Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Resim Sergisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çizgi, çocukluğumuzun, filmleri

Çocukluğumuzun Çizgi Filmleri

Eski 07-28-2008   #1
lidif

Çocukluğumuzun Çizgi Filmleri

SON DİNOZOR DENVER

San Fransisko da mı Kaliforniya da mı ne öyle bir memlekette geçerdi Bir grup oğlan arka bahçeyi kazarken eşşek kadar bir yumurta bulmuşlar, yumurtadan dana kadar bir dinozor çıkmıştı, mavi gözlü sevimli dinoya, Denver adını takmışlar sonra da beraber alemlere akmışlardı Bu Denver a söfçü şortu ve güneş gözlüğü giydirip plaja götürürler, sörf yaptırırlar da kimse bunun dinozor olduğunu anlamazdı Yıldız şeklinde Elton John gözlüklerini takıp rock n roll bilem yapmıştı Eğlenceli geliyordu o zaman bize

NİNJA KAPLUMBAĞALAR

Türk gençliğine pizza sevgisi aşılayan çizgi filmdir Bu dizide Japon Sensei Splinter, 4 tosbağası ile yeraltında saklanırken Shredder ın mutasyon ışınlarına maruz kalıyor ve en son lağım faresine dokunduğu için fareye dönüşüyordu Tospaalar da insana benziyorlardı Splinter bunlara en sevdiği Rönesans sanatçılarının isimlerini takıyor ve Shredder in üzerine salıyordu Bunlar hep yeraltında lağımda yaşıyor ve sürekli ama sürekli pizza yiyorlardı Bunlara yardım eden bir de televizyoncu kız vardı, April Bu April in sarı bir tulumu vardı ve başka hiçbirşey giymezdi Severek izlerdik biz bu kaplumbağaları

BENIM KÜÇÜK PONY M

Allahım, minik kanatlı, lüle lüle yeleli, kuyrukları kurdeleli beygirler oradan oraya uçuşur, biz de ağzımız açık seyrederdik Bunların sonradan çılgın gibi oyuncakları çıkmıştı Benim de bir tane pony silgim vardı, mor yeleli Sanırım bunların kraliçesi alnında boynuzu olan bir unicorn idi Fakat bu dizinin ana fikri neydi hatırlayamıyorum

TRANSFORMERS

Hayatımıza Star1 ile girmiş bir çizgi filmdi, özellikle oğlanlar daha çok severdi bunu Çünkü araba ve kamyonlar hakkındaydı Kahramanımız arabalar hızla giderken birden bükülüp katlanmaya başlar ve robota dönüşürlerdi Sonra da bir güzel kötülerle dövüşürlerdi Oyuncakları da heryeri kaplamıştı, epey popüler olmuştu

RED KIT

Gelmiş geçmiş en hızlı silah çeken kovboydu, gölgesinden bile hızlı ateş eder, sürekli Joe, Jack, William ve Avarel Dalton kardeşlerin peşinden koşar, aptal köpek Rin Tin Tin in başını beladan kurtarır, emektar atı Düldül ile muhabbet ederdi Red Kit herkesin sevdiği bir klasikti, Milliyet gazetesi yıllarca bunun çizgi romanını vermişti Red Kit her maceranın sonunda ortadan kaybolur, batan güneşe doğru atını sürerken, ben yalnız bir kovboyum diye şarkı söylerdi Kıyafeti hep aynıydı, ama yıllar sonra sigara içmeyi bırakmış, onun yerine ağzında bir ot taşır olmuştu Sarah Bernhard la, Kalamiti Jane ile maceralar yaşamış, bir keresinde Nensi diye bir kızla nişanlanmıştı Çinli çamaşırcı, akbaba cenaze levazımatçısı en sevilen tiplerdendi Posta arabası şirketi Wells Fargo Co sloganı Yolculukta Banko idi Kızılderililer le barış çubuğu içer, Papatya Kasabası nı korur, posta arabalarına eşlik ederdi Kusursuz adamdı Aşıktım herhalde ben Red Kit e

80 GÜNDE DEVRİALEM

Jules Verne in meşhur romanının serbest bir uyarlamasıydı bu dizi, çünkü bütün karakterler kedi, aslan, puma çita ve sair kedigillerden oluşuyordu Yalnız Phileas Fogg un uşağını başka bir cinsten hayvan oynuyordu, Prenses Ouda bembeyaz Van kedisi gibi bir kediydi mesela Öyküsü güzeldi ama o tam takım ful aksesuar giyinmiş centilmenin pantolonunun kıçından böyle sırma gibi bir kuyruk çıkıyor olması felaketti 15, 16 yıl önce seyretmiştik biz bu diziyi, olasılıkla TRT nin yazın yaptığı Tatil Ekranı kuşağında

JETGİLLER

Taşdevri nin gelecek çağlarda geçen versiyonuydu, bunların da herşeyi egzantrik ve moderndi Hizmetçileri robottandı, araba yerine uçan daireleri vardı doğal olarak Bende fazla bir heyecan uyandırmazdı gelgelelim

SEVİMLİ HAYALET CASPER

Bunun belli bir saati yoktu, her an karşınıza çıkabilirdi Arkadaş bulmak için dolaşır, ama bunu her gören hayalet görmüşe döndüğü için kimseye yaklaşamazdı Sonunda bir kahramanlık yaparak herkesin sevgi ve hayranlığını kazanırdı Yıllar sonra sinema filmi bile yapılmıştı

CİCİ KIZ GEORGIE

TRT nin sarışın kızlı çizgilerinden biriydi Bunun da özellikle sapık bir öyküsü vardı Avustralyalı bir çiftçi nehir kenarında ölmek üzere olan bir kadın buluyor ve kadının kızı Georgie yi evlat ediniyordu Gelgelelim adamın 2 oğlu birden kıza aşık oluyorlardı Georgie büyüyüp serpilince böyle saçları gözlerinin üzerine düşen bir İngiliz Lordu na aşık olmuş, Londra ya kaçmıştı, tabii bunun peşinden giden abisi hapse düşmüştü Bu çizgidizinin tarihe geçen sahnesinde Georgie nehre düşerek donma tehlikesi geçirince, abisi bunu çırılçıplak soyarak kendi de soyunup üzerine yatmış, ten ısısıyla onu hayata döndürmüştü Dizinin sonunda kızımız zengin ama hastalıklı oğlanı bırakıp fakir ama taş gibi eski abi Abel ile mercimek fırında yapmış, bir oğlan bilem doğurmuştu, gördüğümüz ilk sevişen çizgi karakter bu Georgie idi

CLEMENTINE

Her cumartesi TRT de yayınlanırdı, muhteşem Fransızca bir jenerik şarkısı vardı O günün çocukları arasında bugün ekol olmuş bir dizidir Bu Clementine uçak kazası geçirip sakat kalmış bir kızcağızdı Birgün buna kocaman bir küre içinde uça uça Hemera diye güzel bir cadı geliyordu Sonra Clementine bu cadıyla dünyayı gezerek maceradan maceraya koşuyor, yürüyor, uçuyordu Bu dizide çok korkunç ateşten adamlar vardı Bunların patronu Malmot idi Bir çizgiden umulmayacak kadar kanlı ve vahşiydiler, Clementine bunlara karşı savaşır, paçası sıkışıp korkudan altına ettiği anlarda Hemera uçan küresinin içinde gelir, Clementine i alır götürürdü Biz de kafadan ata ata şarkısını söylerdik

ÇİÇEK KIZ LULU

Ben bunu çok severdim, Lulu isimli kız aslında Çiçek ülkesinin prensesi olduğunu öğrenmişti, ama ülkesini kurtarmak için Yedi Renkli Çiçek i arayıp bulması gerekiyordu Yanına kedisiyle köpeğini alıp dünyayı gezmeye başlamıştı Bunun bir çiçek anahtarı vardı, bu anahtarı bir çiçeğe doğru açar LEY LUUU LEY LUU deyince hoop üzerindeki kıyafet değişirdi Böylece her ortama uygun elbise giyebilirdi Lulu yu mavi entarili kötü bir kadınla, kadının uşağı olan kunduz ya da rakun cinsi Moris diye bir yaratık kovalardı Bu kız yedi renkli çiçeği bir türlü bulamamış, nihayet kös kös eve dönüp çiçeğin evin bahçesinde açtığını görmüştü Sonunda çiçek ülkesine giderek Seli isimli oğlanla da işi pişirmişti Her bölümün sonunda çiçek dilinde bilmemne şu anlama gelir diye bir çiçek tanıtılırdı

KÜÇÜK PRENSES SARA

TRT nin Cumartesi kuşağında yayınladığı çok acıklı bir çizgi diziydi Hindistan da büyüyen Sara yı babası Londra da bir kız okuluna yazdırmış, sonra iflas ederk ölünce Sara da okulda hizmetçi olmuştu Allahım ne çileler çekti, şımarık zengin kız Lavinia buna ayakkabılarını bile boyatmıştı Ben bu dizinin hastasıydım ama her hafta seyredemezdim çünkü o zamanlar biz annemle cumartesileri ya Süheyla teyzeme ya da Selma teyzeme giderdik, ben çığlık çığlığa ağlasam da otobüse yetişmek için kös kös annemle çıkmak zorunda kalırdım Birgün aslında Küçük Prenses in meşhur bir çocuk kitabı olduğunu öğrendim, Allaaaa, annemle İstanbul u altüst ettik, Cağaloğlu yokuşuna bile tırmandık, sonunda Beşiktaş ta bulduk kitabı Ben de Küçük prenses Sara nın maceralarını defalarca okudum

ŞNORKELLER

Deniz altında yaşayan birgrup yaratığın maceralarını anlatırdı Cumartesileri TRT de yayınlanırdı Her bölümün başında önce bu şnorkelleri keşfeden kaybolmuş bir kaptan mı ne varmış, onun hikayesi anlatılır, sonra kamera yavaş yavaş alçalır, suyun derinliklerindeki kahramanlarımızın maceraları başlardı Çok eğlenceliydi Mesela barları bile vardı, bi tane ahtapot davul çalardı, böyle matrak bir yerdi

AYAKKABILAR

Eskiden TRT de her Cumartesi sabahı yayınlanan çocuk kuşağında izlemiştik bunu sanırım Ama ben ortaokuldayken de şarkısı pek meşhurdu, şu şu şu şuuu pipıılll die uzata uzata söylerdik, ne günlerdi!

