Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Genel Bilgiler > Hazır Mesajlar & Güzel Sözler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kahraman, sözleri, tarihteki, türklerin

Tarihteki Kahraman Türklerin Sözleri

Eski 10-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Osman GAZİ

Orhan GAZİ'ye Vasiyeti
?Osmanlı'ya iki kıta üzerinde hükmetmek yetmez! Zirâ i'lâ-yı kelimetullâh azmi iki kıtaya sığmayacak kadar büyük bir davadır Selçuklu'nun vârisi (mirasçısı) biz olduğumuz gibi Roma'nın (Avrupa'nın) vârisi de biziz!?

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-28-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Orhan GAZİ

?Sakın, orduya ve zenginliğe mağrur olma Hakikî âlim ve âriflere, bilginlere hürmet edip, sarayında onlara yer ver Benim hâlimden ibret al ki, zayıf, güçsüz bir karınca misâli, hiç lâyık olmadığım hâlde buraya geldim ve Allah-u Teâlâ'nın nice ihsânlarına ve inâyetlerine kavuştum Sen de benim uyduğum ve uyguladığım nizâmı uygula, Muhammed Aleyhisselâm'ın dinini, bu yüce dinin mensuplarını ve itaat eden diğer tebanı himâye eyle! Allah-u Teâlâ'nın hakkını ve kullarının hakkını gözet

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-28-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

Padişahımız Yavuz Sultan Selim'in Şiiri

Sanma şahım herkesi sen,sadıkhane yar olur

Herkesi sen dostum sandın,belki ol ağyar olur

Sadıkhane belki ol alemde,dildar olur

Yar olur,ağyar olur,dildar olur,serdar olur

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-28-2012   #4
Prof. Dr. Sinsi

Dünya Devleti Ebedi Değildir Fani Cihanda Hiç Kimse de Ölümsüz Değildir İnsanların Dünyada Nefesleri Sayılıdır ve Ölümsüzlük Kapısı Kapalıdır
FSM

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-28-2012   #5
Prof. Dr. Sinsi

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi

Kanuni Sultan Süleyman

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-28-2012   #6
Prof. Dr. Sinsi

“Osmanlı’ya iki kıta üzerinde hükmetmek yetmez! Zirâ i’lâ-yı kelimetullâh azmi iki kıtaya sığmayacak kadar büyük bir davadır Selçuklu’nun vârisi (mirasçısı) biz olduğumuz gibi Roma’nın (Avrupa’nın) vârisi de biziz!

Orhan Gazi

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-28-2012   #7
Prof. Dr. Sinsi

Fatih Sultan Mehmet 12 yaşına geldiğinde babası Sultan Murat tahtı oğluna bırakıp Manisaya inzivaya çekilir
Bu haber üzerine hristiyanlar Osmanlı tahtında bir çocuk olduğu için haçlı ordusu toplayıp Osmanlının üzerine saldırmaya karar verirler
Bu olayı haber alan Sultan Mehmet babasını çağırır fakat babası artık padişah sensin diye gelmez Bunun üzerine Sultan Mehmet babasına şu tarihi mesajı yollar;

Baba,
Eğer padişah siz iseniz geliniz ve ordunun başına geçiniz , yok eğer padişah ben isem size emrediyorum gelip ordunun başına geçiniz

Bu mektup üzerine Sultan Murat gelip ordunun başına geçer ve haçlıları bir kez daha yenilgiye uğratır

Bu kadar zekice birşey yapan insanın İstanbul'u feth etmesi şaşırtıcı olmamalı

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-28-2012   #8
Prof. Dr. Sinsi

* İmparatorunuza Söyleyin Şimdi ki Osmanlı Padişahı Öncekilere Benzemez Benim Gücümün Ulaştığı Yerlere, Sizin İmparatorunuzun Hayalleri Bile Ulaşamaz
FSM

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-28-2012   #9
Prof. Dr. Sinsi

Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir Dilin milli ve zengin olması, milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir Türk dili, dillerin en zenginlerindendir Yeter ki, bu dil şuurla işlensin Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır

Mustafa Kemal Atatürk

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-28-2012   #10
Prof. Dr. Sinsi

Türk Oğuz beyleri, millet işitin! Üsten gök basmasa alttan yer delinmese, Türk milleti, ilini töreni kim bozabilir?

Kül Tigin

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com