Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye > Mesleki Anılarım

Yeni Konu Gönder Kapalı Konu

Konu Araçları
dinimize, göre, kızlar, okumaz

Cevap : Dinimize Göre Kızlar Okumaz!

Eski 06-25-2009   #16
stinq

bence kızLarın okumasıda Lasım dieLim afedersiniz ama dieLim kadının biri doqurcak erkekmi cıkartcak bebeqi ayıp oLur öyLe işte dieLim kadının bir tanesinin sorunu var erkek doktoramı konusacaq zaten ülkemizde ytrnce coşkun var

Eski 06-25-2009   #17
dejavu2009

Alıntı:
Gözyaşı tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
O veliyi bana gönder bi güzel okuyuvereyim kendisi okumamış cahilin biridir kesin o kişi sopayı hakediyor yani bi güzel dövmek lazım
Kendisi okumamış ama aptal biri değil Böyle davranmasının nedeni imamlar( cami imamı değil ) ve çevre baskısı yani kısacası mahalle baskısı, bu konularda pek konuşulmadığı için hep aynı şeyler süregeliyor

Alıntı:
TiFus tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Aynen Katılıyorum
bende

Alıntı:
me_mo5525 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
insan mantıklı düşününce bağnaz aptal bir anlayış olduğunu hemen anlıyor zaten
bizim dinimiz gibi toplum hayatını en iyi en mantıklı bir biçimde düzenleyen bir dinin böyle bir anlayış içinde olabileceğini düşünmek bir aptallıktır o zaman haydi kızlar okula
O bağnazlığın nerden ve nasıl geldiğini iyi bilmek gerekir

Alıntı:
delishhhh tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
zaten bu düşünceler yüzünden insanlarda din düşmanlığı oluştu
kesinlikle, çok araştıran biri olmasaydım Onlardan biri ben olabilirdim

Alıntı:
KRDNZ tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
"Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum"

Hz Ali
"İlim Çin'de olsa gidip alınız"
Hz Muhammet

İlmi yalnız erkeklere öğretin demiyor dinimiz herkese hitap ediliyor Hatta Kuran'ı Kerim'de ilk emir "ikra" yani "oku" deniliyor Bundan daha ötesi yok bence
Ne güzel anlattın sevgili KRDNZ,

Alıntı:
Şengül tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Peygamberimiz "sallallahü aleyhi ve sellem",

(İlm, Çinde de olsa alınız!) buyurdu Ya'nî ilm, dünyânın en uzak yerinde bulunsa ve kâfirlerde de olsa, gidin alın! buyurdu Çünki Çin, o zemân, en kâfir ve çok uzak bir yer idi

İslâm dîninde kadın, kocasının izni olmadan nâfile hacca gidemez Sefere, müsâfirliğe gidemez Fekat, kocası öğretmezse ve izn vermezse, ondan iznsiz, ilm öğrenmeğe gidebilir Görülüyor ki, büyük ibâdet olan hacca iznsiz gitmesi günâh olduğu hâlde, ilm öğrenmeğe iznsiz gitmesi günâh olmuyor

Başka bir şey demeye gerek varmı sizce
Bu sözlere bizden önce yaşamış insanlar dikkat etseydi Yaşamımız daha farklı olabilirdi

Alıntı:
bbk tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
belkide yanlış bir anlaşılım vardır şahsen bi kızım olsa zamanımız liselerine(istisnalar hariç) göndermeyi miğdem almaz
okutmamak değilde ortam nedeniyle denmiştir belki

Yo, kesinlikle yanlış anlaşılma diye birşey yok
ayrıca bahsettiğiniz liselere gitmemek çözüm olmamalı,

