Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adıyaman, anadolu, bölgesi, resimlerigüneydoğu, turistik, yer, yerleri

Adıyaman Turistik Yer -Adıyaman Resimleri-Güneydoğu Anadolu bölgesi Turistik Yerleri

Eski 06-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Adıyaman Turistik Yer -Adıyaman Resimleri-Güneydoğu Anadolu bölgesi Turistik Yerleri

Besni Festivalleri
Her yıl çeşitli sergiler düzenlenir, Besni’nin tanıtımı yapılır, eğitim adına konuşulur, akşamları da konserler verilir bu festivalde

Besni Eğitim Festivalli

Besni Üzüm Festivalli

Gölleri
Besni nin önemli akarsuları şunlardır:

Fırat Nehri

Göksu Irmağı

Ağdere

Sofraz Çayı

Tavaş

Çövenek

Keysun Çayı

Hamamları

Bekir Bey Hamamı Eski Besni

Meydan Hamamı Eski Besni

Heykel ve Anıtlar

Sesönk (Dikilitaş):

Besni ilçesinin 33 km güneydoğusunda, Kızıldağ üzerinde Kommagene Kralı II Mithridates tarafından inşa edilen anıt mezar, her biri yaklaşık 10 metre yükseklikte üç çift sütunla çevrelenmiştir Sütunları üzerinde kadın, erkek ve aslan kabartmaları bulunmaktadır

Sofraz Tümülüsü:

İl merkezine 45 km, Besni ilçesine 15 km uzaklıkta, Üçgöz (Sofraz) köyündedir 15 m Yüksekliğinde olan mezarın üzeri kırma taş ve molozla örtülüdür

Hastaneler
Sağlık Grup Başkanlığına bağlı, Devlet Hastanesi, Toplum Sağlığı Merkezi, 1 Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Dispanseri, 1 Verem Savaş Dispanseri, 1 Halk Sağlığı Laboratuvarı ve Aile Hekimliği hizmetleri bu merkezce yürütülmekte olup, 22 Aile Hekimliği birimi ile 21 sağlık evi bulunmaktadır

Toplam 8400 m2 alana sahip olan Besni Devlet Hastanesi 3 bina ve iki kattan ibarettir Otorum alanı olarak 2215 m2 toplam 6645 m 2 kapalı alanda hizmet vermektedir Hastanede 2 adet ameliyathane bulunmaktadır 25122006 tarihi itibariyle ilimiz genelinde Aile Hekimliği Sistemine geçildi

Kamu Kurumları
Besni Kaymakamlığı

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-26-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Öncelikle Besni de pazaryeri denildiği zaman, eskiden iki yer akla gelirdi

bunlardan biri oduncu pazarı bir diğeri ise sebze meyve ve diğer ürünlerin satıldığı yer

En önemli özelliklerinden birisi üretici ile tüketicinin direk muhatap olmasıdır Yani tarladan direk tüketiciye, aracısız, komisyonsuz, pazarlık usulünün uygulandığı bir alışveriş yeridir

Ne bulunur? Dört mevsim, Besni ve çevresinde yetişen her türlü ürün ve ev yapımı yiyecek içecek ve diğer ürünler bu pazarda satılır

Besni Caddeleri:
Besni belediyesi tarafından PTT kavşağına ışıklandırma sistemi yapıldı Yeni ışıklar, Atatürk Caddesi’ne modern bir görünüm kazandırdı

Besni Yenikent'ten Sinema caddesi

Besni Kavşaklar:
Besni Devlet Hastanesi Kavşağı

Besni Merinos Kavşağı

Adıyaman yolu kavşağı

Besni Camiler

Ulu Camii (Kurşunlu Camii)

Kuzey cephede son cemaat yerine açılan cümle kapısı üzerindeki kitabeye göre 17yy’da yaptırılmış olan Ulu camii, buradaki diğer camilerde olduğu gibi muntazam bir plana sahip değildir Daha çok Arap mimari tarzını yansıtan eserin kuzey cephesinde, iki sıra halindeki sütunların meydana getirdiği üç bölümlü, son cemaat yeri, doğu yönde minare kaidesi ile birleşmekte ve camii beden duvarlarında çıkıntı teşkil etmektedir Bütünü ile “L ‘’ harfi şeklinde bir plana sahip olan Ulu camii, sadece doğu cephesindeki üzerleri dilimli, kemerli pencerelerle aydınlanmaktadır Büyük dikdörtgen kirişler içine alınmış olan pencereler, düz silmelidir Boyuna dikdörtgen olan esas ibadet yeri, içten mihrap duvarına paralel üç sıra halinde ve her sıra üçer bölüme ayrılmakta; sütunlar arası üst örtüyü taşıyan kemerlerle bir birine bağlanmaktadır Kuzeydoğu köşesinde son cemaat yerine bitişik olarak yapılmış bir minare vardır Gerek mimari organların ve gerekse mekan düzeni ile üst örtü bakımından esasen güneyde olan Besni’deki camilerin Arap stili ile mahalli geleneğin kaynaşmasından meydana gelmiş olduklarından hiç şüphe yoktur

Toktamış Camisi

Günümüzdeki Besni’nin güneyinde terk edilmiş olan Eski Besni’nin bulunduğu yerdeki bu cami, oldukça harap ve yıkık durumdadır XVIIyüzyılda yapıldığı sanılırsa da bu iddia kesin değildir

Caminin son cemaat yeri ve minaresinin dışında kalan bütün bölümleri moloz taştan yapılmıştır İbadet mekanı duvarlarında yer yer ağaç hatıllar kullanılmıştır Son cemaat yeri ile orijinal olan minaresi keme taştandır Üst örtüsü toprak damlıdır İbadet mekanı dikdörtgen planlı olup, yöresel mimari üslubunu yansıtmaktadır

Besni Külhanönü Camisi
Bu caminin ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir Yapıda kullanılan malzeme ve mimari elemanlara dayanılarak geç devir Osmanlı Camisi olduğu sanılmaktadır

Dış duvarları kesme taştan olup, dikdörtgen planlı caminin önünde üç bölümlü son cemaat yeri vardır İbadet mekanı üç sıra halindeki pencerelerle aydınlatılmıştır Üst örtüsü çatı ile kaplanmıştır Kuzeybatı köşesine son cemaat yerinin çıkıntısı ile caminin ana duvarlarının birleştiği yere kare kaideli on iki kenarlı gövdesi olan minare yerleştirilmiştir

Besni Çarşı Camisi
Eski Besni’nin merkezinde bulunan bu cami çarşı içerisinde olduğundan ötürü Çarşı Camisi olarak tanınmıştır Kapısı üzerindeki kitabeden 1492 yılında Kalaunoğlu Mehmet Nasır tarafından yaptırıldığı öğrenilmektedir Bu kişinin Mısır Kölemen Sultanları ile bağlantısı olup olmadığı bilinmemektedir

Cami yöresel üsluba göre yapılmış, düzgün bir planı bulunmamaktadır Girişte aynı zamanda avlu olarak kullanılan bir son cemaat yeri ve dikdörtgen planlı ibadet mekanı bulunmaktadır İbadet mekanı, iki sıra halinde üçer sütunla üç nefe ayrılmıştır Caminin ikinci katında ne amaçla bilinmeyen bir takım odalar yer almaktadır

Dış cephesinin yalnızca doğu yönünde pencereler açılmış, diğer yönlere de yontma taştan sağır duvarlar yerleştirilmiştir Batı cephesi arazi meylinden ötürü toprak altında kalmıştır Bu nedenle de caminin üzerini örten topraktan arazi seviyesi ile aynı hizaya gelmiştir Doğu cephesinde giriş kapısı üzerine 12 kenarlı minaresi yerleştirilmiştir

