Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
banarlı, nihat, sami

Nihat Sami Banarlı

Eski 04-29-2009   #1
Şengül Şirin

Nihat Sami Banarlı

NİHAT SAMİ BANARLI

1907�de İstanbul Fatih�te doğdu 13 Ağustos 1974�te İstanbul�da yaşamını yitirdi Edirnekapı Şehitliği�nde toprağa verildi Edebiyat araştırmacısı ve tarihçisi 1929�da Edebiyat Fakültesinden ve Yüksek Öğretmen Okulu'ndan mezun oldu 1929-1934 arasında Edirne Lisesi ile Kız ve Erkek Öğretmen Okulunda edebiyat öğretmenliği yaptı 1947�ye kadar İstanbul�da Kabataş, Galatasaray, Boğaziçi, Şişli Terakki ve Işık liselerinde, 1947-1969 arasında Eğitim Enstitüsü ile Yüksek Öğretmen Okulunda dersler verdi 1969�da emekliye ayrıldı 1948�den başlayarak Hürriyet gazetesinde Edebi Sohbetler sütununda yazdı 1953�te İstanbul Fetih Cemiyeti'ne girdi Bu kuruluşa bağlı olan İstanbul Enstitüsü�nde müdürlük yaptı Milli Eğitim Bakanlığı 1000 Temel Eser ve Çağdaş Türk Yazarları komisyonlarına üye ve başkan seçildi 1971�de kurulan Kubbealtı Akademisi�ne Edebiyat Kolu Başkanı ve Akademi Dergisi Müdürü oldu

ESERLERİ

İNCELEME-ARAŞTIRMA:
Yahya Kemal Yaşarken (1959)
Yahya Kemal�in Hatıraları (1960)
Türkçe�nin Sırları (1940)
Şiir ve Edebiyat Sohbetleri (3 cilt, 1951-1954)
Resimli Türk Edebiyatı Tarihi (2 cilt, 1948-1975-1979)
Dasitan�i Tevarih�i Müluk�i Ali Osman ve Cemşid ve Hurşid Mesnevisi(Ahmedi)(1933)
Namık Kemal ve Türk Osmanlı Milliyetçiliği
Büyük Nazireler Mevlid ve Mevlid�de Milli Çizgiler
Edebi Bilgiler (1940)
Metinlerle Edebi Bilgiler (3 cilt, 1955-1960)
Başlangıçtan Tanzimata Kadar Türk Edebiyatı Tarihi
Fatih�in Zafer Sırları

OYUN:
Kızılçağlayan (1933)
Bir Yuvanın Şarkısı (1933)

ROMAN:
Bir Güzelliğin Romanı (Hürriyet gazetesinde tefrika)

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Nihat Sami Banarlı

Eski 04-29-2009   #2
TiFus

Cevap : Nihat Sami Banarlı

Ellerine sağlık ŞENGÜL
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com