Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye > Kıssadan Hisse

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ahdi, bozmanın, cezası

Ahdi Bozmanın Cezası

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ahdi Bozmanın Cezası

AHDİ BOZMANIN CEZASI

Cafer-i Huldî Hazretleri, Hayrun - Nessac Hazretlerine:
— Senin mesleğin dokumacılık mıdır? diye sordu Hayrun - Nessac Hazretleri O'na:
— Hayır!, diye cevap verdi Hazreti Cafer:
— Öyle ise sana niçin Nessaç (bez dokuyucu) diyorlar, diye sorunca, Hayrun-Nessaç Hazretleri sebebini şöyle anlattı:
— Ben bir zamanlar bir daha taze hurma yemeyeceğim, diye Allah'a ahdetmiştim Bir gün nefsim çok fazla taze hurma arzuladı Gittim, çarşıdan bir miktar taze hurma aldım Bir kenara çekilip yiyecektim Bir tanesini yeyince karşımda bana bakan bir adam gördüm:
— «Seni kaçkın seni», diyerek beni yakaladı
Meğer adamın Kayr adli bir kölesi varmış, kaçmış Beni ona benzetmiş, insanlar başıma üşüştüler:
— Vallahi bu senin kölen Hayr'dır, dediler
Şaşırdım kaldım
Nasıl belâya uğradığımı ve günahımı anladım Ama iş işten geçmişti O beni diğer bez dokuyan kölelerinin yanına götürdü-:
— Ey efendisinden kaçan köle! Daha evvel ne yapıyorsan şimdi de onu yapacaksın Kaçıp da kurtulacağını mı sandın? Geç bakalım işinin başına!, dedi
Ben çaresiz kalmıştım Geçtim bez tezgâhının başına, başladım dokumaya Sanki kırk yıllık dokumacı imiş gibi dokumaya başladım
Dört ay kadar orada bez dokudum Birgün sabah namazı vakti idi Abdest alıp mescide girdim, iki rekat namaz kıldıktan sonra:
— Ya Rabbi! Bir daha ahdimden dönmeyeceğim Sen beni bu işten kurtar!, diye dua ettim
Sabahleyin Hayr isimli kölenin benzerliği benden gitti, eski halime çevirdi Allah (CC) beni Asıl suretime döndüğümü gören adam, beni serbest bıraktı, memleketime geri geldim Böylece de o belâdan kurtulmuş oldum, işte bez dokuyucusu mânâsına (Nessaç) ismi bana bu hâdiseden kaldı Bu isim bana Hak Teâlâ'nın verdiği bir cezadan dolayıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com