Alıntı:
1907merve tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Burda çok büyük bir yanlış var Sizin bahsettiğiniz ilim o bildiğiniz ilim değil Dini ilimden bahsediliyor Mesela Kur'an-ı kerimi tecvidiyle öğrenmek,Arapça,Osmanlıca,İlmihal,Siyer ve her türlü dini ilimdir Burda o veliye katılıyorum Her ne kadar size yobazca gelse de ve ben bunu size burda anlatmaya çalışsam da anlamıyacaksınız Yani ancak ahirette anlarsınız bunları O yüzden yorulmama değmez
Paylaşım için teşekkürler
"Karşındakine anlatabildiğin kadar biliyorsun" derler
İnsanların anlamayacağını iddia etmek bayağı yanlış bir tutum olarak görüyorum İnsanın bedensel sorunu vardır o zaman anlamayabilir bunda birşey yok Ama herkes için bu tutumu sergilemek doğru olamaz
Ama anlatmak istersen seni dinlemeye hazırım

Ayrıca sırf o dini ilimlerin öğretilmemesi konusunda "o veliye katılıyorum" cümlesini sarfetmişsin O veliye katılabilirsin Bu onuda özgürsün
Yalnız anlatacağım birkaç şey var ondan sonra umarım fikrin değişir

Biraz kendini o kızların yerine koy
Okuma yazma bilmiyorsun Ama öğrenmek istiyorsun Önünde engeller var O engelleri aşamıyorsun Aşmayı bile düşünemiyorsun Çünkü zayıfsın, bağlısın iyi veya kötü Gelecek yaşamın neredeyse belli Çocuk doğurma kabiliyetin bitene kadar çocuk doğuracaksın Erkeğinin bir nevi kölesi olacaksın Sosyal yaşantın diye birşey olmayacak Yaşamın kısıtlı, düşüncelerin bile

Alıntı:
perinaz tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bence bu fikri kim demişse etmiş kızlar okumasa bu dünya neye döner yaa zatn doğru dürüst insan kalmamış kızlar okumasında erkeğe mi muhtaç olsun allaha şükürler olsunki ben okuyup iş sahibi oldum darısı bütün diğer kız kardeşlerimin başına
Yorum için teşekkürler perinaz

Alıntı:
Öncelikle bugüne kadar her hangi bir yazımda dini hafife almak gibi bir basitlik göstermedim ve göstermem de Dini savunan insanlara "yobaz" diyecek kadar aşağı bir insan da olduğumu sanmıyorum Sözlerinizin muhatabı ben olmadığımı düşünüyorum İlmin her türlüsü faydalıdır zararlı değildir Dini ilim elbette gereklidir ve bunun yanında fenni de bilmek gerekir İslamiyeti yaymak için şarttır Mesela okumayı bilmeyen bir kadın dini bilgiye nasıl ulaşabilir? Veya okumayı ilmi bilmeyen bir kadına Neden müslümansın diye sorduğumda bana tatmin edici bir cevap verebilir mi? Hiç sanmıyorum İlmin her türlüsü gereklidir Yoksa fındık kabuğunun içinden çıkmayıp o kabukta birşeyler yapmaya çalışmak boşa çabalamak olur diye düşünüyorum Ayrıca çalıştığım yerde sıkça rastlıyorum cahil insanlara bilgisizlik kadar kötü birşey olmadığını düşünüyorum onlara baktıkça
Bütün yazdıklarına katılıyorum Bu yazı için teşekkür ediyorum

Alıntı:
Ben sadece size hitaben demedim zaten yanlış anlamayınBakın dediğim gibi ben ne kadar çabalarsam da hiç biriniz anlamyıcaksınız çünkü hiç bi şey bilmiyosunuz,hakikatı bilmiyosunuzO yüzden ben bu konuda daha fazla tartışmak istemiyorum
Ben hakikatı! öğrenmek isterim Tabi anlatan olursa

Alıntı:
En basit vereceğim örnek muayene olurken bile bayan doktor istiyoruz değil mi?
Bu genel bir kanı değil Ama bayanların kendilerini rahat hissetmeleri için kendileri için şart koyabilirler

Alıntı:
Evet tabi isteriz ama Rabbimiz bizim için bu konuda günahı-haramı kaldırmış sizin de biliyor olmanız lazımYani biz erkek doktora da muayene olabiliriz
Kadın veya erkek Kadın Hastalıkları Doktorunun çok büyük bir farkı olmamalı, zaten oraya hasta sıfatıyla gidiliyor Sağlam olarak değil

