Bordo Bereliler Hakkında İlginç Bilgiler

Eski 10-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bordo bereliler hakkında ilginç bilgiler

1998 Nisan ayında Hain PKK'nın önemli kişilerinden Şemdin Sakıkı,Irakın derinliklerindeki Dohuktan çok başarılı bir operasyonla ele geçirip TÜRKİYE'ye getirmişlerdirOperasyon 2 adet Black Hawk helikopterleriyle yapılmıştırBU operasyon Bordo Berelilerin ne kadar bir elit birlik olduğunu göstermiştir

ÖZELLİKLERİ

1-Subay ve Astsubaylardan oluşuyor

2-üç-üçbuçuk yıl eğitim alıyorlar

3-Gönüllülük esasına göre seçiliyorlarr

4-Yurt içinde 72 haftalık temel nitelikli kursları var

5-Daha sonra ihtisas alanına göre 10-52 hafta arasında değişen yurt içi ve yurt dışı ihtisas eğitimleri var

A- YURT İÇİ TEMEL KURSLARI

-Muharebe temel eğitimi

-Göğüs göğüse muharebe

-Uzak mesafeli keşif devriye

-Sızma

-teşhis ve tanıma

-Hayatı idame

-kaçma kurtulma

-Hedef atrifi,Ateş tanzimi

-Psikolojik Harekat

-Tahrip

-Paraşüt

-Kurbağa adam

-Gayri nizami savaş

-Özel harekat türlerikonularında eğitilirler

B-İHTİSAS KURSLARI

-yer ekip komutanlığı

-tahrip tekniklerimayın ve bubi tuzakları

-İlk yardım

-Cerrahi müdahale teknikleri

-Mühimmat imha

-Hafif ve ağır silah uzmanlığı

-İstihbarat uzmanlığı

-Muhabere kursları

-psikolojik harekat kursları

C-YURT DIŞI KURSLARI

-Ranger

-Hava İndirme

-Sivil İşler

-Halkla İlişkiler

-Hayatı İdame

-Psikolojik harekat

Tümü iyi paraşütçüdürÇeşitli yabancı dilleri iyi bilirler

"ONLAR İSİMSİZ KAHRAMANDIRLAR"

Seçkin askerler

Birliklerinde üstün bir performans, başarı gösteren subay ve astsubaylarla uzman erbaş ve erlerden seçilen Özel Kuvvetler Komutanlığı timleri "Bordo bereliler", çok özel bir eğitimden geçiriliyor Her türlü koşula karşı eğitilen timler, A ve B timleri olarak iki birimde örgütleniyor A timleri sadece subaylardan, B timleri ise bir subay komutasında astsubaylardan oluşuyor

Özel Kuvvetler, TSK'nın seçkin askerlerinin toplandığı bir bölüm olarak en kritik görevlerde harekete geçiyor

TSK'nın yeniden yapılanmasıyla, 1992'de teşkilatlandırılan Özel Kuvvetler Komutanlığı, dünyadaki bütün demokratik ülkelerin benzer kuruluşları gibi görev yapıyor Özel Kuvvetler Komutanlığı personeli, Sualtı Taarruz (SAT), Sualtı Savunma (SAS), Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi, 1 Komando Tugayı, 2 Komando Tugayı, Bolu Dağ ve Komando Tugayı, Midyat 3 Komando Tugayı, Foça Amfibi Deniz Piyade Tugayı, Foça Jandarma Komando Okulu'nda üstün başarı gösterenler arasından titizlikle seçiliyor

Her zaman her yerde göreve hazır

Özel Kuvvet mensupları, her yerde, her zaman ve her şekilde mücadele kabiliyetini, sürekli ve zorlu eğitimlerle kazanıyorlar Karadan, havadan, su üstünden, su altından, ortam ne olursa olsun, hedefe daima ulaşıyorlar Her olasılığa karşı daima hazır bulunan bordo bereliler, her türlü iklim ve doğa koşullarında görev yapabiliyor Bu personel, en gelişmiş silah ve teçhizatlarla donatılmış En modern silahları ustaca kullanabiliyorlar Dünyadaki ünlü timlerle aynı becerilere sahip olan bordo bereliler, en vahşi doğa koşullarında bile yiyeceklerini temin edebiliyorlar

Özel Kuvvetler seferde; düşman derinliklerinde bilgi toplamak, hedef belirlemek, taktik akın ve pusular uygulamak ve düşman işgalinde kalmış bölgelerde mukavemet harekatını başlatmak amacıyla kurulmuş bulunuyor

Özel Kuvvetler'de görevli personelin yeteneklerini artırmak üzere, NATO üyesi ülkelerin özel birlikleriyle taktik ve teknik bilgi alışverişi, teknik malzeme ve müşterek eğitim alanlarında işbirliği yapılıyor

Ayrıca bordo bereliler dünyada "güven atışı eğitimi" alan tek birlik Nedir bu güven atışı?

