Cevap : Bilgisayar Bölümü Staj Defteri

Eski 07-01-2010   #16
Şengül Şirin

Bir sistemin bilgisayar olabilmesi için kasa içerisine monte edilmiş anakart, işlemci, ekran kartı, RAM ve klavye donanımlarının bir arada ve iletişim halinde olması gereklidir Bunlardan herhangi birisi olmazsa bilgisayar çalışmaz Ancak bu elemanların tümü olursa bilgisayar olarak çalışan sistem yalnız bir işletim sistemi olmadan tarama ve deneme yapmak için açılabilir
Daha sonra floppy disk takılarak kabloları bağlandıktan sonra Harddisk’in takılma işlemine geldi Şirketten temin ettiğimiz 43 Gbyte kapasiteli DMA uyumlu SMART teknolojisini destekleyen kalitede bir harddisk’i yerine monte ettik Sonra Jumper ayarını master konumuna getirdik Bir IDE kablosu ile primary olarak bağlantısını yaptık Sonra güç kablosunu taktık
CD ROM driver takılışına geldiğimizde bizden istenilen 48 x CD ROM’u önce temin ettik Sonra CD ROM driver’i yerine monte ettikten sonra Jumper ayarını slaveden master’e getirdik Çünkü slave olsa idi primary olacaktı buda harddisk ile CD ROM driverın aynı kablo üzerinde monte edilmiş olması demektir Ancak harddiskle CD ROM driver aynı kablo üzerinde takılı olurlar ise sistem hızı düşer Bunu bildiğimizden dolayı CD ROM driverın Jumper ayarını slaveden master’a getirdikten sonra ayrı bir IDE kablosu ile secondary olarak harddiske paralel bağladık
Sonra eski bilgisayardan söktüğümüz 16 bit ses kartını aynı şekilde ISA slotuna monte ettik Daha sonra CD ROM driver’dan çıkan compact disk kablosunu ses kartının uygun yerine takıldı
Şimdi bizden istenilen fax modem cihazını dahili olarak PCI slotuna monte etme işlemine geçtik Önce boş bir PCI slotuna fax modemi taktık Sonra telefon hattını fax modemin line girişine taktık ve diğer giriş olan phone girişi boşta kaldı

Eski 07-01-2010   #17
Şengül Şirin

Daha sonra BT878 çipsetli TV kartını PCI slotuna taktık Bilgisayarın montaj işlemi bitmiş oldu Şimdi sıra bilgisayarın başlatılmasına geldi
Başka bir bilgisayarın windows 98 işletim sisteminden denetim masasına girilerek program ekle kaldır bölümünden başlangıç disketi oluştur seçeneğinin disket sürücüsüne tırnağı kapalı bir disketi yerleştirerek tıkladık Sonra bilgisayarın açılması için gerekli boot dosyalarını sistem otomatik olarak kaydetti Şimdi bilgisayarın açılması için hiç bir engel kalmadı
Bir bilgisayarın açılması için gerekli bazı dosyalar vardır Bu dosyalara boot dosyaları denir Commandcom, IOsys, msdossys dosyaları bilgisayarın komut satırına geçebilmesi için mutlaka olması gereken dosyalardır Commandcom dosyası gizli olmadığı halde IOsys ve msdossys dosyaları gizlilik içerir ve bu dosyaları normal şartlar altında göremeyiz Oluşturduğumuz diskette bu dosyalar mevcut olup ayrıca klavye tipi, ekran satır ve sütün sayılarını belirten dosyalarda vardır Ayrıca autoexecbat, configsys, syscom gibi dosyalar mevcuttur
Bir bilgisayarın düzgün bir biçimde çalışabilmesi için donanım haricinde bir işletim sistemine ihtiyaç vardır Bu işletim sistemi sabit disk denilen bir ortamda görev yapmaktadır yani harddisk işletim sisteminin çalışması için olması gereken bir donanımdır Ayrıca harddisk işletim sistemi dışında bilgilerimizin saklanması için gerekli bir depo görevi görür Bundan sonraki işlemimiz harddiskin düzenlenmesi ve hazır duruma getirilmesidir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-01-2010   #18
Şengül Şirin