Alıntı:
stinq tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bence kızLarın okumasıda Lasım dieLim afedersiniz ama dieLim kadının biri doqurcak erkekmi cıkartcak bebeqi ayıp oLur öyLe işte dieLim kadının bir tanesinin sorunu var erkek doktoramı konusacaq zaten ülkemizde ytrnce coşkun var
Doktorları dışarıdaki çöpçatanlara benzetmek doğru değil Bir kere o doktorun bir ismi, muayenehanesi var Hipokrat yemini etmiş bir kişi Bir yanlış yaptığında polis yakasına yapışır Ama sokaktaki coşkunları bilemezsinki (Herkeside aynı kefeye koymaz bu ayrı bir konu)
Afedersin ama doğum yapan bir kadının erkek bir doktorun doğurtmasındaki ayıp ne?
Kadının doğum yapması mı yoksa doktorun doğum yaptırması mı?
Burada bir ayıp varsa o da doktorlar için söylediğin ayıptır

Eski 06-25-2009   #18
1907merve

"Karşındakine anlatabildiğin kadar biliyorsun" derler
İnsanların anlamayacağını iddia etmek bayağı yanlış bir tutum olarak görüyorum İnsanın bedensel sorunu vardır o zaman anlamayabilir bunda birşey yok Ama herkes için bu tutumu sergilemek doğru olamaz

Ama anlatmak istersen seni dinlemeye hazırım

Ayrıca sırf o dini ilimlerin öğretilmemesi konusunda "o veliye katılıyorum" cümlesini sarfetmişsin O veliye katılabilirsin Bu onuda özgürsün
Yalnız anlatacağım birkaç şey var ondan sonra umarım fikrin değişir

Biraz kendini o kızların yerine koy
Okuma yazma bilmiyorsun Ama öğrenmek istiyorsun Önünde engeller var O engelleri aşamıyorsun Aşmayı bile düşünemiyorsun Çünkü zayıfsın, bağlısın iyi veya kötü Gelecek yaşamın neredeyse belli Çocuk doğurma kabiliyetin bitene kadar çocuk doğuracaksın Erkeğinin bir nevi kölesi olacaksın Sosyal yaşantın diye birşey olmayacak Yaşamın kısıtlı, düşüncelerin bile

Ben hakikatı! öğrenmek isterim Tabi anlatan olursa

Tabiki anlatırız ama anlattıklarım karşıdakinin bildiği kadardır arkadaşımBen anlatsam da anlamazsınız derken herhangi bi bedensel özürlülüğün var da ondan anlamazsın demek istemedimYani hakikatın içinde olmadığınız için anlayamazsınız demek istedim
Ben hiçbir kızımızın kör cahil yetişmesinden ve sizin de anlattığınız gibi yetişmesinden yanayım demiyorumAma bildiğiniz gibi bu ülkede BAŞÖRTÜSÜ sorunu varEvet malesef ki varve bu yüzden Rabbimiz bize okumayı,başımızı açmayı yasaklıyor
Ben lise 3 e kadar okudum,şimdi bıraktımÇünkü hakikatı öğrendim,hakikatın içine girdim,ondan önce ben de siz gibi anlamıyodumama şimdi herşeyin farkındayımha ama ben şimdi okulu bırakıp eve mi kapandım hayır,o da çok yanlışşu anda kursuma gidiyorum,Allahım nasip ederse ilerde hoca olcam,çocuklara dini sevdircem,öğretecem,kuranı sevdirecem,her türlü dini ilimlerini verecem inşallahTek gayem budur

başörtü dinin bütünü değildir ama bir bayanın dinini yaşaması için gerekli bi unsurdur başörtü takan takva sahibidir diyemeyiz ancak başörtüyü çıkaran takva unsurundan uzaklaşır herşey bi bütündür din de öyle