Besni Dikili Taşları

Dikilitaş her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen ülkemize özgü tarihi bir turistik yerdir
Besni ilçesinin Zor mağara mezarında, Kızıl dağın üzerindedir Yaklaşık 5 – 6 Metre yüksekliğinde, moloz taşlardan yapılmış olan bu tümülüs muhtemelen Kommagene dönemine aittir Bu tümülüsün üç bir yanında ikili sütunlar mevcuttur

Doğası, Dağları

Besni dağları bitki örtüsü bakımından daha zengindir Hemen hiç boş alan görülmez, taşın kayanın arası alınteri dökülmüş, Antep fıstık ağaçları ile yemyeşildir

Besnide Bulunan Dağlar:
Geyik dağı

Guz dağı

Pohin dağı

Kocadağı

Kızıldağ

Besni Eğitimi

İnsan hayatında, en önemli unsur olan, eğitim ve kültür; kuruluşu çok eskilere dayanan, ilçemiz Besni, gerek Cumhuriyet gerekse de Osmanlı döneminden beri, eğitim, öğretim ve kültüre önem veren yerleşim yerlerinden biridir Bu konuda Osmanlı arşivlerinden yazılı kaynaklara geçmiş sağlam veriler bulunmaktadır

16ncı yüzyılda Hasan Bey Muallim Hanesi (öğretmen okulu) ve Bekir Bey Medreselerinin Besni’de bulunduğu, 20nci yüzyılın başlarında bir Rüştiye Mektebi ( ortaokul ), 748 talebesi bulunan 38 sübyan mektebi ( ilkokul ), Üç kiliseye bağlı olan, iki gayri Müslim mektebi, olduğu kayıtlarda sabittir

Cumhuriyet döneminde de, eski Besni’de 2 ilkokulun bulunduğu ve gece mekteplerinin açıldığı, bilinmektedir Cumhuriyet dönemi, Besni’mizin yeni yerleşim yerinde de, 1938 yılında Dumlupınar İlköğretim Okulunun eğitim ve öğretime açıldığı bilinmektedir

1949 yılında halkın katkılarıyla, müstakil ortaokul binası yapılmış ve öğretime başlamıştır Ortaokul, 1969-70 yılında Besni Lisesine dönüştürülmüştür1960’lı yıllarda iki ilkokulun daha yapıldığı, 1968 yılında Türkiye ‘de 89 okuldan birisi olan Besni İlk Öğretmen Okulu öğrenime açılmıştır

Günümüzde, ilçe merkezimizde, 7 lise (liseler bünyesinde Yabancı Dil Ağırlıklı Lise, Anadolu Ticaret Lisesi, ve Anadolu Kız Meslek Lisesi), belde ve köylerimizde de 5 lise olmak üzere 12 lisemiz mevcuttur Ayrıca liseye devam eden kızlarımızın okullarına devam edebilmeleri için Besni Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından YİBO bünyesinde kız öğrenci yurdu oluşturulmuştur

İlköğretim olarak, ilçe merkezinde biri Yatılı Bölge olmak üzere, 11 ilköğretim okulu, 1 müstakil anaokulu, 1 Ahmet Emine Çil İş Okulu ve İlköğretim Okulu (Engelliler okulu) mevcuttur Belde ve köylerimizde, 27 tane müstakil ilköğretim okulu eğitim öğretime devam etmektedir İlköğretim okullarımızın tümünde, okul öncesi sınıf vardır Ayrıca, köy ve mezralarımızda, 70 adet Birleştirilmiş Beş Sınıflı İlköğretim Okulu mevcuttur

İlçemizde bununla beraber 1 İlçe Halk Kütüphanesi, 5 dershane, 4 özel yurt, 2 Motorlu Taşıt Sürücü Kursu mevcuttur
Bu manada, eğitim, öğretim ve kültüre önem veren ilçemizde okullaşma oranı % 100’dür İlçe merkezinde okuma oranı % 95, köylerde % 75 civarındadır
İlçe Halk Eğitim Merkezimizce, 2005-2006 eğitim ve öğretim yılında, çeşitli alanlarda, (halıcılık, temel giyim, makine nakış, bilgisayar, İngilizce, Bağlama, Halk oyunları, kalorifer ateşçiliği, masa tenisi, futbol, ÖSS, LGS, Okuma–yazma, ahşap boyama ve yüzme) 122 kurs açılmış olup, bu kurslara 2648 kursiyer katılmıştır

İlçemizde Gaziantep Üniversitesine bağlı olarak Besni Meslek Yüksek Okulu adı altında 1 adet yüksek okul bulunmaktadır Bu okulumuz, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından geçici olarak tahsis edilen, 4500 m2’si kapalı, 7000’m2 si açık alan olmak üzere, 11500’m2 kullanım alanına sahip binada öğretimine devam etmektedir Okuldaki derslik sayısı 18 adet, 7 tanesi 36 kişilik ve 1 adedi de 40 kişilik olmak üzere tolam 8 derslik kulanımına hazırlanmıştır Konferans Salonu bulunup 100 kişiliktir Teknoloji laboratuvarı 1 adet olup, 100 kişiliktir 2004-2005 eğitim öğretim yılında 52 öğrenci mezun olmuştur

Besni Ekonomisi

Besni, ekonomisinin temeli kamu sektörü, tarım ve ticarete dayalıdır İlçe halkının % 65’i tarımla uğraşmakta olup, geçimlerinin büyük kısmını bununla sağlamaktadır

Besni, tarım ürünlerinin çeşitlilik arzettiği bir bölge olup, 1327000 dekar yüzölçümü olup, bunun % 54’ü tarım arazisi olarak kullanılmaktadır İlçemizde Doğrudan Gelir Desteğinden faydalanan çiftçi sayımız 6825 dir 2007 yılı itibari ile Tarım Müdürlüğümüz tarafından Pamuk Destekleme Primi başvuru sayısı 1345, Soya 1, Mısır 315, Kolza 4, Buğday-Arpa 1340 ve sertifikalı hububat tohum desteği başvuru çiftçi sayısı 222 olup çalışmalar devam etmektedir

2007 yılı itirbari ile İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından modern bağcılık, zeytincilik, Antep Fıstığı, Kooperatifçilik ve diğer konularla ilgili belde ve köylerde eğitim çalışmaları yapılmıştır Tarım Müdürlüğünün hazırladığı meyvecilik projeleri çerçevesinde 125000 Amerikan Asma Anacı, 4500 Nar, 7000 Aşılı Bağ Fidanı ile 25500 Zeytin fidanı dağıtımı yapılmıştır Bunların dışında 2007 yılı İlkbahar ve Sonbahar dikim sezonunda Adıyaman İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından 30000 adet Amerikan Asma Anacı, 5500 adet Tüplü Zeytin Fidanı, 4500 adet Hicaz Nar Fidanı, 7000 adet Aşılı Bağ Fidanı dağıtılmış olup, ayrıca aynı sezonda Besni Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı tarafından finanse edilen meyvecilik projeleri kapsamında çifçilerimize, 95000 adet Amerikan Asma Anacı, 20000 adet Tüplü Zeytin Fidanı dağıtılmıştır Fidanların dikiminde % 90 tutma oranı gerçekleşmiştir

Besni El Sanatları
Geçmişte, halkın kendi ihtiyaçlarını karşılaması nedeni ile yaygın olan el sanatları, günümüzde gelişen teknoloji karşısında varlığını koruyamayarak eski yaygınlığını yitirmiştir, bazıları terk edilmiş bazıları da gittikçe azalır duruma gelmiştir

