Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık > Genel Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dumansız hayatın, etkileri

"Dumansız Hayatın" Etkileri

Eski 09-06-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

"Dumansız Hayatın" Etkileri

Resmi Gazete'de 18 Ocak 2008 tarihinde yayımlanarak 19 Mayısta yürürlüğe giren “Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun”un en çok etkilediği meslek guruplarının başında öğretmenlerin geldiği öne sürüldü

Kamu-Sen Bursa İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Bursa 2 No'lu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sigara yasağıyla ilgili kamu kurumlarında bazı sıkıntılar yaşandığını savundu

Kamuoyunda yanlış anlaşılmak istemedikleri için bugüne kadar sıkıntıları dile getirmediklerini, ancak sorunun had safhaya ulaştığını ifade eden Türkoğlu, “Kamu kurumlarında sigara içenlere cüzzamlı muamelesi yapıldığını” öne sürdü Türkoğlu, şunları söyledi:

“Biz sigaraya karşı alınan önlemleri ve yasağı önemli bir adım olarak görüyor ve destekliyoruz Ancak sigara içenlere cüzzamlı muamelesi yapılmasını kabul etmiyoruz Sigara içenlerin suçlu pozisyona sokulmasını, toplumun her kademesinden tecrit edilmesini abartılmış bir tedbir olarak görüyoruz Kamu kurumlarındaki arkadaşlarımızın yüzde 50-60'ı sigara içiyor, dolayısıyla da sorun yaşıyor Örneğin bir devlet memuru 8 saat iş yerinden ayrılamıyor, stresli, yorucu bir iş yapıyor Kabul edelim ya da etmeyelim bazı kamu görevlileri için sigara stres atma vesilesi Ancak kurum içinde bir sigara içme yeri vermeyince bu kişileri ya yasayı delmeye zorlamış ya da mesai saatinde dışarı çıkmasını sağlayarak iş veriminin düşmesine neden oluyorsunuz

Türkoğlu, yasanın “Okul öncesi eğitim kurumlarının, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı alanlarının yanı sıra açık alanlarında da sigara içmeyi yasakladığını” anımsattı
“Bu nedenle dumansız hayat en çok öğretmenleri etkiledi” diyen Türkoğlu, önceleri okullarda oluşturulan özel odalarda, öğrencilerine görünmeden sigara içen öğretmenlerin yeni uygulamayla “Sokağa itildiğini” iddia etti Türkoğlu, şöyle devam etti:

“Teneffüslerde bir sigara içimlik vakti olan öğretmenlerimiz bu konuda çok büyük sıkıntı yaşıyor Tiryaki öğretmen, teneffüsü bir an önce okul bahçesinin dışına çıkıp kuytu bir köşe bularak, sigara içmekle geçiriyor Doğal olarak strese giren öğretmenlerin verimliliği azalıyor, öğrenciler de daha önce sigara içtiğini dahi bilmedikleri öğretmenlerini sigara içerken yakalıyor Tabii ki dumansız hayattan yanayız Bu yüzden sigaranın kısıtlanmasına 'evet' ama sigara içenlerin haklarına müdahaleye 'hayır' diyoruz Bu kapsamda 5 dakikalık teneffüs arasında kuytu bir yer bulmanın telaşına düşen öğretmenlerimizin sorununa bir çözüm bulunmalı Yasaklar yerine eğitici, bilinçlendirici çalışmalara ağırlık verilerek sigara alışkanlığına son verilmeli

“ALIŞACAKLAR”

Bursa Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar ise her işin bir zorluğu bulunduğunu, bu zorluğun da zaman için aşılacağını bildirdi
Sigara gibi alışkanlıklardan birdenbire vazgeçilemeyeceğini, ancak “Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun”un kişilerin zamanla sigarayı bırakmalarını sağlayacağına inandığını anlatan Gülsar, yasanın faydasının gün geçtikçe daha iyi anlaşılacağını, bu sayede çok sayıda tiryakinin bu kötü alışkanlıktan kurtulacağını söyledi Gülsar, şöyle konuştu:

“Öğretmenlerimiz örnek insanlardır Örnek insanlara da sigara içmek yakışmaz Dolayısıyla çözüm noktası sigarayı bırakmaktır Bu şekilde hem kendilerine iyilik yapmış hem de topluma örnek olmuş olacaklar Medeni ülkelerde insanlar sigaraya bağımlı değiller ABD ve Avrupa'da bunun örnekleri var Biz de medeni bir ülaaaiz ve ülkemizde sigaraya yer yok

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com