bence meslek uğruna baş örtüsünden vazgeçilmemeliÇünkü Allah insanları kendisine ibadet etsinler diye yaratmışYani yaratılış gayemiz ibadettirAma ahir zaman olması ve hayat şartlarının çok zor olması,kültürümüze ve dinimize yapılan darbeler,dünya hayatının cazibesi vb bizi yaratılış gayemizden uzaklaştırmıştırBir evi geçindirme sorumluluğu erkeğe verilmiştirBu arada kadınlar çalışamaz diye bişey demiyorumTesettürlü bir şekilde eğer gerekiyorsa çalışırŞimdi makam sevgisi, gösteriş, ve bana şöyle desinler (öğretmen,doktor,kültürkü vb) diye dinimizden taviz veriyor ne yazıkki insanlarımızHem kabre girince Allah sana neden benim emrimi yapmadın,tesettürüne dikkat etmedin diye soracakAllah zaten dünyaya fazla önem vermiyoHadisi şerife göre dünya hayatı yolcunun yolculuk esnasında yorulup bir ağacın gölgesinde dinlenmesi gibidirYani o kadar kısaAma malesef biz dünya hayatını ebedi görüp sanki hiç ölmücekmişiz gibi dört elle sarılıyoruzBazıları diyor yaa işte insanlara faydalı olmak için saçımı açıyorum öğretmenlik, doktorluk vb yapıyorum,fedakarlık ediyorum diyeBence sadece kendi vicdanını rahatlatmak için söylenen bir laftırİnsan diğer insanlara kuran öğretip yada dini konuda bişeyler öğreterek faydalı olabilirBir insanın ömrü ortalama 65 tirHadi biz 75 kabül edelimBir insan tesettüründen vazgeçip sırf insanlara faydalı oluyum diye çalışırsa diğer insanların 75 senelik hayatında faydalı olurAma tesettüründen taviz vermeyip sırf Allah rızası için dini konularda faydalı olursa o insanlara ebedi yardımı olur

Eski 06-25-2009   #19
1907merve

Şimdi şöyle bir düşünecek olursak, Türkiye’deki okullar İslama uygun bile olsa, yani kız-erkek okulları ayrı olsa, kızlara kadın hocalar gelse bile, bir kız kendine farz olan dinî ilimleri öğrenmeden diğer ilimleri öğrenmek için bu okullara gidemez!…

Eski 06-25-2009   #20
1907merve

Bir defa şunu iyi bilmek lâzım Allahu Teala,”İstersem dinimi kafirede yaydırırım
buyurmaktadır
Öyle ise Allah bizden ne istemektedir Bizden İslâm’a uygun şekilde
hareket etmemizi, ibadet etmemizi istemektedir? Allah’ın dininin yayılması için insanlara
ihtiyacı yoktur İsterse bir anda herkesin kalbine bir ilham verip, herkesi Müslüman yapar
Fakat İslâm’ın yayılmasını insanlara vermiştir Bu da büyük bir imtihandır Bu imtihan da
İslâm’dan taviz vererek olmaz Hele hele farzlardan fire vererek hiç olmaz Hizmet, ilim,
amel, ihlasla olur İlim deyince, elbette düzenin okullarında okunan safsatalar değildir

(Tabi ki bazıları müstesna)

