Çocuk Yanıklarında İlkyardım

Eski 10-29-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çocuk Yanıklarında İlkyardım

Çocuk yanıklarında ilkyardım

Derimiz, vücudumuzun dış dünya ile temas yüzeyidir Çevresel etkilere açıktır Isı değişikliklerine duyarlı olma özelliği nedeniyle yanıkları çok sık görülür Çocuklarda en sık kollar, daha sonra baş ve boyun bölgesinde yanmalar görülür Yanık vakalarının % 94'ü evde meydana gelmektedir En çok sıcak sıvılarla haşlanma, daha az olarak alev yanığı ve nadiren elektrik yanıkları görülür

Doktorlar, yanığın ciddiyetini belirlerken yanan cilt bölgesinin genişliği ve derinliği yanında yakan maddeyi de göz önünde bulundururlar Çocuklarda tüm vücut yüzeyinin % 12'sinden fazlası yanmışsa hayati tehlike söz konusu olur

Deride kızarıklığa yol açan 2-3 santimetrelik küçük ve yüzeysel bir yanık önemli değildir, evde tedavi edilebilir Bundan daha büyük bir yanık ise yanık yerinden su kaybına ve mikrop kaparak enfeksiyona yol açabileceği için tehlikeli olabilir

Aman dikkat! Elektrik yanıklarında yanan saha küçük olsa bile derin dokular yanmış olabilir; mutlaka hekime başvurun

Küçük Yanıklarda İlk Yardım:

Küçük yanıklarda yanık bölgesini basınçsız akan soğuk suyun altına tutmak suretiyle ağrıyı azaltın Böylece yanan yerin su toplamasını da önleyebilirsiniz

Yanık su toplarsa üstünü gazlı bezle kapatıp bantlayın Su toplayan yeri patlatmayın Burası yeni deri oluşurken yanan bölgeyi koruyarak iyileşmesini kolaylaştırır

Yanığın üstüne krem, diş macunu ya da yoğurt gibi şeyler sürmeyin

Çocuğunuz elbiseleriyle yanıyorsa hemen yere yatırın Yanan yerlere elinizle dokunmayın, kendi giysilerinizi değdirmeyin Su dökerek üzerine kilim, battaniye ya da kalın perde kapatarak alevleri söndürmeye çalışın Bunu yaparken çocuğun başını örtmemeye olabildiğince dikkat edin Alevleri naylon gibi yanıcı maddelerle örterek söndürmeye çalışmayın Çocuğu dışarı çıkarmaya kalkmayın, çünkü hava alevleri güçlendirir

Yanığın nedeni elektrikse çocuğun üzerine su dökmeyin

Alevler söndüğünde büyük yanıklarda yapılacak ilkyardımı uygulayın

Büyük Yanıklarda İlk Yardım:

Kaynar suyla, kızgın yağ ya da kimyasal maddelerle temas etmiş olan giysileri çocuğun diğer yerlerine değdirmeden makasla keserek üzerinden çıkarın Yanan deriye yapışmış yanık ve kavruk giysileri çıkarmaya çalışmayın

Yanık sahasını soğuk suyla serinletin Çocuğu soğuk su dolu küvete sokun veya soğuk su ile ıslatılmış çarşafla yanık yerleri örtün Derisini ovalamayın Yanığa kimyasal maddeler yol açtıysa deriyi bol soğuk su ile iyice yıkayın

Yanık bölgeyi temiz sargı bezi ile kapatın (Steril sargı bezi yoksa sıcak ütülenmiş mendil veya yastık kılıfı da aynı işi görür) İlk girişimden sonra çocuğunuzu derhal acil servise götürün

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com