Halı, kilim, savan dokumacılığı, dikiş – nakış, oya işi, sepetçilik, semercilik, yemenecilik gibi el sanatları rastlanan el sanatlarıdır

Daha çok köylerde ve kırsal kesimde kişisel ihtiyaçları karşılamak amacıyla dokunan halı ve kilimler kök boyalarla boyanmış olan iplikle dokunur

Halı

Cicim

Çanta

Heybe

Kilim

Semer

Kaybolan meslekler

Elişi

Kalaycılık

Kaşıkçı

Keçecilik

Saraciye, Tire

Pacatemizliği

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-26-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

BESNİ BELDELERİ
Besni Çakırhüyük

Çakırhüyük, Adıyaman'ın Besni ilçesine bağlı bir beldedir Belediye başkanı: Hasan Özdemir'dir

TARİH
Çakırhüyük, 250 Yıllık geçmişi vardır eski adı Keysundur Beldemiz bize hakaret eden zat haddini bilsin devletin bu kasabasından savcısı araştırdı ve tarihimiz bellidir Kökümüzde türkmen bayat aşiretinden gelen insanlarız musul yöresinden iskan edilmişiz ve türkmen kültürü olan bir beldedir Kasabamız tarihi dokusu bozulmamış bir yerleşimdir

Mahalleler:
Abımıstık Mah
Boybeypınarı Mah
KöGoogle Page Rankingübaşı Mah
Levzin Mah
Yeşilova Mah
Beldenin Yıllara Göre Nüfusu
2007
2000 6,037
1997 3,613
1990 3,074
1985 2,780

Besni Kesmepe

Kesmetepe, Adıyaman'ın Besni ilçesine bağlı bir beldedir 7 Kasım 1991'de kurulmuştur

Kesmetepe, 250 Yıl önce musuldan gelen bayat aşiretinden mihmanlı kolundan insanlarca kurulmuş bir türkmen beldemizdir Bir kolumuzda akçadağ mihmanlı köyünü kurmuşlardır Beldemiz ermenilerden sonra keysun, levzin köyleriyle beraber iskan edilmişlerdir

Mahalleler:
Atatürk Mah
Çakmak Mah
Fatih Mah
İnce Mah

Beldenin Yıllara Göre Nüfusu:
2007
2000 4,566
1997 2,851
1990 2,513
1985 1,501

Besni Köseceli:

Yörenin tarihi genelde ilk çağ döneminde verimli hilal olarak adlandırılan Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve özelde Besni ve çevresinin tarihi ile paralel bir gelişme göstermiştir Yörenin yazılı tarihi Anadolu'nun genel yazılı tarihinin başladığı MÖ 1800 yıllarında Hititlerle başlar
XVI Ve XVI yüzyılları arasında yöreye bir süre bir Babil Devleti Hâkim olur Daha sonra sırasıyla Akatların, Hurrilerin, Mitanilerin ve doğudan gelen kavimlerin hâkimiyetine girer Arkeolojik kazılardan elde edilen bilgiler Kummuh krallığı'nın (MÖ1000 ) Köseceli'nin güney doğusu’nda yer alan Keysun (Şimdiki Çakırhöyük Beldesi) ile güneyinde yer alan Boybey-pınarı’nda hüküm sürdüğü burada elde edilen Kummuh krallığı’ndan kalma Luvi Hiyeroglif (resimli yazı) yazısıyla yazılmış taş bloklardan anlaşılmaktadır
Köseceli dahil olmak üzere verimli hilal olarak adlandırılan Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne sonraki tarihi dönemlerde sırasıyla;

- 708 – 605 Yılları arasında Asurlular
- VII YY' da Kuzeydoğu'dan Anadolu'ya gelen Saka - İskit Türkleri
- 600 – 555 Medler MÖ 553’de Persler
- 333 – 323 yılları arasında Makedonyalılar
- 305 – 69 yılları arasın da Selevkoslar egemen olur

İdari merkezi Samsat ( Samosata), dini merkezi Sofraz ( Üçgöz Beldesi) olan ve sınırları Adıyaman’ın Gerger ilçesi’nden KMaraş ve Gaziantep’in bir bölümünü' de içine alan ve aynı zamanda Helenistik kültürün özelliklerini de içinde barındıran Makedonya, Axamanit ve Selevkosların soyundan gelen Komagellan (Kommagane) krallığı MÖ 69 - MS 72 yılları döneminde yöreye hakim olur
Köseceli Beldesi’nde kuzeybatı ve batısı’nda bulunan çakmak taşı kullanılarak açılan mağaralar, Hiyeroglif yazıtlı taş bloklar, kaya kabartmaları, kaya mezarları ve beldenin merkezinde yer alan tümülüs, kara palıt ( kara meşe ) civarındaki ören yeri yazının kullanılmadan önce ve sonrası dönemleri yansıtan bulgulardır Adıyaman - Besni ile birlikte yöreye Kommagane krallığı’ndan sonra Roma imparatorluğu, 395’ten sonra’da Bizanslılar (Doğu Roma İmparatorluğu) hâkim olur; 396 – 400 yıllarında Kafkaslardan Anadolu’ya giren Hun Türklerinin akınına uğrar
Hz Ömer zamanından itibaren (634 – 644 ) bölge Müslüman Arap ordularının akınına uğrar Yöre Halit Bin Velid 'in emrinde olan Rebiat-ül Bahali’nin, 670’lerde Emevilerin, 760'larda itibaren de ( 1085 yılına kadar) Abbasilerin hâkimiyetine geçer Bu dönemde Köseceli'nin 12 km güneydoğusunda yer alan Keysun ( Çakırhöyük) halifelik mücadelesinde (Emin - Mem'un arasındaki) Emin taraftarlarının güçlü komutanları olan Mudar'ın merkezi konumunda olup, Keysun ile birlikte civarı komutan mudar ve Nasr Bin Şabas’a destek vermişlerdir Kesmetepe sınırındaki Tavaş ( Tavas)'ın 200 metre yukarısındaki islamiyetin bölgeye girişindeki ilk sahabe mezarların örneklerinden olan mezar ile köseceli Beldesi’ndeki Ay Dede diye anılan mezar belediye tarafından korumaya alınmıştır Bu dönemden kalma olduğu muhtemeldir
Yöreye Bizans destekli Babek isyanından sonra (837 ) Hamdaniler, akın eder Aynı dönemde Bizans imparatorluğu islam ordularına karşı tampon bölge oluşturmak amacıyla yöreye Ermenileri yerleştirmeye çalışır XI - Yüzyılın sonlarına doğru ( 1085 ) Besni, Sofraz, Keysun, Kargalı, Köseceli ve civarı Anadolu Selçuklu Devletinin kurucusu Kutalmışoğlu Süleyman Şah’ın komutanlarından Buldacı Bey tarafından fethedilir ve Maraş’a bağlanır Bu dönemde köseler taifesi Buldacı Bey'in onayı ile şimdiki yerleşim yerinin 1 Km kuzeybatısındaki alana yerleşir Bu dönemden itibaren Şimdiki köseceli 'nin ilk yerleşim yeri ve çevresine köseler, köse dam ve köseceli denir( Köse Dam aynı zamanda Konya ili’nin Bozkır ilçesi’nin bir köyünün de adıdır
I Haçlı seferi sonunda ( 1097 ) yöre ile birlikte Urfa Haçlı Kontluğu’na bağlanırDaha sonra ( 1150 'den itibaren ) sırasıyla Anadolu Selçuklu Devleti'nin, Zengilerin ve Eyyübilerin hâkimiyetine girer Moğol istilası döneminde yöre tahrip olur Nüfusun bir kısmı göç eder 1398’de Osmanlılar yörede hâkimiyet kurarYavuz Sultan Selim’in mısır seferi’ne giderken takip ettiği ipek yolu Gölbaşı Çelikhan Belören, Suvarlı'dan Köseceli’ye Köseceli’den geçerek Kızılin’nden Fırat’a ulaşır 1516’da Besni kalesi’nin anahtarı Yavuz Sultan Selim’e takdim edilir Köseceli, Besni ile birlikte 1560’da Malatya sancağı’na bağlanır Bundan sonraki dönem’de köseceli, Araban’dan Siverek’e, Suvarlı'dan, Doğanşehir'e kadar geniş bir alanı içine alan kimi zaman vilayet merkezi, kimi zaman sancak merkezi, kimi zaman da liva merkezi olan Besni’ye bağlanmıştır
1882–1883 Diyarbekir salnamesi’nde Besni kazasına bağlı yerleşim yeri nüfus tablosunda köseceli köyü nüfusu tetirli ile birlikte 431 kişi olarak kayıta geçmiştir
1884 Mamüret’ül Aziz vilayeti’nin Malatya Sancağı yıllığında Köseceli; Köseyanlı cemaati şimdi Köseceli Beldesi'nin mahallesi olan Tetirli’den de Tatarlu olarak bahsedilmektedir
1983'te köseceliye 4 Km uzaklıktaki Yukarısöğütlü Köyü civarında yapılan (Resmi) mozaik kazısında VI YY'dan kalma

