Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Güzel Evim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
buyuyor, çöp madamlar, gitgide, projesi

&Quot;Çöp Madamlar&Quot; Projesi Gitgide Buyuyor.

Eski 08-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Onlar dogayi temizliyorlar Bulabildiklerini ekonomiye donusturup, hem aile butcelerine katki sagliyor, hem de yesilin kirlenmemesine destek veriyorlar

Evinizde kullanmadiginiz veya cope atacaginiz bir kisim atiklara talipler

Bakalim neler yapiyorlar

Çöpe atılan, bir daha asla kullanılmayacak olan ambalajlar kadınların elinde şık çantalara dönüşüyor Kadınlara önemli bir gelir sağlayan Çöp Madam projesi doğaya büyük katkı sağlıyor

çöp(m)adam hayatları boyunca hiç para kazanmamış kadınlara fırsat yaratmak amacıyla oluşturulmuş bir proje
Türkiye'de kadınlar nüfusun yarısını oluştururken, bunların sadece yüzde 24 işgücü piyasası içerisinde yer almakta
Basit bir hesap ile, Türkiye'de her dört kadından sadece bir tanesi çalışmakta; üç kadının ise düzenli geliri veya herhangi bir sosyal güvencesi bulunmamakta

çöp (m)adam projesinin bir diğer özelliği ise; çanta yapımında kullanılan tüm malzemenin geri dönüşümlü materyallerden seçiliyor olmasıdır (iplik ve fermuar dışında) Hammaddenin neredeyse tamamına yakını, kolaylıkla çöpe attığımız ve bir daha asla geri dönüştürülmeyen malzemelerden oluşmaktadır Ancak üretilen ürünler kullanılmadan önce, yapımda kullanılmakta olan hammaddeler yıkanmakta ve sterilize edilmektedir

çöp(m)adam projesinin özgünlüğü, Türkiye'de yerelde yapılmış veya yapılmakta olan birçok projenin aksine, bu iki kavramı başarılı bir şekilde birleştirmesinden kaynaklanmaktadır çöp(m)adam kadınlar, kadınlara özgüven kazandırılması, yoksulluğun engellenmesi, çevrenin korunması vb alanlarda toplum düzeyinde bir farkındalığın oluşturulmasını sağlamaktadır
Proje kapsamında Türkiye'nin farklı bölgelerinde kurulan atölyelerde (Ayvalık, Diyarbakır ve İstanbul) kadınlara geri dönüşümlü malzemeden çanta yapımı, eğitmenler tarafından öğretilmektedir Kadınlar, öğrendikleri bilgileri ve edindikleri hammaddeleri kullanarak ister mevcut atölyelerde, ister evlerinde çantaları üretmektedirler Kadınlar ürettikleri çanta başına düzenli bir gelir elde etmektedirler

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri

bünyesinde gerçekleştirilen çöp(m)adam projesinde ürünler, Unilever Türkiye tarafından sağlanan ambalaj malzeme temininin yanısıra Sabancı Üniversitesi ve çeşitli düzeylerdeki birçok okulda toplanan ve çantaların yapıldığı atölyelere gönderilen atık malzemeler ile yapılmaktadır

Elinizde su malzemelerden fazlaca varsa ve kullanmiyorsaniz, kendileriyle irtibata gecip hem onlara hammadde saglayabilir, hem de evinizdeki fazlaliklardan kurtulmus olursunuz

Kullandığımız Atıklar
  • Jelatin vb paket kağıtları
  • Cips, bisküvi ve çikolata ambalajları
  • Kahve poşetleri (3in1, vb)
  • Çorba vb kuru gıda ambalajları
  • Plastik torbalar
  • Kullanılmış A4 kağıt
  • Magazin ve dergiler
Ambalaj atıklarının kullanılabilmesi için mümkün olduğunca az hasar görmüş ve temiz olması (yırtık, yanık olmaması) bizim işimizi kolaylaştıracaktır Topladığınız atıkları aşağıdaki adrese posta ile gönderebilirsiniz

Tara Hopkins
çöp(m)adam Atölye
Hamdibey Mahallesi Ali Bey Cami Caddesi No:1 11400 Ayvalık - Balıkesir

Kullanmadığımız Atıklar

Karton süt kutuları
  • Şişe, plastik bardaklar
  • Şampuan, deterjan vb şişeler
  • Strech film, alüminyum folyo
  • Yoğurt kapları
  • Evcil hayvan mama poşetleri
Yapilan urunleri daha detayli gormek veya satin almak icin asagiya tiklamaniz yeterli

Iletisim ofisleri adresi;
İletişim Ofisi

Sabancı Üniversitesi
Toplumsal Duyarlılık Projeleri
Orhanlı, Tuzla 34956, İstanbul
Tel: 00 90 216 483 9476
Faks: 00 90 216 483 94 82

Çöp madamlar

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-03-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Bu konuda bende çok duyarlıyım iki senedir bulunduğum şehirde atık çöp poşetleri dağıtılıp haftada bir toplanıyor bu beni okadar rahatlattıki

artık evsel atıklar dışında ev çöpünde asla kağıt, karton, cam, ambalaj kağıdı, konserve, süt ve yoğurt kapları birikmiyor kendi adıma sorumluluğumu yerine getirdiğimi düşünerek çok rahatım ayrıca kendimi bildim bileli çöpe pil ve eski florasan lamba atmam

bunun dışında içinde kimyasal olmadığına son derece güvendiğim elden temin ettiğim temizlik ürünlerini kullanıyorum en azından benim borularımdan kimyasal maddeler akmıyor toprağa bu bile bir iç huzur sağlıyor bana

tabi bir tek benle olmaz ama her fırsatta etrafımdakilerede anlatıp bilinç oluşturmaya çalışıyorum bu konuda

karınca misali en azında safhım belli

paylaşım için teşekkürler denise hassas olduğum bir konu olduğu için yazdımda yazdım

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com