-iki adet bordo bereli karşı karşıya geçer

-ilk önce ikiliden birisi başının üzerinde kitap büyüklüğünde bir hedef tutar

-diğer bordo bereli iki elinde iki tabancayla yürüyerek o hedefe gerçek mermilerle ateş eder

-yolun yarısına geldiğinde arkasını dönüp, tabancaları bacaklarının arasından hedefe doğru sıkmaya devam eder

mermiler bitince roller değişir, bu kez ateş eden kişi hedefi tutar, atış sırası diğerine gelir

bu eğitim hergün yapılır

Sadece aldıkları bu eğitim bile ne kadar zor bir eğitimden geçtiklerini göstermeye yetebilir bence, ayrıca aldıkları 3,5 yıllık eğitim temel eğitimleri, yani eğitimleri hiç bitmiyor sürekli hazır olmak için her gün bu eğitimler devam ediyor Benim merak ettiğim madem bu kadar yetenekliler neden fazla operasyonlarını duymmuyoruz Bu konuyle alakalı yine bir alıntı yapacağım

Yazıma İngiliz İstihbaratından bir söz alıntısı ile başlamak istiyorum "En İyi Operasyonlar Hiç Duyulmayanlardır" Bundan da anlaşılacağı gibi herşeyi bilemememiz bu işin doğası gereği

Kanımca Özel Kuvvet (yazımda kısaca ÖK diyeceğim) görev gücünün asli görevleri tam olarak anlaşılmış değil veya ben öyle anladım Bordo bere veya ÖK diyince aklımıza muazzam kamuflaj ve silahlarla donatılmış rambolar aklımıza geliyor Oysa bu tam anlamıyla ÖK'ların görev ve niteliklerini yansıtmıyor ÖK görev gücü Gayri Nizami Harp görevini yerine getirmek için kurulmuş özel birliklerdir Bu birlikler sınır içinde ve özellikle dışında operasyon yürütecek bilgi ve beceri ile donatılmışlardır Görevleri -Düşman hatlarının ardına sızmak, yerel halkı (gerilla) psikolojik ve politik telkinlerle örgütlemek, eğitmek ve askeri açıdan donatmak, düşmanın stratejik hedeflerine yönelik gerilla oprasyonlarını planlamak (zaruriyse yönetmek) dost gerillarla ana vatan arasında kordinasyonu sağlamak vb Tüm bunların yanında

-Yurt içinde ve dışında psikolojik harp operasyonları gerçekleştirmek

-İhtiyaç duyulan alanlarda askeri istihbarat yapmak "Bilgi Topla-Getir Operasyonları"

- İhtiyaç duyulanı getirmek "Bul-Getir Operasyonları" (Bu bir kaçağı sınır ötesinde yakalamak "Şemdin SAKIK vb" veya sınır ötesinden bir belgeyi veya bir dostu gayri yollarla yurda sokmak şeklinde de olabilir)

-Stratejik hedeflere yönelik saldırılar düzenlemek (Sabotaj veya sukast vb)

-Düşmanı yıldıracak, moralini bozacak operasyonlar yapmakvb

diye uzayarak gider

Burada en önemli husus bu birliklere yukarıda saydığım çerçeve içinde hedefler göstermektir Eğer bu hedefleri gösteremiyor Siyasi ve maddi açıdan bu birlikleri destekleyemiyorsanız Milli Politikalarınız, bu işe ayıracak bütçeniz ve dünya devleti olma hedefleriniz yoksa bu birlikler pentlatlon yapmaktan ve tatbikatlar düzenlemekten başka bir görev icra etmezler

Tüm bunların yanında bu görevler %50 entellektüel %50 askeri eğitim içeren görevler niteliği taşır Operasyon alanlarınızı çok iyi tanımak, yerel halkla geçmişten gelen bağlara ve ilişkilere sahip olmanız gerekir Bu ilişkileri politikalarınız doğrultusunda zekice ÖK güçleri ile yönlendirirsiniz