HARDDİSK’İN FORMATLANMASI
İşletim sistemini kurmaya başlamadan önce BIOS’tan donanımı tanıtmak için setup’a girdik Tüm seçenekleri AUTO konumuna getirdikten sonra tarih ve saat ayarlarını yaptık ve kaydedip çıktık
Windows 98 başlangıç disketini floppy’e takarak bilgisayarı açtık Başlangıç disketindeki dosyalar çalışıp bilgisayarın A:\ sürücüsünden açılmasını sağladı Şimdi sıra harddiske bilgi yükleyebilmek için gerekli işlemlerin yapılmasına geldi Onun için komut satırına “ fdisk” yazdık Karşımıza çıkan menüden 1 Birincil DOS bölümünü oluştur seçeneğini seçerek harddisk için DOS bölümünü oluşturduk Sonra çıktık Daha sonra oluşturulan bölüm için düzenleme yani format işlemi için komut satırına “a:\format c: “yazdık ve format işlemine geçti Bu işlemde bittikten sonra harddiske işletim sistemi kurmak için sistemi reboot ettik
Harddiskin formatlanması esnasında harddisk içerisinde buluna diskler üzerinde mantıksal bölümler oluşturuluyor Bunlar sektör, silindir, tracklardır Bu mantıksal bölümlerden silindir tüm harddisk için hesaplanırken , sektör ve tracklar harddiskin içindeki diskler için ayrı ayrı hesaplanmaktadır Bu bölümlendirmenin gerekçesi ise kısaca istenilen bir bilginin nerede ve nasıl çağrılabileceği konusunda gelmektedir Örneğin bir şehrin semt, mahalle, sokak numaralarına göre bir insana bilgi yani posta ulaştırabilme ihtiyacını bu duruma benzetebiliriz
Bilgisayara işletim sisteminin kurulabilmesi için her hangi bir engel kalmadığına göre işletim sisteminin kurulum işlemine geçebiliriz

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-01-2010   #19
Şengül Şirin

İŞLETİM SİSTEMİNİN KURULUMU
Bilgisayarı windows 98 açılış disketinden açtıktan sonra karşımıza gelen menüden bilgisayarı CD ROM desteği ile başlat seçeneğini seçtik Sistem gerekli dosyaları çalıştırarak bilgisayarın CD ROM desteği ile açılmasını sağladı Komut satırına D: yazdığımızda CD ROM sürücüsü olan D: sürücüsüne geçtik Daha sonra windows 95 etiketli CD’yi CD ROM sürücüsüne taktık CD’nin içerisindeki kurexe dosyasını çalıştırıp işletim sisteminin kurulumuna başladık Önce bilgisayar BIAS’tan harddiskte yeterli boş alan olup olamadığını hesapladıktan sonra windows 95’in kurulumu için gerekli dosyaları hazırladı Paket halinde bulunan windows 95 dosyaları cab uzantılı olup bu bölümlerin açılması işlemini gerçekleştirmeden kurulum yapılamamaktadır Bu sıkıştırılmış dosyaların açılmasından sonra kurulum işlemi de bitti Windows 95 işletim sisteminin bize bir uyarısı geldi; bazı koşulların mevcut olduğu bu sözleşmeyi kabul edip etmediğimiz soruldu ve kabul edildi seçeneğini seçerek işleme devam ettik Sonra bizden windows 95 işletin sisteminin güvenli numarasını istedi ve kitapçık üzerindeki güvenlik numarasını da girdikten sonra bilgisayar tak ve kullan aygıtlarını aradı Sonra reboot ettikten sonra tak ve kullan aygıtlarında bulduklarının yazılımlarını yükledi Sonra tekrar reboot ettikten sonra bilgisayarın windows 95 işletim sistemi ilk defa çalıştırılmış oldu Bilgisayar windows 95 işletim sisteminden açıldıktan sonra masa üstü elemanlarının yerleşimini, ana grup, denetim masası gibi bölümlerin düzenlenmesini yaptıktan sonra windows 95 işletin sisteminin otomatik kurulabilecek bölümleri kurulmuş oldu Şimdi elle ayarlanabilecek olan ekran kartı, ses kartı, tv kartı, modem, vb donanımların yüklenmesi işlemine geldi Bu donanımların yüklenebilmesi için her birinin ayrı ayrı driver dosyalarının donanım ekleme sihirbazında tanıtılması gerekmektedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-01-2010   #20
Şengül Şirin

