Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
menkıbeler

___Menkıbeler_______

Eski 08-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

___Menkıbeler_______

selamun aleykum kardeşlerimm

menkıbe okumasını dınlemesını ne derce seversınız

bılmıyorum ama benım her zaman hosuma gıtmıstır

ve bana cok sey katmıstır

dusundum kı ben de sızlere bınebze olsun faydalı olabılırım

paylaşacağım menkıbelerle

kımımız ders cıkarırız kımımız bılmedıklerımızı öğrenırız

ne dersınız menkıbe okumaya benımle??

ılk menkıbemı paylaşıyorum kardeslerımm

selam ve dua ile

Alıntı Yaparak Cevapla

___Menkıbeler_______

Eski 08-04-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

___Menkıbeler_______

Menkıbelerden hüküm çıkarmak

Sual: Bir menkıbede, su dağıtıcısı, (Benim suyumdan içene Allahü teâlâ rahmet etsin) deyince Evliya bir zat, su dağıtıcısının duasına kavuşmak için nafile orucunu bozuyor Biri dua etti diye nafile orucu bozmak caiz mi?

CEVAP

Böyle, birisi dua edince oruç bozulmaz Zaten menkıbeler dinde ölçü olmaz Bizim için geçerli olan, dinimizin bildirdiği hükümlerdir Evliyanın hali başkadır, bilmediğimiz başka bir sebep de olabilir Evliya-yı kiramın menkıbelerini okumak iyi olur, ihlâs ve muhabbetin artmasına sebep olur; fakat onları okuyup dini hüküm çıkarmak caiz değildir

Sual: Din kitaplarında, (İslamiyet, nakle dayanan akıl dinidir) buyuruluyor Geçen günkü bir menkıbede, Yunus Emre’nin odun kesmek için dağın tepesine çıktığı anlatılıyordu Niye dağın tepesine çıkıyor da aşağılardan odun kesmiyor? Bu akla zıttır Bana hurafe gibi geldi Menkıbe niye akla uygun değil?

CEVAP

İslamiyet’i tarif şekliniz eksik Din kitaplarında, (İslamiyet, nakle dayanan akıl dinidir) denmiyor (İslamiyet, nakle dayanan selim akıl dinidir) buyuruluyor Selim akıl herkeste bulunmaz Bulunsa idi, bütün dünya Müslüman olurdu Bu İslamiyet gerçekten akla uygun derlerdi Peygamber efendimiz bir anda Miraca çıkıp geldi, bu selim olmayan akla zıt olduğu için müşrikler inanmadı

Hadis-i şerifte bildiriliyor ki:

(Dabbet-ül arz denilen hayvan, asa-i Musa ile müminin dokunur, alnına “cennetlik” yazılır, yüzü nurlanır Kâfire, mührü Süleyman’ı vurur, “cehennemlik” yazılır, yüzü simsiyah olur) [Tirmizi]

Bu da herkesin aklına uygun gelmez Müslüman olduklarını söyleyen Batıniler bile, hadis-i şerifi inkâr etmiyor, akla uygun değil diyorlar, tevil edilmesi gerekir diyorlar, yani başka anlamı var diyor

Zamanımızdaki Müslüman gruplardan bile böyle düşünenler var (Dabbetül arz, AIDS’tir) diyenler bile çıkmıştır Güneşin batıdan doğmasını da akıl erdiremiyorlar Nasıl dünya tersine döner ki diyorlar Hıristiyanların Müslümanların kardeş olması gibi acayip teviller ediyorlar

Demek ki selim olmayan akılla dini anlamak kolay değildir Akıl dinde ölçü değildir Akıl, Rafızilikte ölçüdür

Dinde dört delil vardır Akıl bunların içinde değildir Akıl ile dini ölçmek yanlıştır Bir hadis-i şerif meali şöyledir:

(Dini akılla ölçmek kadar zararlı bir şey yoktur) [Taberani]

Eğer bir olay nakle dayanıyorsa, inkâr etmek doğru olmaz

Odun olayı şöyledir:

Yunus Emre hazretleri, düzgün odun getirirdi, eğri odun bile kesmezdi Hocasının dergahını kastederek, (Bu kapıdan odun bile olsa, eğrisi girmemeli) derdi Onun için herkesin girdiği yerlere değil dağlara giderdi Bu dağda yoksa öteki dağa giderdi, balta girmemiş ormanlar daha yüksekte oluyordu Oralara çıkar, düzgün olanlarını keserdi Yine böyle bir iki tepeye çıkıp odun toplar Son çıktığı dağın tepesinden şehre kestirme yoldan gelmek ister Dağın eteklerini dolanarak uzun yoldan gitmek istemez Tepeden hemen aşağıya iniveririm diyor Tam tepede iken biraz şurada dinleneyim diyor Aklımızın almayacağı şekilde bir genç gelip, odunu şehirden tarafa değil de, öteki tarafa yuvarlıyor Bunun selim akla zıt tarafı yoktur Sakim olan akıl bunu anlamayabilir Sakim olan akıl her zaman yanılmaya mahkumdur Selim olan akıl Peygamberlerde bulunur Eshab-ı kiramın aklı da onlarınkine yakındır

Akıl denince kimin aklı esas alınır ki? Bizim aklımıza uygun gelen sizinkine gelmeyebilir, gelmiyor da Gelse idi herkes, akıl dini diye Müslüman olurdu, herkes ehli sünnet olurdu Bekara suresinin başında, (İyi kimseler gayba inanırlar, yani görmedikleri halde, bilmedikleri halde, akıllarına uygun gelmese de, doğru olduğuna inanırlar, beğenerek kabul ederler) buyuruluyor Böyle gayba inananlardan olmalıdır Benim aklım almıyor diye, nakle dayanan bilgileri inkâr etmemelidir

Alıntı Yaparak Cevapla

___Menkıbeler_______

Eski 08-04-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

___Menkıbeler_______

Abdestsiz emzirilen süt

Muhammediye kitabının yazarı Yazıcıoğlu Muhammed Efendi, Edirne ve Gelibolu civarında yaşamıştır Bu muhterem zatın bir de Ahmed-i Bîcan olarak bilinen kardeşi vardır Ahmed-i Bîcan hazretleri, aynı zamanda Envar-ül Aşıkın kitabını Farsça’dan tercüme eden zattır

İki kardeşten biri olan Ahmed-i Bîcan, bir gün bir camide vaaz etmekte iken ağabeyi Muhammed Yazıcıoğlu camiden içeriye girer ve küçük kardeşinin sohbetini dinlemeye başlar Kardeşi ağabeyinin camiye geldiğinin farkındadır Fakat bir de bakar ki, ağabeyi biraz sonra camiyi gülerek terk eder

Kürsüde nasihat etmekte olan Ahmed-i Bîcan hazretleri, ağabeyinin bu halinden bir şey anlayamaz ve akşam eve geldiği zaman olayı annesine anlatıp durumu öğrenmesini ister Anne, büyük oğlu Muhammed eve geldiği zaman, (Oğlum, kardeşin camiden niçin gülerek çıktığını soruyor, bir hata mı işledim diyor Kardeşinin dersinden niçin gülerek çıktın) diye sorduğunda şöyle cevap verir:

“Anneciğim, ben kardeşimin vaazına gülmedim Ben bir insanoğlunun sohbetini dinlemeye ne kadar melek gelmiş, oturacak yer bulamıyorlar da birbirlerinin üzerine oturuyorlar, onların hâli çok hoşuma gitti de ona tebessüm ettim Ben de meleklerden camide oturacak yer kalmadığı için çıkıp gittim

Annesi, ağabeyinin bu sözlerini anlattığında Ahmed-i Bîcan çok müteessir olup dedi ki:

“Anneciğim, ağabeyim melekleri görebiliyor da, ben niye göremiyorum Bunu ondan bir sorar mısın?”

O güzide anne büyük oğluna bunu sorduğunda aldığı cevap şöyle oldu:

“Anneciğim, bu noksanlığı sen kendinde araman lazım, sen benden daha iyi bilirsin

O vakit düşünme sırası anneye geldi Uzun müddet tefekküre daldıktan sonra bunun sebebini şöyle açıkladı:

“Oğlum sana hiç abdestsiz süt emzirmedim Ahmed’e ise henüz kundakta iken, ben namaza durmuştum, Ahmed de şiddetle ağlamaya başlamıştı Bu sırada evimizde bir komşu kadın vardı O, çocuk ağlamasın diye Ahmed’i aldı emzirmeye başladı Ben hemen namazı kılıp elinden aldım ama, biraz emmişti Sonra o kadına abdestli olup olmadığını sordum, bana abdestinin olmadığını söylemişti Onun melekleri görmemesine sebep olsa olsa bu olmalı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com