Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dünya, gezisi, günde, kitabının, özeti

80 Günde Dünya Gezisi Kitabının Özeti

Eski 11-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İngilizlerin dillere destan soğukkanlılığı ve ciddiyetinin temsilcisi gibiydi Phileas Fogg Herkes İngiliz olduğundan emindi ama kimse, hakkında bir şey bilmiyordu Hem serinkanlı hem de gizemliydi Titizliğini, dakikliğini, düzenli hayatını bilenler, kulüpteki arkadaşlarıyla servetinin yarısı üzerine iddiaya girdiğini duyunca aşkınlık içinde kaldılar Üstelik bu iddiayı kazanabilmesi için, Bay Fogg'un Dünya'yı 80 gün gibi imkansız bir sürede dolaşması gerekiyordu

Yazar : Jules Verne

Yayınevi : İş Bankası Yayınları

Sayfa Sayısı : 232

Etiket Fiyatı : 3,00 YTL

Basım Tarihi : Temmuz 2008

80 Günde Devr-i Alem – Jules Verne

Kitabın Adı:80 Günde Devr-i Alem
Kitabın Yazarı: Jules Verne
Kitabın Yayınevi: Gün Yayıncılık
Kitabın Basım Yılı:2005
Sayfa Sayısı:125
Kitabın Konusu: Kitabın kahramanı Phileas Fogg un idda üzerine dünyanın etrafını 80 günde dolaşmasını ve yaşadığı maceraları konu almaktadır
Kitap açıklama: 1872 yılında, İngilterede zengin bir adam yaşardı adı Bay Phileas Foggdu Bay Fogg dünyanın en nazik insanıydı gösterişide pek sevmezdi ,hakkında pek az şey biliniyordu , herzamanki gibi biriç oynarken bir hırzıslık olayı masada konuşulmaya başlandı , Dedektifte tabiki olanları dinliyordu Bir iddaa üzerine bay Fogg dünyayı 80 günde gezeceğini söylemişti ,yanına yardımcısınıda aldı ve tabiki şüphe içindeki dedektifte onları takip edecekti Bakalım hırsız herçekten onlar mıydı ?

