Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cianın, olası, savaşı, seneryoları, türkyunan

Cia'nın Olası Türk-Yunan Savaşı Seneryoları

Eski 10-07-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Cia'nın Olası Türk-Yunan Savaşı Seneryoları

CIA tarafından hazırlanan ve basına sızan olası Türk-Yunan savaşı senaryosu;Yunanistan'ın sefeberlikte toplayacağı ordunun 300 bin kişiyi geçmeyeceği tahmin ediliyor Çok daha genç nüfuslu Türkiye'nin 2 milyon kişiyi silah altına alacağı hesaplanıyor Yani kara gücü neredeyse 7'ye 1 Türkiye'nin lehine

Türkiye ve Yunanistan arasında kara savaşına sahne olacak tek bölge Trakya O yüzden Yunanistan, Türk ordusunu Meriç hattında tank ve ağır topçu ile durdurmaya çalışacak Olmazsa, Selanik-Atina arasındaki Larissa Hattı'na çekilecek Bu hat da çökerse, Yunan Hükümeti Girit'e kaçacak

Savaşın daha ilk saatlerinde Türk füzeleri ve topları sahilden birkaç kilometre uzaklıktaki Ege Adaları'nı dövecek Bu adalardaki direniş kırıldıktan sonra çıkarma başlayacak

Yunanistan bu tehlikeyi önlemek için hava kuvvetleri ve donanması ile Ege kıyısındaki Türk askeri üslerini yok etmeye çalışacak Tabi büyük zayiatı göze almak pahasına

Dolayısıyla CIA'ye göre Yunanistan'ın olası savaş planı belli:

1) Türk kara kuvvetlerini Trakya'da durdurmak

2) Adaların Türk işgaline uğramasını önlemek

3) Adalara yerleştirdiği Fantom, Mirage uçaklarıyla Ege sahillerini, A-7 Corsair uçakları ile Anadolu'nun derinliğindeki askeri hedeflere saldırmak

Yunanistan'ın nüfusu, ekonomik kaynakları ve toplumsal dokusu Türkiye ile uzun süreli bir savaşa izin vermez Savaşın uzaması halinde Türk kara kuvvetleri karşısında direnmesi mümkün değildir

Dolayısıyla Yunanistan, çok kısa süreli, hatta kazananın bile belli olmadığı ‘‘yıldırım savaş’’ formatını tercih ediyor
Atina'nın hesaplarında iki müttefik arasındaki sıcak çatışmanın başta ABD olmak üzere NATO tarafından daha ilk saatlerinde önleneceği tahmini önemli yer tutuyor

Yunanistan'ın şımarıklığı Türk diplomatlarının doğru teşhis ettiği gibi Avrupa ve ABD'nin politikalarından kaynaklanıyor Türkiye'nin müttefikleri Ankara'ya karşı Yunanistan'ı fedai niyetine kullanıyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com