16 bit renk ve 640*480 ekran çözünürlüğünde açılan bilgisayarın sistem özelliklerine baktığımızda ekran kartını tanımayıp standart graphic adapter olarak varsaydığını gördük Bunu düzeltip ekran kartının desteklediği renk ve ekran çözünürlüğünü elde etmek için denetim masasında girdiğimiz ekran bağdaştırıcısı özelliklerinden sürücüyü güncelleştir seçeneği seçilerek driver diskten tanıtımı yaptık Sistem reboot yaptıktan sonra açılışta yeni donanımın bulunduğu uyarısını verdi ve bizden windows 95 etiketli diski istedi Daha sonra bu diskten yüklemeyi yaptıktan sonra windows tekrar reboot etti ve tekrar açıldığında ekran kartını tanıdı ve 256 renkte bilgisayarı açtı Görüntü özelliklerinden ayarlar seçeneği seçilerek renk 256 renkten 16 bir renk’e çevrildi ve ekran çözünürlüğü ise 640*480 den 800*600 olarak değiştirildi
Ses kartının tanıtılması için denetim masasından yeni donanım ekle seçeneği seçilerek ses ve video ekleme seçildi ve yükleme yapıldı
Aynı şekilde modem ve tv kartı da tanıtılarak denemeleri yapıldı İşletim sistemi için gerekli tüm donanım ve yazılımlar kurularak işletim sistemi düzgün bir biçimde çalıştırıldı ve donanımlar performanslarında çalışma yaptı
Daha sonra çalıştırmakta olduğumuz donanımların tüm özelliklerini kullanabilmeleri için bu donanımların kullanması gereken yazılımların yüklenmesi gerekmektedir Bunlar TV kartı için tv programı, CD ROM için infra programı gibi Bu programların yüklenmesine bittikten sonra upgrade işlemi tamamlanmış oldu
Şimdi bizden istenilen programların işletim sistemine yüklenmesine geldi
Office 97, mediaplayer 6,12, winamp vb programlarda yüklendikten sonra işlem tamamlanmış oldu

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-01-2010   #21
Şengül Şirin

VİRÜS TEMİZLEME
Windows’un açılmaması sorunuyla getirilen bir bilgisayarın düzeltilmesi istendi Bu sorunu nasıl halledeceğimiz konusunda önce windows’un sistem dosyalarının bazılarının eksik veya bozuk olabileceği üzerinde durduk Ancak dos ortamında yaptığımız incelemelerde herhangi bir eksik veya bozuk dosyaya rastlanmadı Sonunda bunun virüs tarafından yapılan bir arıza olabileceği üzerine anti-virüs programı ile tarama yapıldı Ve virüs bulundu Virüs temizlendikten sonra bazı dosyaların silinmiş olduğunu gördük Windows 95 işletim sistemi çalışmaz duruma geldi Bu durumda yapılabilecek en doğru şey windows 95 işletim sistemini tekrar kurmak oldu