Kitabın Özeti: Phileas Fogg, kimsenin hakkında hiçbir şey bilmediği zengin ve kibar bir İngiliz beyefendisidir Son derece düzenli bir hayat sürmesi, titiz ve dakik yaşayan biri olmasıyla ünlüdür Bir gün, üyesi olduğu “Londra Kulübü”nde, gerçekleştirilmesi imkânsız gibi görünen bir konuda, servetinin yarısını ortaya koyarak iddiaya girer: Dünyanın çevresini 80 günde dolaşacaktır, hem de bunu, önceden bir plan program yapmadan gerçekleştirecektir “Beyler, 21 Aralık günü beni burada bekleyin” demeyi de ihmal etmez
Fogg, tek bir gecikme ya da tek bir aksilik sonucu her şeyini kaybetmesine neden olacak bu imkânsız yolculuğa yardımcısı Passeportaut eşliğinde koyulur
Bu arada, bir dedektif Fix, bir banka soyguncusunun peşindedir Banka soyguncusu, Bay Fooga çok benzemektedir Bu yüzden, dedektif Fogg ve yardımcısını adım adım izlemektedir Hatta, “soyguncuyu buldum” diye merkezine haber verip, tutuklamak için izin ister Çünkü yaptığı istihbarata göre, Fogg İngiltereden çok acele çıkmıştır ve de yanında büyük miktarda da para taşımaktadır
Üç kahramanımızın bindiği gemi Afrikaya varmıştır Afrikadan 14 Ekimde Adene, oradan 20 Ekimde Hindistanın Bombay limanına varırlar
Dedektif Fix, Hindistan polisinden Foggun tutuklanmasmı ister Hind polisi, İngiltereden emir gelmeden bu işi yapamayacaklarını belirtip, reddeder
Bombayda, Foggun yardımcısı, treni beklerlerken, bir tapınağa ayakkabı ile girdiği için, ayakkabıları çıkartılarak tapınaktan sille tokat atılır Bunu efendisine söylemez
Trene binip, Hindistanın içlerine doğru yola koyulurlar Ancak, tren hattı henüz tamamlanmadığı için, Tren belli bir yerde durur Daha ileri gitmesi mümkün değildir Araya araya bir fil bulup, satın alırlar Ve yola koyulurlar Hedef Kalkütadır
Yolda, fil duraklar İnsan kokusu almıştır Saklanırlar Bir kafile, aralarında bir ceset ve kurban edecekleri bir genç kız den geçip gider Sabaha kadar bekleyip kızı kurtarırlar Artık dört kişi olmuşlardır Kalkütaya varırlar Rehber ve fili geri gönderirler Kız yanlarında kalır Kızın adı Aoudadır
Kız, hayretler içindeydi Bir gün önce ölmüş olacaktı Bugün ise yabancı insanlarla bir arada bulunuyordu
Akşam, gemiye binirj gitmelerine beş saat varken, yanlarına yaklaşan bir polis onları müdüriyete davet etti Durum anlaşılmıştı Dedektif Fix, Foggu tutuklatamayınca, yardımcısının tapınağa, ayakkabı ile girmesi konusunu işleyerek, rahiplerin şikâyetçi olmasını sağlamış, böylelikle de polis olaya el koymuştu İki bin pound ödeyerek kefaletle serbest kaldılar
Hemen bir gemiye binip Hong Konga doğru yola düştüler Dedektif Fix yine peşlerindeydi Hong Kongda kendilerini götürecek, gemiyi beklerlerken, Detektif Fix, Bay Foggun yardımcısıyla ahbaplığı ilerletir Ona polis olduğunu açıklar Yardımcı, efendisine geminin kalkış saatini bildiremesin diye de onu sarhoş edip, oyalaı
Bu esnada, bay Fogg Hong Kong çarşılarında alışveriş için gezmektedir
Gece yatar Sabah gemiyi kaçırdığını anlar Fix yanma yaklaşır Sevincini belli etmeden, onunla konuşur Çünkü en yakın gemi bir haftadan önce gelmeyecektir
Fogg bir kayık kiralar Bilmeden, Fixi de kendileri ile birlikte gitme teklifini, Fix mennuniyetle kabul eder Küçük tekne ile yola çıkarlar
Yardımcı ise, gemidedir Gece uyanmış, koşa koşa kendisini gemiye atmıştır Efendisinin olmadığını ancak, gemi hareket ettikten sonra anlayabilmiştir Ama iş işten geçmiştir Geminin vardığı yerde, Amerikaya gitmek için gemi aramaya başlar Parası olmadığı için, aşçılık yapmaya bile razıdır Böyle dolaşırken, bir sirke uzun burunluların alınacağı ilanını görür Müracaat eder ve karın tokluğuna çalışmaya razı olur ¦ r
Bir gün akşam, gösteriden sonra, seyirciler arasında oturan Efendisi Bay Foggu görünce hayretlere düşer Yine bir araya gelirler Albay Stamp Proctor isimli birisi ile kavga ettiler…