ŞEKERPEMBE

Ah Şekerpembe unutulmaz bir klasikti, TRT nin Cumartesi den Cumartesi ye isimli kuşağında yayınlanırdı Bunlar bir adada yaşardı, küçük bir oğlan, bir de bu oğlanın e leri eze eze "şekerpiembee, şeikerpembee" diye ünlediği pespembe bir deniz dinozorunun maceralarını anlatırdı Bunlara akıl veren gözlüklü, bilge bir yunus ta vardı, o da bir mağara da yaşıyordu, dinozor yüze yüze tam mağaraya gider, oğlan arkasından "şiekerrpieembee" diye başlardı Bi rahat bırakmazdı Şekerpembe yi

ALİS HARİKALAR DİYARINDA

Bu da klasik öykünün güzel bir uyarlamasıydı, tavşanın peşinden koşan Alis acayip bir memlekete geliyor, türlü türlü maceralar yaşıyordu Renkli, eğlenceli, çerez niyetine bir çizgi diziydi

POLLYANNA

Bildiğimiz klasik romanın bolca melodram öğesi eklenerek uzatılmış güzel bir çizgi versiyonu idi Bu yayınlanırken ben ilkokul sonda idim, kursa gittiğim için Pollyanna yı kaçırır, üzülürdüm Bazı bölümlerini teyzem videoya kaydedip bana izletmişti, nedense hastası olmuştum ben bu dizinin Ama sonunu seyredememiştim Onun yerine elli kere falan kitabını okumuştum

ŞEKER KIZ CANDY

Bu çizgi film sonradan özel kanallarda sıkça yayınlansa da asıl popülaritesini TRT de gösterildiğinde kazanmıştı Çok eskiydi, seyrettiğimiz ilk kocaman gözlü, kabarık sarı saçlı, acı çeken kızlı japon çizgisiydi En acıklı bölümünde Candy nin sevgilisi Anthony attan düşüp beyin üzeri çakılarak Hakkın rahmetine kavuşmuş, Candycik "eentınii, eentiiniii" diye ağlamaktan helak olmuştu Anneme sorsanız "ah çok ağladık Entıni ye" diye hala hatırlamaktadır Hele dağınık, uzun saçları gözlerinin önüne düşen Terry Grandchester i reddetmesini hiç bir kız anlayamamıştı Sonunu hiç izlemedim ben bunun

ESTEBAN

Güney Amerika da geçen çok zevkli bir çizgi filmdi Esteban diye bir oğlan, yanında küçük bir kız ve yerli bir çocukla İnkaların altın şehrini arardı, bunlara yardımcı olan Mendoza diye bi de herif vardı Bu kızla Esteban nihayet dillere destan altın kuşu bulmuşlar, boyunlarındaki yarım madalyonları takarak kuşu kaldırmışlardı efendim Sonradan ne kuşlar kaldırdılar bilemem, bunlar kardeş mi çıktı, yoksam o kız, Mendoza nın kızı mıydı, böyle çapraşık işler vardı Küçücük çocukların beynini o zamanlardan yıkayıp pembe dizilere, Aliyelere hazırlıyorlardı yani

KAYIP DÜNYALAR

Muhteşem bir Fransız çizgi filmiydi, hafta içi mi, yoksam cumartesi mi yayınlanırdı hatırlamıyorum, çok etkileyici bir jenerik müziği vardı, Clementine le beraber bize Fransızca sevgisi aşılayan ilk şarkılardandır Bu çok acayip maceraydı, bir gezegenin katmanları arasında dolaşarak arzın merkezine, Arcadia kentine inmeye çalışan bir grup insanı anlatıyordu Arcadia kelimesi beni büyüler, kafadan ata ata şarkısını söylerdim Gayet karamsar, ciddi bir çizgi filmdi

VOLTRAN

İşte bir nesil bu Voltran yüzünden uykusuz kalmıştı, pazar sabahı erken kalkılır illaki Voltran seyredilirdi Issız bir gezegene düşen bir grup pilotun maceralarını anlatırdı Bu gezegenin güzel prensesi pilotlardan yer altındaki robot aslanları uçurmalarını rica etmiş, sonunda aslanlar biraraya gelerek , ben kolları oluşturuyorum, ben bacakları, ben de başşını oluşturuyorum, ve 3 kere VOLTRAN VOLTRAN VOLTRAN diyerek büyük robotu meydana getirmişti Prensesi cariyesi yapmak isteyen yamuk tipli bir herifin çeşit çeşit robot canavarlarına karşı savaşır, illa biraz dayak yer, sonunda ışın kılıcı ile canavarı ikiye bölerlerdi, bu sıra da hiç değişmezdi Bizim de kuzenlerle en sevdiğimiz oyundu Allahtan prenses mavi aslanı kullanmaya başlamış ben de oyuna katılmıştım, çünkü aslan hakkı kutsaldı, kimse kimsenin aslanını alamazdı, yeşil aslan benim diyene, destur çek yeşil aslan Tolga nın denirdi

ROBOTEK

Eşi benzeri yapılmamış aşmış bir çizgidiziydi, hafta içi okul dönüşü izlerdik Dünyayı uzaylılar istila etmiş, insanlar Robotek diye devasa bir gemiye iltica etmişlerdi, bu gemi alarm moduna geçtiği zaman katlanıp bükülerek robot haline gelir, uzaylılarla savaşırdı Rick diye bir savaş pilotu, Minmey diye bir Çinli kız da vardı, bunlar aşk meşk yaşıyorlardı galiba, Minmey Çin restoranı açmıştı, yerel kıyafetler falan giyerdi Müziği de muhteşemdi Abimle izlerdik biz bunu, sonra da eski legolardan uzay gemileri yapmaya çalışır, uzay savaşları oynardık

SHE-RA

He-Man karakterinin kızkardeşiydi Başka bir gezegende yaşıyordu çünkü bunları bebekken İskeletor bulmasın diye ayırmışlardı, o zamanlar Star Wars ı henüz seyretmediğimizden anlamamış, yemiştik biz de bunu yeni bir hikaye diye! Bu hatun kılıcını kaldırır YÜCE RUHUN ADINA, ADIM ŞİİRAAA diye bağırır, birden tipi düzelir, kırmızı taytı efil efil bir mini eteğe dönüşür, atının kanatları peydah olurdu Bunun da çevresi gudik tiplerle doluydu, bazı maceralarında kardeşi He-Man gelir, kötüleri beraber pataklarlardı He-Man kadar fenomen olamamıştı aramızda

HE-MAN

İlkokuldayken okuldan koşarak gelir artık pazartesi günü mü neyse He-Man i izlerdik Öykü acayip tiplerle dolu bir galakside geçiyordu, kahramanımız lepiska saçlı Prens Adam oldukça pısırıkken sihirli kılıcını havaya kaldırıp GÖLGELERİN GÜCÜ ADINA, GÜÇ BENDE ARTIK deyip adaleli erkek He-Man e dönüşür, iskeletor ve elemanlarıyla kapışırdı Başı sıkışınca küçük cin Orko, General, General in kızı Tila ve güzel Büyücü den yardım alırdı Her bölümün sonunda Orko uçarak ekranda belirir, bize o bölümden çıkartmamız gereken dersi anlatırdı Ben bunun birsürü kartlarını falan toplamıştım uzun süre He-Man den sonra sıska tiplere İskeletora dönmüşsün demek moda olmuştu

LAZERYON

Pazar akşamları yayınlanırdı Takaşi isimli bir Japon çocuğu bilgisayarında net üzerinden bir robot tasarlamış, sonra birden uzay üssünün hatlarında bir karışıklık olunca bu robot aynen imal edilmişti O zamanlar bizde interneti bırak bilgisayar bile yoktu Lazeryon işte bu robottu, Voltron un ışın kılıcı varsa bunun da lazer topu vardı Tasarımcısı bu oğlan olduğundan Takaşi yi Lazeryon un pilotu yapmışlardı Yavrum paso düşman robotlarla savaşır ama sonunda mutlaka kazanırdı Olivia diye bir kız arkadaşı vardı, sarışın güzel bir şey Takaşi uzayda robotları pataklar ama okulda hep Olivia dan kötek yerdi

AYI YOGİ

Kafayı piknikle, sandöviçle bozmuş; ormana gelen piknikçilerin sepetlerini yürütmeye çalışırken maceradan maceraya koşan şaşkın bir ayı idi bu Sürekli efeemm diye konuşur, başına bin türlü iş açar, korucu dayı bunlari basınca panik içinde sağa sola koşuştururdu Düpedüz salaktı Yanındaki küçük Bobi mi Bobo mu, o daha zekiceydi Ama benim için en güzeli hergün yediğim Ayı Yogi li baldı, şimdi olsa da alsak keşke , o Ayı Yogi şişesindeki balın kokusunu bilem hatırlarım hala

VİKİNGLER

Bir Viking kabilesini maceralarını anlatırdı Bunlar boynuzlu şapkalar takar, HAYDİ YALLAH HOP HOP HOP, HAYDİ YALLAH HOP HOP HOP diyerek küreklere asılır, maceradan maceraya gemilerini zıplatırlardı Buradaki asıl hikaye kaptanın Vicki isimli küçük çocuğuydu, hünsa bir karakterdi, erselik yani, kız mı erkek mi ben hiç anlayamazdım Bunun da aklına hep olayı çözecek fikirler gelirdi ama önce burnunu karıştırır sonra buldumm! diye bağırırdı, sonra da kafasının etrafında yıldızlar uçuşurdu Bu çizgi film güzel Türkçe mize tatak kelimesinin eklenmesine vesile olmuştur Bir de "haftayaaa buluşalım haftayaa" diye bir şarkısı vardı ki biz evde ailecek söylerdik bunu Çok şükür sonradan iyileştik!!!

PEMBE PANTER

Herkes ıslıkla Pembe Panter in müziğini öttürürdü, kendisi bizim ailede kısaca Pembo diye bilinirdi çünkü babam pek severdi bunu, bi samimiyetimiz vardı yani, pembo aşağı pembo yukarı ahahaah Sessiz sakin dolaşır, olayları çözer, kuyruğunu eline alır sallardı Bunun da belalısı yerden bitme pardesülü müfettiti Peter Sellers in oynadığı Pembe Panter filmleri serisinden sonra popülaritesi tavana vurmuştu

ŞİRİNLER

Şirinler 3 elma boyunda, mavi renkli ve de kukuletalı bir grup yaratıktı Mantarların dibinde bir köyde yaşarlardı, köy imamı da Şirin baba diye sakallı muhterem bir zattı Bunun donuyla şapkası kırmızı idi Ama o da diğerleri gibi üstsüz gezerdi Sonradan köye çirkin bir kız gelmiş, Şirin baba büyüleriyle kızı Britney Spears a çevirmiş, ismini de Şirine koymuştu, Şirine yüzünden bütün şirinler birbirine girmişti Bunların gözlüklü bilgin şirini, şişko aşçı şirini, uykucu tembel şirini, adaleli güçlü şirini vardı Ama en güzeli peşlerindeki hain Gargamel di, kedisi Azman la bu dırdırcı Şirinler i yakalamaya çalışır, birtürlü beceremezdi Gargamel yıllar sonra sanal alemde bizim kuşağın en çok tercih ettiği takma ad olmuştu

