Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ayıntap, gaziantep, parlayan, şehir

Parlayan Şehir | Gaziantep (Ayıntap)

Eski 08-04-2012   #31
Prof. Dr. Sinsi

Tarihi Almacı Pazarı

Gaziantep’in lezzet çeşnisi diyebileceğimiz bir çarşı Elmacı Pazarı(Almacı Pazarı)

Ziyaretçilerine Gaziantep’in toprağında yetişen ürünlerinin koleksiyonunu sunuyor Hem Gaziantep coğrafyasını tanıyor hem de doğallığın ve tarihini bir çarşıda alışverişin keyfini çıkartıyorsunuz Baharat çeşitleri, yöresel sucuklar, pestiller, pekmezler, dolmalık kurutmaları, kısaca yöresel bütün tatları bulabileceğiniz bir çarşı

Eskiden elma peynir tenekelerinden yapılan camekânlarda tane ile satılırmış Çok değerli olan elmayı çok zengin olanlar alırmış Bu sebeple elmacı pazarı olarak adlandırılmış

Tarihi Kır Kahvesi

Tarihi Kır Kahvesi, Gaziantep Kalesi'nin altında Tabakhane semtinde, Avrupa Birliği, GAP İdaresi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek Gaziantep'e kazandırılmıştır

Bina Antep taşlarından imal edilmiş olup, renkli camları, bir kısmı korunan eski ahşap pencereleri, Antep nacarlığını yansıtan tavanı, oturum mekanlarındaki sandalyeleri, kürsüleri ve masa örtüleri ile tamamı ile geleneksel Gaziantep temasını yansıtmaktadır

Bahçe girişindeki 140 yıllık dut ağacı ve 150 yıllık "Kumandan Çeşmesi" tarihi hissettirmektedir Beş adet dut ağacının gölgelendirdiği bahçede 10 metre ilerideki kalenin tüm ihtişamını görebilirsiniz

Ayrıca çalınan müziklerle tarihle modern yaşam arasındaki köprüyü, nargilenizi tüttürürken demli bir çay eşliğinde kendi benliğinizde hissedebilirsiniz

Gaziantep'in yöresel peynir, zeytin böreğini tadabilir, melengiç kahvesini ve meyan şerbetini içebilirsiniz

400 Yıllık Tahmis Kıraathanesi

Tahmis Kahvesi, 1638 yılında bitişiğine yapılan Tekke Camii'ne maddi gelir sağlaması amacıyla 1640 yılında yaptırılmış O günden bu yana da kahvehane olarak hizmet veriyor

Tahmis Kahvesi'nin, Gaziantep'te çok önemli olaylara tanıklık eden bir mekan olduğunu ve tarihi özelliğini halen korumaktadır
Kullanılan semaverin birisi, 1956 yılında yapılan bir semaver Diğeri ise Rus yapımı ve hangi tarihte yapıldığı kesin olarak belli değil

Kahvehane, Gaziantep'in kurtuluşunda da çok önemli bir rol oynamış İşgal yıllarında Gazianteplilerin burada toplandıkları ve önemli kararlar burada alınmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-04-2012   #32
Prof. Dr. Sinsi

Gazikent Üniversitesi

Gazikent Üniversitesi, Gaziantep ilinde bulunan bir vakıf üniversitesidir

30 Temmuz 2008 tarihinde TBMM'de Gaziantep Eğitim ve Hizmet Vakfı tarafından kurulması 5799 ve 5796 Sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanunla gerçekleşmiştir[2] Üniversite 2009-2010 eğitim-öğretim yılında açılmıştır

Akademik Birimler

Fakülteler
Eğitim Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Hukuk Fakültesi
Mühendislik-Mimarlık Fakültesi

Yüksekokullar

Yabancı Diller Yüksekokulu
Sağlık Bilimleri Yüksekokulu
Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu

Enstitüler

Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-04-2012   #33
Prof. Dr. Sinsi