Hep birlikte, General Grand gemisi ile Amerikaya doğru yola çıkarlar 3 Aralıkta San Fransiscoya ulaşırlar Tüm aksaklıklara rağmen, Foggun hedeflediği tarihte bir sapma olmamıştır
Fakat, aksilikler de bitmemişti Amerikada kavga ettikleri Albay, peşlerindeydi Nitekim trende Bay Foggla karşılaşırlar ve düello için trenin arkasına doğru yürürler Tam bu esnada, Kızıl*derililer trene saldırır Foggun yardımcısının cesareti sayesinde bu saldırı püskürtülür Bu arada Albay yaralanmış, yardımcısı ise kaybolmuştur
Fogg treni kaçırma pahasına gider ve yardımcısını bulur Bu sefer temin ettikleri bir kızakla yollarına devam edip ve Omahaya vardılar Omahadan da trenle Şikagoya kadar geldiler 10 Aralıkta ise New Yorktaydılar Ancak, gidecekleri gemiyi kaçırmışlardı
Ama, Bay Foggun durmaya niyeti yoktu 8000 dolara bir gemi kiralar ve ertesi gün yolculuğa çıkarlar Hiçbir limana yanaşıp yakıt ikmali yapmadıkları için, yolda geminin kömürü biter Bay Fogg, bu sefer de gemiyi sahibinden 60 bin dolara satın alır Ve gemi, üst tarafında ağaçtan yapılma ne varsa yakarak yoluna devam edip, İrlandaya kadar varır Artık yol yaklaşmıştı İrlan*dadan önce bir trene, sonra da bir gemiye binerek Liverpoola vardılar
Liverpoolda, dedektif Fİx Bay Fogga yanaşıp ismini sordu ve “İngiliz Kraliçesi adına sizi tutukluyorum” dedi
Foggun canı çok sıkılmıştı Saatini önüne koymuş, durmadan bakıyordu
Birkaç saat geçmemişti ki, Fix içeri girerek, “Sizden özür diliyorum bayım, gerçek hırsız üç gün önce yoklanmış” dedi Fogg ayağa kalktı ve Detektife esaslı bir yumruk atarak onun ayaklarını yerden kesti
Hemen istasyona koştular Tren yoktu Bay Fogg özel bir tren tuttu Dokuza on kala Londraya vardılar Ancak, geç kalmış ve bahsi kaybetmişti
Evine geldi ve odasına kapandı Ertesi gün Aouda ile konuşmaya başladı
“Seninle ilgili çok güzel düşüncelerim vardı Ancak, şimdi her şeyini kaybetmiş birisiyim Sana ancak, az bir para verebilirim
Aouda, “hayatımı kurtardınız, sizden daha başka ne isteyebilirim Hem ben sizi seviyorum ” dedi
Evlenmeye karar verdiler…Bir gün sonra, akşam evleneceklerdi
Foggun beş arkadaşı, dakikaları sayıyorlar, Foggun artık gelemeyeceğini hesap ediyorlardı Tam saatinde, Fogg içeri girdi ve “geldim” dedi
Bu nasıl olmuştu Gayet basit Fogg ve arkadaşları bir gün erken gelmişlerdi Ancak, Bay Fogg, bunun farkında değildi Yardımcı ertesi gün kendisini az bir zaman kala ikaz etmese, yine farkında olmayacaktı…
Ve Bay Fogg artık yine zengin bir adamdı

Kitabın Anafikri: İstediğimiz ve kendimize güvendiğimiz zaman tüm zorlukların arkasında durabiliriz

Kitaptaki Karakterlerin Değerlendirmesi:
Phileas Fogg: Zengin kendine güvenen maceracı bir kişi

Dedektif Fix: Yanlışlıkla Phileas Fogg u hırsız zannetmiştirVe onun peşinden dünya gezisine katılmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : 80 Günde Dünya Gezisi Kitabının Özeti

Eski 12-11-2013   #2
Kayıtsız
Icon1861

baya üzun yazmışsınız am bana yardımcı oldu teşekkur ederim
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 12-11-2013   #3
Kayıtsız

bayan ne ile evleniyordu
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 12-26-2013   #4
Kayıtsız
icon109

bence çök uzun
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 01-14-2014   #5
eyvah özet vadııı!

öhm
baya uzun ama kısaltarak yazdım işime yaradı yani azda olsa
tşkkürlr

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 01-16-2014   #6
Para kişi para!
Icon1361

Paraaaaa para para raaaaaa parrrrrrra para altınnnnn PARRRA
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 01-16-2014   #7
sanane1151
Icon7

:D

çok lazıımdı okudum ama unutmuşum tşkkkk

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 01-19-2014   #8
Kayıtsız

çok uzun yaa belki biraz kısaltsaydınız iyi olurdu
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 02-03-2014   #9
Kayıtsız
Icon7

bence çok güzel bir kitap ama daha kısa olmalıydı
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 02-03-2014   #10
Kayıtsız

ÇOK GÜZE SAĞOLUN BİRAZ UZUN AMA KISALTTIM
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-10-2014   #11
Kayıtsız

Çok uzun ama güzel :)
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-11-2014   #12
Kayıtsız
Icon1uzz

kitap eğlencei mi güzel mi ?
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 04-06-2014   #13
Kayıtsız
Icon1861

çok önemli yerleri yazmamış
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 04-06-2014   #14
Kayıtsız
Ico21