HEIDI

Kara saçlı ve domates yanaklı bir kızdı, kırmızı gömleği, pembe eteği ve kocaman bir poposu vardı, bu Heidi ne zaman dağlardan bayırlardan yuvarlansa eteği kafasına geçer, biz de bunun kocaman beyaz donlarını seyrederdik Donlarını fora eden ilk çizgi karakter herhalde buydu Keçi çobanı Peter le dağbaşlarına çıkar oynaşırdı En dikkat çekici bir diğer özelliği de yamuk ağzıydı Bu kızın ağzı yanağından açılırdı O da inadına o yamuk yandan ağzıyla "büyüükkbabaaa, büyüükbabaa" diye çığlıklar atar, büyükbaba da sussun diye buna keçi peyniri kızartırdı Ah o peynirden nasıl canım çekerdi anlatamam Sonradan Heidi büyük şehire inerek Clara ile arkadaş olmayı da ihmal etmedi Ama peynirsiz yaşayamayacağı için dağlara geri dönmüştü

TAŞDEVRİ

Büyük küçük herkesin sevgilisi olmuş fenomen bir çizgi filmdi, sadece çocukluğumuzda değil, hiç durmadan tüm hayatım boyunca yayınlandı, ben ömrümce Fred Çakmaktaş la Barni Moloztaş izledim Özellikle Fred i seslendiren Sezai Aydın ın başarısı bu çizginin popülaritesini çok etkilemiştir Bunlar taşdevrinde yaşayan ama hertürlü modern eşyalara sahip tiplerdi Filin hortumundan duş alır, pelikan kuşunu elektrikli süpürge niyetine kullanırlardı Özellikle Fred in YABADABA DUUU lafına, bovling oynarken parmaklarının üzerinde yürümesine ve kaynanasını görünce "aaannneecciiğimmm" demesine çok gülerdik Yıllar sonra bunların çağ atlamış versiyonunu da izlemiştik, bebekliklerini bildiğimiz Çakıl ile Bambam kazık kadar olmuşlar, hatta evlenmişlerdi

KALİMERO

Ama haksızlık bu öyle değil mi? Kafasında yarım kabuğuyla dolaşan ve her macerasında "ama haksızlık bu öyle değil mi?" diyen minik civciv Kalimero herkesin sevgilisiydi Bizde bunu en çok annem beğenirdi, (yahu bizde ailecek bir çizgi film meselesi var ama dur çözecem ben bunu) Çok şirindi, biraz da safdildi yanlış hatırlamıyorsam Pıt pıt dolaşır, başına bin türlü bela açar, kabak başına patlayınca da "ama haksızlık bu öyle dii miiii" diye sızlanırdı Bizim nesil bu yerden bitme sayesinde haksızlıklara karşı sesini yükseltmeyi öğrenmiştir

TONTONLAR

İşte bu Tontonlar, benim hayatta ilk fanatiği olduğum çizgi filmdi HOP HOP HOP, DEĞİŞ TONTON diyerek biçimden biçime giren, form değiştiren, hamur gibi yaratıklardı bunlar, belki de o yüzden sevmişimdir Ne var ki benim için büyük utanç kaynağı oldular, çünküm bu tontonlar bitince saatlerce ağladığım, ortalığı ayağa kaldırdığım, yıllarca bütün aile toplantılarında anlatıldı O kadar fanatikmişim ki, tontonlu yastığım bilem varmış Sarısı vardı bunların yastığın üzerinde, şimdilerde Aymar ın reklamında kullanılan yaratık ta bize tontonları anımsatmaktadır

NİLS VE UÇANKAZ

Bu çizgi film, Voltron la beraber pazar sabahı uyumamızı engelleyen çizgilerden biriydi Nils diye tembel bir çocuk artık sihirle mi, büyüyle mi neyse parmak kadar kalıyor, anaa pipim de bamya kadar oldu diye utancından kimsenin yüzüne bakamayacağı için kazına atlayıp çiftlikten kaçıyordu Kazın ayağı ise başkaydı sayın seyirciler, ahaahahaa, evcil kaz Morton göçmen kuşlarla uçmayı kafasına koymuştu, azimle sıçan taşı deler sözünü kanıtlarcasına kendini kasarak uçmayı becermiş,o günden sonra bamya Nils olarak hatırlanan kahramanımız da bunun boynuna atlayarak çiftliği terketmişti Serinin devamında bunların maceralarını izlemiştik

ARI MAYA

Annemin anlattığına göre ben Arı Maya izlerken o da yemeğimi ağzıma tıkarmış?? Ben bunu izlediğimi hiç hatırlamıyorum ama resimli bir kitabı bile varmış bende Bu da böyle kız mı erkek mi bilinmez bir arıydı, en azından ben hiç bilemedim, böle pösteki gibi yekpare bir saçı, çizgili donu vardı, çiçekten çiçeğe uçardı Sevgi ve de mutluluk böcüğüydü kendisi Ama çizgi filmi çok acıklıydı, bir nesli hüngürt şakırt ağlatmıştı Minik Maya annesini kaybeder bizim gözyaşlarımız sel olur akardı, aaah ah!

DEĞERLİ

Yaramaz köpek Değerli nin en önemli özelliği "kih kih kih" diye gülmesiydi Babamın favori çizgi filmlerinin başında gelirdiBu pire torbası it ortalığın tozunu atar, sahibesi yaşlı teyze de hiç bir şeyin farkında olmadığından "aferim canım benim" diye Değerli yi pohpohlardı Sanırım bu teyze Tweety deki yengeye ilham veren karakterdir, belki de kuzeni bilem olabilir

ATOM KARINCA

Atom karınca süper güçlü bir karıncaydı, kellesindeki antenler cızzztt bızztt yapar, bizimki Süpermen i utancından ağlatacak şekilde uçar, kahramanlıklar yapardı Vallaha babam bunu pek severdi, herhalde ben de babam Atom karınca seyrettiği için maruz kalmışım Babam gelecek yıllarda "atom karınca geliyooor" diye bağırmaya devam etti

JUMBO JET SET

Bu da Yakari ve Musti gibi "Uykudan Önce" programında yayınlanan çizgilerden biriydi, Jumbo isimli çok şeker bir yavru uçağın (??? maceralarını anlatırdı Çok ta gaza getirici bir şarkısı vardı, bu eleman uçarken aşağıdan koyunlar, öküzler Jumbooo diye bağırırdı, tabii ben de hemen gaza gelir söylerdim İşte ben uzun yıllar Jumbooo Juumbooo diye bağıra bağıra dolandım ortalıkta

MUSTİ

Çarpık ağızlı ve de gömlekli bir kedi yavrusunun maceralarını anlatırdı bu çizgi dizi Ben bunun daha çok Milliyet Kardeş dergisindeki çizgiromanlarını hatırlıyorum, sene 1984, ilkokuldayım Musti nin pek bir olayı yoktu, tintin dolaşır, kirpi kardeş, tavşan kardeş, sevgi böceği tadında takılırdı En önemli özelliği kollarıyla bacaklarını soba borusu gibi tuhaf tuhaf oynatarak yürümesiydi, sonradan aynı özelliği Star Wars ta C-3PO da görecek, Musti yi rahmetle yadedecektik

YAKARİ

Allahım ne kadar eski ve iç bayıcı bir çizgiydi bu İlkokuldaydım, her akşam köftemi yer, Yakari yi seyreder, sonra da yatardım O kadar sıkıcı olmasına rağmen herhalde geç yatayım diye izliyormuşum? Bir atı, bir de yakarikikuuu yukurikikuuu diye öte öte dolaşan bir kartalı vardı Herşey ağırçekim gibiydi bu çizgide, fenalık basardı insana Çabucak ta biterdi, gayet embesil bir şeydi, işte bir nesil bunu izleyerek uyudu
MUPPET BEBEKLERİ

Herkesin bayıldığı çılgın Muppet Show karakterlerinin bebekliklerini anlatan bir çizgi diziydi, yaz tatili sırasında seyretmiştik biz bunu Kermit ve Piggy nin ufaklık halleri ne kadar şeker olursa olsun, o gecelik entarisi ve fırfırlı bonesiyle Animal hepsinin feriştahı idi Şirinlik muskası olmakta onun eline hiçbiri su dökemezdi Bu Muppet veletleri mütemadiyen yaramazlık eder, olmadık olaylara bulaşır, sonunda tabii işin içinden sıyrılırlardı

VÜCUDUMUZU TANIYALIM

İnsan vücudu içinde geçen çok enteresan bir çizgi filmdi Burada en unutamadığım şey akyuvarlardı Nerede vukuat olsa akyuvarlar koşarak yetişir, yarayı tamir etmeye, pıhtılaşarak kanamayı durdurmaya çalışırlardı Vücudun içinde ufolarla gezen tipler vardı Olayları da anlatan sakallı yaşlı bir dede idi Herhalde gelmiş geçmiş en öğretici çizgi film buydu Bundan sonra şımarık sarışın kızların maceraları başladı ve bir daha hiç böylesi bir çizgi film yayınlanmadı

MONÇİÇİLER

Bunlar minicik, yüzleri hariç her yerleri tüylerle kaplı maymundan bozma şirin yaratıklardi Bulutların üstünde Monçiçiya diye bir ülkede yaşıyorlardı Bunların tüm derdi yaşadıklari ağaçların dallarına kuyruklarıyla tutunup daldan dala atlamaktı Her zaman mutluydular, öyle çocuğun okul taksidi, vergi iade formu gibi dertleri yoktu Sanki çok eskiden bende bu tipten bir oyuncak vardı, çünkü oyuncağını çizgisinden daha çok hatırlıyorum Bunların da Şirinler gibi dedesi, güzeli, muciti vb var oğlu vardı, ama Şirinler den daha eskidir

AFACAN AYILAR

Bunları ilk çıkartmaların, kartpostalların falan üzerinde tanımıştık Sevgi böcüğüydüler Bulutların üzerinde yaşayan pek pofuduk şeylerdi Herbirinin göğsünde özelliğini gösteren bir sembol bulunurdu Hayatta tek dertleri derdi olana yardım etmekti

AKILLI BIDIK

Küçük, mavi ve de son derece zeki köpek Bobi nin maceralarını izlerdik Hatta bu çizgi filmden sonra bilmiş çocuklara ya da okuldaki kısa boylu ama cin gibi tiplere akıllı bıdık demek moda olmuştu TRT nin mükemmel seslendirmesinin de hakkını vermek gerek Taşdevri ve Ayı Yogi gibi Akıllı Bıdık ta bir seslendirme harikasıydı

SEVİMLİ AYI AİLESİ

İşte Gaye arkadaşımızın en sevdiği çizgi film bu idi Biz nasıl Red Kit e, Süpermen e falan aşık idiysek, o da bu çizgideki salıncaklı koltuğunda oturup pipo içen, homur homur konuşan baba ayı Tom a aşıktı Günlerce resmini bulayım diye beynimi yedi, nihayet uzun uğraşlar ve ayı araştırmaları sona erdi ve kahramanlarımıza kavuştuk: Ayı aleminin Bundy si , Hillbilly ailesi!