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-01-2010   #22
Şengül Şirin

CD ROM ARIZASI

CD ROM driver’deki bir arızanın müzik cd’lerini çalıştırmamasıydı Bu sorunun giderilmesi için önce bir test için CD ROM driver’a konulan bir müzik cd’si çalışmadı bunun nedeni CD ROM dan olamayacağı gibi kablo bağlantılarından olabileceği ihtimaline karşı kablo bağlantılarının kontrolü için kasayı açtık Ancak ses kartı ile CD ROM driver arasındaki bağlantının yapılmadığı idi Ses kartının müzik cd’lerinin sesini verebilmesi için CD ROM ile arasında bir ses aktarım kablosuna ihtiyacı vardır Bu bağlantının nedeni compact disc özelliği taşıyan cd’lerin işlemci gereksinimi duymaksızın kendi ortamında oluşturduğu sesi direkt olarak CD ROM driver’in hoparlör çıkışından verebilmesidir Ancak ses kartı direkt olmasada dolaylı yönden işlemci ile bağlantılı olup data dosyası halindeki sesleri çıkış yapabilmektedir Eğer ses kartı ile CD ROM arasına bağlanılan bir ses aktarım kablosu sayesinde çıkışı CD ROM driver çıkışı değil de ses kartının çıkışı kabul edip çıkışı oradan vermektedir Ses kartı ile CD ROM arasına bir ses kablosu bağlayarak sorun giderilmiş olur

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-01-2010   #23
Şengül Şirin

EKRAN KARTI ARIZASI

Ekrandaki renk bozukluğundan getirilen ekran kartının arızasının nereden kaynaklandığı ve çözümlenmesi istendi Bu arızanın ekran kartının bozulmasından olmasına ihtimal bile veremiyoruz Çünkü ekran kartının arızalanması durumunda bilgisayarın açılma ihtimali yoktur Yani bir bilgisayarın açılabilmesi için mutlaka gerekli olan donanımlar kasa, ana kart, işlemci, ram, ekran kartı ve klavyedir Yani ekran kartı da bu gruba girdiğinden donanımsal bir arıza değil de yazılım yönünden bir yanlış veya eksik yüklemeden kaynaklanabileceği ihtimali ile olaya yaklaştık Önce sistem özelliklerinden ekran bağdaştırıcısının durumuna baktık Anca ekran kartını sistem standart graphic adapter olarak tanımıştı Bunu düzeltmek için önce ekran bağdaştırıcısının özelliklerine girdik ve sürücüyü güncelleştir dedik Sürücü dosyalarını driver diskten yüklendikten sonra sistem reboot etti Bilgisayar açıldığında sistem yeni donanımların bulunduğunu ikaz etti Bu donanımlar ekran bağdaştırıcısı ve tak ve kullan monitör idi Gerekli yazılımları yerleştirdikten sonra sistem tekrar reboot etti Açılışta arızalı olan ekran kartı 256 renk ve tüm özellikleri ile kullanılabilir halde idi

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-01-2010   #24
Şengül Şirin

NOVELL NETWARE ARIZASI

Novell netware 312 kurulu bir ağda terminallerden bir tanesinin ağ ile erişimi sağlanamıyordu Önce kablo bağlantıları kontrol edildi İşletim sistemi windows 95’in ağ protokollerini kontrol ettik IPX’ler tekrar yüklendi Microsoft ağları için microsoft ağ istemci yüklendi NetBEUI yüklendi ve sistem reboot edildi Bu işlemlerden sonra erişim sağlandı ancak user name password girişlerini kabul ettiremedik Yani terminal ağı görüyor ama ağa giremiyordu Bu sorun için ise süper visor ile ana makineye bağlandık F:\sürücüsünde SYS volümüne girdik Sysconexe dosyasını çalıştırıp karşımıza gelen listeli ekranda user information’a girdik Bu seçenek bize kullananların listesini verdi Bunun için terminalin eski user name ve password’ü silindi Terminal’e yeni user name ve password vermek için insert tuşuna basılıp yeni değerler girildi Kaydedip çıktık Erişim, user name ve password sorunsuz çalıştı