SSCB dağıldığında ortaya çıkan süreci ve tabloyu hepimiz biliyoruz Bu ülkelerden birisinin liderinin (devrik lider, kim olduğunu anladınız) yaşamını yitirmeden bir kaç yıl önce yemekli sohbette bana dediğini aynen yazıyorum "Türkiye Cumhuriyetinin bu süreçte Türk Cumhuriyetlerine ayıracağı 10 Milyar doları olsaydı Bu taplo asla böyle olmazdı" (Bu siyaset adamı özetle Türk Cumhuriyetlerindeki ÖK ve ÖK dışı operasyonlar için ayrılacak parayı kastediyor) Batan Bankalardaki paraları düşündüğümde malesef içim sızlıyor

Açıkçası bu bilgiler ışığında söyleyebilirim ki bordo bereliler hakkında söylenenler hiç de efsane değiller, ben onları red alert oyunundaki tanya'ya benzetiyorum

Bordo bereliler'in kullandıkları keskin nişancı(sniper) tüfeği barret m82 olarak biliniyor ama araştırmalarım sırasında şöyle bir bilgiye ulaştım

Geçtiğimiz hafta televizyonların haber bültenlerinde Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın düzenlediği tatbikat gösterildi Bu önemli bir haberdi, zira (bildiğim kadarıyla) bu birlik ilk kez basın karşısına bu denli açık bir şekilde çıkıyordu Tatbikattan sonra birlik mensuplarının kullandığı silah ve teçhizatın sergilendiği alanın Genelkurmay Başkanı tarafından incelenmesi gösterildi Burada bir yerde, bir subay Org Hilmi Özkök'e (biraz da heyecanlı bir şekilde) kullandıkları bir keskin nişancı tüfeğini tanıttı Bu benim özellikle ilgimi çekti, çünkü keskin nişancı tüfeklerine büyük ilgim var ve daha önce hiç böyle bir silah görmemiştim Televizyondaki spikerden anladığım kadarıyla adı "M2000 International" idi ancak subay tüfeği "M200" olarak tanıttı Hemen bilgisayarın karşısına geçtim ve 1-2 saatlik bir araştırma sonucu bu çok ilginç tüfekle ilgili bilgilere ulaştım Bunları sizinle paylaşmak istiyorum:

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-24-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Herşeyden önce tüfeğin tam adı "Intervention Model 200 Military" (International değil!) Üretici firmanın adı THEIS (Tactical High Energy Impact Systems) 408 kalibrelik Cheyenne Tactical adı verilen son derece gelişmiş bir mühimmat kullanıyor Pek çok farklı kaynak bu tüfeği şu anda dünya üzerindeki en etkili ve modern keskin nişancı tüfeği olarak tanımlıyor Bunun sebebi olarak tüfeğin şu özellikleri gösterilebilir sanırım:

1 408 Cheyenne Tactical mermisinin etkili menzili yaklaşık 2400 metre Bu inanılmaz menzilin sebebi üretici firmanın (CheyTac) geliştirdiği "Balanced Flight Theory" isimli tasarım yöntemi (Balistik üzerine derin bilgi sahibi değilim ancak bu teori, merminin lineer ve rotasyonel sürüklemelerinin dengelenmesine ve dolayısıyla spin, sapma gibi sonuçların yok edilmesine dayanıyor)

2 Tüfek üzerinde son derece gelişmiş optik ve elektronik ekipman bulunuyor Bunlar:

a Night Force 55-22 X 56 NXS Dürbün
b PVS-14 III nesil gece görüş dürbünü
c Kızılötesi hedef işaretleme cihazı
d Kestrel 4000 mini meteoroloji bilgisayarı
e Advanced Ballistic Computer (ABC) - balistik bilgisayarı Bu el bilgisayarı, hedefin koordinatlarından, dünyanın dönüşünden kaynaklanan Coriolis ivmesine kadar pek çok veriye erişim olanağı sağlıyor
f OPSINC susturucu sistemi Bu sistem namlunun atış esnasında yaydığı ısıyı emiyor, sesi minimuma indiriyor, ayrıca özel kumaştan yapılmış ve susturucuya sarılan bir kaplama da namlunun parlamasını engelliyor