(Süryani Kilise'sinin tabanına ait) mozaikler tespit edilmiş ve bu mozaikler Adıyaman Müzesi'ne götürülmüştür
[color="gray"]Birinci Dünya Savaşı'nda (1914–1918) Maraş’ın Pazarcık Kasabası’ndan Köseceli, Besni’ye kadar etkili olan ve Ermenilerce de desteklenen Bozo Çetesi’ne karşı Maraş’tan gönderilen birinci tabur ve Antep’ten gönderilen müfreze’lerle birlikte köseceli ahalisinin de çollo bey öncülüğünde askeri birliklere verdiği destekle yapılan askeri harekâtta Bozo Çetesi Köseceli dağlarında tutunamamış ve Tilkiler yöresine çekilmek zorunda kalmıştır Kurtuluş Savaşı döneminde Fransız işgaline karşı Gaziantep savunması’nda destanlaşan ve Besni nüfusuna kayıtlı olan Molla Mehmet Karayılan’nın sağ kolu konumundaki Çollonun Oğlu kösecelili olup, Karayılan’a önemli katkıları olmuştur

2007
2000 ?
1997 2,218
1990 2,057
1985 2,000
1980 1,950

Besni Sarıyaprak:

Sarıyaprak, Adıyaman'ın Besni ilçesine bağlı bir beldedir Belediye başkanı Yasin Turan'dır

Mahalleler:
Cumhuriyet Mah
Fatih Mah
Yayıklı Mah

İklim:
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir

Coğrafya: Geniş düzlüklere ve vadilere sahip bir coğrafyaya, cılız bitki örtüsüne sahiptir

Ekonomi:
Sarıyaprak beldesine bağlı Yayıklı mahallesinde yaklaşık 1600 kişi yaşamaktadır Ekonomisi fıstığa dayalı olup az sayıda üzüm bağı vardır Peygamber Üzümü tabir edilen uzun tipli üzüm yetişmekte ve Besni Üzümü olarak bütün kuru yemişçilerde satılmaktadır

2007
2000 4,250
1997 3,549
1990 2,306

Besni Sugözü (Eskiköy):

Eskiköy, Adıyaman'ın Besni ilçesine bağlı bir beldedir

Mahalleler
Atatürk Mah
İnönü Mah
Nüfus
2007
2000 1,943
1997 2,556
1990 2,184

Besni Suvarlı

Suvarlı, Adıyaman'ın Besni ilçesine bağlı bir beldedir
Suvarlı, Adıyaman'ın Besni ilçesine bağlı bir beldedir Adıyaman iline bağlı olup Gaziantep, Kahramanmaraş ve Adıyaman ilerinin birleştiği noktada bulunur Bir Lise, Bir Sağlık Ocağı, İki İlkögretim Okulu, Üç Camisi Bulunmaktadır

1 Coğrafî konumu
2 Mahalleler
3 Ekonomi
4 Nüfus
5 Altyapı
6 Dış bağlantılar

Coğrafî konumu:
Suvarlı kasabası, Adıyaman iline bağlı olup Gaziantep, Kahramanmaraş ve Adıyaman illerinin birleştiği noktada bulunur

Mahalleler:
Adalet Mah
Hürriyet Mah
Cumhuriyet Mah

Ekonomi:
Kasabanın ana geçim kaynağı Antep fıstığı ve bağcılıktır Ayrıca tarım ve hayvancılıkla da uğraşılmaktadır Belde kururluş yeri itibarı ile her tarafı dağlarla çevrili normal olarak tek çıkış bulunması ile beraber teknolojik gelişmeler sonucu, beldede yeni yollar yapılması imkânı olmuştur

Nüfus
2008 3429
2007 6324
2000 5024
1997 3846
1990 4432
1985 4200

Besni Şambayat

Şambayat, Adıyaman'ın Besni ilçesine bağlı bir beldedir

Tarihi
Beldemiz 300 yıl önce şam şehrinin türkmen bayat aşiretine mensup köylerinden getirilen insanlarca kurulmuş bayat türkmen aşiretinden bir beldedir Bir kolumuzda yelbastı(şamuşağı)köyüne iskan edilmişlerdir Bir kısım insanlarımız elazığın yukarı çakmak köyünü kurmuşlardır

2007
2000 4998
1997 5352
1990 4574
1985 3276

Besni Üçgöz

Üçgöz, Adıyaman'ın Besni ilçesine bağlı bir beldedir

Tarihi:
Beldenin biraz dışarısında bulunan çeşmeden Üçgöz ismini almıştır Beldemiz Yöreyi Türkleştirmek için 300 yıl evvel iskan edilen Karakeçili ve Karakoyunlu Türkmenlerince kurulmuş ve Türk yaşam biçiminin bir örneği sofraz çayı kenarında kurulmuştur Türk kültürü yaşayan Türkmen bir beldedir Etrafında Kayı boyundan Karakeçili köyleri Çilboğaz ve Geçitli köyleri vardır Aile hekimi pratisyen doktor MMelikşah Yılmaz'dır
Eski adı Sofraz olan Üçgöz Beldesi dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak ,,,

biinmektedir Her yıl birçok yerli ve yabancı turist burada bulunan höyükleri görmeye gelmektedir Besni şehrinden bile daha önce var olmuş bu güzel belde şu an geçimini tütün üretiminden sağlamaktadır Besni'ye yaklaşık 10 km mesafede bulunan beldede halkın birçoğu Besni' de yaşamını sürdürmektedir Adını bu beldeden alan Sofraz çayı mesire yeri, her yaz il dışından gelenler de dahil olmak üzere dolup taşmaktadır

Nüfus
2007
2000 2,907
1997 2,419

Besni Çarşı Merkezi

Besni Pazarı:

Pazar kelimesi ilk anlamda hem gün adı olarak hem de ürünlerin satıldığı yer olarak hafızalarımızda karşılık bulur Terim manası olarak ta oldukça fazla karşılığı vardır Tabi bizim ele alacağımız konu bu değil Besni ile pazar kelimesinin yan yana gelmesinden oluşan Besni pazarından buna pazaryeri de diyebiliriz

