Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
camisi, paşa, timurtaş

Timurtaş Paşa Camisi

Eski 11-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Timurtaş Paşa Camisi

Bursa'da Timurtaş Mahallesi'nde bulunan ve Timurtaş Paşanın oğlu Ali Bey Tarafından 1389-1390 yılında yaptırılan cami, bazı kaynaklara göre de Yıldırım Beyazıt'ın emiri Kara Timurtaş Paşa tarafından yapılmıştırİlginç mimarisi ile camisi ayrı olan tek camiCuma namazlarında ve Ramazan aylarında teravih namazları başta olmak üzere vakit namazlarında da yoğun ilgi gösteriliyor
Caminin ortasında merkezi bir kubbenin yanlarında üzerleri, tonoz örtülü doğu batı eyvanları, güney yönünde bir mekanla genişletilmiştirCaminin son cemaat yeri kesme taştan olup, yığma 4 ayağı birbirine bağlayan sivri kemerlerin meydana getirdiği 5 bölüm halindedirİbadet mekanını örten sekizgen kaide üzerindeki kubbesi, kemerler ve duvarlar üzerine oturmuşturKubbenin kenarlarına üçgen dilimler yerleştirilmiş, ortasına da 6 kenarlı ve her kenarında birer penceresi olan aydınlık feneri yapılmıştırTuğla dizili kesme taştan yapılan cami, 3 sıra tuğla ve 1 sıra taş dizisi şeklinde devam etmektedir
Caminin en ilginç yönü, minaresi yapıdan ayrı olarak caminin kuzeyinde birbirlerine kemerlerle bağlı 6 adet tuğla ayak üzerine oturtulmuşturMinare kaidesini meydana getiren bu ayakların ortasında da bir şadırvan bulunmaktadır
Minarenin şerefe altı, 4 sıra kirpi saçakla hareketlendirilmiştirMinarenin gövdesinde bulunan tuğla örgüler petek kısmında da devam etmiştirCaminin batısında yapılmış olan imaretten ise hiçbir kalıntı günümüze gelememiştirAyrıca bahçe içinde ise Timurtaş Paşanın mezarı bulunmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com