MİNİK FOK

Cumartesileri yayınlanırdı Kahramanımız Seabert minicik bir fok yavrusuydu Çevrecilik bilincimizi geliştiren ilk çizgiydi Bunu avlayıp kürk yapmak isteyen kötü adamlar vardı, biri eskimo 2 tane velet bu kötü adamlarla uğraşır, her seferinde yavruyu kürk olmaktan kurtarırlardı Ama zırt pırt "Seabööört çok ayııpp" diye ayar verirlerdi diye anımsıyorum Bir seferinde çocuklar kötü adamın ofisine girmişler, adam bunlara kim olduklarını, hangi bölümde çalıştıklarını sorunca da "biz otur konuş bölümünde çalışıyoruz" demişlerdi, ben de bu lafı yıllar sonra kazık kadar olup çalışmaya başlayınca kullanır olmuştum

ALVİN VE SİNCAPLAR

Alvin, Simon ve Theodore Chipmunk kardeşlerin maceralarını anlatan bir çizgi filmdi Bunların en cerzebelisi Alvin di Elebaşı oydu Bunlar rock star falandılar galiba Kendilerini evlat edinen Dave diye bir adamla yaşarlardı Tuhaf gecelik entarisi gibi kıyafetleri vardı bu elemanların

YAVRU GEYİK

Feci acıklı, kesinlikle izlememek gereken bir çizgi diziydi Pazarları yayınlanırdı Kahramanımız Jody nin babasını yılan sokunca adamın hayatını kurtarmak için bir geyik öldürmüşler, geyiğin kimsesiz yavrusunu da bu Jody evde kedi köpek niyetine beslemeye başlamıştı Gel zaman git zaman yavru geyik büyüdü, ailenin ekinlerini yemeye başladı Birtürlü engelleyemiyorlardı Sonunda Jody geyiğini vurup öldürmüştü O geyiğin öldüğü sahne şu yaşımda bile beynimden çıkmamıştır, çıkamamıştır Ne fenaydı yarabbim, içimiz parçalana parçalana seyrederdik biz pazar günleri bu çizgi diziyi

AFACAN İLE BABACAN

(TALESPIN) Sanırım 90 larda bir yaz tatili ekranında yayınlanmış bir Disney Çizgisiydi 1930 larda geçerdi, pırpırlı deniz uçağı olan bir ayı ve bunun dedektiflik maceralarını anlatırdı, oldukça eğlenceliydi, çok maceralıydı, oldukça sevdiğimi hatırlıyorum ben bu çizgi diziyi

TAZMANYA CANAVARI

Deli dolu, azman,kuduruk, gerçek bir canavardı Hön hön hön diye dönerek çıka gelir, ne var ne yok yer, ortalığı silip süpürürdü Memleketimizde çok popüler olmuş, her yerde bir sürü tişörtü, oyuncağı görülmüştür Taz-mania, taz-mania diye hareketli bir şarkısı vardı

ROADRUNNER

Roadrunner çölde yaşayan çılgın bir kuştu, bunun belalısı Coyote diye bir çakaldı Bunlar çölde deliler gibi koşar ama Coyote hep arkada kalırdı Roadrunner buna bir saniye görünür, "beep beep" diye korna gibi öterek sinirini bozar, sonra yine tozu dumana katarak ortadan kaybolurdu Coyote buna tuzaklar kurmuş, kafasına kayalar atmış, yine de yakalayamamıştı

TOM VE JERRY

En meşhur çizgi filmlerden biriydi Jerry pervasız ve de cüretkar bir fareydi Hiç çekinmeden yaşadığı evin buzdolabını boşaltır, deliğine taşırdı Tom elinden geleni ardına koymaz, bunu yakalayıp ekmek arası afiyetle yemek için planlar yapardı Bunların çizgi filminde insanların suratı hiç görünmezdi, sadece bacakları görünürdü Tom sahibesine melek gibi gülümser sonra canavar gibi Jerry nin peşine düşerdi İkisi de birbirini pataklar ama sonunda minik Jerry kazanırdı

WOODY WOODPECKER

Kocaman kırmızı bir saçı olan mavi bir ağaçkakandı En acayip özelliği tuhaf kahkahasıydı, abimle biz yıllarca böyle gülmeye çalışmıştık Bu deli kuş, ahahahaa diye katılarak güler, sonra takatakataka ağaçları gagalardı

DAFFY DUCK

Bugs Bunny nin arkadaşlarındandı Kaçık bir ördekti, sürekli bela çıkartır, karşılığında da pestil gibi olana dek dayak yerdi Özellikle Bugs Bunny buna etmediğini bırakmaz, kafasına örsle vurup gagasını ensesinden çıkartırdı İstisnasız bütün Looney Toons elemanlarından dayak yemişliği vardır kendisinin

SPEEDY GONZALES

Meksikalı bir fareydi, kocaman şapkası bile vardı Bunun en önemli özelliği acayip hızlı koşması, mütemadiyen civardaki kedilerin eline vermesiydi Üç Küçük Domuzcuk tan sonra Gaye arkadaşımızın en sevdiği karakterdi kendisi ayrıca Bu fare yüzünden bazı arkadaşlarımız deli gibi acılı kurufasülye yemiş, dilleri şişip dudakları kabararak resmen rezil olmuşlardır

BUGS BUNNY

Roger Rabit ten önce tavşan Bugs vardı Bunun elinde sürekli bir havuç bulunur, "arkiidiişşş" diye konuşurdu Deliğinden çıkar, maceralara koşardı Bunun belalısı kel kafalı, bodur bir dayı vardı Bir keresinde Bugs Bunny bu herifin kafasına masaj yapmış, çalı gibi saç çıkmasını sağlamıştı Bir özelliği de kızdırmak istediği insanın kulaklarından tutup dudaklarından muccckkkk diye öpmesiydi Kadın erkek ayırmaz, acımadan yumulurdu Pompom bi kuyruğu vardı Dizideki diğer tüm karakterlere türlü eziyetler etmiş, burunlarından dökmüştü fitil fitil

TWEETY

Kocaman turuncu ayakları, eşşek gözü gibi mavi gözleri olan sarışın bir kuştu Bu da hünsa karakterlerdendi, yani kız mı, erkek mi anlaşılmazdı Bu kuşcağız yaşlı bir nineyle yaşar, kafesinde uslu uslu otururdu Sevimli ve güzel kedi Silvester i görünce "aaa bi kedi gördüm sanki" der, tüneğinde tepinerek "gördüm bir kedi gördüm " diye bağırırdı Silvester in derdi günü Tweety i 2 dilim tost ekmeği arasına koyup, tuzlayarak yemekti Bazen de bunu başarırdı, ama lokmasını sindiremeden Nine yetişir, Silvester i kuyruğundan kaldırıp poposuna vurarak "tükür tükür" diye bağırırdı Tweety pat diye yere düşer, "yaramaz kediiii" diye Silvester i azarlardı

KAPTAN MAĞARA ADAMI

Yeni nesil Taş Devri nin süper kahramanıydı Wilma ile Betty gazeteci olmuşlar, her işe burunlarını sokuyorlardı Bu yüzden ne zaman kötü adamı kızdırsalar adam bunları kaçırtıyor, kızlar "İmdaaatt kaptan mağara adamııı yetiişş" diye bağırınca bu dayı zopasını alıp uçarak kızları kurtarmaya gidiyordu Yolda benzini biter, motoru tekler, arada yere düşerdi Fena değildi, eğlenceli bile sayılırdı Bu dayının en büyük özelliği, baştan ayağa kılla kaplı olmasıydı

TEMEL REİS

Çocukluğumuzun efsane denizcisiydi Sevgilisi Safinaz la bir türlü evlenmediler, yüzyıllarca nişanlı kaldılar Safinaz fasülye sırığı gibiydi, ölçüleri 40-40-40 tı Bu Safinaz pek ayran gönüllüydü, kendisine yan bakan, çiçek veren her herifin peşinden gider, kollarına atlar, sonra başı sıkışınca Temeeel diye bağırırdıTemel Reis bir kutu ıspanak yiyince pazuları kocaman şişerdi Sonra da Safinaz ı öpmeye çalışan adamı eşşek sudan gelene kadar döver, üzerinden tır geçmişe çevirirdi Bu kötü adamların en meşhuru Kabasakal dı Bir nesil bu Temel yüzünden "ıspanak ye, ıspanakta demir vardır, güçlenirsin çocuğum" lafını dinlemiş, zorla ıspanak yemiştir O yüzden bizim kuşak ıspanaktan nefret eder

PAMUK PRENSES VE 7 CÜCELER

Ah bu Pamuk acıların kızıydı Öksüzdü, cadoloz bir üvey anası vardı, kraliçe üvey ana sihirli aynasıyla konuşup dururdu Sonunda kafayı sıyırmış, en güzel olmak için Pamuk u öldürmeye karar vermişti Ormanda avcıdan kaçan pamuk, 7 Cüceler in evine sığınmış, bunlara kibarlık kuralları falan öğretmeye başlamıştı Kendi de bu arada çeyizini hazırlıyor, prensini bekliyordu Sonunda prens gelip bunu götürmüş, kraliçe de Hakkın rahmetine kavuşmuştu Pamuk u biz çılgın Türkler bile sinemaya uyarlamıştık, başrolde de Zeynep Değirmencioğlu oynamıştı, Allah akıl fikir versin!

PİNOKYO

Disney in en klasik uzun metrajlarından biriydi Minik tahta çocuk Pinokyo nun etli kanlı hakiki bir oğlan çocuğu olmak için uğraşmasını konu alırdı En önemli özelliği yalan söyledikçe bununun uzamasıydı Hatta abim benim de burnuma bakıp yalan söylediğimi anladığını iddia eder, beni korkuturdu Bu çizgide çok güzel mavi elbiseli, kelebek kanatlı bir de peri kızı vardı hatırladığım kadarıyla

FERDINAND, ÜÇ KÜÇÜK DOMUZ

Bir de Disney in yarattığı karakterler vardı, bunların en meşhuru Barışçı Boğa Ferdinand idi Bu Ferdinand kırlarda bayırlarda gezen, çiçek kokularıyla kendinden geçen ince hisli bir boğaydı Bunu zorla arenaya götürüp , torero ile güreşmesi için uğraşsalar da Ferdinand çiçek koklamaya devam eder, sonunda bunu kuyruğundan çekerek kırlara geri götürürlerdi Diğer kahramanlarımız arasında Küçük Kızılderili, Hayvanat Bahçesinden Kaçan Aslan, Üç Küçük Domuz başta gelirdi Bunların özellikle Gaye arkadaşımız hastasıydı Hillbilly Bears ve Speedy Gonzales ten sonra en çok bunları severdi

KLASİK DİSNEY ÖYKÜLERİ

Mikilerden başka Disney in yorumuyla çok acıklı klasik çocuk öykülerini izlerdik, Ağustos Böceği ile Karınca, Çirkin Ördek Yavrusu, Tavşan ile Kaplumbağa, bir de hiç bilmediğim bir köyden indim şehire öyküsü vardı, bunun adı Tarla Faresi ile Şehir Faresi idi Köylü fare şehirdeki kuzeninin yanına geliyor, ama sonunda şehrin zorluklarına dayanamayıp koşarak köyüne geri dönüyordu