Meyve Pazarı (Sire)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-26-2012   #4
Prof. Dr. Sinsi

İÇİNDEKİLER
ADIYAMAN BESNİ İLÇESİ
Besni Adı ve Tarihi
Besni Coğrafyası
Besni Eğitimi
Besni Nüfusu
Besni Eski ve Yeni Fotoğrafları
BESNİ BELDELERİ
Besni Çakırhüyük
Besni Kesmetepe
Besni Köseceli
Besni Sarıyaprak
Besni Sugözü (Eskiköy)
Besni Suvarlı
Besni Şambayat
Besni Üçgöz
Çarşı ve Pazarları
Caddeleri ve Kavşakları
Camiler
Besni Dikili Taşları
Besni Dağları, Dağları
Besni Eğitimi
Besni Ekonomisi
Besni El Sanatları
Besni Festivalleri
Besni Gölleri
Besni Hamamları
Besni Heykel ve Anıtlar
Besni Hastaneler
Besni Kamu Kurumları
Besni Kaleleri
Besni Kaplıcaları
Besni Kültürü
Besni Kütüphaneler
Besni Köyleri
Besni Okulları
Besni Ovaları
Besni Oyunlar
Besni Spor ve Spor Tesisleri
Besni Şivesi
Besni Türküleri
Besni Ulaşım
Besni Üniversite
Besni Ünlüleri
Besni Üzüm
Besni Yöresel Yemekleri
Besni Yaşam, Kültür Ve Sanat
- Besni Arkeolojik Sit Alanları
1- Sofraz Büyük Tümülüs Üçgöz (Sofraz) Beldesi
2- Sofraz Küçük Tümülüs Üçgöz (Sofraz) Beldesi
3- Sesönk Tümülüsü Yeniköy Köyü
4- Atmalı Kaya Mezarları Atmalı ( Özbağlar ) Köyü
5- Yeniköy Kaya Mezarları Yeniköy Köyü
6- Hacıpınar Yerleşmesi Çomak / Höyük Mezrası
7- Çakır Höyük Çakırhöyük Beldesi
8- Yukarı Söğütlü Höyüğü Yukarı Söğütlü Köyü
9- Taşlıyazı Höyük Taşlıyazı (Telbizek) Köyü
10- Hozgiş Höyük Yeniköy / Hozgiş Mezrası
11- İkiz Höyük Çakırhöyük Beldesi
12- İnlice Höyük İnlice Köyü
13- Zirce Höyük Yayıklı Köyü
14- İznik Höyük İznik Köyü
15- Levzin Höyük İznik Köyü
16- Beşyol Höyük Beşyol Köyü
17- Tekağaç Höyük Tekağaç Köyü
18- Fal Höyük Kutluca Köyü
19- Kargalı Höyük Kargalı Köyü
20- Şambayat Höyük Şambayat Beldesi
21- Tavaş Höyük Aşağı Söğütlü Köyü
22- Mırıktıl Höyük Yoldüzü Köyü
23-Hementil Höyük Sarıkaya Köyü
24- Hürük Höyük Beşyol / Hürük Mezrası
25- Höyük Höyüğü Çomak / Hüyük Mezrası
26- Köseceli Höyük Köseceli Köyü
27- Mozaikli Yapı Oyalı Köyü
28- Sofraz (Üçgöz) Nekropol’ü Üçgöz Beldesi
29- Suvarlı Kaya Mezarları Suvarlı Beldesi

-
Besni Dini Ve Kültürel Yapılar

1- Kızılca oba Camii Eski Besni
2- Kurşunlu Camii Eski Besni
3- Ali Paşa Camii Eski Besni
4- Ulu camii Eski Besni
5- Öksüz Minare Üçgöz Beldesi
6- Mustafa Paşa Camii Üçgöz Beldesi
7- Hasan Paşa Camii Üçgöz Beldesi
8- Hacı Ali Bey Türbesi Üçgöz (Sofraz) köyü
9- Cüneyid Dede Türbesi Süphane Köyü
10- Zeyva Türbesi Merkez
11- Hacı Zeyrek Türbesi Merkez
12- Halil Baba türbesi Merkez
13- Mustafa Baba Türbesi Merkez
14- Tılamız Baba Türbesi Merkez

-

Besni Sivil Mimari Yapılar

1- Bekir Bey Hamamı Eski Besni
2- Meydan Hamamı Eski Besni
3- Celladın KöGoogle Page Rankingüsü Eski Besni
4- Tahta oba KöGoogle Page Rankingüsü Eski Besni
5- Nazhutan KöGoogle Page Rankingüsü Eski Besni
6- Tabakhane KöGoogle Page Rankingüsü Eski Besni
7- Mağaraönü KöGoogle Page Rankingüsü Eski Besni

-

Besni Askeri Yapılar

Besni Kalesi Eski Besni

Besni Adı Ve Tarihi

Besni Adı ve Tarihi
Besni, tarih boyunca değişik isimlerle anılmış Besni ile bağlantılı olabilecek ilk kent ismine İÖ 8 yüzyılda Urartu kaynaklarında rastlanılmıştır Bu kaynaklarda Kommagene kentlerinin adı geçmektedir Bunlar arasında yer alan Parala’nın bugünkü Besni civarı sınırlandığı kanaati yaygındır Kentin II Sarduri (İÖ 764-735) döneminde Urartu devletinin hakimiyet alanı sınırları içerisinde bulunduğu bilinmektedir

Roma dönemine tarihlenen coğrafya belgelerinde Samsat ve Zeugma kentlerinde bulunan iki legion kalesi ve bunların arasında yardımcı askeri birliklerin karakol kaleleri (auxiliae) işaretlenmiştir Söz konusu iki legion kalesini birbirine bağlayan askeri yol güzergahı üzerinde Octacuscum, Besni’nin bulunduğu bölgede yer almaktadır Dolayısıyla İS 1 yüzyıl sonu – İS 2 yüzyıl başlarında Kommagene bölgesinde adı geçen Octacuscum’u Besni’de sınırlamak mümkündür

Anadoluda çok sayıda yerleşim yerinin ismi 12 yüzyıldan itibaren etnik ve dinsel etkilerle değiştirilmiştir Bu uygulama 13 yüzyıl sonlarına kadar devam etmiştir 13 yüzyıl İslam kökenli yöneticileri bu yerleşme isimlerine müdahale etmemiştir Dolayısıyla yerel halkın inançlarına saygı gösterilmiştir Bugün kullanılan Besni ismi, değinilen etkilerle 12 yüzyıldan itibaren kullanılmış olmalıdır 19 yüzyıla kadar geçen süreçte kentin günümüzde kullanılan isminin farklı yazılış formları tespit edilmiştir

Bunlar; Arapça: Bahansa, Suriye Dilinde: Bet Hesna veya Behesna, Ermenice: Behesni, Behesdin, Behisni, Osmanlıca: Behisni, Behesne, Besne, Besni

Evliya Çelebi, Seyehatnamesi’nde Besni kalesinden söz ederken Kal’a-i Sadr-ı Baz ifadesine yer vermiştir Dolayısıyla metinde geçen Sadr-ı Baz, yaygın biçimde kullanılmasa da kentin kullanılan isimlerinden biri olduğu fikrini vermektedir

Arapça olan Behisni kelimesi GÜZEL YER anlamına gelmektedir Hesna ise, EŞSİZ ya da CENNETE EŞ anlamlarına gelmektedir

