Fasıldan Fasıla Ben De Kayabilirim

Eski 10-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Fasıldan Fasıla Ben De Kayabilirim

Fasıldan Fasıla] "Ben de kayabilirim!"

Kayıp gitme ile kaymayıp yerinde kalma arasında çok ince bir perde vardır Bu sebeple, kayıp gidene "Niçin kayıp gitti?", yerinde kalana ise "Nasıl yerinde kaldı?" diye hayretle bakılmalıdır

Çünkü yerinde sabit kadem kalma âciz insanoğlunun elinde olmadığı gibi, kayıp gitme de onun elinde değildir Görüldüğü üzere insan, yanlış bir bakış açısı ve mülâhazalardaki az bir inhirafla dengeyi koruyamayabiliyor; koruyamıyor ve hafizanallah gümbür gümbür devrilip gidiyor

Bu noktada A'râf Sûresi'ndeki bir âyet-i kerimede kendisinden bahsedildiği rivayet edilen Bel'am b Baura adlı şahsın feci âkıbetini hatırlayabiliriz Söz konusu âyet-i kerimede meâlen Cenab-ı Hak şöyle buyurmaktadır: "Onlara, kendisine âyetlerimizi verip duyurduğumuz densizin kıssasını da anlat; anlat ki o, sahip olduğu bilgisine rağmen, sıyrılıp (tekvînî veya tenzîlî) âyetleri (idrak çerçevesinin) dışına çıktı Derken şeytan onu kendine uydurup kendine benzetti; o da onun arkasına takıldı ve azgınlardan biri oldu" Rivayetlere göre bu kişi, kurb-i ilâhiye giden yollar hakkında malumat sahibiydi ve ism-i azamı biliyordu Fakat işte bu konumdaki bir insan bir yerde devrilip gitmiştir

Bundan dolayı Sahib-i Şeriat: "Ey bizim kerîm Rabb'imiz, bize hidayet verdikten sonra kalblerimizi saptırma ve katından bize bir rahmet bağışla Şüphesiz bağışı bol olan vehhab Sensin Sen!" (Âl-i İmrân Sûresi, 3/9) duasını dilinden hiç düşürmemiştir Zira âkıbet endişesi taşımayanların âkıbetinden endişe edilir Evet, "ben de kayabilirim!" endişesini taşımayan bir kimse -hafizanallah- her an kayıp gidecek tehlikeli bir zeminde bulunuyor demektir Çünkü görüldüğü üzere Ebû Le-heb'in düştüğü yerde Hz Hamza, Hz Abbas sürpriz bir kurtuluşla sıçrayıp felaha ermişlerdir Baktığımızda aynı aile fertlerinden birisi Efendimiz'in yanında yer alırken diğeri onun karşısında saf tutmuştur

O zaman anlıyoruz ki, küfürle iman arasında çok ince, kıl gibi bir mesafe vardır İnsan âdeta burada ipin üzerinde geziyor gibidir Bundan dolayı insan, meyelân-ı şerrin kökünü kesip meyelân-ı hayra kuvvet vermek için sürekli dua etmeli, Allah'a sığınıp istiğfarı dilinden hiç düşürmemelidir Cenâb-ı Hak hepimizi düşmekten, kayıp gitmekten muhafaza buyursun!

ZAMAN

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com