Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Yemek Tarifleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
faydalari, havyarinin, kefal, kurutulmasi

Kefal Havyarinin Kurutulmasi Ve Faydalari

Eski 08-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

*Ben babam yaparken görmüştüm Kefal havyarı kocaman olur (Yumurtalıklarının ağırlığı 150-750 gr arasında değişir)

Balığın içinden dikkatlice çıkartılır Yani patlatmadan Sonra iyice yıkanıp bir tül ile nemi alınır Yine patlatmadan bir sıra tuzun üzerine konur üzerine de tuz konup 3-4 saat bekletilir Sonra 10-20 dk dikkatlice okşar gibi ovalanır**Daha sonrada kuru bir yerde 1 hafta içinde kurur Babam yaptığında 4 günde olmuştu Mekana göre değişiyor

Sinekler deli gibi saldırır onun için tül gibi bir şeyle kapatılırsa iyi olur

(Kefal havyarı normalde canlı kefalden çıkartılır ama biz balıkçıdan aldığımız için canlı değildi)

*Bu pastırma gibi ince ince kıyıp limon sıkılarak yenir İlaç niyetine Ben burnumu kapatarak ve peşinden tatlı bir şeyler içerek tırnak ucu kadar yutmuştum O da babamın ısrarı ile Babam eczacıdır Çok faydalı olduğunu söylemişti Zorla yemiştim biraz

Ama o zaman küçüktüm belki ondan güzel gelmemiştir

* İstanbul/Beyoğlu/İstiklal caddesi/Balık pazarın da her zaman bulabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-03-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Bu yazının devamı nedense konuya eklenmiyor Onun için buraya yazdım

Kefal havyarı ile ilgili internette bulduklarım:

16 Haziran 2006 Cuma

Yabancı turistler tarafından büyük ilgi gören kefal havyarının kilosu 80-100 YTL arasında satılıyor(16 Haziran 2006 Cuma)

Balık yumurtası olan havyarın besin değeri çok yüksektir ve güçlü bir afrodizyaktır wwwntvmsnbccomtr

Sağlık uzmanlarınca tüketilmesi tavsiye edilen havyar, bol protein, yağ, B12, B6, B2, PP, C, A vitaminleri ile birçok mâdeni tuzları da ihtiva ettiğinden besin değeri çok yüksek bir gıda olduğu belirtiliyor http://haberlercanimnet

Havyar 150-750 gr arasındadır (wwwbizimsahifenet/RehberAnsiklopedisi/)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com