Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye > Kıssadan Hisse

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
buldum, ettim, kendim

Kendim Ettim Kendim Buldum

Eski 10-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kendim Ettim Kendim Buldum

Bir medresede hoca ders vermekteymiş birden öğrencilere dönmüş ve fokurdayan semaveri işaret ederek :

"-bilin bakalım ,bu kaynayan su ne der ?"diye sormuş herkes birbirine bakmaya başlamış hocada halkanın bir ucundan başlayarak talebelere tek tek aynı soruyu soruyormuş talebelerden biraz tembel birazda uyanık olan birisi hocaya çaktırmadan halkadan ayrılmış ve soluğu hocanın evinde almış kapının ardındaki ses:

"-kim o?!"diye sorunca talabe

"-hocamız sormaktadır semavardeki kaynayan su ne demektedir ?"

kapı açılmadan içerden şu ses gelir

"-kendim ettim kendim buldum!"

talebe şaşırır :

"-bu ne demektir?hiç bir şey anlamadım?su niye böyle desin ?"diye tekrar sorar

kapının arkasında hocanın kızı cevap verir:

"-su yağmur olarak yeryüzüne inmiş ve ağaçları sulamış onların büyümesine vesile olmuştur şimdi semaveri ateşleyen ve suyun kaynamasına sebep olan da bir zamanlar büyümesine sebep olduğu ağaç kütükleridir kendi yaptığı şeyin başına getirdiklerinden feryad etmektedir"

bu cevabı alan talebe ,teşekür eder ve yine gizlice medreseye girer sıra kendisine gelene kadar sabırla bekler bu sırada talebelerin hepsi kah hikmet dolu ,kah esrarengiz,kah da gülünç cevaplar vererek hocayı ikna etmeye çalışırlar fakat hoca hiç birinin cevabını beğenmemektedir nihayet bu tembel talebeye sıra gelir oda kendi kanaatiymiş gibi:

"-kendim ettim kendim buldum !"diyor hocam der hoca:

"-aferin evladım doğru cevap buydupeki neden böyle demektedir ?"diye sorar

talebe biraz önce öğrendiklerini tekrar eder

hoca:

"-maşaallah ben içimden bu sorunun cevabını bilen talebeyle kızımı evlendirmeyi niyet etmiştim hayırlı mübarek olsun !"der

oradakilerin hepsi hayretler içinde kalımıştır fakat en çok şaşıran tembel talebedir hoca dersten sonra evine döner ve kızına olup bitenleri anlatır sonra da:

"-derse çok ilgisizdi hatta tembel ve kıt kanaatli birisi olduğunu düşünürdüm ama sualime o doğru cevap verdi demekki ben yanılmışım hazırlan kızım ,inşallah seni onunla evlendireceğim !"diye sözlerini tamamlar

sıra kızın feryadına gelmiştir

kendim ettim ,kendim buldum!

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com