Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çekirdeğin, kabuk, modeli

Çekirdeğin Kabuk Modeli

Eski 04-14-2015   #1
Şengül Şirin

Çekirdeğin Kabuk Modeli

ÇEKİRDEĞİN KABUK MODELİ

Çekirdeğin kabuk modeli ,atom çekirdeğinin ,elektron enerji düzeylerine dayalı Bohr atom modeline benzetme yoluyla tanımlanmasıBu modelde,çekirdeği oluşturan parçacıklar ,çekirdek enerji düzeylerinde,nötron ile nötron ve proton ile proton olarak eşlenirProtonların ya da nötronların sayısı,özellikle kararlı çekirdekleri belirleyen ve sihirli sayılar denen 2,8,20,28,50,82 ya da 126'ya eşit olduğunda bu çekirdek enerji düzeyleri doldurulmuş (kapanmış) olurEşlenemeyen nötronlar ve protonlar tıpkı değerlik ( valans) elektronlarının çeşitli elementlerin kimyasal özelliklerini belirlemesi gibi,çekirdek türünün özelliklerini belirlerÇekirdeğin kabuk modeli,normal çekirdeklerin bazı özelliklerini ,örneğin bunların açısal momentumlarını ,çok doğru bir şekilde açıklamaktadırancak çok kararsız durumdaki çekirdekler için bu model artık yeterli olamamakta ve değiştirilmesi ya da yerini,çekirdeğin sıvı damlacığı modeli,çekirdeğin toplu modeli,bileşik çekirdek modeli,çekirdeğin optik modeli gibi başka modellere bırakması gerekmektedir

Kaynak;AnaBritannica cilt 9 sayfa 48 frmsinsinet için düzenlenmiştir

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com