Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Serbest Forum

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
evrim, konulu, söyleşi, yapildi

"Evrim" Konulu Söyleşi Yapildi

Eski 08-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

"Evrim" Konulu Söyleşi Yapildi

"EVRİM" KONULU SÖYLEŞİ YAPILDI

EMO Ankara Şubesi mesleki ve teknik etkinliklerin hız kestiği yaz aylarında bir dizi sosyal etkinlik ile üyeleriyle buluşmaya devam ediyor "Evrim" konulu söyleşi Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç Dr Ergi Deniz Özsoy tarafından
15 Temmuz 2009 Çarşamba günü saat 19:00'da EMO Ankara Şubesi Eğitim Merkezi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi

* "Evrim" söyleşisinin açılış konuşmasını yapan EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Pektaş özetle şunları söyledi, "Bu yıl bu dönem yaz ayını boş geçirmeyelim daha kültürel sanatsal aktiviteler içine girelim düşüncesiyle yola çıktık Bir gezi düzenledik, şiir dinletisi yaptık ve film gösterimi gerçekleştirdik Etkinliklerin bir diğer türü söyleşinin bugünkü konusu Evrim Evrim konusunun Darwin'in doğumunun 200 yılı olduğu için özel bir önemi var Bizim ülkemizde Darwin yılına kötü davranıldı, TÜBİTAK'ın yayını çeşitli spekülasyonlara neden oldu Bu tartışmaları çok değerli hocamızdan dinleyeceğiz Katıldığı için bizimle düşüncelerini paylaştığı için kendisine teşekkür ediyorum" Pektaş'ın ardından söz alan Hacettepe Üniversitesi'nde Evrimsel Biyoloji ve Evrimsel Genetik alanlarında çalışmalar yapan Doç Dr Ergi Deniz Özsoy "Evrimsel biyolojinin tarihi ve felsefesi üzerine araştırmalar yapmaya çalışıyorum Darwin yılı bu yıl, birinci sınıf bilim olan evrimsel biyolojinin önemine vurgu yapma olanağı bulacağım" dedi Evrim konusunun Türkiye'de her zaman için tartışmalı bir konu olmadığını 1985 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanı Vehbi Dinçerler'in ABD'den getirtip çevirerek öğretmenlere bedava dağıttığı "Yaratılış Modeli" kitabıyla evrim karşıtlığının Türkiye'ye girdiğini belirten Doç Dr Ergi Deniz Özsoy şunları söyledi, " Evrimsel biyolojinin ciddi anlamda sekteye uğraması, ortaöğretimde evrimsel biyoloji yerine *yaratılışçılık adı altında bilim pratiği ve yöntemi açısından bilimle alakası olmayan çerçeve, dönemin Milli Eğitim Bakanı Vehbi Dinçerler zamanına denk gelir MEB politikası olarak evrim karşıtlığı Vehbi Dinçerler'in ABD'de yayınlanan "Yaratılış Modeli" kitabını Türkçe'ye çevirterek 30 bin bastırıp öğretmenlere dağıtılmasıyla Türkiye'ye girmiş oluyor Türkiye'de evrime yönelik saldırıların bu yıllarda artmasına karşın 1985 öncesi evrim karşıtlarının etkisi azdır" "Evrim ışığı altında bakılmaksızın hiçbir şeyin anlamı yoktur" Doç Dr Ergi Deniz Özsoy bir bilim insanının dediği "Evrim ışığı altında bakılmaksızın hiçbir şeyin anlamı yoktur" sözünü anımsatarak evrimsel biyoloji araçlarının kullanılması sonucu canlı dünyasının, hücrenin ve hücre yapısının anlaşılabilirliği üzerine durdu Özsoy özetle şunları söyledi, " Şu an bazı üniversitelerin biyoloji bölüm başkanları ?örneğin Karadeniz Teknik Üniversitesi- evrimle beraber yaratılışın da okutulmasını savunuyor Birisi bilim diğeri inanç üstelik inancın kötüye kullanılmış hali Ne yazık ki Türkiye'de biyoloji bölümlerinin durumu çok parlak değil Hacettepe Üniversitesi, ODTÜ, İstanbul Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi'nde küçük gruplar olmak üzere Türkiye'de bilimsel amaçlarını yerine getiren evrimsel biyoloji algısıyla çalışan bilim insanları var 10 yıl önce Harun Yahya'nın ilk çıktığı yıllarda evrimsel biyolojinin evrime meraklı epey genç insanı yetiştirdiğini görüyoruz Bu kumpanyalar eskisine oranla güç kaybetti Türkiye'de evrimsel biyolojiyi cesurca savunan bunun aynı zamanda bilimi savunan insanların sayısı hayli arttı" Darwin'in ortaya arttığı tez ve basımı ilk gün tükenen "Türlerin Kökeni" kitabının tüm dünyada canlı algısını değiştirdiğini vurgulayan Doç Dr Ergi Deniz Özsoy, "Darwin'in ilk zihinsel kopuşu budur Bu kitabın yayımlanmasıyla insan merkezi evren sarsılmaya başlamıştır İnsanı diğer canlılarla tarihsel geçmiş formuna indirirseniz insan odaklı evrem algısını yıkmış olursunuz Bu kadar gürültü koparılmasının nedeni bugün bile evrim karşıtlığının temel aldığı noktası budur İnsan artık canlı dünyanın biyolojik olarak parçasıdır Bizim şempanze ile ortak atamız 7 milyon yıl öncesine çatışır En son ortak ataları 7 milyon yıl öncesine çakıştığı için bir kol şempanze olmuş bir kol insanı meydana getirmiştir Siz insanı bir şekilde bu dünyanın organik parçası haline getiriyorsunuz İnsan yaratıcının sureti olmasından çıkartıp dünyaya oturtuyorsunuz Bu büyük bir kırılma yaratıyor" * * * * * * *

16072009 10:16:10

EĞİTİM MERKEZİ'NDEN PERİYODİK EĞİTİMLER SÜRÜYOR (639)

EMO ANKARA ŞUBESİNDEN TEKEL İŞÇİLERİNE DESTEK ZİYARETİ (302)

WIN FUARINA GİDİYORUZ (255)

III AĞ VE BİLGİ GÜVENLİĞİ SEMPOZYUMU TAMAMLANDI (197)

GÜVENLİ YAZILIM VE BİLGİ GÜVENLİĞİ PANELİ DÜZENLENDİ (189)

III AĞ VE BİLGİ GÜVENLİĞİ SEMPOZYUMU BAŞLADI? (162)

ABGS 2010 SUNUMLARLA DEVAM EDİYOR (145)

YÖNETİM KURULUMUZ 100 TOPLANTISINI ÜYELERİMİZLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİ (140)

EMEKLİ ÜYELERİMİZ BİR ARAYA GELDİ (112)

ELEKTRONİK MÜHENDİSLERİ FORUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ (108)
Ayrıntılı bilgi için wwwemoorgtr

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com