Tarihi Sinop Cezaevi

Eski 02-14-2009   #1
VANDETTA

Tarihi Sinop Cezaevi

Bugün Sinop yolunun toplu açılışı için Sinop'a gitmişdik,törenlerden arazi olmayı başardığımız gibi kendimizi tarihi Sinop ceza evine attık,Sinop'a daha önceden gitmişdim ama ceza evinin bu kadar ünlü olduğunu bilmiyordum,söylendiğine göre hüküm giymiş birine Sinop ceza evine götürüleceği söylendiğinde hükümlü eyvah diyormuş,ayrıca tarihi oldukça eski olmasına rağmen ceza evinden yanlızca bir kişi kaçmayı başarabilmiş,biraz aşağıda Evliya Çelebi'nin yorumuyla Sinop ceza evini okuyunca söyletilerin uydurma olmadığı intibaı eminim sizde de uyanacaktır

Tarihi Sinop Cezaevi

Tarihi cezaevi,şehrin Selçuklular tarafından 1214 yılında alınmasının hemen ardından 1215 yılında,sefere katılan komutanların katkılarıyla yapılan iç kale içinde yeralmaktadırİç kale ana kalenin kuzeyinden güneye inen dik bir surla kesilmesi ile meydana getirilmiştirİç kaleyi oluşturan beden ve burçların yapımında Antik devir mimarisine ışık tutacak bol miktarda mimari parça kullanılmıştırBu şekli ile bir açık hava müzesi görünümündedirHapishaneyi çevreleyen iç kale 11 adet burç ile desteklenmiştirBurçların yüksekliği denize hakim güney bedende 22 metre,surların yüksekliği ise 18 metredirSur kalınlığı ise 3 metredir
İç kale,doğu-batı yönünde uzanan enine bir duvar ile iki bölüme ayrılmıştırTarihi Sinop hapishanesi iç kalenin güneyde kalan bölümünde,Sinop mutasarrıfı Veysel Paşa tarafından 1882 yılın da yaptırılmıştırİki katlı U planlı kesme taştan ve tüm cepheleri sık yerleştirilmiş pencerelere sahip bulunmaktadırDoğu cephesinde avluya açılan yapı 28 adet koğuşa sahiptirUmumi cezaevinin doğu cephesinde,cezaevi ile aynı tarihlerde inşa edilen küçük bir hamam yeralmaktadır,umumi cezaevinin kuzeyinde,1939 yılında yapılan 2 katlı 9 koğuşlu çocuk ıslahevi diye adlandırılan ikinci bir yapı bulunmaktadırBu yapının da kuzeyinde müşahade gözlem hücrelerinin yeraldığı 2 katlı bir yapı mevcutturHer üç yapı mimari yönden bir bütünlük arzetmektedirRefik Halit Karay,Mustafa Suphi,Ahmet Bedevi Kuran,Refii Cevat,Burhan Felek,Sebahattin Ali,Kerim Korcan Zekeriya Sertel cevaevinde yatan ünlüler arasındadırUzun yıllar,Hapishane olarak kullanılmak üzere Adalet Bakanlığına tahsisli bulunan cezaevi,kültürel amaçlı değerlendirilmek üzere 1999 yılında Kültür Bakanlığına devredilmiştir

Cezaevinin krokisi

Koğuşlar

Bu koğuşlar hüküm giymiş çocukların koğuşları,daha önceden burasını gezen bir arkadaşın anlattığına göre çocuklara işgence yapılıyormuş ve kendisi geçen yaz burasını gezerken işgence aletlerinin halen durduğunu söylemişti ama bugün gittiğimizde bahsettiği odanın demir kapısı açıktı ama kapı tuğlalarla örülüydü,ben birşey göremedim

Koğuşlarda duvardaki askılıklar dikkatimi çekti oldukça yukarıya yapılmışlar burada da sol tarafda geriye kalan bir askılık gözüküyor çizgi halinde o kadar yüksekte yapılmalarının nedenini gerçekten merak ediyorum

Yine çocukların tutulduğu bölümün 2 katından bir görünüm

Burası çocuklara ayrılan bölümün dışarıdan görünümü

Burası da hamam

Bi bu kadar daha avlu soldaki duvarın arkasında var ancak ne zamandır tv izlemediğim için varlığından avluya geçmeye çalışdığımız sırada haberim olduğu parmaklıklar ardındaki dizinin çekimleri varmış o yüzden o tarafa geçemedim

Kadınların koğuşlarından biri

Burası berbermiş parmaklıklı bir kapıyla kilitliydi elimi aradan uzatıp çektiğim için parmaklıklar gözükmüyor,bir ara ya telefon düşerse diye durdum ama riske girmenin karşılığını da aldım,sanırım burası da dizi için düzenlenmiş,zaten bu katta berber odasının hemen solunda kapısı kilitli bir koğuşda ranzalar duvarlarda asılı elbiseler vardı kapının ortasında ufak bir delikden görebildim hepsi o kadar

Çocuklara ayrılan bölümün girişi

Buralar tek kişilik koğuşlar sanırım,hücre olsa hücreleri görmüştüm,çok karanlık olduğu için resimlerini çekemedim,oralar bir hayli daha küçüktü,ayrıca tuvalet buradaki gibi kirintili değil hemen ranzanın yanındaydı,oralarda yatanlar nasıl zaman geçirmişler anlamıyorum,gerçekten eskiden hapishaneler mezardan farksızmış

Çocuklar koğuşunun ikinci katından yarımda olsa genel bir görünüm,mahkumları getirip götürdükleri araç ise bakımsızlık içerisinde çürümeye terk edilmiş

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Tarihi Sinop Cezaevi

Eski 02-14-2009   #2
KRDNZ

Ürkütücü bir yermiş doğrusu Oraya bir kez giren kişinin bir daha suç işleyebileceğini sanmıyorum:) Paylaşım için teşekkürler

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 04-05-2009   #3
Ayal61

teşekkürler paylaşımın için
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 04-06-2009   #4
Şengül Şirin

korkunç
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-18-2009   #5
burak97

Yerçekten Hiç Güzel Değil

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com