MÖ5000 yılına uzanan tarihi ile Güney Doğu Anadolu’nun eski yerleşim merkezlerinden birisi olarak dikkati çeken Besni, aynı zamanda da çok hareketli sanayi ve eski ticaret kenti oluşu ile tanınır Bunda Halep Ticaret Yolu üzerinde oluşu kadar, savunmaya son derece elverişli yapısı ve muntazam bir kaleye sahip oluşunun büyük bir payı vardır Sulak ve ormanlık arazi varlığı ile çekiciliğini her dönemde canlı tutmuştur Bu yüzden "Cennete Eş" manasına gelen Bethesna, Bihicti, Bisni gibi isimlerle söylene gelmiştir Malazgirt Zaferi ile Anadolu'ya giren Türkler Besni'ye üç koldan girerek burasını bir ‘Türk Yurdu’ haline getirmişlerdir Bunlar Saka-İskit Türklerinin Varsak, Türkmenlerin Avşar ve Çerkez oymakları olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır

Tarihinde birçok saldırılara da hedef olan Besni özellikle Moğol ve Timur'un istilalarına karşı destanlaşan kahramanlıkları ile Yıldırım Beyazıt'tan takdirname alan ilk şehirdir Osmanlı padişahlarından Yıldırım ve Yavuz Besni'ye uğramış, Baybars, Buldaç, Kamil, Süleyman adlı Türk komutanları da Besni'de ağırlanmıştır Evliya Çelebi'nin "Hayran Kaldım" dediği yer Besni'dir

Osmanlı döneminde el sanatları bakımından zirveye çıkan Besni, Anadolu’nun her yerinden gelen tüccarların akınına uğradığı, kervanların konakladığı bir yer olarak da tarihe mal olmuştur

İstiklal Savaşı döneminde, milli bir ruhun savaş boyunca Besni'de de varlığına şahit olunur İlk mebus Reşit Bey'in Sivas Kongresinde Atatürk'ün en yakın çalışma arkadaşı olarak maddi ve manevi destek verdiği de bilinmektedir

Ayrıca Hüveydi aşireti reislerinden Hasan ve Yusuf Beylerin kurup organize ettiği Kuva-i Milliye teşkilatı Antep ve Maraş savunmalarında büyük rol oynamıştır Antep'deki Fransız silah deposuna ilk baskını yaparak bir çok askeri de esir alan yine bu teşkilattır Cumhuriyet döneminde "Fetva Emirliği" ne kadar çıkan bir çok alimin ve Divan Edebiyatına giren şiirlerin sahibi bir çok şairin yetiştiğini görmekteyiz

Besni'nin batı ve kuzeybatısında Gölbaşı, kuzeydoğu ve doğusunda Adıyaman Merkez İlçesi, güneyinde Şanlıurfa ile Gaziantep, güneybatısında da Kahramanmaraş bulunmaktadır Besni'nin batısı Güneydoğu Torosların barı uçları ile çevrelenmiştir Kuzeydoğu ve güneybatı doğrultusunda uzanan bu dağlar İlçenin batı kesimlerinde alçalarak plata özelliği gösterirler

Besni'nin ismi tarihte Behisni, Bihisni, Besne, Behesna, Behisti gibi sözcüklerle anılmıştır Bazı kaynaklara göre de Farsça'da eşsiz veya cennet anlamına gelen Hesna sözcüğünden türediği de belirtilmiştir

Besni yöresi tarihte Akatların, Hurrilerin, Mitannilerin ve Asurluların akınlarına uğramıştır Burada MÖ1500'lerden sonra Perslerin, Helenlerin ve Romalıların eline geçmiştir Halife Ömer zamanında Halid Bin Velid'in komutanlarından Rebiatu'l-Bahali yöreyi ele geçirmiştir Bizans ve Abbasiler arasında el değiştiren Besni ve çevresi 1149'da Maraş senyörlüğünün egemenliğinde kalmıştır Bu durum Selçuklu, Eyyubi ve Moğol istilalarına uğrayıncaya kadar sürmüştür Sultan IBeyazıt Besni ve çevresini 1395'te Osmanlı topraklarına katmıştır Bundan sonra 1400'de Timur'un ordularının işgaline uğramış, daha sonra Dulkadiroğulları ile Memlûklar arasında el değiştirmiştir Yavuz Sultan Selim Mısır seferi sırasında Besni yöresini Dulkadiroğulları'nın yönetimine bırakmıştır 1521'den sonra, Dulkadiroğulları'nın Osmanlılara katılması ile Besni de Osmanlı Devletinin Malatya sancağına bağlı bir kaza olmuştur Cumhuriyet döneminde Malatya'ya bağlı bir ilçe iken, Gaziantep'e (1926), tekrar Malatya'ya (1933), Adıyaaman'ın 1954'te il olması ile de ona bağlanmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-26-2012   #5
Prof. Dr. Sinsi

ADIYAMAN ANTİK KENTLER KALELER ADIYAMAN Turistik Yerleri Adıyaman kalesi

güneybatısındadır Aşınmış, yumuşak eğimli yüksek bir alandadır
Yerleşmeye elverişli görünmeyen yörede Roma dönemi kalıntılarına rastlan*maktadır Bunlar arasında, hiyeroglif yazıt*lar, kaya mezarları, yapı kalıntıları, çoğu geç Antik Çağ’a Özgü çanak-çömlek kırıkları sayılabilir Bunlar, burada, önemli bir yerleş*me yeri bulunduğunun göstergeleridir Ne var ki, henüz bir araştırma yapılmamıştır
ÇEVRE YERLEŞMESİ VE HÖYÜK:

Antik Çağ’da Samosata diye anılan Samsat İlçesi de bu çevrededir Kalıntılardan ve bugünkü yerleşimden, Bizans’tan sonra kentin ancak bir bölümünde yaşandığı anlaşılmaktadır Ayrıca, XIX yy sonlarından kalma iki mescit, birkaç ev, son Osmanlı Çağı’nı yansıtmaktadır Nadir Aslan ve Nazif Toprak evleri bu yapılara örnek verilebilir
ADIYAMANDAKİ KALELER

Adıyaman Kalesi: Adıyaman kentinin ortasında, yığma bir tepe üzerinde*dir VIII yy’ın ortalarında Emevi komutanı Mansur İbni Cavana tarafından Bizans saldırılarını önlemek amacıyla kurdurulmuş*tur Kaleye komutanın adı verilmiştir
Hısn-ı Mansur

Mansur’un Hisarı Sonradan kentin çekirdeğini oluşturan kale VIII yy’ın sonları*na doğru Harunür Reşid’in buyruğuyla onarılmış ise de bugün yıkıntı durumundadır

Besni Kalesi: Adıyaman’ın 38 km güney*batısındaki Besni İlçesi’ndedir Hititlerden kalmadır 1400′de Timur’un, 1516′da Yavuz Sultan Selim’in eline geçmiş, zamanla da yıkıntı durumuna gelmiştir

Gerger Kalesi: Gerger İlçesi’ningüneyin-deki Oymaklı (Nefsi Gerger) Köyü’ndedir Berber Kalesi adıyla da tanınır Ortaçağdan kalmadır Sarp bir kayalık üzerinde oluşu yüzünden günümüze kadar bozulmadan gelebilmiştir

