Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ayna, bilgi, cisim, elipsoit, hakkında, hiperboloit, küresel, odak, paraboloit, paralel, tümsek, ışık

Ayna ,ayna Nedir? Ayna Hakkında Bilgi

Eski 04-03-2013   #1
Şengül Şirin

Ayna ,ayna Nedir? Ayna Hakkında Bilgi

AYNA

Ayna,optikte ,bir ışık ışınını,yansıma yasasına uygun biçimde saptıran parlak yüzeyAynalar düz ya da eğri yüzeyli olabilirEğri aynalar,yansıtıcı yüzeyin eğrilik merkezine dönük olup olmamasına bağlı olarak içbükey (çukur) ya da dışbükey (tümsek) olarak adlandırılırBu tür aynaların yüzeyi,kullanım yerine göre,küre,silindir,paraboloit,elipsoit yada hiperboloit biçiminde olabilirKüresel aynalar cismin görüntüsünü büyütülmüş ya da küçültülmüş olarak verirmakyaj aynaları ilk gruba ,otomobillerin dikiz aynaları da ikinci gruba örnektirSilindirik ayna,paralel bir ışık demetini bir çizgi halinde odaklarParaboloit ayna,ya teleskop aynasında olduğu gibi paralel gelen ışınları gerçek bir odakta toplamak ya da projektörde olduğu gibi kendi odağındaki bir kaynaktan çıkan ışınları paralel bir demete dönüştürmek için kullanılırElipsoit ayna,ışığı,iki odak noktasının birinden öbürüne yansıtırhiperboloit ayna ise,odağına yerleştirilen cismin sanal (zahiri) görüntüsünü verir

Kaynak;AnaBritannica cilt 4 sayfa 55 frmsinsinet için derlenmiştir

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com