Trend Micro Hijackthis 2.0.4

Eski 10-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Trend Micro Hijackthis 2.0.4

Trend Micro HijackThis 204

Kapladığı Alan : 379 Kilobayt

Kullanım Hakkı : Ücretsiz (Freeware Bedava)

Lisan : Ing

İşletim Platformu : Windows 2000/2003/XP

Üretici Şirket : Trend Micro

Lansman:
HijackThis, temel işlevi ana sayfanızı ele geçiren zararlı araçları sistemden temizlemek olan bir güvenlik Yazılımıdır Kısa adı BHO olan (Browser Helper Objects) ve kullanmakta olduğunuz internet tarayıcınızı istenmeyen sayfalara yönlendiren, girmiş olduğunuz sayfaların kaydını tutan, başlangıç sayfanızı değiştiren, tarayıcınızı kullandığınız sırada kendiliğinden çalışan zararlı araçlar sisteminize büyük zararlar verebilir

Tarayıcınızın ana sayfasının bu korsan araçlarla ele geçirilip, zararlı bir sayfaya yönlendirilmeniz, tarayıcınızın her yerinden reklam pencerelerinin çıkması, girdiğiniz sayfaların kaydınının tutulup özel bilgilerinizin ele geçirilmesi gibi durumlar hiç de hoş değildir HijackThis Programının amacı bu hoşnutsuzlukları engellemektir

Her BHO zararlı mıdır? Bu sorunun yanıtı 'kesinlikle hayır'dır Çünkü bazı BHO'lar kötü niyetli değildir ve yasal olarak sizin izniniz dahilinde çalışırlar Örneğin Microsoft firmasının İnternet Explorer kullanımı sırasında çalışan bazı araçları vardır ya da kullanmakta olduğunuz dosya innDirme yöneticisinin tarayıcınızla ilişkilendirmesini sağlayan BHO'lar olabilir

HijackThis bilgisayar Platformu ve güvenlik konusunda yeterli bilgisi olmayan kullanıcılar tarafından kullanılmamalıdır Kullanılıyorsa da işlem yapılacak alanlarda bilgisi olan kişilerden ya da internet sitelerinden yardım alınarak kullanılmalıdır Aksi takdirde yapacağınız yanlış bir işlem sisteminizin çökmesine dahi neden olabilir Bu konuda çok dikkatli olmanız gerekmektedir ve bu çok önemli bir uyarıdır

Ana sayfanızı istenmeyen bir sayfa ile değiştiren 'hijacker' adlı araçları, 'Cool Web Search' genel adını taşıyan truva atlarını, sistem açılışında kendiliğinden çalışan kötü niyetli uygulamaları, sistem kullanımı sırasında arka planda çalışan zararlı işlemleri yapmış olduğu derinlemesine sistem taraması ile ortaya çıkartan HijackThis Programının şimdi de kullanımına dair biraz bilgi vereyim:

HiJackThis_v2zip adlı dosyayı bilgisayarınıza innDirdikten sonra mutlaka bir klasör içine ZiP dosyasını çıkarınız Eğer klasöre çıkarmadan kullanırsanız Program yedek alamaz ve yanlış bir işlemin hiçbir biçimde telafisi yapamazsınız Klasöre açtıktan sonra HijackThis uygulamasını başlatın Ardından, şu an Programın resminden de görebileceğiniz 'Do a system scan and save a log file' yani "Sistemde tarama yap ve tutanak dosyasına kaydet" butonuna basınız Bu işlem çok kısa sürede bitecek ve kendiliğinden size bir 'log' dosyası sunulacaktır Bu noktada önemli olan şudur; eğer siz 'profesyonel bir kullanıcıyım, güvenlik hakkında ayrıntılı bilgim var, bütün giriş çıkışların zararlı olup olmadığını ben anlarım' diyorsanız zaten kendiniz işlem yapabilirsiniz Lakin bu konuda bilginiz yoksa -ki büyük çoğunluğun bu denli ayrıntılı bilgisi yoktur- size vereceğim internet sitesinden yardım alabilirsiniz

Karşınıza tarama işleminden sonra bir liste çıkmakta ve bu listedeki maddelerin her birinin başında bir madde kodu ve boş bir kutucuk bulunmaktadır Bilgisi olan kullanıcılar zararlı olarak gördüğü alanların başındaki kutucukları işaretledikten sonra "Fix checked" butonuna basarak o zararlıları temizleyebilirler Fakat yukarıda da bahsettiğim üzere, yeterli bilgi sahibi olmayan kullanıcılar kesinlikle yardım almadan bu işlemleri yapmamalı

Yardım almak isteyen kullanıcılar, buraya tıkladıktan sonra, açılan sayfadaki boş kutucuğa, log dosyalarını kopyalayıp alttaki 'submit' butonuna basarak, online olarak destek alabilirler 'Submit' butonuna bastıktan çok kısa bir Zaman sonra, size hangi kutucukları işaretleyeceğiniz, ne gibi işlemler yapacağınız konusunda Öneri de bulunulacaktır Bunları güvenle uygulayabilirsiniz

HijackThis Visual Basic 6 ile yazılmış tamamen ücretsiz bir yazılımdır ve boyutu küçük ama işlevi çok büyüktür Yardım alınarak kullanıldığında sisteminizdeki (eğer varsa) birçok zararlıdan kesin olarak kurtulmanızı sağlayacaktır

NoT : Programın kullanılabilmesi için bilgisayarınızda Visual Basic 6 Programının kurulu olması gerekmektedir

Trend Micro HijackThis 204

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com