Phileas Fogg, kimsenin hakkında hiçbir şey bilmediği zengin ve kibar bir İngiliz beyefendisidir Son derece düzenli bir hayat sürmesi, titiz ve dakik yaşayan biri olmasıyla ünlüdür Bir gün, üyesi olduğu “Londra Kulübü”nde, gerçekleştirilmesi imkânsız gibi görünen bir konuda, servetinin yarısını ortaya koyarak iddiaya girer: Dünyanın çevresini 80 günde dolaşacaktır, hem de bunu, önceden bir plan program yapmadan gerçekleştirecektir “Beyler, 21 Aralık günü beni burada bekleyin” demeyi de ihmal etmez
Fogg, tek bir gecikme ya da tek bir aksilik sonucu her şeyini kaybetmesine neden olacak bu imkânsız yolculuğa yardımcısı Passeportaut eşliğinde koyulur
Bu arada, bir dedektif Fix, bir banka soyguncusunun peşindedir Banka soyguncusu, Bay Fooga çok benzemektedir Bu yüzden, dedektif Fogg ve yardımcısını adım adım izlemektedir Hatta, “soyguncuyu buldum” diye merkezine haber verip, tutuklamak için izin ister Çünkü yaptığı istihbarata göre, Fogg İngiltereden çok acele çıkmıştır ve de yanında büyük miktarda da para taşımaktadır
Üç kahramanımızın bindiği gemi Afrikaya varmıştır Afrikadan 14 Ekimde Adene, oradan 20 Ekimde Hindistanın Bombay limanına varırlar
Dedektif Fix, Hindistan polisinden Foggun tutuklanmasmı ister Hind polisi, İngiltereden emir gelmeden bu işi yapamayacaklarını belirtip, reddeder
Bombayda, Foggun yardımcısı, treni beklerlerken, bir tapınağa ayakkabı ile girdiği için, ayakkabıları çıkartılarak tapınaktan sille tokat atılır Bunu efendisine söylemez
Trene binip, Hindistanın içlerine doğru yola koyulurlar Ancak, tren hattı henüz tamamlanmadığı için, Tren belli bir yerde dururDaha ileri gitmesi mümkün değildir Araya araya bir fil bulup, satın alırlar Ve yola koyulurlar Hedef Kalkütadır
Yolda, fil duraklar İnsan kokusu almıştır Saklanırlar Bir kafile, aralarında bir ceset ve kurban edecekleri bir genç kız den geçip gider Sabaha kadar bekleyip kızı kurtarırlar Artık dört kişi olmuşlardır Kalkütaya varırlar Rehber ve fili geri gönderirler Kız yanlarında kalır Kızın adı Aoudadır
Kız, hayretler içindeydi Bir gün önce ölmüş olacaktı Bugün ise yabancı insanlarla bir arada bulunuyordu
Akşam, gemiye binirj gitmelerine beş saat varken, yanlarına yaklaşan bir polis onları müdüriyete davet etti Durum anlaşılmıştıDedektif Fix, Foggu tutuklatamayınca, yardımcısının tapınağa, ayakkabı ile girmesi konusunu işleyerek, rahiplerin şikâyetçi olmasını sağlamış, böylelikle de polis olaya el koymuştu İki bin pound ödeyerek kefaletle serbest kaldılar
Hemen bir gemiye binip Hong Konga doğru yola düştüler Dedektif Fix yine peşlerindeydi Hong Kongda kendilerini götürecek, gemiyi beklerlerken, Detektif Fix, Bay Foggun yardımcısıyla ahbaplığı ilerletir Ona polis olduğunu açıklar Yardımcı, efendisine geminin kalkış saatini bildiremesin diye de onu sarhoş edip, oyalaı
Bu esnada, bay Fogg Hong Kong çarşılarında alışveriş için gezmektedir
Gece yatar Sabah gemiyi kaçırdığını anlar Fix yanma yaklaşır Sevincini belli etmeden, onunla konuşur Çünkü en yakın gemi bir haftadan önce gelmeyecektir
Fogg bir kayık kiralar Bilmeden, Fixi de kendileri ile birlikte gitme teklifini, Fix mennuniyetle kabul eder Küçük tekne ile yola çıkarlar
Yardımcı ise, gemidedir Gece uyanmış, koşa koşa kendisini gemiye atmıştır Efendisinin olmadığını ancak, gemi hareket ettikten sonra anlayabilmiştir Ama iş işten geçmiştir Geminin vardığı yerde, Amerikaya gitmek için gemi aramaya başlar Parası olmadığı için, aşçılık yapmaya bile razıdır Böyle dolaşırken, bir sirke uzun burunluların alınacağı ilanını görür Müracaat eder ve karın tokluğuna çalışmaya razı olur ¦ r
Bir gün akşam, gösteriden sonra, seyirciler arasında oturan Efendisi Bay Foggu görünce hayretlere düşer Yine bir araya gelirlerAlbay Stamp Proctor isimli birisi ile kavga ettiler…

