci eğer ilgiliyse 200-250/dakika tuş hızına ulaşabilmekte bu çalışma süresini 50-60 saate çıkardığında ise konuşma hızında yazma noktasına gelebilmektedir Belirtilen bu süreler sonunda istenilen hedeflere ulaşmanın ön koşulu ise bu işi önemsemek, en avantajlı yöntem olduğu bilincini taşımak, sabırlı ve düzenli çalışmaktır

Mezun olan öğrencilerimizin günlük çalışma hayatında F klavye bulamadıkları için zorlanacaklarını düşünmüyorum Sonuçta bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemleri Türkçe F klavye düzeninde yazmayı sağlayacak yazılımsal desteği sağladığı için F düzeninde yazmak isteyen kişinin yapacağı tek şeyin Klavye dilini Türkçe yapması ve Kullanacağı klavyeyi F olarak seçmesidir Örneğin benim ve eminim ki senin kullandığın bilgisayarın klavyesi F klavye değil Q klavyedir Fakat bizim için önemli olan klavyenin fiziksel görüntüsü değil kullandığımız klavyenin F düzeninde yazı yazmaya ayarlanmış olmasıdır
Yine söyleşinin başında belirttiğim gibi klavyeyi 10 parmakla F düzeninde kullananların klavye diye bir sorunu bulunmamaktadır Ayrıca kullandığımız klavyenin alfabetik tuşlarının işaretli olup olmaması da önemli değil Bizim için önemli olan kullandığımız klavyenin basılacak tuşlarının olmasıdır

- F klavye eğitimi konusunda sitemizde aldığımız birçok geribildirimde bu eğitime başlamanın yaşı soruluyor Sizin bu eğitime başlangıç konusunda yaş öneriniz nedir? Herkes bu eğitime belli bir yaşta başlamak zorunda mıdır?

Sitendeki forum sayfalarını inceledim Çok etkilendiğimi söyleyebilirim Bu konuya önem veren ve öğrenmek isteyen birçok kişinin olduğunu da biliyorum Genelde bana bunu öğrenmenin zor olup olmadığını sormaktadırlar Verdiğim yanıt hep aynı 10 parmak F klavye öğrenmek, 10 parmak Q klavye öğrenmekten çok daha kolaydır F klavye düzeninde yazan vasat bir 10 parmakçı, Q klavye düzeninde yazan iyi bir 10 parmakçıdan daha hızlı olabilmektedir Bu farkı yaratan temel etken F Klavyedeki harflerin Türkçemize uygun olarak düzenlenmiş olması ve parmaklarımızın pozisyonu ve kullanım kolaylığına uygun olarak tuşların dağıtılmış olmasıdır

10 parmak F klavye öğrenmeye başlama yaşının Bilgisayarda yazı yazmaya başlanılan yaş olduğunu düşünüyorum Eğer bu ilkokula yeni başlayan bir çocuk ise; bu çocukların parmakları henüz klavye üzerindeki her tuşa kolaylıkla ulaşabilecek gelişimi göstermediği için 7-8 yaşın altındaki çocukların 10 parmak yazma konusunda biraz zorlanacaklarını söylemek yanlış olmaz Ancak bu yaştan sonraki herkesin yaşı ne olursa olsun 10 parmak F klavye yazamamaları için bir neden göremiyorum

Şimdiye kadar Türkçe Q klavye kullanmış ve hala kullanmakta olan kişiler için ise; Klavyeyi 10 Parmak Türkçe F klavye düzeninde kullanmayı öğrenememeleri için bir neden göremiyorum Yeter ki bu tekniğin daha yararlı, gerekli ve kolay olduğunu kavramış olsunlar

- F klavye eğitimi için sizin bu alanda çalışan arkadaşlarımıza ne yönde önerileriniz olacaktır, özellikle hız arttırma, hatasız yazma konusunda?

