Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çevre, insan, kirliliğe

Çevre Kirliliğe Ve İnsan

Eski 04-26-2009   #1
Şengül Şirin

Çevre Kirliliğe Ve İnsan

ÇEVRE KİRLİLİĞİ ve İNSAN
Ekosistemler içinde mükemmel bir denge vardır Bütün canlılar birbirleri ile yardımlaşma içindedir Yardımlaşma ekosistemin devamı için şarttır Eğer ekosistemin birinci unsuru olan üreticiler, ekosistemden çıkarılır ya da yok edilirse, buna bağlı olarak ta tüketiciler ve çürütücüler yok olacaktır Eğer çürütücüler ekosistemden çıkarılırsa, organik maddeler inorganik maddeye çevrilemeyeceği için bitkiler doğal olarak yok olacaklardır Doğal şartlar içinde ekosistemler böyle bir tehlikeyle karşılaşmazlar Ancak tabii olarak bitki ve hayvan artıklarının oluşturduğu geçici kirlenmeler vardır Bu tür kirlenmeye "Birinci Kirlenme" denir Birinci kirlenme ekosistemler için tehlike oluşturmaz
Ekosistemlerdeki denge dışarıdan yapılan suni etkilerle bozulabilir Ekosistemlere suni etki sadece insanlar tarafından yapılır Hızlı sanayileşme ile birlikte kullanılmaya başlayan kömür, petrol, petrol ürünleri ve nükleer enerji artıkları tekrar kullanılmayacağı için ekosistemlerde birikir ve kalıcı kirlilik oluşturur Bu kirlilik neticesinde ekosistemler canlılıklarını yitirerek ölü ortamlara dönüşür Haliç ve Marmara Denizi bu duruma sadece iki örnektir Ayrıca kurşun, bakır, alüminyum, DDT, deterjanlar, böcek ilaçları, parfümler, suni gübreler doğada birikerek ekosistemleri olumsuz yönde etkilemektedir Bu çeşit sanayi ürünlerinin oluşturduğu kirlenme "İkinci Kirlenme" olarak adlandırılmaktadır Öncelikle ekosistemleri ve insanlığı bekleyen en büyük tehlike ikinci kirlenme çeşididir Bu tehlikeden korunmak için hedeflerin net olarak ortaya konulması ve çalışmaların başlatılması gerekir Bu çalışmaları maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz;
- Ekonomik olmayan yakıtlar terkedilmelidir
- Fabrika ve sanayi merkezlerinde gaz ve sıvı filtrasyonu sağlanmalıdır
- Çeşitli sanayi artıklarının tekrar kullanılmasını sağlayacak projeler geliştirilmelidir
- Zirai mücadelede doğal yöntemler kullanılmalıdır
- Araç eksozlarından çıkan gazlar süzülmelidir
- Çevresel dengeler göz önüne alınarak ağaçlandırma ve ıslah çalışmaları yapılmalıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com