Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hilal, kitap, yükselen, özeti

Yükselen Hilal Kitap Özeti

Eski 11-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yükselen Hilal Kitap Özeti

Yükselen Hilal

Neredeyse matbaası bulunan her ülkede basılan Yükselen Hilal, bir ulusun küllerinden doğuşuna tanıklık etmiş, Siyaset Yüksek Okulu ve Birleşmiş Milletler Cemiyetinin kurucularından Ernest Jackhin Türk milletine ithafıdır
Atatürkün, “Kaderin savurduğu her haşin darbeye bizimle beraber katlanmakla kalmayıp, bundan doğan ıstırapları hafifletmek için de akla gelen her yardımı esirgemeyen siz sadık dosta…” diye hitap ettiği Ernest Jackh, içerde ve dışarıda Türk tezini müdafaa etmiş, uluslararası bir şöhret ve devlet adamıdır Ona göre dünyada Türk kadar sadık ve değerli, Türk kadar yanlış anlaşılmış bir millet yoktur Bundan olsa gerek ki, bu uğurda yoğun emek sarf etmiş; Türklerin kahramanlıklarını, devrimlerini, çocuk ruhlarını ve korkusuzluklarını büyük bir hayranlıkla anlatmaktan yorulmamıştır
Yükselen Hilalde Türkiye, eski bir ulusun yeni devleti olarak selamlanıyor Türkiyenin modern Avrupaya nasıl kilitlendiği; I Dünya Savaşında oynadığı rol; başörtüsü, fes, harem gibi hassas konuların vaktiyle nasıl alımlandığı; Avrupanın hasta adamının bağnazlıkla mücadelesi; Jön Türklerin devrimi; Balkanların karşıdevrimi; Bağdat Barışı; Ortadoğunun Anteosu telgraf, mektup gibi tanıklıklarla anlatılıyor Dört imparatorluğu yok eden, iki ulusu özgür kılan, on üç devlet yaratan ve Troçkinin Rus Dışişleri Bakanlığında tek bir belgesine dahi ulaşamadığı gizli anlaşmanın hikâyesi ilk kez yazıya dökülüyor
Byron Dexterin verilerine göre 1944te Amerikada en çok satılan kitaptır Yükselen Hilal Bu da şunu göstermektedir: Ernest Jackh, ömür boyu sürecek dostluk nişanesi olarak gördüğü bu kitapla, bilinmeyen Türkleri dünyaya tanıtmakta başarılı olmuştur O halde sıra bizde… Bugünün okurunda…

Yazar : Ernest Jackh
Yayınevi : İkarus Yayınları
Sayfa Sayısı : 303
Etiket Fiyatı : 12,50 YTL
Basım Tarihi : Kasım 2008

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com