Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
babıali, kitap, vakanüvisleri, özeti

Babıali Vakanüvisleri Kitap Özeti

Eski 11-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Babıali Vakanüvisleri Kitap Özeti

Babıali Vakanüvisleri

İstanbul Valileri ve Baıâli ve Sadrazamları yazarı Nazır Şentürk'ten Babıâli Vakanüvisleri İlk vakanüvis olan tarihi XVIII yüzyılda yazılan Nâimâ Tarihi'den, son vakanüvis tarihi, Lütfi Tarihiye kadar hepsi bu kitapta
Babıali ocağının en değerli köşelerinden biri, dönemin olaylarını kaydetmekle görevli resmi devlet tarihçiliği olan vakanüvislikti Tarihi yazmanın gereği ve yararı anlaşılıp, gelecek kuşaklara bir eser bırakma arzusu doğunca, tarihsel olayların kayıt ve zaptı için atanan resmi memura da vakanüvis denildi Bu kayıtlar ibret ve bilgi alınacak belgeler olarak yeni kuşaklara bırakıldı imparatorlukta önceleri şehnamenüvis adıyla bilinen görevli memurlar sonraları vakanüvis adını aldı
Bu kayıtlar ibret ve bilgi alınacak belgeler olarak yeni kuşaklara bırakıldı İmparatorlukta önceleri şehnamenüvis adıyla bilinen görevli memurlar sonraları vakanüvis adını aldı Onların yazdığı “vakayiname”ler birer belge olarak eskilerden yenilere devredildi

Yazar : Nazır Şentürk
Yayınevi : Doğan Kitap
Sayfa Sayısı : 160
Etiket Fiyatı : 10,00 YTL
Basım Tarihi : Ekim 2008

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com