Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alaca or çorum

Alaca/Çorum

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Alaca/Çorum

Alaca
Alaca İlçesinin tarihi MÖ 5000 yıllarına kadar uzanmaktadır Eskiçağ da ilçe merkezinin bulunduğu alan, “Etonia” olarak geçmektedir XIX ve XX yy larda Hüseyinova yöre adı yerine, nahiye ve bucak adının tanımlanmasında önceleri bucak olan Alaca, Hüseyinabâd adıyla 1919da ilçe olmuş, Alaca adı ise 1932de resmiyet kazanmıştır

Coğrafi Yapısı
İlçe yüzölçümü 1346 km², rakımı 950 mdir Çoruma 52 km, Yozgata 53 km, Sungurluya, 43 kmdir İlçe yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlı geçmektedir Yıllık ortalama yağış miktarı 376 mmdir

Ekonomik ve Sosyal Durum
İlçenin Karadeniz ile Akdenizi birbirine bağlayan yol üzerinde kurulmuş olması nedeniyle, ekonomik hayat oldukça canlıdır
İlçe ekonomisi büyük oranda tarıma dayanmaktadır Tarım alanları 100065 hektar olup bunun 20558 hektarı sulu tarım arazisidir Belli başlı tarım ürünleri; Buğday, Arpa, Mısır, Nohut, Mercimek, Ayçiçeği, Şekerpancarı, Kurusoğan, Kuru Fasulye, Patatestir Az olmakla birlikte bağcılık, sebzecilik ve meyvecilik de yapılmaktadır 2002 yılı verilerine göre 13762 adet büyükbaş hayvan, 13620 adet küçükbaş hayvan mevcuttur

Son yıllarda sanayiye yönelen tesisler de açılmaktadır İlçede on adet un fabrikası, bir adet yem fabrikası vardır Mobilya üretimi yapan imalathaneler mevcuttur Bu işyerlerinde yaklaşık iki yüz kişi geçimini sağlamaktadır

İlçe merkezinde içme suyu ve kanalizasyon yeterlidir Köylerde elektrik, su ve telefon yeterli olup 4 köy dışında tüm köylerde şebeke suyu mevcuttur Kanalizasyon yoktur Bütün köylere ulaşım vardır 31 köyde 136 km asfalt yol, 59 köyde 298 km stabilize yol, 36 km tesviyeli olmak üzere toplam 470 km köy yolu ağı mevcuttur

İdari Yapısı ve Nüfus Durumu

2000 Yılı Genel Nüfus Sayımında ilçe merkezi 24983, belde ve köyler 28210 olmak üzere toplam 53193 nüfus mevcuttur İlçede 94 köy ve üç belde ile İlçe merkezinde yedi, Alacahöyük beldesinde dört, Büyükhırka Beldesinde iki, Çopraşık Beldesinde de iki mahalle mevcuttur

Eğitim Kültür ve Sağlık Durumu

İlçede örgün eğitim kurumu olarak bir Genel Lise, bir İmam-Hatip lisesi, bir Çok programlı Lise, bir Anadolu Lisesi, bir Kız Meslek Lisesi, bir Sağlık Meslek Lisesi ve 10u ilçe merkezinde olmak üzere 19 ilköğretim okulu ve köylerde 32 birleştirilmiş sınıflı ilköğretim okulu vardır Bu okullarda toplam 9729 öğrenci vardır

İlçe Merkezinde 3000 kişilik stadyum, 500 kişilik kapalı spor salonu ile 50 yataklı Devlet Hastanesi, iki Sağlık Ocağı, Alacahöyük Beldesi, Büyükcamili, Büyükhırka, Sarısüleyman, Sincan ve Tutaş köylerinde birer Sağlık Ocağı bulunmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com