F klavye eğitimi için söylenecek çok fazla bir şey yok Sanıldığı gibi karmaşık ve zor öğrenilen bir süreci kapsamıyor Ancak 10 parmak yazmayı öğrenmek isteyenlerin mutlaka uymaları gereken birtakım kurallar da var tabiî ki Bunları şu şekilde sıralayabiliriz
Öncelikle 10 parmak F klavye düzeninde yazmanın bir gereklilik olduğuna inanmaları gerekir Eğer günde ortalama en az bir sayfa yazı yazıyorlarsa ve zamanları da kısıtlı ise mutlaka kendilerini F klavye düzeninde 10 parmak yazmaya zorunlu hissetmeleri gerekir
Bu iş için günde ayıracakları en az yarım saatlik bir süre yeterli olacaktır Bu süreyi arttırabilirler Fakat çalışmaktan bıktıkları an mutlaka çalışmayı kesmelidirler Kendilerini zorlamamalıdırlar
Başlangıçta bu işin çok zor olduğunu düşünebilirler Fakat bu her işte olduğu gibi 10 Parmak F klavye öğrenmek için de geçerlidir Örneğin İngilizce öğrenmeye karar veren bir kişiden daha eğitiminin başında iken ondan İngilizce konuşmasını bekleyemezsiniz Fakat eğitimini sürekli, düzenli ve sabırlı sürdürebilirse bir süre sonra konuşmaya başladığını görürsünüz

Klavyeye bakmaktan kendini alamayacağı için kullandığı klavye Q klavye olmalıdır Eğer kullandığı klavye F klavye ise mutlaka tuşların üzerindeki harflerin kapatılması gerekir Bu yöntem onu doğru ve hızlı yazma konusunda istenilen noktaya daha kısa sürede ulaştıracaktır

10 parmak F klavye düzeninde yazma eğitimini,başlangıçta bir kelime işlemcide değil bu konuda yazılmış programlarda yapmalıdır
Eğer F klavye öğrenmeye gerçekten karar vermiş ise artık Türkçe Q klavyeyi unutmalıdır Yani bir kelime yazacak olsa, hatta arama motoruna bir web adresi yazacak olsa dahi bunu F klavye düzeninde ve 10 parmak kullanarak yapmalı ve kendini bu konuda zorlamalıdır

Logo 10 Parmak yada Hotkey gibi 10 parmak yazma eğitimini sağlayacakları programlardan temel eğitim becerisini kazandıktan sonra artık monitöre de bakmamayı bir alışkanlık haline getirmelidirler Bu alışkanlığı kazanabilmeleri için yazı yazarken monitörü güç kaynağı düğmesinden kapatmalıdırlar
Uzun süre sandalyede oturmayı gerektiren işlerde olduğu gibi 10 parmakla yazı yazarken de doğru oturuş pozisyonunu sağlamaları çok önemlidir Bununla birlikte klavyenin bulunduğu masanın yüksekliği dirseklerinden yukarıda olmamalıdır Temel ölçü olarak; 1 metre 70 cm boyunda olan bir kişi için masa yüksekliği en fazla 65 cm olmalıdır

Baş, boyun, sırt ekseni dik olmalı ve sırt oturulan sandalyenin sırtlığına tamamen yapışık olmalıdır
Eller masaya ve klavyeye dokunmamalı, parmaklar tuşların üzerinde hafif dokunacak gibi durmalıdır
Yukarıdaki temel davranış biçimlerini sağladıktan sonra hiç ara vermeden mümkünse her gün en az yarım saat çalışmalı ve bunu uzun aralar vermeden sağlamalıdırlar
Temel eğitim için yukarıda sözünü ettiğimiz programlardaki çalışmaları bittikten sonra bir kelime işlemcide yazmaya başladıklarında mutlaka süre tutmalıdırlar Bu süre kendilerinin gelişimi hakkında çok önemli sonuçları verecektir Örneğin Word’de yazmaya başladıkları an yazma işlemi bittiğinde çalışmalarını hemen kaydetmeleri ve Dosya?Özellikler?İstatistikler komut satırından hangi zaman diliminde ne kadar? Tuş tuşladıklarını görmeleri ve bunu her yazdıkları yazının sonunda tekrarlamalıdırlar Mümkünse bu sonuçları bir Excel sayfasında kaydetmeleri ve bu konudaki gelişmelerini takip etmelidirler