Kâhta Kalesi: Kâhta İlçesi’nin 20 km kuzeyinde, Damlacık Bucağı’nın Kocahisar (Eski Kâhta) Köyü yakınında, Kâhta Çayı ile çevrili sarp ve kayalıklı bir tepe üzerindedir İÖ IX yy’a kadar uzanan bir geçmişi vardır Hititlerden kalma bir kaledir Eskiçağdaki adı bilinmemektedir 1516′da Osmanlıların eline geçmiş, I Mahmut zamanında onarım gör*müştür
Kale meydanında yıkık bir cami, yıkık dükkânlar, hamam, iki su sarnıcı, kral sarayı ve bazı bina kalıntıları bulunmaktadır, Kaleden çaya inen 400 m uzunluğunda merdivenli bir yol vardır Bu yol, kayalar oyularak yapılmıştır Düşman kuşatması sırasında kalenin su gereksinimi bu yoldan karşılanmaktaydıTheresa Çille ve Prof Dörner’in burada yaptıkları kazılarda büyük boy kabartmalar bulunmuştur
Anadolu’daki yazılı kayaların en büyüğü eski Kâhta Kalesi’nin güney yamacındadır Yunanca olan yazıtta Kommagene Devleti’nin başkenti Arsemia, Kral Antiokhos’un soyu, siyasal amaçlan, dinsel inançları üzerine bilgi verilmektedir Yazıttan ayrıca, I Antiokhos’un babası Kommagene Kralı I Mithridates’in burada gömülü olduğu ve tapınakta her ay, onuruna törenler düzenlen*diği anlaşılmaktadır Yazıtın altındaki kaya*da 158 m derinliğinde basamaklı büyük bir dehliz vardır

Keysun Kalesi: Besniİlçesi’ningüneyindeki Çakırhöyük (Keysun) Bucağı’nda geniş bir ovanın ortasındadır Bu nedenle sık sık savaşlara sahne olmuş, el değiştirmiş, birçok kez yakılıp yıkılmıştır Ne zaman yapıldığı bilinmemektedir Kalenin höyüğü, Övene ve Tavas adlı su kaynakları ünlüdür Surların*dan zamanımıza birkaç parça kalabilmiştir
Samsat Kalesi

Samsat İlçesi’nde yığma bir tepenin üzerindedir Hitit ve Roma dönemle*rim yaşamıştır S Müller, E Meeyer, F Sardient adlı arkeologlar Samsat’ta kazılar yapmışlardır Kalıntılar arasında surlar, su kemerleri ve kanalları, saray ve mozayikler bulunmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-26-2012   #6
Prof. Dr. Sinsi

Eski Saray Camisi

Kentin batısında, Eski Saray Mahallesi’ndedirl638′de İbrahimBey yaptırmıştır Bu nedenle, İbrahim Bey Camisi de denir Onarım görmüş, birçok yanı ilk özelliklerini yitirmiştir Duvarlar kesme taş­tandır Tek şerefeli minaresi sağdadır Son cemaat yeri, yenidir Kuzeyde bulunan mahfil, eskiden son cemaat yeriydi, bugün cami içinde kalmıştır Tahta tavanlı bir camidir Doğu kapısı üzerinde 1638 tarihli ilk yapım yazıtı bulunmaktadır
Kab Camisi

Kab Mahallesi’ndeHükümet Konağı’yla çarşı arasındadır İlk yapımı 1768′de ikincisi 1923′tedir İkinci yapımım Hacı Mehmet Ali gerçekleştirmiştirKesme taştandır Kuzeydeki son cemaat yeri dört köşeli iki sütun ve sivri kemerler üzerindedir, düz bir ahşap tavanla örtülüdür Yay kemerli kuzey kapısında 1768 tarihli yapım, batı kapısında da 1923 tarihli onarım yazıtları vardır Caminin ahşap kubbesi, kuzeyde üç sivri kemerle sekizgen iki sütun, öbür yönlerde de duvarlar üzerine oturmuş­tur Kubbeli bölüm kare biçimindedir Batı yönü bitişiğinde kesme taştan, küçük mihrap­lı teras biçiminde yazlık bölümü vardır Kare tabanlı, silindirik gövdeli minare tek şerefeli olup yazlığın kuzey köşesinde, camiden ayrı olarak yapılmıştır
Sıratut Camisi
Sıratut Mahallesi’nde, Cumhuriyet Caddesi üzerindedir Bu camiyi, eski bir caminin yerine Hacı Mehmet İnan yaptırmıştır Yapılış tarihi belli değildir Kapı üzerindeki yazıtı okunamıyacak durumdadır Kuzeyde üç taş sütun üzerinde dört kemerli, ahşap tavanlı son cemaat yeri Vardır Tek şerefeli minaresi soldadır Camiyi örten basık tavanı da ahşaptır
Ulu Cami: Çarşı içindedir Adıyaman’ın en büyük camisidir İlk kez, Dulkadiroğulları Beyi Alâaddevle yaptırmıştır Eski adı Camii Kebir idi Yıkılınca 1863′te yemden yapılmış­tır 1902′de Mehmet Feyzi Efendi de baştan sona onartmıştırDuvarları kesme taştandır Kuzeyde dört köşeli dört sütun üzerinde beş tonozla örtülmüş son cemaat yen vardır Kuzeyde, batıda ve doğuda üç kapısı bulunmaktadır Son cemaat yerine açılan ceviz kapının kanatlarındaki küçük dikdörtgenler içinde oyma bitki ve mührü Süleyman motifleri dikkat çekicidir Sağ kanattaki yazıt 1902 tarihlidir Minare arkasındaki doğu kapısı önünde sütunlu bir revk vardır Minaresi kare tabanlı, silindir gövdelidir Tek şerefelidir Kuzeydoğu köşede yer almıştır Minare kapısı üzerinde iki eski yazıt vardır Üstteki 1798, alttaki 1854 tarihlidir Caminin yüksek kasnaklı büyük kubbesini sekiz köşeli dört sütun taşımaktadır Ayrıca, dört köşede birer küçük kubbeyle, dört yanda birer tonoz, kubbeyi desteklemektedir
Yeni Pınar Camisi: Yeni Pınar Cadde-si’ndedir 1720′de yapılmıştır 1890′da ve 1899′da onarım görmüştür Önde, dört sütunlu, sivri kemerli ve ahşap tavanlı bir son cemaat yeri vardır Bir mescit görünümünde­dir
ADIYAMAN BESNİDEKİ TARİHİ TURİSTİK YAPILAR

Çarşı Camisi: Eski Besni’de, çarşı içindedir Kapı üzerindeki yazıtta 1492′de Kalsunoğlu Mehmet Nasır’ın yaptır­dığı yazılıdır
Duvarları yontma taştandır Minaresi onikigen gövdeli ve tek şerefelidir Yalnız doğu duvarında pencere vardır Cami iki sıra üçer sütun üzerine oturtulmuş, topraktan, düz bir damla örtülüdür

Kül hanönü Camisi: Besni’de bir yamaç üzerindedirKimin yaptırdığı bilinmemekte­dir Klasik bir Osmanlı yapısıdır XVIII yy’da yapıldığı sanılmaktadır Dış duvarları kesme taştandır Son cemaat yeri kuzeydedir, ortasında basık kemerli bir giriş kapısı vardır Camı topraktan, düz bir damla örtülüdür, üç dizi pencereyle aydınlatılmaktadır Tek şere­feli, sade görünümlü minaresi kare tabanlı, onikigen gövdeli olup, kuzeybatı köşesinde-dir

Toktamış Camisi: Besni’nin güneyinde, Eski Besni’de, giriş yolu üzerindedir Kimin yaptırdığı bilinmemektedir XVII yy’ın son­larına doğru yapıldığı sanılmaktadır İki sivri kemerli son cemaat yeri ve minaresi kesme taştan, öbür duvarları moloz taştan yapılmış­tır Yarı yıkık durumdadır Minaresi sağlam kalmıştır