GUFİ

Ben yıllarca Gufi yi yaratık zannettim Sonradan öğrendim ki köpek cinsindenmiş Gufi saftirik bir hayvandı Miki ve Donald ile takılır, başına bir sürü dert açar, sonunda tabii ki kurtulurdu Gufi nin en meşhur macerası evinde spor yaptığı, bam güm duvarlara vurduğu , pencereden uçtuğu hikayeydi

DONALD AMCA

Donald ülkemizde ilk olarak Vakvak Amca ismiyle ünlenmişti Bunu çoğumuz Miki den daha çok severdik, çünkü çok öfkeliydi, hiç iyi huylu ve de sıkıcı karakterlere benzemezdi Donald ın Deyzi isminde bir sevgilisi, üç tane de yaramaz yeğeni vardı Donald ın başı sürekli küçük yaratıklarla dertteydi Pikniğe gider, karıncalar yemeklerini çalardı Ormancı olur, yaramaz sincaplarla uğraşırdı Ya da hamakta keyif yapmak istese bu sefer arılar buna saldırırdı Donald yerinden fırlar, arka arkaya anlayamadığımız galiz küfürler savururdu Bir özelliği de donsuz gezmesiydi Prensip itibariyle sadece üstünü giyer, alttan çıplak dolaşırdı

MİKİ FARE

Dünyanın en meşhur faresiydi Pluto isminde cibilliyeti belli olmayan bir köpekle birlikte yaşardı, kafasında kocaman kurdelesi olan Mini diye de bir sevgilisi vardı Donald ve Gufi en iyi arkadaşlarıydı, beraber maceradan maceraya koşar, bin türlü kılığa girerlerdi Bunların bir tane karavana dönüşen evleri vardı, bu karavanla yaşadıkları macerayı ben çok severdim

DISNEY KÖŞESİ

Biz küçükken her hafta sonu TRT de Cumartesi den Cumartesi ye diye bir program vardı Bu program Disney köşesi ile başlar, arka arkaya bir sürü çizgi film yayınlanırdı Programın sonunda her hafta Ankara Keçiören Belediyesi ne bağlanılır, Ponponlar ile Tontonlar ın abuk subuk yarışmaları izlenirdi Bir grup çocuk havuzlara düşer, çuvallara girer, artık birsürü saçmalık yapar, kazanmaya çalışırlardı

LADY OSCAR

Heyecanlı bir jenerik müziğine sahip bu dizi Fransız devrimi ile sona erecek olan aşk, savaş ve kahramanlık öykülerini anlatıyordu, kahramanımız Oscar Fransua dö Jarjaye, erkek gibi yetiştirilmiş çok güzel bir kadındı Kraliçe Marie Antuanet in korumasıydı, kraliçenin İsveçli sevgilisi Fersen e aşık olmuş, Fersen kraliçeyle al takke ver külah kralı boynuzlarken, Paris in karanlık sokaklarında isyanları bastırmak için çarpışıp durmuştu Sonunda yıllardır kendini seven seyis Andre ile mercimeği fırına vermiş, İhtilal in patlak vermesi ile Bastille i havaya uçurup, tüm kahramanlarımız topluca Hakkın rahmetine kavuşmuştu

VARYEMEZ AMCA

Bu çizgi filmin kahramanı bizim Donald Duck ın Ördekkent te yaşayan zengin, pinti ve de nekes amcası Varyemez di Donald birgün küçük yeğenleri Cin, Can ve Cem i Varyemez in evine bırakıyor ve de maceralarımız başlıyordu Bu benim en sevdiğim çizgi filmlerdendir En güzel sahnesi de Varyemez in çizgili mayosunu giyip altın para dolu hazine kasasında yüzdüğü andı Yüzüstü, sırtüstü, kurbağalama yüzer, ağzından para püskürtürdü Ördekkent te yaşayan Mucit bunlara türlü türlü aletler icat eder, Varyemez in hayatta ilk kazandığı şanslı parasını korurlardı Bi tane kötü tip vardı, büyü yapmak için Varyemez in uğur parasının peşindeydi Çok eğlenceliydi, müziği de pek neşeliydi

GENKİ

Teleon kanalında yayınlanmış acıklı bir Japon çizgi filmiydi Genki başarısız bir boksörün oğluydu, babası kanlı bir dövüş sonunda sizlere ömür olunca zengin dedelerinin yanına gitmek zorunda kalmıştı Kafasına boksör olmayı koymuş, sürekli çalışırdı Gözlerini geliştirmek için elektrik direklerine tırmanıp trenlere bakardı, alkolik döküntü bir adamdan da ders alırdı, adam her fırsatta bunu eşşek sudan gelene kadar döverdi Acıların çocuğu küçük Genki büyüyüp serpilip Tokyo ya giderek boks şampiyonasına katılmış, alkolik hocası da bu arada rahmetlik olmuştu

THUNDERCATS

Muhteşem gaza getirici jenerik müziğiyle heyecanlı bir çizgi filmdi Bunların hepsi kedigillerden insanımsı yaratıklardı Liderleri Lyno adeleli ve kırmızı yeleli bir tipti Pumara, Cheetara, Bengali, Tigra diğer karakterlerdendi Bunların yanında Kit ve Kat diye iki de çömez kedigil vardı Hep beraber Mummra ya karşı savaşırlardı Mummra sürekli canavarlar yaratırdı ama Lyno nun sihirli kılıcına yenilmeye mahkum olurdu Benim kuzenlerden biri bu Cheetara nın greyfurt büyüklüğündeki memelerinin hastasıydı

YEŞİLİN KIZI ANNE

90 ların başında Show TV de yayınlanmıştı Türkiye de basılmamış çok meşhur bir kitaptan Lucy Maud Montgomery nin Anne of Green Gables romanından uyarlanmıştı Kanada da Prens Edward Adası nda yaşayan bir çiftçi ailesinin evlat edindiği Anne Shirley isimli kimsesiz bir kızın maceralarını anlatırdı Bu kızın en büyük özelliği inanılmaz bir hayal gücü olması ve hayallere dalarak kendini ve herşeyi unutabilme becerisiydi Anne, komşu çiftliğin kızı Diana ile arkadaş olmuş, okulda kırmızı saçıyla alay eden Gilbert in kafasında taştahtasını kırmıştı Çok fazla seyredemedim ben bunu, lisede miydim neydim? Yıllar sonra Amazon dan bu romanın serisini aldım, hala daha okuyorum

LADY LYNN

Bu benim hiçbir zaman başından sonuna izleyemediğim bir çizgi dizidir Bunu Star ya da Kanal 6 vermişti, emin değilim Küçük lady Lynn in annesi yoktu, babası da iş için biryerlere giderdi hep Bunun Sarah diye baba bir ana ayrı bir ablası vardı, dedeleri bu Sarah ı sever, başka kadından oldu diye Lynn i sevmezdi Sarah veremdi, bir de nişanlısı vardı galiba, Lynn de bu nişanlının küçük erkek kardeşi ile takılırdı Sonunda ne oldu bilmiyorum

GALAKSİ LİSESİ

Yine TRT de izlediğimiz bir çizgi diziydi Dünyadan bir kızla bir oğlan, alelacayip yaratıklarla dolu galaksi lisesi ne geliyorlardı değişim öğrencisi olarak Burada uzaylı tipler türlü türlü maceralar yaşamışlardı Gayet Star Wars tan etkilenmiş eğlenceli bir diziydi

CESUR AYILAR

Gummi bears 15 yıl önce TRT nin yaz kuşağında öğleden sonraları yayınlanıyordu, bu ayıoğlu ayılar bir ağacın içinde yaşar,sihirli şerbet mi ne içer, sonra kızak gibi birşeye biner, ciyuvvv diye evlerinden çıkar, hoplaya sıçraya maceradan maceraya uçarlardı Jenerik şarkısı da çok hareketliydi, belli bir öyküsü yoktu, her bölümde bir macera yaşarlardı

MÜFETTİŞ GADGET

Yaz tatili kuşağında TRT de yayınlanan çizgi dizilerden biriydi Gadget kimselere benzemeyen bir kahramandı Her yanından bir alet çıkar, tepesinden helikopter açılır, bizimki uçarak kötüleri takip ederdi Mekanizmanın çalışması için HADİ HADİ GADGET KOLLAR ya da işte HADİ HADİ GADGET-KOPTER demek gerekirdi Gadget çok sakar, şapşal biriydi, bunun bir de çok bilmiş bir yeğeni vardı, bunlar her bölümde başka bir macera yaşar, sonunda mutlaka kötüleri yakalarlardı

HOLLYWOOD YARAMAZLARI

Bu çizgi Star1 ilk açıldığında yayınlanmıştı, o zamanlar herkes kolaylıkla istediği kanalı seyredemezdi, sürekli antenler, yükselticiler alınır, Star ın sinyali yakalanmaya çalışılırdı Benim abim de bahçenin üstündeki antene tırmanır, o çevirirken ben de aşağıdan "olduu, olmadııı", acık daha oynatttt" diye bağırırdım Yıllar sonra kablo tv çıktı da kurtulduk Bu çizgi film bir grup zengin, güzel ve şımarık gencin maceralarını anlatırdı Esmer güzeli Bianca kötü karakterdi, Wilshire diye bir şoförü vardı Lark iyi kahramandı, sevgilisi de Troy du galiba Rockçi bir kızla oğlan, küçük mucit, Blaze, televoleci Switchboard diğer kişilerdendi Bunlar sürekli dondurmalı soda içerler, ben de çok merak ederdim bu ne diye Sonunda bir gün bildiğimiz Kızılay maden suyuna yarım tabak dondurmayı boca etmiş ve ağlayarak çöpe dökmek zorunda kalmıştım

SANDYBELLE

90 ların başında yayınlanmış bir diziydi, Sandybelle İskoçyalı ydı sanırım, bir de çoban köpeği vardı, yani lassie cinsinden bir çomar Babası ölünce bu kız bir minibüsle dünyayı gezen bir gazeteci olmuş, annesini aramıştı Sonunda da annesini rahibelerle dolu bir adada bulmuştu Bir de aşık olduğu Mark Wellington diye zengin bir oğlan vardı O da sanırım fotoğrafçı olarak bu kızcağıza eşlik etmişti seyyahatlerinde Hiçbir özelliği yoktu, salak bir kızdı işte

CHARLOTTE

15 sene önce TRT nin yaz tatili kuşağında yayınlanmıştı, o yıl TRT yaz tatili boyunca haftaiçi sabahtan akşama kadar çizgi film yayınlayarak beni mest etmişti Bu kız Kanada da bir çiftlikte yaşardı, annesi kaderin sillesini yiyerek babasından ayrılmış ama o gece Kanada ya geri dönmüştü Charlotte un babası, anasını karşılamaya giderken fırtınada kaza geçirip Hakkın rahmetine kavuşunca Charlotte un aslında çok zengin bir lord olan Fransız dedesi (böle yazınca ne saçma geliyor???), Charlotte u Paris teki Mountburn malikhanesine kaçırmıştı Dizinin ilerleyen bölümlerinde Charlotte un buradan kurtulma ve annesini bulma çabalarını izlemiştik Ben bunun en son bölümünü kaçırmışım haberim yok, bunu izleyecem diye televizyonu açınca karşıma Judy çıkmıştı Şoke olmuştum, hey gidi