Firmanın iddiasına göre, bu tüfekle dünya standartlarının altındaki bir atıcı 1 mil mesafeden rahatlıkla ve büyük hassasiyetle hedefini vurabilir Bu gerçekten büyük bir şey, çünkü bu silahın dahil olduğu büyük kalibreli-uzun menzilli keskin nişancı tüfeklerinde 1500-1800 metrelik bir menzil başarı sayılıyor (Örneğin Rusya'nın geliştirdiği OSV-96 tüfeğinin 1800 metrelik menzili epey sükse yaratmıştı)

Televizyonda Org Hilmi Özkök'e bu tüfeği tanıtan subay, bu tüfeğin dünyadaki tek kullanıcısının Türk Ordusu olduğunu söylemişti Bu bilgiyi doğrulatmak için üretici firma ile temasa geçtim ve beklediğim gibi bir bilgi vermediler Yalnız şu bilgi belki bir fikişr verebilir: Internet sitesinde 2001 yılından sonra üretilen 3 tüfeğin askeri testler için kullanıldığı, 11 tüfeğin satıldığı yazıyordu Eğer ABD henüz bu tüfeği satın almadı ise, bu 11 tüfek büyük ihtimalle Türkiye'ye gelmiştir

Yunan gazetelerinde bu silaha sahip olduğumuz şeklinde haberler de çıkmış
Yunan gazeteleri, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin elinde 11 adet çok özel KESKİN NİŞANCI silahı olduğunu yazdı

Yunanistan, Türkiye'nin elinde olduğu öne sürülen 11 adet keskin nişancı silahı için alarma geçti

- Yunanistan'ın Elefteros Tipos gazetesi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin elinde 11 adet yaklaşık 2 bin 280 metreden nokta atışı yapabilen keskin nişancı silahı olduğunu öne sürdü

Yunanistan, Türkiye'nin elinde olduğu öne sürülen 11 adet keskin nişancı silahı için alarma geçti Ülkede yayımlanan Elefteros Tipos gazetesinin haberinde, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin elinde, 'asimetrik' faaliyetlerde sınırsız yetenekler sağlayan çok pahalı bir süper silah olduğu ifade edildi Habere göre, Yunanistan Savunma Bakanlığı yetkilileri, Türkiye'nin elindeki silahla ilgili inceleme başlattı Konuya ilişkin hazırlanan üst düzey bir raporda da Türkiye'nin pusudaki nişancılar için mevcut silahlara nazaran çok daha yüksek yetenekli yeni bir silah elde ettiği belirtildi

'Intervention 200 Military' adlı silahın menzilinin 2 bin 500 yard (yaklaşık 2 bin 280 metre) olduğu ve bu mesafeden nokta atış yapabilme yeteneğine sahip olduğu kaydedildi Silahın kullandığı mermilerin diğer silahlardan farklı olarak bir milden fazla mesafede süpersonik hızda uçuş yapabildiği ifade edildi

Raporda ayrıca, bin 500 metreden fazla olan mesafelere nişan almak için dünya çapında yetenekli bir nişancı olmak gerekli iken, söz konusu silahla 100 metre mesafede elde edilen netice bin 500 metreden sağlanıyor Amerikan piyasasındaki fiyatının 11 bin dolar olduğu ve dünyada sayılı üretildiği vurgulanan silahlardan 11'inin Türkiye'nin elinde olduğu iddia edildi

Öte yandan, Yunan Silahlı Kuvvetleri de Türkiye'nin sahip olduğu ifade edilen silaha karşı tedbir geliştirmek için kolları sıvadı Yunan Savunma Bakanlığı'nın, ABD Savunma Bakanlığı'nın İleri Savunma Programları Teşkilatı'nın Irak'ta pusudaki nişancıların yerini belirlemek için geliştirmekte olduğu bir sistemin peşinde olduğu belirtildi Yunanistan'ın peşinde olduğu sistemin; karbondioksitli bir lazer ile havaya fırlattığı bir ışın sayesinde insanların yerlerini tespit ettiği biliniyor Rus ve İsrail piyasasında da keskin nişancılara karşı geliştirilmiş sistemlerin olduğu varsayılıyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Bordo Bereliler Hakkında İlginç Bilgiler

Eski 01-08-2018   #3
KUDUZ KÖPEK
Icontr

Cevap : Bordo Bereliler Hakkında İlginç Bilgiler

ÇOK İŞİME YARADI TEŞŞEKÜR EDERİM
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com