Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Üniversiteler & Kampüsler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
Üniversitesi, ege

Ege Üniversitesi

Eski 11-21-2006   #1
Kaan

Ege Üniversitesi

Ege Üniversitesi, 20 Mayıs 1955 tarihinde yayınlanan 6595 sayılı kanunla 9 Mart 1956 tarihinde, eğitim-öğretim hayatına başlamıştır

Zamanın Milli Eğitim Bakanı ProfDr Ahmet Özel, Ege Üniversitesi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları söylemiştir :

"Bu güzel yurt parçasından bir ilim merkezi doğdu Bu merkezden ışık saçacak çocuklarımızın, Ülkenin her köşesini, birer fikir meşalesi olarak aydınlığa kavuşturacaklarını inanıyoruz Yalnız bugünkü kuşağın değil, gelecekteki kuşaklarında ışık kaynağı olacak Ege Üniversite'nin profesörlerine, bilim adamlarına ve öğrencilerine başarılar; Üniversitenin, Egeliler'e, yurda ve insanlığa hayırlı olmasını tüm kalbimle dilerim"

Ege Üniversitesi'nin ilk fakülteleri, 1955 yılında kurulan Tıp ve Ziraat Fakülteleridir Aynı öğretim yılı içinde Yüksek Hemşirelik Okulu açılmıştır

Sonraki yıllarda hızlı bir gelişim gösteren Ege Üniversitesi 1961 yılında Fen Fakültesini, 1968'de Mühendislik Fakültesi ve Dişhekimliği Fakültesini çağdaş bilimin hizmetine sunmuştur Bu dönem içerisinde İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, �İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi� adı altında Ege Üniversitesi'ne bağlanmıştır

Güzel Sanatlar Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Sosyal Bilimler Fakültesi 1976 yılında eğitime başlamıştır 1977 yılında Gıda Fakültesi, Ege Üniversitesi'nin ikinci tıp fakültesi olarak İzmir Tıp Fakültesi ve Hukuk Fakültesi kurulmuştur Bu dönemde İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi ikiye ayrılarak �İşletme� ve �İktisat� Fakülteleri haline dönüştürülmüştür

Yaklaşık yirmi yıllık bir zaman diliminde kuruluş sürecini tamamlayan Ege Üniversitesi'nde, değişik tarihlerde birçok yüksekokul ve enstitü açılmıştır Ege Üniversitesi'nin bazı bölümlerinin genişletilmesiyle Tekstil, Makine, Kimya ve Yer Bilimleri Fakülteleri kurulmuştur

41 sayılı kanun hükmündeki kararname ile 1982 yılında, o güne kadar bölgenin tek üniversitesi olan Ege Üniversitesi'nin içinden başka bir üniversite, Dokuz Eylül Üniversitesi doğmuş, Ege Üniversitesi'nin kampüs alanı dışındaki fakülte ve yüksekokulları bu üniversiteye devredilmiştir

Ayrıca, Ege Üniversitesi'nin Ege Bölgesi'nin çeşitli il ve ilçelerine yayılan fakülte ve yüksekokulları, bu illerde kurulan Pamukkale Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Aydın Adnan Menderes gibi üniversitelerin ilk fakülte ve yüksekokullarını oluşturmuştur

Bugün Ege Üniversitesi'ne bağlı 11 Fakülte, 5 Yüksek Okul, 7 Meslek Yüksek Okulu, 1 Devlet Türk Musikisi Konservatuarı, 7 Enstitü, 6 Bölüm ve 25 Araştırma ve Uygulama Merkezi vardır 2004�2005 öğretim yılı itibarıyla 11019 ön lisans, 24737 lisans, 1740 yüksek lisans ve 1250 doktora öğrencisi olmak üzere toplam 38746 öğrencisi olan Ege Üniversitesi'nde görevli 3094 öğretim elemanıyla yanında, 3000'e yakın idari personel bulunmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-26-2006   #2
Kaan

Bir Baskadir Ege Daha Dogrusu Bir Baskadir Izmir(izmirliyim Diye Soylemiyorum)
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 09-20-2007   #3
alselbeliz

evet izmir öyle gerçektenege ünvde de bi kaç arkadaşım okuyo,güzel bi ünvolduğunu söylüyolar
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com