PORTAKAL YOLU

(KİMAGURE ORANGE ROAD) : 1987 yılında Japonya dan çıkarak tüm dünyada fenomen olmuş bir çizgi diziydi Biz de 1991 yazında TRT de izlemiştik Kahramanımız Kyoske Kasuga, yeni taşındığı şehirde Madoka diye bir kıza ilk görüşte aşık oluyordu Ancak Madoka nın çocukluk arkadaşı, saftirik Hikaru da Kyoske ye aşık olduğundan Madoka aradan çekilmeye karar veriyordu Bu dizide işte bu üçlü aşk öyküsü ekseninde liseli gençlerin maceralarını izlemiştik Kyoske nin esrarlı telekinetik güçleri vardı, eşyaları hareket ettirir, zamanda seyahat edebilirdi Ama çok kararsızdı, büyüleyici Madoka mı, çıtır Hikaru mu, bir türlü seçemezdi Harika bir çizgi filmdi, müzikleri de çok güzeldi

STEP JUNE

1991 yılı tatil ekranı çizgilerinden biriydi Step Jun kızıl saçlı ve çok zeki minik bir kızdı, o kadar akıllıydı ki evinde robotlar yapar, banyoda füzeler uçururdu Bu kız çok akıllı diye bunu koleje göndermişlerdi Jun kolejde Zero diye bir oğlana aşık olmuştu ama Zero Jun dan yaşca 10 yıl, boyca da 1 metre büyüktü Böyle motorsikletle dolaşan, pislik, serseri bir oğlandı Jun un bunun peşinde koşması o kadar komikti ki hiç kaçırmadan izlerdim Jun a arkadaşlık eden robotu da bizim R2-D2 ya benziyormuş, şimdi farkettim Bu dizinin çok komik, piiipiikopikoo pipikopikopikoo diye de bir şarkısı vardı

JUDY VE UZUNBACAK

Judy Abbott yetimhanede yaşayan kimsesiz bir kızdı, sürekli gülen neşeli bir karaktere sahipti ve çok güzel makaleler yazıyordu Birgün esrarengiz bir adam makalesini beğenip bunu zengin kızların okuduğu Lincoln Memorial Lisesi ne yatılı olarak göndermişti İşte çizgi filmde Judy nin bu okulda geçen 3 yılını izlemiştik Oda arkadaşları sevimli ve iyi kalpli Sally ile çok zengin ve kibirli Julia idi Judy yetim olduğunu herkeslerden saklamaktaydı Bu yüzden sürekli bir gerilim vardı, durum ortaya çıkacak mı , çıkmayacak mı? Bir gün Julia nın egzantrik ve de yakışıklı Jervis amcası okula gelmiş ve Judy ona aşık olmuştu Daha sonra ortaya Sally nin sportmen abisi Jimmy çıkmıştı ve o da Judy e aşıktı Ama Julia da Jimmy e aşık olunca herşey karıştı Bir bölümde Judy ve Jervis Lock Willow Çiftliği nde beraber tatil yapmışlar ve romantizm ayyuka çıkmıştı Ben de hergün kaçırmadan izliyordum bunların aşkını Sonunda Jervis Judy e evlenme teklif etti ama Judy yetim bir kız olduğunu itiraf edemeyince çareyi çocukcağızı reddetmekte buldu Jervis verem oldu Bunu tam mezuniyet günü öğrenen Judy yaptığı veda konuşmasında yetim olduğunu cümle aleme ilan etmiş ve New York a Jervis i ve Uzunbacak babayı bulmaya gitmişti Hey gidi günler hey! İşte benim hayatımın çizgi filmi Judy olmuştu

MUZ ADAM

Kahramanımız Eric kendi halinde bir öğrenci idi Ama her ne zaman ki bir tane muz yiyor, birden inanılmaz şekilde Muzadam a dönüşüyordu Sahip olduğu az biraz beyin varsa o da bu işlem esnasında kayboluyordu! Allahtan bunun düşmanları bundan daha da gerzektiler de, bizim ki dünyayı kurtarmayı başarıyordu her seferinde Fiona diye bir kıza aşık olmayı da ihmal etmedi tabii bu arada Çok eğlenceli bir çizgiydi doğrusu

SİHİRLİ KURDELE

Doksanların hemen başında yayınlanmış ve çok sevilmiş bir çizgi filmdi Himeko biraz erkek Fatma tadında küçük bir kızdı, çok hoş küçük hanımefendi ablasını kıskanırdı Birgün bunu bir peri ziyaret etmişti (ama peri kızı aynen Himeko nun ikizi gibiydi) ve bizimkine kırmızı bir kurdele vermişti Bu kurdele ile kızımız istediği ademoğlunun yerine geçebiliyordu! Tabii kaçınılmaz olarak sakar Himeko sayısız maceralar yaşıyordu onun bunun yerine geçerek

KONT DUCKULA

İsmi bile komik bu vampir ördek çok sevimli bir yaratıktı Kont Duckula aslında yüzyıllardır reenkarne olan ve aktif olarak vampirlik yapan tarihi bir kişilikti ama son seferde bir hata olmuş, reenkarnasyon için gerekli kan bulunamayıp domates salçası kullanılınca bizim vejataryen vampir ortaya çıkıvermişti Milletin boynunu ısırmak yerine şöyle sulu sulu bir havuç kemirmeye bayılıyordu! Bunun bir de evlere şenlik İgor isimli uşağı ile balina gibi bir dadısı da vardı

KÜÇÜK LULU

Birgün TRT de "az sonra çizgi film Küçük Lulu" diye bir yazı çıktı, ben de bunu çok sevdiğim Çiçek Kız Lulu zannederek hevesle ekran karşısına kuruldum, bir de ne göreyim, bu bücür kız! O zamandan beri Lulu ile pek hoşlaşmam Bu Lulu nun lüleli saçları, hiç değişmeyen kırmızı elbisesi, bir de eteğinin altından görünen fırfırlı paçalı pazen donu vardı Sürekli yaramazlık yapar, şişko bir oğlanla uğraşırdı Çocukluğumuzun çizgi filmlerinden biriydi yaramaz küçük Lulu

EMİLİE

işte uykudan Önce programında yayınlanıp hepimizi uyutan çizgi filmlerden biri de bu küçük kızın maceralarını anlatan az gelişmiş çizgiydi Bunun bir de şarkısı vardı ki, o zamanlarda istisnasız tüm küçük kızlar ezbere bilirdi :

benim adim emily
kardeşlerim steven ve pat
bir de minik kirpimiz var
çok severler hepsi beni
görünce hemen tanırlar
kırmızı başlıklı elbisemle
kalemlerim var

Unutmadan söyliyeyim, kirpinin adı da Hanfri idi

HAYALET AVCILARI

Filmlerdeki tiplerin oynadığı çizgi filmden önce işte bu hayalet avcıları vardı, 2 tane alakasız tiple çok gelişmiş bir goril başroldeydi Tiplerin biri ince uzun sarışın, öbürü kalındı, uzun bir palto giyer, tayyareci gözlüğü takardı Bunların kurukafalı bir telefonu vardı, çangır çungur çalar, bizimkiler öcülerin peşine koşarlardı Çok eğlenceli, matrak bir çizgi filmdi Sonradan bildiğimiz hayalet acvıları "real ghostbusters" olarak ortaya çıkmıştı, öz hakiki koç turizm hesabı

JUMARU

Yine TRT tarafından yayınlanmış, herkesi etkilemiş bir çizgi film idi Bu çizgi filmde çocuklar, pinpon masası gibi bir masa üzerinde ufacık robotları dövüştürürlerdi, hem de bunlar laptopla yönetirlerdi Seksenlerde laptop görülmüş duyulmuş şey değildi bizim memlekette Kahramanımız Sanşiro nun robotunun adı Jumaru ydu Jumaru oyunun başlarında dayak yese de sonunda toparlanır, herkesi döverdi Jumaru kırılıp bozuldukça Sanşiro ile beraber ekran başında biz de ağlardık O günlerde pek çok çocuk evde Jumaru imal etmeye kalkıp koltukları yakmış, annesinden dayak yemişti

NADIA, MAVİ SUYUN ESRARI

TRT de yayınlanmış ve çok sevilmiş çizgi filmlerden biriydi Ayrıca pek çok Türk genci bu dizinin kahramanı Nadia ya da aşık olmuştur Nadia 14 yaşında sirkte çalışan yetim bir kızdı Boynunda işte bu meşhur Mavi Su denen kolyesi vardı Birgün hırsızlar buna saldırıp kolyesini çalmaya kalkışmışlar, Nadia yı Jean adında çok akıllı bir çocuk kurtarmıştı İkilimiz hırsızları takip ederek okyanusa ulaşmışlar veee inanılır gibi değil ama çocukluğumuzun unutulmaz denizcisi, Denizler Altında 20000 Fersah ın kahramanı, Nautilius un kaptanı Kaptan Nemo ile tanışmışlardı Kaptan Nemo çocukları hırsızların başı, şeytani Gargoyle dan kurtarmaya kara vermişti, çünkü Gargoyle mavi suyu kullanarak efsanevi Atlantis kentini yeniden kuracak ve dünyaya hakim olacaktı

CONAN

Barbar Conan ile hiç alakası olmayan, fütüristik çigi filmler ekolünden bir diziydi Bu çizgi filmde 2008 yılında korkunç bir nükleer silahın patlamasıyla dünyamız sulara gömülüyordu İnsanlar uzay gemileriyle kaçmaya çalışırken kötüler bunları engellemiş, gemiler sularla kaplı dünyaya dönüp kaybolmuşlardı, yalnızca bir gemi dünya üzerinde kalan küçük bir toprak parçasına inebilmeyi başarmıştı Bizim ufaklık Conan bu adada yıllar sonra doğmuş ve dedesiyle yaşarken, birgün sahilde Lana diye bir kız bulmuştu Sonra kötüler bu kızı kaçırınca, kızın peşinden gidip diğer insanları aramaya koyulmuştu

SYLVANIAN AİLELERİ

Haftada bir gün akşamüzeri TRT de izlediğimiz öğüt verici, birbirimizi sevelim, birbirimizi öpelim temalı çizgi filmlerden biri de bu Sylvanianlar dı Bunlar büyülü bir ormanda yaşayan minicik ayıcık, tavşancık vb hayvanatlardı Her bölümün başında bizim dünyadan çok dertli bir velet ağlayarak uykuya dalar, sonra hooop sihirli ormancının yanında uyanırdı Ormancı buna aynen Alis gibi acayip bir şerbet içirir, bizimki bir anda cüceye döner, Sylvanianlar la aynı boya (bkzbamya boy) inip kocaman bir ağacın dibindeki minicik kapıdan geçerek bunların yanına koşardı Sylvanianlar bu çocuğun derdine derman olurlardı Tabii burada kötü tipler de yaşardı, tipsiz bir yarasa ile gerizekalı bir timsah Sylvanianlar a gıcık olup bunları ormandan atmaya çalışsalar da beceremezlerdi Her bölümün sonunda çocuk kahraman dersini almış şekilde kös kös evine dönerdi