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-01-2010   #25
Şengül Şirin

PRINTER’İN TANINMASI VE ARIZA GİDERİMİ
Printer; bilgisayar ortamında yazılan yazı, çizilen şekil ve resimler ve bir çok sembol ve şekillerin kağıt üzerine aktarılmasını sağlayan çevre birimidir Bu donanımın çalışma prensibi, bilgisayardan gönderilen yazı ve semboller için ayrı şekil ve resimler içinse ayrı şekilde print etme özelliğine sahiptir Örneğin bir text dosyasının printerden çıktısını almanın aşamaları şu şekilde olur;
Birincisi yazılan sayı sembol ve harflerin bilgisayar hafızasında sayısal bir karşılığı vardır Bu sayısal karşılıklar bilgisayar tarafından printer’e gönderilir Bilgisayarın hafızasında bu sayısal değerlerin saklandığı gibi printer’in hafızasında da bu değerler mevcuttur Alınan değerlere göre printer baskıyı hazır olarak hemen yapabilir Örneğin “A” harfinin sayısal karşılığı 65 sayısal değeridir ki bu değere göre printer baskıyı yapabilir Bu baskı yönteminden farklı koşullarda işleyen başka bir basım şeklide resim ve şekillerin basımıdır Yani resim ve şekillerin sayısal karşılığı bilgisayar yada printer hafızasında bulunmadığı gibi bunun basımı piksel piksel olmaktadır
Bir printer arızası ile karşı karşıya geldiğimizde ilk bakmamız gereken yerler şunlar olmalıdır;
Kablo bağlantıları normal mi ?
Printer doğru kurulmuş mu?
Printer açık mı, yani güç alabiliyor mu?
Eğer bunlar mevcutsa ve yinede herhangi bir tepki alınamıyorsa uzman bir kişinin bakmasında yarar vardır

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-01-2010   #26
Şengül Şirin

İKİ HARDDİSKİN PARALEL BAĞLANMASI

Bilgisayar, üzerinde bir çok işlem ve değiştirme olanağı saylayabilen bir cihazdır Örnek verecek olursak 32 mbyte’lık RAM’i olan bilgisayara o RAM’i devre dışı bırakmadan ekleme yaparak 64 mbyte’a çıkarabiliriz Yada elimizdeki düşük kapasiteli iki harddisk’i paralel bağlayarak daha yüksek kapasiteli bir harddisk’e sahip olabiliriz Bunun yapılış şekli bir çok şekilde olabilir Bilgisayarın IDE’ler için iki ana çıkışı vardır Bunlar primary ve secondary çıkışlarıdır Her iki çıkış içinde iki bağlantı yapılarak bir bilgisayar dört adet harddisk bağlanabilir Örneği tek harddiskimiz varken primary masterde olsun buna bir harddisk daha bağlamak istiyorsak, önce başka bir IDE kablosu ile secondary port’undan bir çıkış alarak öteki harddiske vermeliyiz Tabi bu arada harddiskin jumper ayarlarının secondary master konumunda olmasına dikkat etmeliyiz Yada mevcut olan harddisk’e takılı kablonun uzantı ucunu direkt olarak diğer harddisk’e takabiliriz O zaman harddiskin jumper ayarı primary slave olarak ayarlanmalıdır Bu şekilde yapılan bir işlem sonunda düşük kapasiteli iki harddiski, partitionlara ayrılmış tek bir büyük harddisk olarakta kabul edebiliriz