Eski 06-25-2009   #21
1907merve

İslâm âlimleri her kadının mazeret halinde erkek
doktora muayene olabileceği hakkında fetva vermişlerdir Fakat bir kız başını açıp
okuyabilir veya bir iş yerinde çalışabilir fetvasını vermemişlerdir Öğrencileri sırf kız olan
okulda okuyamaz mı denilirse, okuyamaz Çünkü, erkek öğretmenler vardır Erkek
öğretmenlerin okutması caiz değildir Ben bu fetvayı kendi aklımdan vermiyorum
Sonuç olarak şunu diyebiliriz ki, Allah’ın emri çiğnenerek, Allah’ın dinine hizmet edilmez
Başını açarak bir kız okuyamaz
Burada bizim gibi uyuşuk müslümanlara çok işler düşüyorNiçin kadınlara ve erkeklere özel okullar açmıyoruz? Para mı yok, hayır Peki niçin
açılmıyor? Niçin olacak, müslümanlar arasında birlik, beraberlik yok, cihad aşkı yok da
onun için
Evet, tez elden müslümanlar bir araya gelip, özel ilkokullar, ortaokullar, liseler açmaları lâzım Hatta dini devlete karışmaz, devleti dine karışır olan laik devlet izin verirse üniversite de açılmalıdır Şunu da söyleyeyim: “Nasıl olur da bir Müslüman, kızını,erkeklerin içine kıskanmadan gönderebilir? Zerre kadar kıskançlık duygusu yok mudur?
Kızların erkeklerin içinde okuması caiz değil de, acaba erkeklerin kızlar içerisinde okuması
caiz midir? Hiç düşündünüz mü? Kız-erkek karışık olan okullarda yapılan ahlâksızlıkları
bizden daha iyi biliyorsunuzdur Ben şu nakıs aklımla, kızını erkeklerin içinde okutan
Müslümana hayret ediyorum Çünkü biliyorum ki, o baba sınıfta kızına hoş
bakılmayacağını bilmektedir Gel gör ki bilmek başka, idrak daha başkadır Allah
yardımcımız olsun (amin)

Eski 06-25-2009   #22
delishhhh

Alıntı:
Burda çok büyük bir yanlış varSizin bahsettiğiniz ilim o bildiğiniz ilim değilDini ilimden bahsediliyorMesela Kur'an-ı kerimi tecvidiyle öğrenmek,Arapça,Osmanlıca,İlmihal,Siyer ve her türlü dini ilimdirBurda o veliye katılıyorumHer ne kadar size yobazca gelse de ve ben bunu size burda anlatmaya çalışsam da anlamıyacaksınızYani ancak ahirette anlarsınız bunlarıO yüzden yorulmama değmez
Paylaşım için teşekkürler
şaka gibi değilmi sizcede eee o zaman siz kendi dediğinizle çelişiyorsunuz yazdıklarımızı okuyup cevaplayacak kadar okuma yazma bildiğinize göre ve zannedersem bayan olduğunuza göre bir okul yüzü görmüşsünüz demektir kendi dediklerinizi kendiniz çürütüyorsunuz tabi evde babanız kendi şartları ile öğretmediyse ahirette görüşürüz inşallah arkadaşım dinde cinsiyet ayrımı yoktur herşeyi bildiğinizi iddia ettiğinize göre bunuda biliyorsunuzdur en büyük cahillik karşındaki insanlara cahil gözüyle bakmak bunuda unutmayınız

Eski 06-25-2009   #23
KRDNZ

Alıntı:
Şimdi şöyle bir düşünecek olursak, Türkiye’deki okullar İslama uygun bile olsa, yani kız-erkek okulları ayrı olsa, kızlara kadın hocalar gelse bile, bir kız kendine farz olan dinî ilimleri öğrenmeden diğer ilimleri öğrenmek için bu okullara gidemez!…
Yanlışlıkla teşekkür ettim bu konuya Dinimizi öğrenmek de diğer ilmi öğrenmek de gereklidir Başörtüsü konusundaki fikrinize katılıyorum sadece Fakat dini bilgi kızlara değil erkeklere de öğretilmelidir Sonuçta dini bilgisi olmayan bir kişi öğrendiği ilim onu sadece bu dünyada kurtarır oysa biz bugün ölecekmiş gibi öbür dünya için ve hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için çalışmalıyız Bunun da kadını erkeği yok Sadece ölçütleri var

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır

Eski 06-25-2009   #24
1907merve

Diğer yazdıklarımı okumadınız galibalise 3 e kadar okudum fakat şimdi bıraktım diyorumgaliba sizin okuma yazmanız gıt birazcıkEvet ahirette görüşeceğiz İNŞALLAH

Eski 06-25-2009   #25
delishhhh

ha ayrım yapılsın istiyorsunuz yani sizin taraf bizim taraf olayına girilmiş olmuyormu arkadaşlar yakışanı bu mudur yaa elinizi vicdanınıza koyun o zaman günah diye erkeklerle hiç konuşmayalım onların bulunduğu ortamlarda bulunamayalım soruyorum size yarın öbürgün çocuğunuzun erkek öğretmeni oldu günah diye veli toplantısına gitmeyecekmisiniz?

