Keloğlan'ın Ablası Canan

Eski 03-18-2015   #1
Mountain
icon111

Keloğlan'ın Ablası Canan

Bir varmış, bir yokmuş Bir Keloğlan varmış Çalışmaktan hoşlanmaz, evde yan gelip yatarmış Ara sıra bahçeye çıkar, çekirgeleri kovalarmış Bahçede gördüğü akreplerin kuyruklarını keser, sonra da kuyruksuz akrebin kaçışını seyredermiş

Günlerden bir gün Keloğlan kasabaya gitmiş Bu kasabada tellal davul çalıyor ve hazır işte çalışacak gönüllü arandığını haykırıyormuş Olay tanıtım amaçlıymış Canı isteyen işi yerinde gidip görebiliyormuş Gidip görmek bedavaymış Bu işe Keloğlan'ın kafası yatmış Akşamüstü eve dönünce anasına olanları anlatmış İşyeri Yalova'nın yakınlarında bir yerdeymiş

Bunun üzerine Keloğlan'ın anası:

" Ah oğlum, kader çekiyor Biliyorsun yıllar önce ablan Canan Yalova'ya gittiydi, tıpkısının aynısı bir işte çalışmak üzere Kızlar ve kadınlar mutlaka çalışmalı Onlar çalışmasın, evde otursun diye bir düşünce olamaz Bu durum erkeklerin uydurmasıdır Amaç, kızları, kadınları geri planda bırakmaktır Git oraya ablanı bul Seni yanına alsın Çalış, üret, bir işe yara "

Keloğlan ertesi gün köyü Alaca'dan Bursa'ya gelmiş Bursa'dan o gün öğle vakitleri 16 at koşmaya başlamış 4 gün 3 gece at üstünden inmeden Kütahya, İzmir, Balıkesir üzerinden yeni atlıların katılımıyla Yalova'ya gelinmiş Kurutulmuş et, peksimet yiyerek ve kırbadan su içerek bu mümkün olmuş Atlılar, ihtiyaçlarını at üstünde karşılamışlar

Yalova'da Keloğlan ablasını değil, ablası Keloğlan'ı bulmuş Keloğlan gelenler arasında denince ortalık karışmış Her bir tanıtımcı, Keloğlan'la tanışmak için, fırsat kollamış Keloğlan'ın ablası hepsini durdurmuş:

" Durun bakalım, gelen Keloğlan'dır ama benim kardeşimdir Sizin hepinizin toplamından daha fazla benim onunla görüşmeye hakkım vardır " deyince görevliler durmuşlar Sonunda Canan Keloğlan'la buluşmuş Hayır, hayır, beklediğiniz gibi Keloğlan'la ablası birbirlerine sıkıca sarılmamışlar Sadece el sıkışmışlar ve masanın iki yanındaki taburelere karşılıklı oturmuşlar

Canan söze şöyle bir giriş yapmış:

" Aman Keloğlan, yaman Keloğlan, dağlar başı, duman Keloğlan Be kardeşim bu kadar mı olur? Fakirsin, işin yoktur, çalışmazsın, dağ-taş gezersin 6 yıldır buradayım Burada çalışanlar, gelen giden müşteriler senden bahsederler Seni anlatırlar Bazen Karabey bizi salonda toplar ve iki kolunu yukarı kaldırıp teslim işareti çizdikten sonra, biliyor musunuz, geçen günlerden birinde Keloğlan ne yapmış, deyip başından geçmiş bir olayı anlatır Acıklı bir olay bile olsa mutlaka güldürüşlü yanı vardır ve biz bu fırsatı kaçırmayıp güleriz Ey kardeşim, sen ne yaptın da bu kadar tanındın, meşhur oldun? "

Bunun üzerine Keloğlan utana, sıkıla:

" Ben bir şey yapmadım da insanlar benim iyi niyetimi sevdiler Hayat yarışında beni öne çıkardılar Önde olmak benim de işime geldi Macera peşinde koşup onlara malzeme hazırlamak istedim "

Daha sonra Canan Keloğlan'a buraya niye getirildiğini anlatmış Buradaki geniş arazilerin sahibi Karabey'miş Karabey çok iyi niyetliymiş Hayatla yaptığı mücadeleyi kaybetmiş veya kaybetmek üzere olanlara yardımcı olmayı kendine rehber edinmiş

Geniş tarlalar hazırlamış: Domates, biber, patates, patlıcan tarlaları Tarlayı kazmış, tohumu atmış, can suyunu dökmüş, tarla alıcı bekliyor

Geniş çiftlikler hazırlamış: Koyun, keçi, tavuk, güvercin çiftlikleri Her çiftlikte 100'er tane koyun, keçi ve 500'er tane tavuk, güvercin

Altını ver istediğin çiftliği ister satın al, ister kirala
Tarlalar, 10 - 20 altın arası satın alınıyor
Çiftlikler, 40 - 50 altın arası satın alınıyor
İşte sana hazır iş Seç seçebildiğini

Keloğlan: " Ablam, söylediklerin beni etkiledi Ben de tarladır, çiftliktir, birinden birisine sahip olmak isterdim ama şu kadar, bu kadar altın diyorsun Nerede bende o kadar altın? 18 yaşındayım ama hiç altınım olmadı Birkaç yıl önce Celep Ali'nin elinde bir altın gördüydüm ya aldırma Benim altınla alışverişim işte bundan ibaret "

Canan: " Bak kardeşim, biz buraya insanları kazandırmak için getiriyoruz Altının yoksa al tarlayı, çiftliği kirala, kazandıktan sonra öde Örneğin, domates tarlası diyelim Domatesler olgunlaşınca topluyoruz, tartıyoruz ve parasını ödüyoruz Senin yapacağın tarlanın bakımını yapmak Eğer tarlayı kiralamışsan yarı parasını alıyorsun Diğer yarısını kira karşılığı olarak alıyoruz 5 yıl sonra tarla senin olacak "

Örneğin, koyun çiftliği, her gün gelip süt sağıyoruz, parasını ödüyoruz Koyunları otlatmak senin görevin Çiftliği kiralamışsan yarı parasını alıyorsun 5 yıl sonra çiftlik senindir Burada bu sistemden ekmek yiyen 1000'den fazla çalışan var Hem kazanıyoruz hem kazandırıyoruz "

Canan 4 saat dil dökmüş, anlatmış Arada yaşam ve hayat hakkında pek çok şey konuşmuşlar Sonunda konu satın alma ve kazanç işine dönmüş Keloğlan'ın direnci karşısında Canan ipin ucunu bırakıvermiş Kardeşini bir iş sahibi etme düşüncesi yok olmuş
Devran dönmüş, gün dönmüş, neredeyse akşam olacakmış Keloğlan'la birlikte gelenlerden birkaçı orada kalmış Tarladır, çiftliktir satın alanlar, kiralayanlar olmuş Keloğlan ablasıyla vedalaşıp atına binmiş Hoşça kalın, demiş Oradakiler, güle güle git Keloğlan, demişler

Keloğlan evine vardığında olanları anasına anlatmış Ablamın selamı var, demiş Yakında bir gün ablasının kendilerini ziyarete geleceğini söylemiş Müjdeyi alan anası evde temizliğe başlamış Canan bu, belli mi olur, yarın çıkar gelirmiş Keloğlan ile anası Canan'ı bekleye dursun gökten dört elma düşmüş Elmaların biri Keloğlan'ın, biri anasının, biri de Canan'ınmış Son kalan elma okuyucularınmış

SON

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com