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-01-2010   #27
Şengül Şirin

BİLGİSAYAR BAKIMI

Bir bilgisayarın düzgün çalışması için sorunsuz ve eksiksiz bir yazılıma , temiz bir kullanıma ihtiyaç vardır İşe donanım yönünden bakarsak temizlik, soğutma ve yüksek performans için bazı püf noktaların yerine getirilmesi gereklidir Bilgisayarın performansını kaybetmemesi için senede en az bir defa bakıma ihtiyacı vardır Şimdi bu bakımın nasıl olduğuna bir bakalım;
Öncelikle kablo bağlantılarının kontrol edilmesi ve düzgün bağlantının yapılması gereklidir Örneğin, harddisk ile CD ROM driver aynı IDE kablosuna bağlı ise ve mümkün ise bu bağlantı şeklinin değil de ayrı ayrı kablolar ile primary’e harddisk’i, secondary’e CD ROM driver’in bağlanması sağlanmalıdır
Temizlik, bir çok sorun kirli ve tozlu bir kasa içerisinden ortaya çıkar Örneğin harddisk, harddiskin okuma kafası ile disk arasında çok çok dar bir mesafe vardır ve bu aranın çok küçük bir toz zerreciğinin girmesi durumunda bir daha bilgilerin depolanması için yeni bir harddisk kullanmak zorunda kalabiliriz Bu yüzden toz ve kirli bir kasanın hemen temizlenmesi şarttır
Bilgisayarın performansındaki en önemli eleman olan işlemcinin temiz ve sağlıklı kullanılabilmesi çok önemlidir İşlemcinin yüksek performansta çalışabilmesi için mutlaka soğutulmaya ihtiyacı vardır Yani yetersiz bir soğutmaya sahip işlemci gerçek performansında çalışmaz Onun için soğutucu ve fanların yeterli olup olmadığı kontrol edilip, yetersiz ise ekleme yapılmalıdır
Bu işlemlerden sonra bilgisayarın en yüksek performansında çalışmaması için sebep yoktur

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-01-2010   #28
Şengül Şirin

İŞLETİM SİSTEMİ BAKIMI

Bilgisayarın yüksek performansta çalışabilmesi için donanıma yapılan bakım bazen yeterli olmayabilir Böyle bir problemde sorun yazılımdan kaynaklanıyor demektir Bakımsız bir işletim sistemi kullanıcıya bir çok zorluk ve sorunu da beraberinde getirir Bu duruma örnek verebilmek için bilgisayarın dosyalama ve dosyaları yerleştirme özelliklerini açıklamak gerekir
Bilgisayara bilgi yüklerken harddiskin üzerindeki ilk boş alan kullanılır Örneğin harddiskte büyük kapasitede bir bilgi varsa ve bu bilgi silinirse harddisk o bilginin silindiği boş alanı biz herhangi bir veri yazmadan dolduramaz Yani 100Mbytelık bir silme yaptıysak ve 150Mbyte lık bir yeni yükleme yapıyorsak ilk olarak yükleyeceğimiz yeni verinin 100 Mbyte’lık kısmını bu boşalan kesime geri kalan 50 Mbyte’lık kısmı ise ondan sonraki ilk boş alana yerleştirir Böylelikle bir dosya iki parçaya bölünmüş olur Bunun dezavantajı ise harddiskin okuma kafasının dosyayı okumak için farklı yerlere gitmektedir Yani otomatik olarak hız düşmektedir
Bunun düzeltilebilmesi için işletim sistemlerinden bazılarında bir bütün olarak bakım sihirbazı olduğu gibi bazı işletim sistemlerinde ise sistemin bakımının yapılmasını sağlayan ayrı ayrı bakım programları vardır
Bir windows 98 işletim sisteminin bakımının yapılması oldukça basittir Sistem araçlarından girilen bakım sihirbazı uygulamasını çalıştırdığımızda sistem otomatik olarak bakımı yapar Bakım sırasında izlenecek yollar şunlardır;
İşletim sistemindeki gereksiz ve aynı dosyadan birkaç tane olanlar silinir
Scandisk ile sistemin nasıl bir durumda olduğu görülür
Defrag programı ile ise yukarda bahsettiğim dosyaların parça parça olanları bir arada toplayarak sistemin performansı artar