Ulu Cami: XVII yy’da yapılmıştır Besni’nin en büyük camisidir Arap mimarlı­ğının etkisini taşır, L biçimindedir İki sıra sütunlu son cemaat yeri kuzeydedir Tek şerefeli minaresi kare tabanlı, silindirik gövdelidir Doğu duvarında dilimli, kemerli pencereler vardır Topraktan, düz bir damla örtülü caminin içinde üç sıra dokuz sütun vardır Minare ve cami duvarlarının bitişiğin­de iki çeşme bulunmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-26-2012   #7
Prof. Dr. Sinsi

Adana Arkeoloji Müzesi

5 Ocak 1972 yılında şimdiki binasına taşınmıştır
Hitit İmparatorluk dönemine ait "Dağ Kristali Heykelciliği" çok ilgi görmektedir
Adana Arkeoloji

Taş Eserler

Bahçede kûfi, sülüs ve nesih hatla yazılmış kitabe ve mezar taşları teşhir edilmektedir
Güney ve kuzey kısımda sade, sikke başlıklı, mecidiye tipi, kavuklu, fes ve barok başlıklı, 17 yy'dan kalma Osmanlı kadın ve erkek mezar taşları yer almaktadır Bunlar arasında

1978 Yılında aşağı Fırat Projesi doğrultusunda yörede yürütülen kurtarma kazılarından elde edilen eserlerin İl Halk Kütüphanesi' nde depolanmasıyla Adıyaman’da ilk Müzecilik faaliyetleri başlamıştır

1982 Yılında modern binasına kavuşmuş ve bu tarihten sonra kendi binasında hizmet vermeye başlamıştır

Adıyaman Müzesi

Müzede teşhiri yapılan eserler 2 grupta toplanır Toplam 17600 eser sergilenmektedir Paleolitik çağdan Osmanlı İmparatorluğu dönemine kadar devamlılık gösteren arkeolojik eser salonunda kronolojik olanolojik olarak, Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Tunç Çağları, Demir Çağı, Helenistik Roma Bizans, İslami, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çeşitli eserler sergilenir Etnoğrafik eser salonunda ise yörede derlenen halı, kilim ve cicim gibi el dokumaları, kadın ve erkek giysileri, gümüş takılar ile bakır eşyalar açık olarak teşhir edilmektedir

İletişim
Adres : Atatürk Caddesi,

Adıyaman
Tel : 0 416 216 29 29

Faks : 0 416 216 98 98

Pazartesi dışında her gün 0800-1700 saatlerinde ziyarete açıktır

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-26-2012   #8
Prof. Dr. Sinsi

ADIYAMAN TÜRBELER
Arslan Paşa Türbesi

Samsat İlçesi’ndedir Kalker taşından yapılmıştır Türbenin kubbe kasnağına dek yüksekliği 260 m, sivri kemerlerinin ayak açıklıkları 170 m’dir XIX yy’dan kaldığı sanılmaktadır
Hacı Hasan Türbesi

Samsat İlçesi’ndedir Boyutları 472×472 m’dir Kubbenin alemi taştandır Kilit taşında palmiye yaprağı motifli süslemeler vardır Kemer ayaklar arasına sonradan yarıya dek duvar örülmüş, yapının ilk biçimi bozulmuştur
Hacı Yusuf Türbesi

Samsat İlçesi’nde Samsat-Kilisan yolundaki mezarlıktadır Kal­ker taşından yapılmıştır Dört yanı kemerli ve açıktır Boyutları, 495×495 m’dir Türbenin saçakları 12 çıkıntılıdır Yapım tarihi bilinme­mektedir
Hasan-ı Mekki Türbesi

Adıyaman ilindeki Hocaömer Mahallesi’ndedir Hasan-ı Mek-ki’nin, Halife Ömer döneminde buraya geldiği söylenmektedir
Kadıhan Türbesi
Çalgan Bucağı’na bağlı Kadıhan Köyü’nün güneyindedir Bir dağın tepesinde, yer altında bir mağaradadır İçi, lüle taşıyla kaplıdır Tabanı mozayik döşeli­dir
Mahmud-ı Ensari Türbesi

Adıyaman’ın 5 km doğusunda, Ali Dağı’nın yüksek bir tepesindedir Yazıtı 1126 tarihlidir Bağdat Seferi dönüşünde, IV Murat’ın buyruğu ile Sahabeden Mahmud-ı Ensari adına yaptırıl­mıştır
Mehmet Gazi Paşa Türbesi

Samsat İlçesi’nde , Tepeönü Köyü’ndedir Boyutları 450×450 m’dir Kubbesi yıkılmıştır Dört yanında sivri kemerli açıklıklar vardır İçinde yanyana üç mezar bulunmaktadır XIX yy yapıtı olduğu sanılmaktadır
Sefvan Türbesi

Samsat İlçesi’ nin Birik Köyü’ndedir Hicret’in 17 yılında Ermeni savaşlarında şehit düşen Sefvan adına Meh­met Ali Efendi yaptırmıştır
Şeyh Abdurrahman Erzincani Türbesi

Adıyaman kentinin 7 km kuzeyinde, İndere (Zey) Köyü’ndedir Hastaların uğrak yeridir Şeyh Abdurrahman Erzincani’nin türbesidir Sandukalar, kendisinin, eşinin ve oğlunun-dur Söylentiye göre, IV Murat Bağdat Seferi’ne giderken bu köyde konaklamış Şeyh, ordunun beslenmesini ve bakımını üstlenmiş Padişah, Şeyh’in bu işi neyle karşılayacağını merak etmiş Çok az yiyecekle ve arpayla büyük bir ordunun beslenmesini sağlayabilecek güçte olduğunu anlayınca, ondan Bağdat’ın alınması için dua etmesini istemiş Bağdat dönüşünde yine Zey Köyü’ne uğrayan padişah, Şeyh’in öldüğünü öğrenmiş ve türbesinin yapılmasını buyurmuş

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-26-2012   #9
Prof. Dr. Sinsi

Haydaran Kaya Kabartması

Adıyaman’ın 15 m kuzeydoğusundaki Taşgedik Köyü’nde bir mağara içerisinde kayalara yapılmış bir kabartma bulunmaktadır

Bu kabartma 200x100 ölçüsünde olup bir kadın ve bir de erkek figürü tasvir edilmiştir Her ikisinin arasında da ışık saçan bir yıldız görülmektedir

Turuş Kaya Mezarları

Adıyaman’a 40 km uzaklıkta Adıyaman-Şanlıurfa karayolunun 1 km batısında yer alan Turuş Kaya Mezarları Roma dönemine tarihlendirilmiştir

Kayalara oyularak yapılan mezarlara zeminden 10-13 basamakla inildikten sonra ulaşılır Bu mezarların duvarlarında ve kapı girişlerinde çeşitli figürleri içeren kabartmalar bulunmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-26-2012   #10
Prof. Dr. Sinsi

Güneydoğu Anadolu bölgesi Turistik Yerleri Turistik Yerleri
DİKİLİTAŞLAR

DİKİLİTAŞLAR Karakuş Kâhta İlçesi’ nin 12 km kuzeyinde, 35 m yükseklikteki bir höyüğün yamaçlarındadır Dört sütundur Höyüğün altında I

Antiokhos’un eşinin mezarının bulunduğu sanılmaktadır Bu sütunlar Kommagene Devleti’nin Roma’ya bağlılığını simgeler Burada Alman Arkeolo­gu Siridank kazılar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com