Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
başkenti, hartumsudannın

Hartum-Sudan'nın Başkenti

Eski 07-08-2009   #1
Şengül Şirin

Sudan Cumhuriyeti'nin başkenti ve önemli bir ticaret merkezidir Mavi ve Beyaz Nil ırmaklarının birleştiği noktanın güneyinde yer alan bir dil üzerinde kurulmuştur Arapça'da "fil hortumu" anlamına gelen adını, üzerinde bulunduğu alanın biçiminden alır
1821'de bir Mısır ordu kampı olarak kurulan Hartum, daha sonra bir ticaret ve yönetim merkezi oldu 1885'te Sudan'da Mehdi yanlılarının başlattığı ayaklanma sırasında İngiliz askeri valisi Charles Gordon öldürüldü Ayaklanmanın önderi Mehdi, Mısır birliklerini yendikten sonra bir hükümet kurarak Nil Irmağı'nın batı yakasında yer alan Omdurman'ı başkent yaptı Mehdi ve yandaşları 1898'de Omdurman'da, Sir Herbert Kitchener komutasındaki ÎngilizMısır ordusuna yenildi Askeri vali Lord Kitchener kenti İngiliz modeline göre yeniden kurdurdu Böylece

Hartum bir kez daha İngilizMısır yönetiminin başkenti ve ticaret merkezi durumuna geldi
Hartum'daki taş ve tuğla yapılar yemyeşil bahçelerle çevrilidir Palmiyeler ve gölge veren ağaçlar caddeler boyunca uzanır Mavi Nil kıyısında, bir yanında yüksek yapıların yer aldığı 3 km uzunluğunda bir cadde vardır Kentte Hartum Üniversitesi'nden başka Kahire Üniversitesi'nin bir bölümü yer alır Kent eski yapıları, cami ve katedralleriyle ünlüdür Sudan Ulusal Müzesi de buradadır

Hartum Mavi Nil üzerindeki köprülerle bir sanayi kenti olan Kuzey Hartum'a, Beyaz Nil üzerindeki bir köprüyle de Omdurman'a bağlanır Hartum'daki havalimanı Afrika'nın başlıca hava ulaşım kavşaklarından biridir Hartum ile Port Sudan arasında bir petrol boruhattı vardır Hartum'dan Mısır'a ve Kızıldeniz kıyısındaki Port Sudan'a kara, demir ve suyollarıyla ulaşılır
Kuzey Hartum ve Omdurman ile birlikte Har

Cevap : Hartum-Sudan'nın Başkenti

Eski 07-08-2009   #2
Şengül Şirin

Cevap : Hartum-Sudan'nın Başkenti

Hartum

Sudan’ın başkenti Hartum, Beyaz ile Mavi Nil’in kesiştiği yerde, farklı kültürlerin tam ortasında kendine özgü bir merkez ve egzotik bir seyahat rotası

Gün batımında hartum

Hartum Afrika coğrafyasının en az ilgi gören şehirlerinden Oysa geçmiş yılların getirdiği talihsiz ön yargılar ve hemen kuzeyindeki Mısır’ın turistik ilginin çoğunu toplaması nedeniyle geri planda kalsa da 2006 itibarıyla gelişmekte olan ve yakından takip edilmesi gereken yerlerden biri olduğunu ispatladı

uçaktan hartum

Hem konumu, hem de tarihi yapısıyla popüler Afrika şehirlerini aratmayacak pek çok özelliğe sahip olan Hartum, değişiklikten hoşlanan gezginlere ilginç bir seyahat vaat ediyor

hartum eski camii

hartumda gece

Old Turkish tombs

hartum ibarahim malik camii

hartum el neelain camii

hartum

hartumda beyaz ve mavi nilin birleştiği nokta

hartumda gün batımı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com