Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
armağan, biyografisi, eserleri, eşref, hayatı, kimdir

Eşref Armağan Kimdir? - Eşref Armağan Hayatı - Eşref Armağan Biyografisi ve Eserleri

Eski 06-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Eşref Armağan Kimdir? - Eşref Armağan Hayatı - Eşref Armağan Biyografisi ve Eserleri

Eşref Armağan (d 1953, İstanbul) doğuştan görme engelli Türk ressam, çok özel bir Türk ressamdır Eserleri hem Türkiye çapında, hem de yurt dısında çeşitli sergilerde yer almıştır

Geçmişte İtalya'dan bir süre önce de Şangay Büyükşehir Belediye Başkan'dan davetler almıştır Birçok kereler hem Türk televizyon kannallarında hem de CNN ve BBC gibi kanallarda adından söz edilmiş olmasına rağmen değerli sanatçı ve ressamlarının bulunduğu kitapta Eşref Armağan'ın adı geçmemektedir

Eşref doğuştan görmez olan bir ressamdır Hiç bir zaman gün batımını, baharda yeşeren, çiçek açan doğayı, renklerini göremedi Tuttuğunu koparan, mücadeleci kişiliği ona, duygularını dile getirbilmek için ses, bir anlamda da görmek için göz kazandırmıştır

Görmeden bu kadar mükemmel eserler ortaya çıkaran bır dehanın eserleri karşısında büyülenmemek elde değil Eşref Armağan'ın biyografisi çok acıklı;

Bundan 52 yıl önce İstanbul'da, Fatih'nin çok mütevazı mahallelerinden birinde, dünyaya gelir Eşref, ne çocukken ne de yetişkin çağda hiçbir öğrenim görmedi Kendi kendine yazmayı öğrendi Eşref, bütün gün babasının dükkanında baca boruları keserek babasına yardım ederdi, boş zamanını da resim çizerek geçirirdi 6 yaşındayken kalem ile kağıt üzerine çizmeyi, 18 yaşında ise önce parmakları ile kağıt üzerine, sonra da kartona yağlı boya ile resim yapmaya başladı Yağlı boyadan akrilik boyaya ve tuale geçti Elleri artık onun gözleri olmuştu Görmemesine rağmen çizdiklerinin bu denli gerçeği yansıtması, resim yapmanın onda bir tutkuya dönüşmesini sağladı

Bütün dahilerde olduğu gibi Eşref'teki bu zeka da olağanüstü bir şey Eğitim görmemiş olması ona, kendisi gibi ihtiyacı olan, bir şeyler yapma arzusunda olan birçok kişiye bu işin sırrını ya da kendi kendine öğrenme metodlarını aktarabilme imkanı vermiyor
'The Colors of Darkness' isimli ödüllü belgesele konuk olmuştur Ayrıca Real Super Humans isimli belgeselde de aynı şekilde kendisinden ayrıntılı bir biçimde bahsedilmektedir Hiç görmediği nesneleri dokunduktan sonra resmedebilme yeteneği nedeniyle Harvard Üniversitesi nöroloji bilim dalından profesörler kendisinin beyin fonksiyonlarını incelemiş,bunun sonucunda Eşref Armağan'ın bir nesneye dokunduğunda beynindeki görülen cisimlerin algılanması ie ilgili bölümün harekete geçtiğine şahit olmuşlardır Hakkında ünlü İngiliz bilim dergisi 'New Scientist'te makale yayınlanan Armağan yaşamını İstanbul'da kendisi gibi görme engelli eşiyle beraber sürdürmektedir

1994 senesinde senesinde Joan Eröncel isimli 30 sene evvel Türkiye'de evlenmiş Amerikalı bir hanım ile tanışır Joan, onun eserlerinin mükemmelliği karşısında hayran olur ve ona yardım etmeye karar verir Hatta onun adına bir internet sitesi açar (wwwarmagancom) Şu an yenilenmiş bir sitesi daha bulunmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Eşref Armağan Kimdir? - Eşref Armağan Hayatı - Eşref Armağan Biyografisi ve Eserleri

Eski 10-28-2017   #2
Kayıtsız

Cevap : Eşref Armağan Kimdir? - Eşref Armağan Hayatı - Eşref Armağan Biyografisi ve Eserleri

Eşref Armağan'ı çok seviyorum
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-28-2017   #3
Kayıtsız
Icon3

Eşref Armağan'ı çok seviyorum
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com