Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ayrışma, denir, fiziksel, kimyasal, neye

Fiziksel Ve Kimyasal Ayrışma Nedir? Fiziksel Ve Kimyasal Ayrışma Neye Denir?

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

1-FİZİKSEL AYRIŞMA(parçalanma)

Nem ve su buharının az olduğu yerler,
Yıllık yağış ortalamalarının az veya yağışların düzensiz olduğu yerler(Kurak bölgeler,Orta kuşak karalarının iç kesimleri),
İklimin karasal,kurak veya yarı-kurak geçtiği yerler, fiziksel parçalanmanın fazlaca görüldüğü alanlardır
Fiziksel parçalanmanın görüldüğü alanlarda toprak oluşumu daha uzun zamanda gerçekleşmekte ve miktarı da kimyasal çözülmenin görüldüğü alanlara oranla az olmaktadır
Fiziksel parçalanmanın görüldüğü alanlarda kayaçların kimyasal özelliklerinde değişme olmaz iken boyutları küçülmekte yani ufalanmakta,daha küçük parçacıklara ayrılmaktadır
Fiziksel parçalanmanın dünya üzerinde en fazla görüldüğü alanların çöller olduğu unutulmamalıdır

2-KİMYASAL AYRIŞMA(çözülme)

Nem ve su buharının fazla olduğu yerler,
Yıllık yağış ortalamalarının yüksek veya yağışların düzenli olduğu yerler( Ekvatoral kuşak,tropikal kuşak ve ılıman iklimler)
İklimin sıcak veya ılıman,havadaki su buharı miktarının yeterli olduğu sahalar(bağıl nemin yüksek olduğu anlalar ^)kimyasal çözülmenin fazlaca görüldüğü alanlardır
Kimyasal çözülmenin görüldüğü alanlarda toprak oluşumu daha kısa zamanda gerçekleşmekte ve miktarı ise daha fazla olmaktadır
Kimyasal çözülmenin görüldüğü alanlarda kayaçların fiziksel özellikleri(boyutları) ile birlikte kimyasal yapısında da değişmeler olmaktadır
Kimyasal çözülmenin dünya üzerinde en fazla görüldüğü alanlar ise Ekvatoral Kuşak olduğu unutulmamalıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com