Gaziantep Üniversitesi

Gaziantep Üniversitesi, öğretime 1973 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi`ne bağlı Makine Mühendisliği Bölümü ile başlamış ve 1987 yılında üniversite tüzel kişiliğini kazanmış olan, Gaziantep`te bulunan bir devlet üniversitesidir
11 Fakülte, 4 Yüksekokul, Türk Musikisi Devlet Konservatuarı, 3 Enstitü ve 9 Meslek Yüksekokulundan oluşan bir bölge üniversitesi haline gelmiştir
Tüm fakülte ve yüksekokullarda öğrenci alınan bölüm ve program sayısı 2002 yılında toplam 104 olmuştur Mevcut öğretim elemanı sayısı 763 olup, 2009 yılı itibariyle yaklaşık 17200 öğrenci eğitim öğretim görmekteyken bu sayı 2010'da 22600'e çıkmıştır Ayrıca üniversitede 33 ülkeden 500 kadar yabancı öğrenci de eğitim görmektedir
2009 Haziran itibari ile 2009-2010 döneminde İslahiye İİBF, Mimarlık, Güzel Sanatlar ve Diş Hekimliği fakültelerine ögrenci alınması kararlaştırılmıştır Ayıca Nizip Egitim, Uygulamalı Teknik Bilimler ve Havacılık ve Savunma Fakülteleride kurulma aşamasındadır

Meslek Yüksekokulları

-Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu
-Gaziantep Sağlik Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
-Oğuzeli Meslek Yüksekokulu
-Gaziantep Meslek Yüksekokulu
-Nizip Meslek Yüksekokulu
-Nurdağı Meslek Yüksekokulu
-İslahiye Meslek Yüksekokulu
-Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu
-Araban Meslek Yüksekokulu

Yüksekokullar

Türk Musikisi Devlet Konservatuari
-Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
-Yabancı Diller Yüksekokulu
-Turizm İşletmeciliği Yüksekokulu

Fakülteler

-Mühendislik Fakültesi
-Fen Edebiyat Fakültesi
-İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
-Gaziantep Egitim Fakültesi
-Tıp Fakültesi
-Mimarlık Fakültesi
-Diş Hekimliği Fakültesi
-Güzel Sanatlar Fakültesi
-İslahiye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
-Sağlık Bilimleri Fakültesi
-Nizip Eğitim Fakültesi
-İlahiyat Fakültesi
-İletişim Fakültesi
-Hukuk Fakültesi

Mühendislik Fakültesi

1973 yılında ODTÜ'ne bağlı Makine Mühendisliği Bölümü ile eğitim-öğretime başlanmış, 1974 yılında Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin kurulmasıyla Mühendislik Fakültesine dönüştürülmüştür Fakülteye 1977 yılında Uygulamalı Kimya Bölümü, 1981'te İnşaat Mühendisliği ve 1982'de Fizik Mühendisliği Bölümleri eklenmiştir Uygulamalı Kimya Bölümü, 1982 yılında Gıda Mühendisliği Bölümüne dönüştürülmüştür Bunlara ilaveten 1995 yılında Endüstri Mühendisliği ve Tekstil Mühendisliği bölümleri de açılmıştırTekstil Mühendisliği Bölümüne 1998-1999 eğitim-öğretim yılında, Endüstri Mühendisliği Bölümüne ise 2000-2001 eğitim-öğretim yılında öğrenci alınmıştır Mühendislik Fakültesinin eğitim dili kuruluşundan bu yana İngilizce olup, eğitim öğretim süresi hazırlık hariç 4 yıldır

-Endüstri Mühendisliği Bölümü
-Makine Mühendisliği Bölümü
-Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
-Fizik Mühendisliği Bölümü
-Gıda Mühendisliği Bölümü
-İnşaat Mühendisliği Bölümü
-Tekstil Mühendisliği Bölümü
-Bilgisayar Mühendisliği
-Metalürji Mühendisliği

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-04-2012   #34
Prof. Dr. Sinsi

Zirve Üniversitesi

Zirve Üniversitesi Gaziantep ilinde bulunan vakıf üniversitedir 2009 yılında eğitim-öğretim hayatına başlamıştır

Fakülteler

Mühendislik Fakültesi
Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
İletişim Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Eğitim Fakültesi
Hukuk Fakültesi

Meslek Yüksekokulu

İşletme Yönetimi
Dış Ticaret
Bilgisayar Programcılığı
Büro Hizm ve Yön Asistanlığı

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-04-2012   #35
Prof. Dr. Sinsi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından tanzim edilen Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Burç Ormanı içerisinde 1000 dönüm arazi üzerine tahsis edilmiştir

Gaziantep'te her zaman eksikliği hissedilen Hayvanat Bahçesi ve Rekreasyon alanı çalışmaları 1998 yılında başlamıştır Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Türkiye'nin en geniş alana sahip hayvanat bahçesi konumunda olup, Avrupa'da belli bir sıralamaya girmiş bulunmaktadır

İçerisinde servis binası, kafeterya, akvaryum, kanatlılar için kafesler, maymun, kanguru, deve kuşu, atlar, deve, ceylan, geyik, dağ keçisi, dağ koyunu, karaca, Kamerun koyunu evleri bulunmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com