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-01-2010   #29
Şengül Şirin

FAT 32 YAPILANDIRMASI

Bilgisayarın en önemli elemanlarından olan harddiskin verimli kullanılması çok önemlidir Harddiskin verimli kullanılmasının bir çok yolu vardır Bunlardan bazıları defrag, gereksiz dosyaların silinmesi ve FAT32 yapılandırmasıdır
FAT harddisk içerisindeki dosyaların adreslerinin tutulduğu bölümlerdir Her dosyanın başında o dosyanın adres bilgileri tutulur Çünkü bir dosyanın nerede olduğu bilinmezse onu bulmanın imkanı yoktur Konuyu açarsak harddiskin içerisindeki diskler bir bütün olmakla beraber mantıksal olarak bölge ve alt bölgelere ayrılmıştır Bunlara sektör,cluster, track, silindir gibi terimler verilmiştir Bir dosya eğer 5 kbyte ise ve eğer 1 cluster 4 kbyte ise dosyanın 4 kbyte’ı bir cluster’a geri kalan 1 kbyte’ı ise başka bir cluster’e yazılır Ancak ikinci cluster’in geriye kalan 3 kbyte lık kısmına herhangi bir veri yazılamamaktadır Böyle olunca bir kısım yer boşa gitmektedir
FAT 16 da bu olay aynı olup sadece bir fark vardır FAT 32 de clusterler 1 birim ise FAT 16 da bu 2 birim olarak ayrılmıştır Bu harddiskte yer olarak bir dezavantajdır FAT 16 yapısında bir dosyanın nasıl bir yer kaplayıp neden avantajsız olduğunu yukarıdaki örneğin bir benzerini vererek gösterebiliriz Eğer bir dosya 17 kbyte ise ve bir cluster FAT 16 da 8 kbyte ise bu dosyanın üç clustere sığabileceği görülmektedir ve 3 clusterin geriye kalan 7 kbyte’ı boşa gidecektir Ancak FAT16 da 8 kbyte olan cluster FAT 32 de 4 kbyte olacağında sadece 3 kbyte lık bir kısım boşa gidecektir
Bu yüzden windows 98’in içerisinde bulunan FAT 32 dönüştürücüsü ile mümkünse dönüşüm yapılmalıdır Mümkün olmayan durumlar ise harddiskin içerisinde hasarlı bölüm olduğu zamanlardır

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-01-2010   #30
Şengül Şirin

OVERCLOCKING

Overclocking; bilgisayarın olduğundan daha fazla performansla çalıştırmaktır Bir nevi doping işlevi yapan bu olay sınırları zorlama anlamına da gelmektedir Bir sistemi yeterli soğutma olmadan overclocking yapmak işlemci ve ana kart için tehlikeli olabilir İşlemci aşırı ısınıp yanabilir yada ana kart üzerindeki veri yollarının giriş çıkışlarında meydana gelen ısınma ile yanma olayı olur Bunun almaması için titiz ve gerekli ise overclocking yapılmalıdır
Overclocking performansı işlemci ve ana karttan kaynaklandığından bazı işlemcilerde esnek olmadığı gibi tehlikeli olabilmektedir Anca celeron gibi ön belleği kısıtlı olan işlemcilerde bu esneklik hat safhaya çıkar Celeron 333 MHz bir işlemciyi 400MHz olarak çalıştırmak çok rahat bir işlemdir
Öncelikle yeterli soğutma yapıldıktan sonra işleme başlanmalıdır Jumper’lardan ve BIOS tan çarpan ayarını değiştirerek yapılabilen overclocking genelde celeron işlemcilere uygulanmaktadır ve BIOS ayarlarında çarpan artırma yada veri yolu hızını artırma yolu ile yapılabilmektedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com