Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Gezelim, Görelim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatım, hakkında, hindistan, kalküta

Kalküta - Hindistan / Kalküta - Hindistan Hakkında Anlatım

Eski 06-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kalküta - Hindistan / Kalküta - Hindistan Hakkında Anlatım

Hindistan'ın başlıca limanı ve Batı Bengal eyaletinin başkentidir Ganj'ın bir kolu olan Hugli Irmağı'nın kıyısında ve ırmağın ağzından 150 km kadar içeride yer alır Irmak kıyıları bataklık olduğu için sağlı­ğa ve yerleşime elverişli değildir İklim sıcak ve nemlidir
Üç köyün birleşip gelişmesiyle oluşan Kalküta'nın adının bu köylerden biri olan Kalika-ta'dan geldiği sanılmaktadır 1690'da Kalikata köyünde Doğu Hint Kumpanyası'nın bir şu­besi kuruldu Kısa zamanda gelişen kent önce İngilizler'in egemenliğindeydi 1756'da Bengal'in yöneti­cisi Sirac'üd-Devle'nin eline geçtikten bir yıl sonra yeniden İngilizler egemen oldu Kalküta 1772–1912 arasında İngiliz yönetimindeki Hindistan'ın başkentiydi; bu tarihten sonra yönetim merkezi Yeni Delhi oldu
Kalküta'da yerleşme yerlerinin büyük bölü­mü Hugli'nin iki yakasına yayılmıştır Irmağın batı kıyısındaki Haura bugün bir sanayi ve ticaret merkezidir Başlıca sanayi kolu olan jüt ürünlerinin yanı sıra öteki sanayiler be­sin dokuma ayakkabı araba kimya demir-çelik ve elektrikli araçlardır
1947'de Pakistan Devleti'nin kurulması Kalküta'yı olumsuz yönde etkiledi Hindistan ile Doğu Pakistan (bugünkü Bangladeş) ara­sındaki yeni sınır jüt ve pirinç işleme merkez­lerini başlıca üretim bölgesi olan Ganj-Brahmaputra deltasından ayırdı Pek çok Müslü­man Pakistan'a göç ederken Müslüman olma­yan topluluklar da Kalküta'ya geldi
Kentteki üç üniversiteden biri olan ve 1857'de kurulan Kalküta Üniversitesi Hindis­tan'ın en eski üniversitesidir 1784'te kurulan Bengal Asya Derneği de dünyada kendi türündeki araştırma enstitüleri arasında ilktir Ulusal tiyatronun geçmişi 1876'ya dayanır Hint Müzesi'nde arkeoloji ve eski para kolek­siyonları Ulusal Kütüphane'de ise Hindistan'ın en büyük kitap koleksiyonları bulunur Kentteki yapılar arasında İngiliz İtalyan ve Magrip mimarlığının özgün örneklerine rast­lanır
Kalküta çok hızlı büyüyen bir kenttir Doğum oranının yüksekliği sağlık hizmetleri­nin yetersizliği konut açığı yoksulluk ve iş aramak için kente gelen insanların sürekli artışı gibi önemli sorunları vardır

Kalküta 1945

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com