Hep birlikte, General Grand gemisi ile Amerikaya doğru yola çıkarlar 3 Aralıkta San Fransiscoya ulaşırlar Tüm aksaklıklara rağmen, Foggun hedeflediği tarihte bir sapma olmamıştır
Fakat, aksilikler de bitmemişti Amerikada kavga ettikleri Albay, peşlerindeydi Nitekim trende Bay Foggla karşılaşırlar ve düello için trenin arkasına doğru yürürler Tam bu esnada, Kızıl*derililer trene saldırır Foggun yardımcısının cesareti sayesinde bu saldırı püskürtülür Bu arada Albay yaralanmış, yardımcısı ise kaybolmuştur
Fogg treni kaçırma pahasına gider ve yardımcısını bulur Bu sefer temin ettikleri bir kızakla yollarına devam edip ve Omahaya vardılar Omahadan da trenle Şikagoya kadar geldiler 10 Aralıkta ise New Yorktaydılar Ancak, gidecekleri gemiyi kaçırmışlardı
Ama, Bay Foggun durmaya niyeti yoktu 8000 dolara bir gemi kiralar ve ertesi gün yolculuğa çıkarlar Hiçbir limana yanaşıp yakıt ikmali yapmadıkları için, yolda geminin kömürü biter Bay Fogg, bu sefer de gemiyi sahibinden 60 bin dolara satın alır Ve gemi, üst tarafında ağaçtan yapılma ne varsa yakarak yoluna devam edip, İrlandaya kadar varır Artık yol yaklaşmıştı İrlan*dadan önce bir trene, sonra da bir gemiye binerek Liverpoola vardılar
Liverpoolda, dedektif Fİx Bay Fogga yanaşıp ismini sordu ve “İngiliz Kraliçesi adına sizi tutukluyorum” dedi
Foggun canı çok sıkılmıştı Saatini önüne koymuş, durmadan bakıyordu
Birkaç saat geçmemişti ki, Fix içeri girerek, “Sizden özür diliyorum bayım, gerçek hırsız üç gün önce yoklanmış” dedi Fogg ayağa kalktı ve Detektife esaslı bir yumruk atarak onun ayaklarını yerden kesti
Hemen istasyona koştular Tren yoktu Bay Fogg özel bir tren tuttu Dokuza on kala Londraya vardılar Ancak, geç kalmış ve bahsi kaybetmişti
Evine geldi ve odasına kapandı Ertesi gün Aouda ile konuşmaya başladı
“Seninle ilgili çok güzel düşüncelerim vardı Ancak, şimdi her şeyini kaybetmiş birisiyim Sana ancak, az bir para verebilirim”
Aouda, “hayatımı kurtardınız, sizden daha başka ne isteyebilirim Hem ben sizi seviyorum ” dedi
Evlenmeye karar verdiler…Bir gün sonra, akşam evleneceklerdi
Foggun beş arkadaşı, dakikaları sayıyorlar, Foggun artık gelemeyeceğini hesap ediyorlardı Tam saatinde, Fogg içeri girdi ve “geldim” dedi
Bu nasıl olmuştu Gayet basit Fogg ve arkadaşları bir gün erken gelmişlerdi Ancak, Bay Fogg, bunun farkında değildi Yardımcı ertesi gün kendisini az bir zaman kala ikaz etmese, yine farkında olmayacaktı…
Ve Bay Fogg artık yine zengin bir adamdı

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 05-15-2014   #15
Kayıtsız
Icon47

uzun ama güzel çok yardımcı oldu
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com