BELLE VE SEBASTİAN

Sebastian Pireneler de yaşayan kimsesiz bir oğlandı Annesi bunu doğurduktan sonra aslen bir Çingene olduğu için yerinde duramamış ve dağlarda gezmeye gitmiş ama bir türlü geri dönmemişti Yaşlı bir dayıyla yaşayan Sebastian bir gün Belle isimli kocaman bir köpek bulmuştu, bunu köylüler canavar sanıyor, adam öldürmekle suçluyorlardı Sebastian, Belle i alıp dağlara kaçmış, annesini aramaya başlamıştı İşte biz de bu köpek ve çocuğun dağlardaki maceralarını izlemiştik Yanlış hatırlamıyorsam bir de minicik bir köpek daha vardı bu çizgide Sonunda ne olduğunu anımsayan lütfen anlatsın

TENTEN

Çizgi romanlardan doğmuş Belçikalı bir gazeteci oğlandı Adam mı çocuk mu belli değildi, yaptığı işlere bakarsan koca adam, yumurta suratına, tepesindeki bir lüle saça bakarsan böyle genç, süt gibi bir oğlandı Fındık diye cins bir köpeği vardı Maceralarında yakın dostu çılgın kaptan Hadok ve deli mucit profesör Turnasol Tenten e eşlik ederlerdi Ne zaman Tenten suçlu duruma düşse ikiz dedektifler Dupont&Dupont çıkagelirdi Tenten, maceralarında bütün dünyayı dolaşmış, bir keresinde aya bile çıkmıştı Hatta bir macerada Himalayalar a gidip (belasını arıyor ya!) kar adamı Yeti yi görmüşlüğü vardı yanlış hatırlamıyorsam

ASTERİKS

Yıllarca hem çizgi romanlarını okuyup hem de çizgi filmini izlediğimiz en sevilen kahramanlardan biri de cesur Galyalı Asteriks ti Bunlar Roma işgali altında inleyen Fransa da bir türlü ele geçirilememiş minik bir Galya köyünde yaşıyorlardı Asteriks in can dostu, sırtında kocaman taşları taşıyabilen, üçyüz kiloluk Hopdediks ti Hopdediks in minicik Idefiks diye bir köpeği vardı, bu köpecik çok tabiatseverdi Ne zaman bir ağaç kesilse ağlardı Her kavgada Romalılar ı dağıtan elemanların sırrı köy büyücüsü Hokus Pokus un pişirdiği "deve gücü tazı hızı şerbeti" idi Ne zaman savaş çıksa bizimkiler bu şerbetten içer ve Romalılar ın ağızlarını burunlarını kırarlardı Ama Hopdediks küçükken şerbet kazanına düştüğü için onun içmesine izin vermezlerdi Köyün şefi Toptoriks, Romalıları kocaman balıklarla döven balıkçı Palamutiks, güzel kızı da Dilberiks idi Bir de sesi çok çirkin bir Şair vardı He maceranın sonunda köyün meydanına şölen sofrası kurulur, yaban domuzu kızartması yenir, ama Şair şarkı söylemesin diye bir ağaca asılırdı

GALAKSİ ŞERİFLERİ

Hikayeye göre 2086 da iki uzaylı "hey dünyalı biz dostuz" diyerek bizim gezegene geliyorlar ve de bundan sonra insanlar uzayda yayılmaya başlıyorlardı Tabii bunlarla birlikte evrende çeşitli belalar da artınca güvenliği sağlamak için Galaksi Şerifleri devreye giriyordu Buna resmen uzayda geçen western diyebiliriz Gezegenler John Wayne filmlerinden fırlamış gibi olurdu Şeriflerin lideri Zach diye bir adamdı Hatta bunun karısını kötü uzaylılar kaçırıp kadının aklını almışlardı

RAHAN

Bu abimin bile bildiği oldukça eski bir çizgi filmdi Rahan prehistorik çağlarda yaşayan numunelik bir dayıydı Bunun kabilesi yanardağ altında mı ne kalıp yokolunca diğer kabileleri aramak üzere yola düşmüştü Boylu poslu, uzun sarı saçlı, solaryum yanığı renkli ve ayı postundan bir don giyen heyecanlı bir gençti Rahan Boynunda babasından yadigar dişli bir kolye vardı, yanlış hatırlamıyorsam bu dişlerin her biri cesaret, bilgelik vb bir erdemi temsil ediyordu Rahan bıçağını bir kaya parçasının üzerinde fırdöndürüp ne yöne gideceğine karar verirdi Karşısına göl çıksa üşenmez kano yapardı Arpası fazla gelmiş denen cinstendi Kendine benzerleri ararken yolda gördüğü esmer tiplere iyilik, güzellik, insanlık dersleri de vermeyi ihmal etmezdi

UÇAN FİL DUMBO

Çocukluğumuzda bizi ağlatan acıklı Disney çizgi filmlerinden biri de bu yelken kulaklı ufaklıktı Dumbo bir sirkte doğmuştu Annesinin bunu hortumunda salladığı sahneye en taş kalpliler bile dayanamazdı Kulakları yüzünden herkes Dumbo yla dalga geçerdi Annesi de onu korumaya çalıştığı için hapse yani sirkteki kafeslerden birine atılmıştı Fakat bir gün sirkteki kırmızı üniformalı minik fare buna bir ot vermiş ve Dumbo kulaklarını flap flap çarparak uçmaya başlamıştı Uçarken o yeşil otu hortumun ucuyla tutardı Sonuçta Dumbo meşhur olup paranın gözünü vurmuş, annesini de kurtarmıştı Biz de ağladığımızla kalmıştık

BAY MERAKLI

Rahmetli Cenk Koray ın sunduğu tatil programı Stüdyo Pazar içinde aralara serpiştirilmiş bir çizgi karakterdi Ekranda ince bir çizgi görünür, sonra ortaya çıkan bir el bizimkini çiziverirdi Bay Meraklı lala lala laaa laa yürürken onu heyecanlandıran birşey görür, badabirirgurukiri baaa diye anlaşılmaz bir dille çizerle kavga eder, sonunda ppppppuaahahahahaa diye kahkahayı basardı Ailede herkesin sevdiği unutulmaz bir karakterdi

LAFF-A-LYMPICS OLİMPİYATLARI

Görülmüş en az katılımlı olimpiyat oyunu bu Laffalimpik idi, sadece 3 takım yarışırdı: Scoobyler, Yogiler ve de Gerçek Kötüler Bütün karakterler diğer çizgi serilerden toparlama tanıdık tiplerdi Gerçek Kötüler hep hile yapar, yaptıkları hile en sonunda ağır çekim gösterilirdi Ama hiçbir zaman kazanamazlardı Çünkü hep Scoobyler kazanırdı Of Allahım bir kere bu kötülerin kazandığını göremedik, hep Skubi hep Skubi Sadece bir kez Yogiler kazanmış, biz de şoke olmuştuk

SOKAK KURBİŞLERİ

Comic Strip kuşağındaki çizgi filmlerden biriydi Bunlar mütemadiyen iş arayan, sürekli pizza yiyen ve tuhaf tuhaf rap yapan birtakım kurbağalardı Bu kuşakta ayrıca Karate Kat, Minik Canavarlar ve de Tigersharks ı da izlerdik Tigersharks resmen Thundercats in su altında geçen versiyonuydu Minik canavarlar Dracula, Frankenstein gibi öcülerin 0-5 yaş grubu maceralarını anlatırdı Karate Kat ise dedektif bir kediydi Benn bir karate makinesiyimmm der, kötülere dalardı

TAO TAO

TRT de yayınlanmış mutluluk dolu çizgi filmlerden biri de bu pandacığın maceralarını anlatan Tao Tao idi Tao Çin de yaşayan bir yavru pandaydı, arkadaşlarıyla bütün gün ormanda koşar oynardı Bunlar yoruldukça Tao nun annesine gider, ondan bir öykü anlatmasını isterlerdi Anne panda da aynen Adile teyze gibi, onları hiç kırmaz, her zaman bir hikaye anlatırdı İşte biz de her bölümde bu ana pandanın anlattığı hayvan ökülerinden birini izlerdik

BRAVESTARR

Gelecekte, uzayda geçen western çizgi filmlerden biri Bravestarr dı Kahramanımız bir Amerikan yerlisiydi Bunun en önemli özelliği başı sıkıştığında "ayıınıın gücüüü, pumanın hızııı, atın bilmem nesiii" diye bağırıp gaza gelmesi ve bu hayvanların özelliklerine sahip olarak coşmasıydı Kahramanımız gezegenindeki acayip bir minerali kötülere karşı koruyor ve her bölümün sonunda bize bu bölümden çıkarmamız gereken dersi anlatıyordu Salağız ya biz anlamayız

UZAY ŞÖVALYELERİ

(SABER RIDER AND THE STAR SHERIFFS) 21yüzyılın sonlarında insanlığın tüm kainata yayılacağını varsayarak yapılmış uzayda geçen çizgi filmlerden biri de Saber Rider idi Kahramanımız siyahlı beyazlı üniforması ve robot atıyla, İskoçyalı bir sövalye idi Ekibindeki şeriflerden biri Şumi her yarışı kazanan bir şoför, ötekisi de attığını vuran bir kovboydu Bir de April diye baştan ayağa kırmızılar giyen, uzuuun sarı saçlı bir kız vardı ekipte Bunların gemisi robota dönüşüyor, kahramanlarımız gezegenleri kötülere karşı koruyorlardı

HAYALET AVCILARI

Meşhur film serisinden uyarlanmış çok eğlenceli bir çizgi filmdi Yanlış hatırlamıyorsam yaz tatili ekranında, hafta içi akşam üzeri yayınlanırdı Bunlar dört çılgın bilim adamıydılar Hangar gibi bir ofisleri, kabarık kızıl saçlı kaçık bir sekreterleri, bir de evlere şenlik bir arabaları vardı Hayaletleri yakalayıp elektrik süpürgesi gibi bir cihazla hapsederlerdi Bazen hayaletler şehirde serbest kalır, ortalık şenlik yerine dönerdi Bir de bunların başlarına ekşiyen Slimer diye çok şeker, yeşil bir hayalet vardı Bu da sürekli yemek yer, heryere salya bulaştırırdı

CAPTAIN FUTURE

Çok değişik bir çizgi filmdi Bir bilim adamı karısını ve ortağını alıp Ay da gizli bir üsse yerleşiyordu Ortağının bedeni iflas etmiş olduğundan bilim adamı herifin beynini bir kasaya yerleştirmiş, bizimki bundan sonra hayatına Beyin olarak devam etmişti Bilim adamı ve Beyin beraber bir robot ve android icat etmişlerdi (C3P0 nun dedesi) Gelgelelim kötü adamlar bilim adamıyla karısını öldürmüş, ve bunların çocuğunu bu Beyin, Robot ve Android büyütmüştü, işte Captain Future bu çocuktu Captain Future zeki, çevik ve ahlaklı bir bilim adamı ve sportmen kişilik olarak büyümüştü Ve bilimsel yeteneklerini insanların hizmetine sunmuştu

SCOOBY DOO

Star da yayınlanırdı Fred, Shaggy, Vilma, Daphne ve salak köpek Scooby nin maceralarını anlatırdı Bunlar her bölümde illa ki bir takım öcülere, hayaletlere, canavarlara bulaşır, zavallı Scooby nin korkudan ödü patlardı Fakat kahramanlarımız sonunda esrarı çözer ve hayalet maskesinin altından o bölümün kötü kişisi çıkardı Bir kez olsun gerçek bir hayalet görseler dişimi kırardım!