10 parmak yazı yazma işini eğlenceli ve oyun haline getirmelerini sağlamak için www2addictedcom adresine başvurarak buradaki klavye yarışmalarına katılmaları ve klavyeyi hızlı tuşlama alışkanlıklarını geliştirmelidirler Bu ve bunun gibi çalışma ortamları onların tuşları hızlı kullanmalarını sağlayacaktır Ayrıca harfler İngilizce dilindeki kullanma oranlarına göre aktıkları için F klavyede zayıf parmaklara isabet eden harflerin tuşlanmasını sağlayan parmakların gelişimine önemli katkı sağlayacaktır

- Peki sizin bu alanda yapmış olduğunuz bir hız arttırma çalışması var mı, ya da kendinize özgü yöntemler kullanıyor musunuz?
Benim bu konudaki hedefim konuşma hızında yazabilmekti Bunu sağladıktan sonra yazmaya ara verdiğim uzun dönemler olduğunda yukarıda bahsettiğimiz bütün süreci yaşama ihtiyacı hissederim ve uygularım Son dönemlerde hızımı artırmak için özellikle senin hızına yaklaşmak için Gazetelerde yada dergilerde beğendiğim makale veya yazıları kapalı ekran çalışması yaparak bilgisayarıma aktarıyorum F klavye eğitiminin temelini oluşturan programları zaman zaman sanki yeni öğrenmeye başlayan biriymiş gibi çalışır ve bu sonuçları excel’de hazırlamış olduğum sayfalara aktararak sonuçlarla ilgili birtakım hesaplamalar yaparım Bunu belirli aralıklarla tekrarlayarak 10 parmakla yazı yazma becerisinin ne derece arttığını görebiliyorum Bunu yaparken kendimi zorlamıyorum Bilgisayarda çalışmaktan sıkıldığım anlarda dinlenmek ve hangi noktada bulunduğumu görmek amacıyla bu yöntemi belirli aralıklarla uygularım Birçok kişi için bu inandırıcı olmayabilir fakat sen de biliyorsun ki 10 Parmak yazmayı alışkanlık haline getiren kişiler dinlenmek amacıyla yazı yazmaktan büyük keyif alırlar

- Röportajımızın sonunda sizden son sözlerinizi almak istiyorum…

Ülkemizde bilgisayar kullananların sayısının her geçen gün arttığını ve bilgisayarda veri girmemiz gereken durumların her zaman olacağını düşünürsek; 10 parmakla F klavye düzeninde yazmanın bir gereklilik olduğunu bilmemiz gerekir

Tartışılan konunun daha çok kullanılan klavye türü olduğu biliniyor olsa bile bizim için tartışılması gereken konunun kullanılan klavyenin Türkçe Q yada Türkçe F klavye olması değil, Yazma tekniğimizin 10 Parmak F klavye düzeninde olup olmamasıdır

Türkçe F klavye düzeninde yazmaya karar verenlerin sabırlı ve düzenli çalışmaları ve bu işi severek yapmaları durumunda arzu ettikleri duruma çok kısa sürede ulaşacaklarını biliyorum Kendilerini Türkçe Q yada Türkçe F klavye kullanma tartışmasından çok kullanacakları yöntemin ne olması gerektiğine karar vermelerinin daha önemli olduğunu düşünüyorum

Bu önemli konuda benimde düşüncelerime yer verdiğin için sana teşekkür ederim Ayrıca F klavye ile ilgili olarak web sitende vermiş olduğun yararlı bilgilerin bu konuya önem veren kişilerce büyük bir ilgiyle takip ediliyor olması beni son derece mutlu etmektedir
F klavyenin öğrenilmesi ile ilgili olarak göstermiş olduğun bu çabanın bir kamu hizmeti olduğunu düşünüyor ve bu çalışmaların aynı titizlikle ve bilinçle devam etmesini diliyorum

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com