Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Matematik / Geometri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bölme, işlemi, rasyonel, sayılarda

Rasyonel Sayılarda Bölme İşlemi

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kesirlerde ve rasyonel sayılarda direk bölme işlemi yapılmaz

Bölme işleminin sonucunu bulmak için çarpma işlemine de ihtiyacımız vardır

“Birinci kesir olduğu gibi kalır ve ikinci kesir ters çevrilirSonra çarpma işlemi yapılır”

Çarpma işlemine dönüştürdükten sonra ise her şey tekrardan çarpma işleminin kuralına dönüyor Yani çarpma işleminin kuralını uygulamaya başlıyoruz

1) Birinci örnekte bir bölme işlemi verildi Örneğinde devamında da olduğu gibi birinci kesir sabit duruyor ve ikinci kesir ters çevriliyor Aradaki bölme işlemine dikkat edin kayboldu yerine ise çarpma işlemi geldi

Sonrasında ise çarpma işleminin kendi özellikleri kullanılarak işleme devam edildi

2) İkinci örnekte de bir bölme işlemi var fakat bu sefer bölme işlemi kesir şeklinde verilmiş

-10/7 birinci kesiri -20/9 ise ikinci kesiri ifade ediyor O halde işlemin devamında; birinci kesir olduğu gibi kalıyor ve ikinci kesir ters çevriliyor Tabiki işlem yine çarpmaya dönüşüyor

Devamında ise çarpma işleminde bahsettiğimiz kurallar uygulanıyor

Karşınıza daha uzun ve karmaşık sorular çıkarsa işlem önceliğine ve işaretlere özellikle dikkat edin

Ondan sonrası bol soru çözmeyle kolaylaşacaktır

Alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com