Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Kişisel Gelişim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
boşlukları, doldur, hayatındaki

Hayatındaki Boşlukları Doldur

Eski 12-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hayatındaki Boşlukları Doldur

“Bir sevgilim yok çünkü……………
Aşk hayatının bir türlü istediğin gibi gitmemesinin sebebi hangisi?
a) Eski sevgilimi unutamıyorum
Eğer ilişkinizin bitmesine rağmen eski erkek arkadaşına karşı hala bir şeyler hissediyorsan karşına çıkan her yeni erkeği onunla kıyaslarsın “O olsa şöyle derdi” “O olsa beni eve bırakırdı” gibi düşünceler hem aklını karıştırır hem de yeni sevgilini tanımanı ondaki güzel yönleri görmeni engeller Bu yüzden en iyisi eskiyi unutamadığın sürece yeni bir aşka yelken açmaman ve kendine zaman tanıman!
b) Hiç güzel değilim
“Herkesin bir erkek arkadaşı var bir tek benim yok Çünkü çok çirkinim” diye düşünmen hem kendine olan güvenini zedeler hem de seni mutsuz biri yapar Fiziksel güzellik özellikle ilk tanışmada etkili olsa da insanları birbirine bağlayan ve aşkın devamını sağlayan karakter özellikleridir Karşındaki kişiyle aynı dili konuşabildiğin onu anlayabildiğin sürece diğer sosyal ilişkilerde olduğu gibi aşkta da mutlu olabilirsin Kendini sürekli diğer kızlarla kıyaslaman aşkı bulmanı ve onu sürdürmeni güçleştirir Bu yüzden eğer boşluğu bu cümleyle dolduranlardansan bunun yanlış cevap olduğunu bilmelisin Hem Josh Holloway’in eşinin fotoğraflarına bakarsan aşkın güzellik ve çirkinlikle pek de ilgili olmadığını önemli olanın frekansların tutması olduğunu daha iyi anlarsın
c) Erkeklere güvenmiyorum
Aldatıldıysan terk edildiysen “işte doğru insan” dediğin kişi tarafından hayal kırıklığına uğratıldıysan erkeklere karşı güvenini kaybetmiş olabilirsin Bu da doğal olarak aşk hayatına yansır ve yeni bir ilişkiye başlamanı zorlaştırır Ama sırf bu yüzden acımasızca davranman ve tüm erkekleri aynı kefeye koyman da sorununa çözüm olmaz Erkeklere savaş açmak yerine onların da biz kızlar gibi farklı yapı ve özelliklerde olduğunu bilmeli önyargılı davranmadan önce karşındakine bir şans vermelisin

“İstediğim notu alamıyorum çünkü…………
Sınavlardan düşük not aldığımız zaman hepimizin bir bahanesi var! “Elektrikler kesildi çalışamadım” cümlesi öğretmenler için ne kadar inandırıcılıktan uzaksa bu bahaneler de aslında gerçeklerden bir o kadar uzak O yüzden sen de bu boşluğu doldurmadan önce iyi düşün ve kendini kandırma!
1 Konsantre olamıyorum
Kendini sürekli yorgun hissediyorsan dersi dinlerken kendini hayaller alemine dalmış buluyorsan ödev yaparken en ufak bir seste dikkatin dağılıyorsa bu okul başarını olumsuz etkiler Ama hemen panik yapma İşte bu durumda işine yarayacak taktikler…
  • Daha verimli çalışabileceğin sistemi bul Sesli okuyarak mı not alarak mı daha iyi çalışıyorsun?
  • Ders çalışırken ve okulda mutlaka dik bir şekilde oturmaya çalış Yatarak çalışmak uykunun gelmesine ve dikkatinin dağılmasına sebep olur
  • Özellikle matematik gibi derslerde anlatılan konunun bir bölümünü kaçırırsan devamını asla anlayamazsın Bu yüzden anlamadığın yerleri hemen öğretmenine sor “Benimle dalga geçecekler” diye düşünerek sormaktan çekinirsen zararlı çıkan sen olursun

2 Öğretmen bana taktı Dııt! Yanlış cevap! Eğer bu cümleyi “öğretmen bana taktı” diye tamamlıyorsan “100’ü ben alırım kırık notu öğretmen verir” gibi yanlış bir mantık içinde olabilirsin! Başarısızlığın için başkalarını suçlaman seni çözüme götürmez Bu yüzden kendine yeni cümleler bulmalısın Eğer öğretmenin sana taktığını düşünüyorsan da kendine “neden” sorusunu sormalısın Derste konuşuyor musun ödevlerini aksatıyor musun yoksa sınıfa her zaman öğretmenden sonra mı giriyorsun? Sana önerimiz önce bu soruların cevapları bulman!
3 Dersler çok zor
“Matematik konularını anlamıyorum” der ve bu dersi çalışmayı sürekli ertelersen konular dağ gibi birikir ve içinden çıkılamaz bir hal alır Bu yüzden “zor” bahanesine sığınmak yerine ders çalışmayı daha kolay ve eğlenceli bir hale getirmeye çalışmalısın Zayıf olduğun derslerden kaçarak değil onların üzerine giderek başarılı olabilirsin

“Annemle sık sık tartışıyorum çünkü……………”
Aranızdaki iletişim probleminin sebebi sence hangisi?
a) Beni anlamıyor
Bizim için en kolay kaçış yollarından biri “Beni anlamıyor” deyip kenara çekilmek! Peki bu düşüncene neden olan şeyleri hiç düşündün mü? Agresif ve kısa cevaplar verip ona bilmesi gerekenleri anlatmadığın sürece seni anlamasını bekleyemezsin Her insan karşısındakinin düşüncelerini empati yoluyla anlama şansına sahip değildir Bunun için anneni karşına alıp üşenmeden ona bilmesi gerekenleri anlatmalısın Örneğin eve geç geldiğin için sana kızıyorsa saatlerce dolmuşta beklediğini o saatte çok trafik olduğunu erken gelebilmek için elinden geleni yaptığını ona anlatmalısın Belki de bir gün onunla birlikte dışarı çıkabilir ve bunlara canlı canlı tanık olmasını sağlayabilirsin
b) Çok katı kuralları var
Eğer iletişim kuramamanızı annenin kuralcı yapısına bağlıyorsan bu durumda yapman gereken annenin neyi niçin yaptığını daha anlamaya çalışmak Kuralları yok sayarak değil annenin daha esnek olmasını sağlayarak kalıcı bir çözüm bulabilirsin Bunun en iyi yolu da onunla açıkça konuşmak ve sana güven duymasını sağlamaya çalışmak Örneğin arkadaşlarında kalmana izin vermiyorsa ilk olarak ailesini annenin de tanıdığı bir arkadaşında kalmak için izin istemeyi deneyebilirsin
c) Her şeyime karışıyor
Annen bazı şeyleri yaşayıp ders almış biri olarak senin için en büyük kaynak olsa gerek! Bazen çizmeyi aşıp bizi sıkboğaz etseler de biraz da hayata onların bakış açısıyla bakmak ve güvenmek gerek Kendini onun yerine koy ve kendi çocuğun olsa ona nasıl davranacağını düşün Belki bu onu daha kolay anlayabilmene yardımcı olur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com