Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular > Sorularla İslamiyet

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
allah’i, bilecekler, cehennemde, kafirler, müşrikler

Kâfirler Ve Müşrikler Cehennemde Allah’İ Bilecekler Mi?

Eski 10-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kâfirler Ve Müşrikler Cehennemde Allah’İ Bilecekler Mi?

Kâfirler ve müşrikler cehennemde Allah’ı bilecekler mi?
Hakkında Kâfirler ve müşrikler cehennemde Allah’ı bilecekler mi?

Cehennemde küfür yoktur, zira oraya girenler artık bütün iman hakikatlerine inanmışlardır Kabri görmüşler, orada azap meleklerini tanımışlar, dirilmeyi yaşamışlar, mahşerde Rablerinin huzurunda hesap vermişler ve işte şimdi bu hesaptan müflis olarak ayrıldıktan sonra azap diyarına girmişlerdirCehennemde şirk de yanmış, kavrulmuş ve yerini tevhide bırakmıştır Artık cehennemin her ferdi çok iyi bilmektedir ki, Allah’tan başka Mabud, ondan başka Hâlık ve Mâlik yoktur Kur’an-ı kerimde, cehennem yakıtının “insanlar ile taşlar” olduğu haber verilir (Tahrim Suresi, 6; Bakara Suresi, 24)

Bu taşları, tefsir âlimlerimiz “putlar” diye açıklıyorlar Orada insanlarla taptıkları putlar, birlikte yanacaklar Taşın azap çekmeyeceği açıktır; ama müşriklerle putların birlikte yanmaları da tevhit namına, hoş bir manzaradırCehennem, müminlerin günah ve isyanlarını da kavurmuş, sahibini bunlardan temiz hale getirmiştir O dehşetli azapla günahlardan temizlenen müminler daha sonra cennete varacaklardır Ama küfür üzere ölenler için bu kapı ebediyen kapalıdır

Bu vesileyle, konumuzun daha da aydınlanmasına yardımcı olacağı kanaatiyle, Hazreti Mavlana”nın şu harika tespitini takdim edelim: “Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım” mealindeki âyet hakkında şöyle buyururlar: “kâfirler, müşrikler ve asiler cehennemde yanarken durmadan Allah’ı zikir edecekler ve böylece ibadet için yaratılmış olan bu insanlar, kısa süren bir dünya fasılasından sonra, ibadetlerini böylece sürdüreceklerdir

Konuya şöyle bir misâl de verir: “Hani sıhhatli iken gaflet üzere bulunan bir insan, hastalanıp da yatağa düşünce durmadan inler ve her nefeste ‘aman ya Rabb’i, sen bilirsin ya Rabb’i’ der ya! İşte cehenneme giren bir insan da böylece ebediyen zikirle meşgûl olacaktır

Alaaddin Başar (ProfDr)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com