Eski 06-25-2009   #26
1907merve

Alıntı:
delishhhh tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
ha ayrım yapılsın istiyorsunuz yani sizin taraf bizim taraf olayına girilmiş olmuyormu arkadaşlar yakışanı bu mudur yaa elinizi vicdanınıza koyun o zaman günah diye erkeklerle hiç konuşmayalım onların bulunduğu ortamlarda bulunamayalım soruyorum size yarın öbürgün çocuğunuzun erkek öğretmeni oldu günah diye veli toplantısına gitmeyecekmisiniz?
Size gerçekten acıyorum yaBen ayrım yapılsın veya veli toplantısına gidilmesin demiyorumOraya giderken başını açıp mı gidecen?erkekle seviyeli konuşursan niye günah olsun ki

Eski 06-25-2009   #27
TiFus

Arkadaşlar Bence Gereksiz Bir Şeyi Fazla Uzattınız Konu Başlığı Dinimize Göre Kadınlar Okumaz Tabiyki Böyle Bişey Yok Dejavu Kanka Sende Ateşe Körükle Gitmişsin Kanka Ya Böyle Başlık Olursa İster İstemez Tartışma Çıkıyor Sonra Soğuk Havalar Esiyor Yine

Eski 06-25-2009   #28
Şengül Şirin

Arkadaşlar kızlar ne olursa olsun okumalıdırDevir çok kötü bir devirOkuyup mesleğimizi elimize almalıyızAsla erkeklerin eline bakmamalıyızBugün kandil,Rahmetli babamı aklıma getirdinizAllah gani gani rahmet eylesinHarika bir babaydıDokuz kızı olan bir öğretmendi Tek başına bu dokuz kızını okutup meslek sahibi yaptıBugün ben çalışıyorsam onun sayesindeHer gün beni okuttuğu için babama dua ediyorum
Bırakın tartışmayıbence okuyun

Konu tartışmaya kapatılmıştır

Eski 06-25-2009   #29
dejavu2009

Alıntı:
TiFus tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Arkadaşlar Bence Gereksiz Bir Şeyi Fazla Uzattınız Konu Başlığı Dinimize Göre Kadınlar Okumaz Tabiyki Böyle Bişey Yok Dejavu Kanka Sende Ateşe Körükle Gitmişsin Kanka Ya Böyle Başlık Olursa İster İstemez Tartışma Çıkıyor Sonra Soğuk Havalar Esiyor Yine
Çok abartılı bir yönü yok ama
Ne yapalım, gerçekleri göz ardı edemem
Bu yüzden bir şey yok diyemem
Tartışma konusu ve konuşma tavırlarını belirleyen nokta ise birbirimize karşı olan saygımız olacaktır
Umarım saygı çerçevesinde herkes fikrini yazar

İLGİNÇ BİR DİZİ;

http://www,dizimag,com/stephen-hawki...eady-dizi.html

Eski 06-25-2009   #30
TiFus

Alıntı:
Şengül tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Arkadaşlar kızlar ne olursa olsun okumalıdırDevir çok kötü bir devirOkuyup mesleğimizi elimize almalıyızAsla erkeklerin eline bakmamalıyızBugün kandil,Rahmetli babamı aklıma getirdinizAllah gani gani rahmet eylesinHarika bir babaydıDokuz kızı olan bir öğretmendi Tek başına bu dokuz kızını okutup meslek sahibi yaptıBugün ben çalışıyorsam onun sayesindeHer gün beni okuttuğu için babama dua ediyorum
Bırakın tartışmayıbence okuyun

Konu tartışmaya kapatılmıştır

Arkadaşlar Gördüğünüz Gibi Konu Tartışmaya Kapatılmıştı Herkese İyi Forumlar

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com