SİNBAD

Binbir Gece Masalları ndan uyarlanmış eski bir çizgi film idi Minik Sinbad ın maceralarını anlatırdı, bunun özellikle sarı şalvarını unutamamışımdır Omzunda kuşuyla denizlerde dolaşır, çeşitli maceralar yaşardı Alaaddin in uçan halısı da bu çizgide görünmüştür

RICHIE RICH

Star da yayınlanırdı Bu çocuk artık zenginliğin dibine vurmuş, bir eli balda ötekisi çikolatada, Dolar isimli çomarı ve arkadaşlarıyla maceralar yaşardı Hayal edip edilemeyecek herşeyi vardı Sevgilisinin adı Gloria idi galiba Tipik ingiliz uşakları tadında bir de uşağı vardı bundan esinlenmiş Silver Spoon-Gümüş Kaşıklar diye bir dizi film de izlemiştik ufakken başrolünde Şampiyon filmindeki sarı oğlan oynuyordu Yıllar sonra yapılan Richie filminde ise Macaulay Culkin oynamıştı

MOCK VE SWEET

çuç çu ri çuç çuu dorrik dorrik moguu moguu Herhalde gelmiş geçmiş en sevimli, en şeker çizgi tipler, bu köstebek kardeşler Mock ve Sweet idi Hele o Mock un pilot şapkası ile gözlükleri çok bitirimdi Bu tıfıllar acep yukarıda neler oluyor diye meraka düşüp kaz kaz kaz kazarak yeryüzüne çıkıyor, kötülerle mücadele edip iyilere yardımcı oluyorlardı, ama bu çizgi filmin asıl unutulmaz özelliği, istisnasız o zamanın tüm çocuklarının ezbere bildiği "dorrik dorrik mogu mogu" şarkısıydı Erhan Konuk un Pop Saati programının jeneriği nasıl beyinlere kazındıysa, mogu mogu da öyle bir unutulmaz klasik olmuştu, bugün bile bizim kuşaktan birini dorrik dorrik? diye selamlarsanız size mogu mogu! diye cevap verir

MARCO

Minik yavruları ağlat ağlatabildiğin kadar ekolünden, acıklı bir çizgi film de Marco ydu Marco ailesiyle İtalya da yaşardı, babası da doktordu, ama fakirlere parasız baktığından borçlar almış yürümüş, Marco nun annesi de Arjantin e çalışmaya gitmişti Gel zaman git zaman anneden ses çıkmaz olunca Marco kalkıp Arjantin e gitmiş, annesini aramaya koyulmuştu Zaten asıl ağlatıcı sahneler bundan sonra başlamıştı Her bölümde tam o geldiğinde annesi gitmiş olur, izleyenlerin gözlerinden yaşlar boşalırdı Neyse ki mutlu sonla biterek bunalttığı yüreklere biraz su serpmişti

FLANDERLER İN KÖPEĞİ

Yetmişlerde yapılmış salya sümük ağlatan çizgi filmler ekolünden, çok acıklı bir çizgi diziydi Hollanda da geçerdi Nello isimli fakir bir oğlanın hikayesini anlatırdı Nello nun Alois adında babası zengin bir kız arkadaşı vardı Bu kız otantik sabolar, uçları kıvrılan bir de şapka giyerdi Nello birgün Patraş diye bir köpek buluyor, ve köpekle çocuk can ciğer arkadaş oluyorlardı Çizgi filmin sonunda Patraş Hakkın rahmetine kavuşuyor ve kimse gözyaşlarını tutamıyordu Ooofff, zaten bunun arkasından da çocuğun kendi geyiğini vurduğu çizgi film geldi ve minicik beyinlerimizde yer etti

REMI

Biz küçükken çizgi filmler eğlendirici değil üzücü olurdu, çizgi film ne kadar çoluk çocuğu ağlatmışsa o denli iyi sayılırdı İşte bu Remi de en acıklı, en damar çizgi filmlerin başında gelirdi Remi köyde kendi halinde yaşar giderken anne-babası sandığı insanların gerçek ailesi olmadığını öğrenmiş ve canavar üvey baba tarafından Vitalis diye yaşlı bir adama satılmıştı Vitalis in köpekler ve maymunları başrolde oynattığı bir gezici tiyatrosu vardı Remi bundan sonra her bölümde felekten sille tokat dayak yemiş, kızlı erkekli seyreden tüm çocuklar gözyaşlarına boğulmuştu Of içim daraldı Sonunda gerçek annesini bulduydu

KARAKANAT

Karakanat Darkwing Duck çok eğlenceli bir Disney çizgi filmiydi Açılış şarkısı harikaydı Çılgın Pilot la maceralar yaşar, sevimli ve de akıllı kızı Gasoline ile uğraşırdı Bu Gazolin in tombik bir erkek arkadaşı da vardı sanırım Ama Karakanat ın en güzel yanı, kötülerle karşı karşıya geldiğinde sarfettiği "ben gecenin içinde kanat çırpan terör", "ben begonyalarda iz bırakan sümüklüböcek", "ben saçlarına yapışan sakız" gibi repliklerdi En sevdiği renk mor olan karizmatik bir ördekti

TSUBASA

İşte bizim kuşağa dünyanın yuvarlak olduğunu öğreten , popülaritesi tavan yapmış çizgi film bu idi Ender arkadaşımızın da en sevdiği çizgi film buydu Tsubasa Nankatsu takımının kaptanıydı, kalecileri Wakabayaşi ile çocuk liginde şampiyonluğa oynarlardı Saha koş koş bitmezdi, futbolcular koştukça dünyanın yuvarlak olduğu ispatlanırdı Bunlar da fizik kurallarına aykırı vuruşlar yapar, top korkunç bir hızla kaleye gider, kaleci topa direnç göstererek durdurmaya çalışır ama topla beraber gol olurdu Bir keresinde çok iddialı bir kaleciye karşı oynuyordu Tsubasa, seyirciler bu kalecinin hiç gol yemediğinden dem vuruyorlardı ki kalecide de acayip bir kendine güven vardı, Tsubasa meşhur vuruşu ile topu kaleye yollamış, herkes gol olacağını beklerken kaleci topu inanılmaz bir refleksle çelmiş, top kornere çıkmıştı ve kaleciden kendine olan güveninden dolayı şu yaran cümle gelmişti: "kahretsin sadece kornere çelebildim!"

GOL (STRIKER)

Japon futbol çizgi filmleri ekolünden izlediğimiz ikinci çizgi Gol idi Bunun kahramanı Benjamin diye İtalyan-Japon kırması bir çocuktu Bu çizgi filmin en önemli özelliği, sürekli Tsubasa ile karıştırılan , maagnuum vuruuşuu, aakuulee vuruşuuu, cart vuruşu, curt vuruşu teknikleri idi, kahramanlarımız magnum vuruşu diye bağırır, sonra bacaklarını anatomiye tamamen aykırı şekilde havaya kaldırıp, zavallı topa bi tane geçirirlerdi Top topluktan çıkar, şirazesi kayar, yamulur, bir elips haline gelerek ağları delerdi Sayısız Türk çocuğu mahalle maçında bu vuruşları yapayım derken pantolonlarını yırtmış, bacaklarını ayırmışlardır

PEPEN İN BALONU

Bu aslında çizgi olmasa da hepimiz uykudan önce Pepen i izlemiştik Bu Pepen bir boruyu üfürünce oyuncak maymun, karga, kızıl saçlı kız birden balonun içine girip uçarak bir yerlere gider, maceralar yaşardı Karga "hey Pepen uçur bizi haydi" derdi, maymunun da "üzüntü ve muz kabuğu" lafı klasik olmuştur Varsan baksan Yakari kadar embesil, uyutucu birşeydi

KUMKUM

En eski çizgi filmlerdendi, sevgili Gaye arkadaşım bunun özellikle hastasıydı Hatta en baştan beri siteye Kumkum u koymadık diye bize kızmıştı kulakları çınlasın! Kumkum taşdevrinde yaşayan bir gurup çocuğun maceralarını anlatırdıBunlar dağ başında yaşar, başlarını düzenli olarak belaya sokarlardı O zamanlar İstanbul da Kumkum çocuk mağazası bile açılmıştı

BİBERLEYELİM

İşte bizim kuşağın en çok seyrettiği, herkesin ezbere bildiği, hepimize "biraz biberleyelim çocuklar" lafını öğretmiş çizgi film bu idi TRT bunu her iki program arasında, her boşlukta, her fırsatta gösterir, biz de her seferinde izlerdik Bir müzeye kaldırılmış beyzbol topunun hatıralarını anlatıyordu Bu top oradan oraya gidiyor, stadyumda oyuncular "haydi biraz biberleyelim çocuklar" diyerek topu atıp tutuyorlardı En sonunda meşhur bir oyuncu buna bir tane geçirip stadyum dışına yolluyor, o tarihten sonra bizimki müzelik oluyordu Filmin sonunda da kameraya kıçını dönüp meşhur oyuncunun imzasını gösterirdi Bu "biberliyelim"i herhalde hatırlamayan yoktur, hepimizin beyninde yer etmiş efsanevi bir çizgi filmdi

SPACE ADVENTURE COBRA

Bu aslında oldukça eski bir manga iken animesi yapılmış, Show Tv de bunu alıp yayınlamıştı Sarışın ve de yakışıklı kahramanımızın sol kolu silahtı, bu kolunu çıkartır, lazer kılıcıyla önüne geleni doğrardı Kırmızı taytlarıyla bir ekoldü Ayrıca çok seksi bir yardımcısı da vardı bunun Hakettiği yerlere gelememiş bir anime klasiği idi bu çizgi dizi Sonunda ne oldu bilemiyorum

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Çocukluğumuzun Çizgi Filmleri

Eski 07-28-2008   #2
KRDNZ

:)) Çok güzel bir paylaşım olmuş Nerde o eski çizgifilmler:) Teşekkürler
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 04-14-2018   #3
murat_tansu55

merhabalar benim acil olarak sihirli yl vcd izgi filmini bulmam lazm yardmc olursanz sevinirim
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com